Ožujak 29, 2024, 01:26:28 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: DIY morski 200 l  (Posjeta: 10698 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ars

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1702
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
DIY morski 200 l
« u: Siječanj 07, 2004, 02:10:00 prijepodne »


evo, nakon mede se nismo čuli ni vidili (barem ne s svima) pa pozdrav ekipa.. već dosta vas zna da idem na morsku.. mislim se između 200 i 660 litara.. ovaj od 660 l je naravno bolji, ali mali je problem u mistu?? nemam di s njim.. danas se vratih doma i malo gledam dnevni boravak, te skužim.. 200 x 60 x 55 nije malo!! (ma ugurat ču ja njega nekako)..


ali na stranu to!! tija bi napravit u 200 l jadranski.. e sad.. to nije onaj jadranski s velikim ribama i bla, bla.. ribe iz plićaka.. koji glamac, špar.. itd.. kozice, rakovi.. ova bića (kozice,rakovi...)su mi interestantnija od riba.. za sada..


e sada.. pomoć u svemu po malo..

  • filtracija.. imam hrpu slika od sebe u vezi filtera.. W-D filteri, skimer.. sve sam skužija čemu što služi (barem malo) ali mi isto objasnite malo o tome.. kako - što, itd.. zanima me najjednostavnija filtracija.. JASENKA - molim te stavi sliku svog W-D filtera i opiši ga malo...

  • dekoracija živo kamenje - ide samo u filter (možda i ne treba u fiteru ), kakvi organizmi (vlasulje, moruzgve....)???

  • rasvjeta - koliko i što??

  • kemija???

  • hlađenje??
  • [/list]





    sigurno sam zaboravija dosta toga... umoran sam..


    molio bih da što više togabude DIY i popračeno s skicama/slikama!!

Offline jasenka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
DIY morski 200 l
« Odgovori #1 u: Siječanj 07, 2004, 14:21:00 poslijepodne »
Ola, Ars! Stvarno te nije bilo, no nema veze! Ovako, ako ideš na jadranski, na organizme bez koralja, prvo ti ne treba jako svjetlo, ali svijetla bi trebalo biti barem kao u običnom s biljkama! Treba ti pod obavezno hladnjak, jer naši organizmi žive u hladnijem moru nego tropski, no opet, ako budeš imao organizme samo iz pličaka, oni tako i tako u ljeti žive i na 30 C, ali ipak hladnjak bi ti bio potreban da im osiguraš ugodan život! Živo kamenje ti ide u akvarij, i sada ti postoje diskusije o tome da li je jadransko kamenje dobro za filtraciju ili nije. Stvar je u strukturi. Živo kamenje je rupičasto, puno živih organizama ( ovo ti je o živom kamenju najjednostavnije). Filtracija...e, sada filtracija, ili kombinacija filtracija koju imam u akvariju i nije baš najpopularnija, ali eto, ja je imam! Imam ti jedan W-D filter, jedan home made (imaju pumpice za protok vode)- ako nemaš koralje onda ti taj protok vode i nije toliko bitan, ali ga moraš imati! I Naravno DBS filtracija! Pumpicu za zrak ( oni mjehurići) ti nisu potrebni, a mogli bi biti i štetni! Što se tiće rakova, kozica i takvih malih bića iz plićaka, s njima nema nikakvog problema, hraniš ih suhom hranom ili krakovima liganja! U svakom slučaju, kada nabaviš živo kamenje, ako ga sam roniš, trebalo bi ga lijećiti, a ako ga kupiš onda bi ono trebalo biti u redu! U svakom slučaju, što se tiće ribica, s njima pričekaj dok ti se ne uspostavi biološka ravnoteža, a to je nekih mjesec dana! Ovo je ukratko, a ti dalje postavljaj pitanja!
 

