Ožujak 28, 2024, 18:07:29 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Zanimaju me iskustva s podlogom  (Posjeta: 2840 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Desiderata

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Ženski   Dob: 53
  • Lokacija: Jadranovo
Zanimaju me iskustva s podlogom
« u: Listopad 15, 2015, 10:51:43 prijepodne »
Imam dilemu, naime trazim malo misljenja iskusnih da bas ne idem grlom u jagode. U planu mi je novo staklo i najveca dilema i razlog zasto se to odgadja je podloga. Sadasnja podloga mi je aquasoil i sto se tice rasta biljaka nemam nikakvih zamjerki, ali... (uvijek to prokleto ali) kako sam sklona povremenom djelomicnom mijenjanju set up-a, nikad nista drasticno da sve pocupam pa ispocetka nego sve malo na sitno. Jedno pocupam pa drugo ubacim. Ova podloga to definitivno ne podnosi, a filter jos manje, a i primijetila sam da mi korici nikako ne opstaju. Startano prije cca 20 mjeseci i ubaceno 9 swartzija, nakon par mjeseci 6 aneusa, pa opet nakon nekog vremena i 6 pandi i paleatusa. Danas je ziv sam jedan aneus kojeg palniram prebacit u nano da ga spasim na vrijeme. Od svega navedenog najduze su izdrzali swartziji jer sam jos prije mjesec, dva vidjala 2 komada kojih sad vise nema  -? . Ostale ribe (vece jato neonki i harlequin rasbora, anciji, pleco i sijamac) i kozice sve OK. E sad da se vratim na gornju dilemu. Sta staviti umjesto aquasoila s obzirom na moje sklonosti koje priznajem bas i nisu pametne. Da li bi funkcioniralo vreca aqusoila na dnu pa mrezica za komarce pa kvarcni pijesak. Pretpostavljam da bez mrezice za komarce ne bi islo jer bi laksa podloga s vremenom isplivala sto ne zelim jer onda opet imam iste muke s usisavanjem dna i cupanjem biljki.  Da li je netko probao nesto slicno? Odnosno, sta predlazete za podlogu ispod kvarcnog pijeska, a da prezivi barem 2 godine (koji sam ja optimist  :D )

Offline kliker

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1155
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Donja Lomnica VG
Odg: Zanimaju me iskustva s podlogom
« Odgovori #1 u: Listopad 15, 2015, 15:28:33 poslijepodne »
Koridorasi ti najčešće umiru zbog amonijaka jer se on taloži na dnu pa su najizloženiji upravo oni pošto su pretežno na dnu.
Tako da to ne mora značiti da je zbog aquasoila.
Što se tiče podloge ja sam prije koristio od tetre Complete supstrat i preko njega kvarcni pijesak.
Imao sam ju pa mislim i 4 godine, ako ne i više.
S tim da sam tu i tamo ubacio svakih godinu i više one glinene kuglice.
A izgledalo je svakako evo i koja slika.



Offline Desiderata

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Ženski   Dob: 53
  • Lokacija: Jadranovo
Odg: Zanimaju me iskustva s podlogom
« Odgovori #2 u: Listopad 15, 2015, 16:17:29 poslijepodne »
Hvala kliker. Ma ne mislim ja da korici odlaze zbog samog aquasoila nego zbog nemogucnosti usisavanja jer je toliko lagan da bijke s njeznijim korijenom povlacis tako da sam s vremenom odustala od usisavanja. Sve je to izgledalo super prvih 6 mjeseci i mislim da je aquasoil najvise i namjenjen ljudima koji 1-2 puta godisnje pocupaju sve pa ispocetka. Parvola mi je s korijenima vise vani nego u podlozi pa sad dolazim u napast da to sve pocupam i ponovo posadim. Kako je u skorijem planu novo staklo, nisam sigurna da li ima smisla vise detaljno prckat oko ovoga ili pustit da prezivi jos ovaj mjesec, dva. U aquashopu mi je zapela za oko ova podloga http://www.aquashop.hr/Product-Dennerle-DeponitMix-Pro-9in1-2,4-kg_11073.aspx?gid=733 , ali jos nista nije definitivno odluceno. Moram malo vidjet i da li po baugausu i slicnim ducanima ima crnog sljunka do 2mm granulacije jer vecu granulaciju ne bi stavljala, a ovaj od denerla mi se cini dosta skup kad slozim koliko mi toga treba za 120x40. Mada vjerovatno u konacnici ako ne nadjem nista u velikom pakiranju cu ipak ici na to jer mi je oku puno ugodnija tamna podloga u akvariju.
@kliker koliko debeli sloj sljunka stavis na supstrat? Ja nemam uopce iskustva s tim osim u nano gdje je na zemlju islo cca 5 cm, ali kako je tamo mala povrsina dna nisam bas puno razmisljala o trosku. U 112l imam cisti sljunak bez supstrata i povremeno uguram kuglicu, ali za tamo i biram biljke koje to trpe, odnosno izbor mi je suzen uglavnom na kripte i jos ponesto.

Offline kliker

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1155
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Donja Lomnica VG
Odg: Zanimaju me iskustva s podlogom
« Odgovori #3 u: Listopad 17, 2015, 15:40:03 poslijepodne »
A gle ispod 3 cm nebi smjela jer je i to na knap za bilje nekakav minimum po mome ja 4-5cm ukupna visina podloge.
Meni je recimo prednji plan oko 4-5 dok je zadnji oko 9cm.
Problem ti je posaditi bilje ako je podloga niska.

Offline Istefano

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 108
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
  • Zagrebancija!!!
Odg: Zanimaju me iskustva s podlogom
« Odgovori #4 u: Listopad 24, 2015, 17:55:14 poslijepodne »
Ja bi ba tvom mjestu radije onda uzeo od seachema flourite podlogu koja ima rok 8 godina kao hranjiva podloga ...
Mozes ju koristiti i samostalno ... pogledaj si malo na aquashopu imaju raznih vrsta boja i granulacija
Dobiveno ulozeno  :up: