Ožujak 28, 2024, 10:58:44 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Kalcij reaktor  (Posjeta: 2197 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Kalcij reaktor
« u: Studeni 25, 2016, 10:38:13 prijepodne »
Zanima me jel netko koristi kalcij reaktor?

U zadnje vrijeme su svi na ballingu ili na ničemu :)

Baš me zanima koje su sve prednosti a koje mane kalcij reaktora naspram balling metode. Šta se sve još mora dodavati uz kalcij reaktor. Uz balling se moraju dodavati trace elementi i recimo amino kiseline pa još i posebno stroncij, ono bočica ko u priči :roll:

Pa me baš zanima jel to sve potrebno dodavati uz kalcij reaktor?

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Kalcij reaktor
« Odgovori #1 u: Studeni 25, 2016, 10:54:19 prijepodne »
zar nije kalcij reaktor samo jedna od varijanti dodavanja kalcija? sve ostale minerale, i ovakve onakve bocice i dalje moras koristiti..ako moras :D
diy-audio.com.hr

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Kalcij reaktor
« Odgovori #2 u: Studeni 25, 2016, 11:11:20 prijepodne »
Topljenjem skeleta koralja se dodaje puno više nego samo kacij ali ni sam ne znam šta točno pa sam rado toga i pitao.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Kalcij reaktor
« Odgovori #3 u: Studeni 25, 2016, 11:44:20 prijepodne »
Topljenjem skeleta koralja se dodaje puno više nego samo kacij ali ni sam ne znam šta točno pa sam rado toga i pitao.
Ja mogu samo potvrditi ono što sam koristio niz godina preko 8 sigurno i to je bilo dodavanje kalcija isključivo i samo preko CaR.
O perfomansama istog i rastu koralja svi znaju kako su rasli SPS i drugi koralji,jednom rječju moj izbor No1 i danas da opet krenem sa REEFom isto bi išao CaR.
Ja sam koristio Schuran JetStream1 koji je od kako je napravljen do danas ostao nepromijenjen(15-ak god.) sve govori.

Ono što je meni bilo bitno,a i poanta je da uzmeš iz prirode i vratiš u prirodu!
Dakle suhi skelet SPS koralja osim Ca sadrži i sve elemente u tragovima(gotovo sve) osim antioxidanta i elemenata koji služe za izmjenu tvari(metabolizam) koji se ne pohranjuju u skeletu ali to je manji dio koji se ionako mora dodavati radi istog procesa.

a najbitnije od svega je bilo što punjenje od cca. mislim 2 litre meni je u 650 lit vode sa uzgojnim dijelom koralja za prodaju trajalo otprilike 4-6 mjeseci ovisno o količini koralja (display 70-ak od toga sps i lps 80%) uzgojni ista priča...
Dakle preko sonde i ph kontrolera ja sam imao konstantu u akvariju Ca 410 mg/L,kh nikad nije pao ispod 7,prosjek 8 kh,ph min.8.2 noć do dan 8.5ph,nerijetko i 8.7ph.

Za mene najbolja varijanta od pola godine mira,zdravih i velikih koralja do stabilnog sistema.

No znam da su akvaristi u početku također koristili CaR ali većina je imala probleme,no nitko nije zbog visoke cijene imao SCH....,a također ni sondu sa kontrolerom...


život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Kalcij reaktor
« Odgovori #4 u: Studeni 25, 2016, 12:46:59 poslijepodne »
Miza i ja smo očigledno stara garda, mohikanci.  :D 
Nema do kalcij reaktora - jeftin, najprirodniji, najmanje posla. Ja recikliram tako svoje mrtve SPS godinama - što crkne ide u novi skelet SPS ili LPS, može li bolje i prirodnije. Not.  :)   U fazi od prije 4-5 godina kad sam imao više vremena i više pazio na akvarij, SPS su rasli enormno, do 30-ak cm u promjeru, nikada s rastom nisam imao problema, odnosno jesam, rasli su prebrzo i preveliko. :D

Da, kalcij reaktor dodaje sve potrebne makro i mikroelemente, nema potrebe za dodatnim bočicama...osim, naravno, ako netko ubacuje, vitamine, aminokiseline, razne probiotike, bakterije i slično..ali to nije pod nus za uspješan reef akvarij. ;)

« Zadnja izmjena: Studeni 25, 2016, 12:50:12 poslijepodne od Renta »

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Kalcij reaktor
« Odgovori #5 u: Studeni 26, 2016, 08:12:15 prijepodne »
Imam kalcij reaktor koji mi stoji već godinama na polici pa ga mislim staviti u pogon.

Reaktor je H&S 110 za akvarije do 500 litara pa me zanima jel bi mogao biti dosta za moj akvarij od cca 800 litara. Ima orginal pumpu od 1000l/h pa ako stavim jaču pumpu hoće li brže topiti medij pa da mi održava kalcij u granicama?

Još me zanima Kh. Ja koristim kalk reaktor sa gašenim vapnom već godinama ali mi samo on ne može održavati Kh stabilnim na 7 nego ga moram podizati preko dozirke. Za Mg znam da se malo stavi u kalk reaktor.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Kalcij reaktor
« Odgovori #6 u: Prosinac 08, 2016, 19:01:11 poslijepodne »
Mogao bi ti biti dostatan i taj reaktor ali moraš ga pravilno namjestiti, da otapa dovoljno brzo za tvoju potrošnju.
Pumpa bi trebala biti dovoljno jaka za vrtnju unutar reaktora. Neznam kako je predviđeno kapanje, dali sa zasebnom drugom pumpom ili..? Kod RO ima dvije pumpe..

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Kalcij reaktor
« Odgovori #7 u: Prosinac 16, 2016, 09:01:06 prijepodne »
Ima samo jednu pumpu. Pumpa se nalazi ispod reactora i ima dva ulaza vode, jedan vuče vodu iz sumpa a drugi vodu iz reaktora i na vrku ima ventil s kojim određuješ kapanje, ako zatvoriš ventil do kraja onda vuče vodu iz reaktora i kad otvoriš malo ventil onda vuče pomalo vodu iz sumpa.

Na prvoj slici je reaktor kao moj a na drugoj je jači model ali se na njemu bolje vidi kako pumpa ubacuje vodu u reaktor.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Kalcij reaktor
« Odgovori #8 u: Prosinac 16, 2016, 12:10:42 poslijepodne »
Ok, spoji pa javi kako radi.