Offline Atos

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
    • http://www.reefzone.net
DIY morski 200 l
« Odgovori #2 u: Siječanj 07, 2004, 14:32:00 poslijepodne »
Bravo, aplauz ars...
1. Velicina:
za: lepota, stabilnost sistema, mogunost naseljavanja
protiv:tezina, troskovi(live rock),prostor, isparivanje(ventilacija)
2.Filtracija WET/DRY:
za: idealno za akvarij samo sa ribama i lakim invertebratima
protiv:vremenom moguca akumulacija nitrata i nemogucnost cuvanja lepih koralja
ja bi: probusio akvarij u jednom od uglova (za 600lit/42 mm rupu za 40 mm bulkhead ili za 200L 35 mm rupu za 32 mm bulkhead)zelimo sto veci protok kroz slivnike sto je pozeljno. Sump koji bi bio odprilike min 110lit zapremine za 600litarski ili min.40 lit za 200 litarski. Skimer ili ne, na tebi je da malo istrazis.Ja ne bi, moja preporuka Miracle Mud Eco system filtracija.Aktivni ugalj moje visoke preporuke(pozeljno u canisteru ili nekom slicno uredu).
3.Dekoracija i ujedno bioloska glavna filtracija LIVE ROCK..tu nema za i protiv jednostavno MORA... kontaktiraj blureefa ja sam uspio ovde dole dovuci(Makedonija) izvrsnog je kvaliteta, veoma porozno.Uglavnom preporuke za kolicinu zivog kamenja idu od 150 do 200 gr po litar, ali sa kamenjem poroznostu kao ono sto mi je blureef poslao mislim da mozes dota ustedeti.
4.Rasvjeta , deo sistema na kojeg ne bih stedio i izabrao bih brand konfiguraciju. Metal Halid kombinacija sa T5 actinic bi bilo idealno, ili samo T5(zavisi sto zelis cuvati,na pr za sistem samo sa ribama i nekih lakih invertebrata dovvoljno su i obicne flou cjevi )
5.Kemija
buffer i calcij(opet zavisi sto zelis cuvati) i naravno sinteticka morska so.
6.Hladjenje
Nije obavezno posebno ako ti je prostorija klimatizovana.U malo vrucim danima plasticne smrznute flase CocaCole resavaju problem.

 

Offline Atos

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
    • http://www.reefzone.net
DIY morski 200 l
« Odgovori #3 u: Siječanj 07, 2004, 14:39:00 poslijepodne »
Jasenka je postala u medju vremenu...u vezi kontroverzi koji postoje u vezi kamenja sa jadrana...
Ja mogu demantovati sa mojim a posebno sa blureefovim u brankovim akvarijom. Znaci kvalitetno i pravo kamenje iz jadrana je podjednako lepo i dobro kao i Indo pacifickog. U nastajanju ili geoskom talozenju kalceroznog kamenja nema razlike je li to u jadranu ili pacifiku.
Na kraju krajeva, vrhovi alpa su nekad bili masivni zivi koraljni greben.
Takodje isto nije istina da su Live Rosk samo skeleti umrlih koralja. Po zadnjim ispitivanjima Dr. Waltera Addeye po koraljnim grebenima Australije 75-80% natalozenih kalk tvorevina sastoji se od natalozene Halimede, visoko kalcerogene alge.
Pa tako zasto placati 15 EUR po kg kad vam to moze do vrata donjeti za 5EUR
 

Offline jasenka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
DIY morski 200 l
« Odgovori #4 u: Siječanj 07, 2004, 14:57:00 poslijepodne »


