Travanj 16, 2024, 13:20:14 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: "osnovna boja" gupija  (Posjeta: 1000 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mariba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
"osnovna boja" gupija
« u: Siječanj 18, 2008, 13:03:00 poslijepodne »
Sjecam se jos iz djetinjstva, iz vremena tatinog akvarija, da smo imali gupije "plavuse" i "crnke."  Ne znam kako se to zapravo zove, ali mislim na dvije "osnovne boje" kod gupija: zenke "plavuse" su zuckaste ili zlataste, sa svijetlim/zlatnim okom, muzjaci "plavusani" imaju istu osnovnu boju dok su mali a onda razviju ono muzjacko sarenilo; "crnke" imaju puno jaci pigment, pa su u biti smeckaste.  E, sad, ja sam uvijek mislila da se ta "osnovna boja" nasljedjuje (tata je u akvariju imao i jedne i druge).  Kad sam prije godinu dana sklopila tank sa zivorotkama, kupila sam samo gupije "crnke."  Sad imam barem sestu generaciju gupija u tom tanku, i u posljednjih 10 mjeseci unutra nije usao nijedan novi gupi, i mrijestile su se samo "crnke."  Prije nekih tjedan-dva opazila sam mladj boje zutog platija, ali oblika gupija.  Pratim kako rastu, i zaista su gupiji a ne platiji.  Prije par dana omrijestila se jos neka zenka, pojma nemam koja (ali "crnka" u svakom slucaju, jer odraslih "plavusa" nema) i sad imam pun tank malenih "plavusa." Otkud to?  Kako se moze dogoditi da se takvo svojstvo pokaze tek nakon 5 ili vise generacija "crnih?"  I ima li itko kakve dobre linkove na tekstove o nasljedjivanju boja kod gupija?
 

Offline pega777

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 910
    • http://www.google.com
"osnovna boja" gupija
« Odgovori #1 u: Siječanj 18, 2008, 13:35:00 poslijepodne »

geni...

a za ove dvije osnovne boje ne znam ali bio sam negdje našao lo u kojem ima stvarno puno varijacija boja u gupija kao i u obliku repa i tijela

link od bloga

e i tu je navedeno da postoje par osnovnih boja i albino

Edited by: pega777
pegaC
Prelog

Offline doktor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 256
  • Spol: Muški   Lokacija: Rijeka
"osnovna boja" gupija
« Odgovori #2 u: Siječanj 18, 2008, 14:40:00 poslijepodne »
Apsolutno moguće i razumljivo. Naime radi se o genima, odnosno, nadam se svima nama poznato Mendeljejevo pravilo nasljeđivanja živih vrsta. Davno je to bilo na faksu i još prije gimnaziji, ali u principu pravilo ti govori o nasljeđivanju dominantnih i recesivni svojstava. Npr. imaš crnog crnog crnca i bijelog bijelog bijelca. Međusobnim križanjem dobiješ puno njih mulata raznih nijansi, a teoretski i praktički dobiti ćeš u jednom slučaju čistog crnca, a u drugom čistog bijelca. Gospon Mendelj to točno izračuna kad koji, kako, zašto! I to ti je to!
U radu je spas!

Offline mariba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
"osnovna boja" gupija
« Odgovori #3 u: Siječanj 18, 2008, 14:51:00 poslijepodne »
Pega, hvala za link, odlican je.
Ovi moji mali zuti gupci mi najvise izgledaju kao lutino.

Doktore, isto hvala.  Znam za nasljedjivanje, dominantne i recesivne osobine, homozigotnost, heterozigotnost...  i postotke u teoriji (dosta me zanima uzgoj pasa)...  ali me svejedno iznenadilo to sto su se ocito recesivne (kako i na blogu pise) "plavuse" uspjele skrivati toliko generacija, a sad odjednom citava eksplozija...  pa sam se pitala imaju li mozda ribe neki stos koji mi sisavci nemamo.
 

Offline doktor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 256
  • Spol: Muški   Lokacija: Rijeka
"osnovna boja" gupija
« Odgovori #4 u: Siječanj 18, 2008, 15:15:00 poslijepodne »
Nema nikakvog štosa. Pravilo vrijedi za floru i faunu! Sva živa bića na ovome svijetu. Šta znaš, možda ti se u lozu nekad ušlepao i neki zebrasti, pa ćeš dobiti možda i zebrogupića!
U radu je spas!