Ožujak 28, 2024, 21:02:36 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: upomoć  (Posjeta: 2692 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline barbus1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
  • Spol: Muški   Lokacija: kraljevica
upomoć
« u: Prosinac 19, 2012, 14:52:36 poslijepodne »
prije 15 dana sam kupio 3 diskusa od tetka još se skrivaju i ne jedu nikako,što mi je ćiniti !??

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: upomoć
« Odgovori #1 u: Prosinac 19, 2012, 15:00:02 poslijepodne »
nije dobro...

hajde ispuni Upitnik pa ćemo znati malo više: https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29767.0

također postavi koju fotku cijelog akvarija i po mogučnosti bolesnih riba

Offline cro cop

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški  
Odg: upomoć
« Odgovori #2 u: Prosinac 19, 2012, 16:33:18 poslijepodne »
... :ying:
« Zadnja izmjena: Prosinac 19, 2012, 16:40:44 poslijepodne od cro cop »
095/907 83 76  [email protected]

Offline cro cop

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški  
Odg: upomoć
« Odgovori #3 u: Prosinac 19, 2012, 16:38:56 poslijepodne »
od čijeg tetka si kupio? ;)

hehe... šala mala nemoj zamjerit. Daj malo više podataka, koliko su velike ribe, kako su bile pakirane (koliko zraka a koliko vode), jesu imale bijele površine po tijelu ako si primjetio kada si ih pustio i kako si ih pripremao prije puštanja u akvarij? Jel ti prejaka struja vode od filtera? Dal imaš ozračivanje u akvariju kamenom i sl. zbog eventualno više temperature u akvariju potrebna je jača aeracija?
095/907 83 76  [email protected]

Offline barbus1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
  • Spol: Muški   Lokacija: kraljevica
Odg: upomoć
« Odgovori #4 u: Prosinac 19, 2012, 18:54:03 poslijepodne »
prije 15 dana sam kupio 3 diskusa od tetka još se skrivaju i ne jedu nikako,što mi je ćiniti !??
akvarij je cayman 110 ,filter tetra ex 1200,temperatura 30,kamen za zrak,strujanje nije veliko jer sam širio rupe na izlazu .dobro ubiljen star preko 2 godine,nikad tretiran sa lijekovima,uredna izmjena 60 lit tjedno voda iz špine.kad su došli diskusi nisam primjetio ništa na njima samo su ležali na dnu akvarija skoro cijeli dan ni sada nema na njima nikakvih vidljivih znakova bolesti osim što ne jedu i jako malo plivaju tj većinu vremena su skriveni na hrpi!prije pet dana sam premjestio većinu riba i pustio sa njima 14 tetri,4 bolivijska ramića,3 marona,4 botije yoyo,3 sijamca i desetak somića .ribe su već velike !
« Zadnja izmjena: Prosinac 19, 2012, 19:08:50 poslijepodne od barbus1 »

Offline jurica75

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 826
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: sisak
Odg: upomoć
« Odgovori #5 u: Prosinac 19, 2012, 19:56:02 poslijepodne »
Ako sam dobro shvatio,to su veće ribe
Koliko sam shvatio ti imaš aq sa biljem,2 godine,znači nekakvu jaču rasvjetu imaš
Gazda ih je možda držao sa manje svjetla
Nagadjam,nemam sve inf.
Indikativno mi je skrivanje-radi svake p.m. se oni skrivaju!
Ako zdravo izgledaju,i jesu zdravi,ja na rasvjetu sumnjam

Offline cro cop

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški  
Odg: upomoć
« Odgovori #6 u: Prosinac 19, 2012, 19:57:50 poslijepodne »
Na 200-tinjak litara vode 60l nije previse ali moze biti problem na jedan prethodni problem. Voda iz pipe bi se trebala tretirati prije pustanja u akv npr aquasafe, aquatan, nema potrebe za takva mjenjanja vode ako je akv uredan i stabilan, citaj nije voda pokvarena od viska hrane i sl. Ne trudi se previse mjenjati vodu na tako velike ribe jer ih je dovoljno i inace hraniti 2 puta a kamoli ove koje uopce nece jesti. Prvi problem je da su stradale u transportu. Tako velike ribe se jako tesko sigurno transportiraju bez cistog kisika u vrecici. Koliko si ih dugo i kako  pripremao prije pustanja u akvarij. Ako su ti toliko dugo lezale na podlozi to je vec znak da im transport nije dobro prosao. Ako su se pothladile u transportu a naglo si ih pustio u akvarij na temp od 30C onda si ih sam  ostetio i to nije lako rijesiti.
095/907 83 76  [email protected]

Offline barbus1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
  • Spol: Muški   Lokacija: kraljevica
Odg: upomoć
« Odgovori #7 u: Prosinac 19, 2012, 20:51:02 poslijepodne »
Na 200-tinjak litara vode 60l nije previse ali moze biti problem na jedan prethodni problem. Voda iz pipe bi se trebala tretirati prije pustanja u akv npr aquasafe, aquatan, nema potrebe za takva mjenjanja vode ako je akv uredan i stabilan, citaj nije voda pokvarena od viska hrane i sl. Ne trudi se previse mjenjati vodu na tako velike ribe jer ih je dovoljno i inace hraniti 2 puta a kamoli ove koje uopce nece jesti. Prvi problem je da su stradale u transportu. Tako velike ribe se jako tesko sigurno transportiraju bez cistog kisika u vrecici. Koliko si ih dugo i kako  pripremao prije pustanja u akvarij. Ako su ti toliko dugo lezale na podlozi to je vec znak da im transport nije dobro prosao. Ako su se pothladile u transportu a naglo si ih pustio u akvarij na temp od 30C onda si ih sam  ostetio i to nije lako rijesiti.
koja je moguča šteta ne kužim ,a moguće je jer sam baš zato što je voda bila hladna nakon možda 2o tak min pustio ih u akvarij !?rasvjeta je klasika caymam 2x30w !

Offline cro cop

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški  
Odg: upomoć
« Odgovori #8 u: Prosinac 19, 2012, 21:20:10 poslijepodne »
Kako se osjecas kad s velikog minusa udes u toplu kucu. Slicno temperaturi recimo uz zazareno lice i usi. Sad zamisli sto to cini osjetljivim unutarnjim organima ribe. To su ti i ribe dozivjele i to je strasan sok za organizam kod njih. Povlaci za sobom opce lose stanje uz sok koji slabi imunitet. Moguce su i bakterijske infekcije organa. Trebao si barem sat i pol vremena ostaviti u vrecicama uronjenim u akvarij uz povremeno dodavanje vode iz akvarija. Na zalost steta je ucinjena. Ne mozes nesto trenutno napraviti za poboljsanje situacije. To je proces koji ce trajati dok se ribe potpuno ne oporave. Nisam siguran koliko sad ima smisla nakon 2 tjedna davati antibiotik, cinjenica da su zive i da nemaju vanjskih manifestacija moze znaciti i blago oporavljanje. Ne mjenjaj vodu dva tjedna, ako se koja napuhne ili pocne oticati daj antibiotik. Ne hrani za to vrijeme samo onoliko koliko ostale ribe brzo pojedu. Nema carobnog stapica, moras se naoruzat strpljenjem. Stavi koju fotografiju iz blizine. Osiguraj im mjesto da se mogu malo skriti da se osjecaju sigurnije.
095/907 83 76  [email protected]

Offline barbus1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
  • Spol: Muški   Lokacija: kraljevica
Odg: upomoć
« Odgovori #9 u: Prosinac 19, 2012, 21:25:57 poslijepodne »
hvala ....ćekat i vidjeti što bude !!sutra ih pokušam poslikati !

Offline cro cop

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški  
Odg: upomoć
« Odgovori #10 u: Prosinac 19, 2012, 21:50:29 poslijepodne »
I jos jedna stvar. Svaka ti cast na iskrenosti i prihvacanju vlastitih propusta jer je takvih malo. Nadam se da ce ti ribe ozdraviti.  :up:
095/907 83 76  [email protected]

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: upomoć
« Odgovori #11 u: Prosinac 20, 2012, 09:44:19 prijepodne »
Barbus ne znam zašto nisi ispunio ovaj Upitnik: https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29767.0

Tak kada ispuniš ove podatke moči ćemo ti dati konkretan odgovor.

Sada sa ovim oskudnim podatcima možemo samo nagađati u čemu je problem.

Offline dzems

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 815
  • Spol: Muški   Lokacija: knin
  • volim ribe i ribice
Odg: upomoć
« Odgovori #12 u: Prosinac 20, 2012, 12:19:45 poslijepodne »
sve je receno....nakon 20 minuta prilagodjavanja u vrecicama budi sretan da su zive...
Totalna Steta

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: upomoć
« Odgovori #13 u: Prosinac 21, 2012, 09:55:31 prijepodne »
barbus1,

stvarno te ne razumijem?

Da li ti hoćeš da ti se pomogne ili ne?

Offline barbus1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
  • Spol: Muški   Lokacija: kraljevica
Odg: upomoć
« Odgovori #14 u: Prosinac 21, 2012, 12:17:32 poslijepodne »
barbus1,

stvarno te ne razumijem?

Da li ti hoćeš da ti se pomogne ili ne?

naravno da hoću pa u gornjem tekstu je uglavnom sve a i kolege su došli do zaključka gdje sam pogrešio !!

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: upomoć
« Odgovori #15 u: Prosinac 21, 2012, 13:22:31 poslijepodne »
Barbus, bez ljutnje tebi i kolegama ali nitko nije zaključio što se sa tvojim ribama događa a to ćemo moči kazati tek kada detaljno ispuniš upitnik.

Naime, evidentno je da su ribe prošle mnogostruki stres (lovljenje riba, transport riba, neadekvatno stavljanje u tvoj akvarij i posljednji stres je prilagodba na tvoju vodu, svjetlo i dr a koja je vjerojatno drugačijeg kemizma od vode u kojoj su ribe živjele)

Ta stresna stanja su kod tvojih novopridošlih riba uzrokovali pad imuniteta i vrlo vjerojatno u takovoj situaciji dolazi do razvoja parazitarne ili bakterijske bolesti.

Kako bismo ti mogli savjetovati o čemu se konkretno radi te kako rješiti problem i sa zdravljem riba i eventualno sa kemizmom vode u tvom akvariju trebaju nam podatci iz Upitnika.

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: upomoć
« Odgovori #16 u: Prosinac 21, 2012, 14:12:47 poslijepodne »
Naime, postoji mogučnost da su ribe dobile hexamitu (3 dana se skrivaju i ne pokazuju interes za hranu a ako još imaju i sluzavo-prozirno bjelkasti izmet tada je situacija očita).

Ovo pišem zato jer me preko vikenda i blagdana neće biti na Akvarij netu pa ti neću moći savjetovati (ako su moje pretpostavke točne) sa čime i kako provesti liječenje.