Da, postala sam o tome samo zato da mu netko ne bi prigovorio da jadransko ne vrši dobru filtraciju! Moje kamenje je Jadransko, zadovoljna sam i nije kupljeno, nego izronjeno! Ako stvara akvarij, trebao bi znati sve strane o svemu, i jedino će tako uspjeti sam složiti dobar akvarij! Ne treba nikoga slušati niti kopirati njegovu izradu akvarija, najbolje je da sam naući i zakljući što u mu je trenutno najinteresantnije i najbolje za izraditi! Ja sam svoj akvarij sama složila, pitala sam puno, ali sam i puno radila po svojem! Ako budem imala problema, jedino ću sebe moći kriviti, a to mi i je ono što mi je bitno! Biti sam svoj majstor i pokazati da razumijem eke stvari da mogu i sama stvoriti mali sustav! Tako, Ars, pogotovo što se tiće filtracije i svijetla, sam točno odlući što želiš i kako! Moja vrsta filtracije isto ima mana, i to puno, recimo da mi treba maknuti neki koralj ili neki organizam, stavila bi ga u refugium, a ovako mi je sve u istom akvariju, i nemam mogućnosti kombinacije u tom smislu! Ostalo je sada na tebi, samo dobro proući sve, pa još malo promozgaj o svemu, i neće biti problema!
 

Offline Ars

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1702
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
DIY morski 200 l
« Odgovori #5 u: Siječanj 07, 2004, 15:51:00 poslijepodne »


uf što volim ovako velike odgovore!! samo dalje!! vidim da je filtracija najveća caka.. malo sam čitao stare i nove postove na webovima, kopa po netu, pričao s vamai uspija složit ovako nešto u glavi za 200 litara!!


-----------------------------------------------------------------------------------------


- w/d filter, malo kvalitetniji na jednoj strani u njega (što staviti u njega?)


- filter (600l/h)na drugoj strani (što jestaviti u njega?)


- 2 x pumpe za cirkulaciju vode (na svaku stranu po jedna)


- kamenje iz jadrana (sve sam ronim, ništa od takvih stvari neču kupovat) - kakvo ljećenje??


- podloga?? - ne kužim caku s mrežicom??


------------------------------------------------------------------------------------------


da zaključim.. imam filter u akvariju s pumpom od 600 l/h i iz njega vadim spužve te stavljam ???? (aktivni ugljen i vatu??), a W/D kupujem i u njega što staviti točno?? i neču bušit tank!! to mi je prevelika fobija.. za početak bi išao na jednostavniju filtraciju, pa kad se ufuram onda ču krenit s sumpovima..


možda sam nešto falija, ispravite me!!Edited by: Ars

Offline Ars

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1702
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
DIY morski 200 l
« Odgovori #6 u: Siječanj 07, 2004, 15:58:00 poslijepodne »


e, da i još - molim da svatko kaže svoje mišljenje što staviti u filtere.. i objasni zašto.. jer sam skužija da netko stavlja obratno.. u W/D stavi što je ovaj drugi u obični filter..??


najviše od svega me zanima što čemu služi od svih medija za filtraciju?? kad to točno sve povežem, onda ču znat kako složit..


i skimer.. za njega nisam pametan!! preporuke!!


hehe.. hvala...

Offline jasenka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
DIY morski 200 l
« Odgovori #7 u: Siječanj 07, 2004, 16:06:00 poslijepodne »


Kada izroniš kamenje ono ima u sebi milion malih stanovnika, od kojih svi ne prežive iznos na površinu, kisik, zrak, bla,bla mogla bi i stručno, ali mi se ne da! Strućno niti sama sebe ne razumijem!Liječenje ti znaći da ti takvo kamenje koje si izronio je štetno, raspadaju se mrtvi organizmi i povečavaju ti amonijak, nitrite i nitrate, što ti nikako ne treba! S toga, najbolje je po mojem mišljenju takvo kamenje dobro očistiti od toga svega i ostaviti neko vrijeme da se to na njemu stabilizira! Ovo ljeto kada budem nabavljala još kamenja, ostavit ću ga prvo par sati vani, pa ga vratiti u pličak na neka dva tjedna, mislim da bi to moglo srediti barem malo stvar!


U filtere stavljam ugljen, keramiku( u jednom W-D) tebio vlakna i bio lopte ifosfat remover ( valjda se tako zove) u drugom!


Dbs, s mrežicom...to je filter koji se stavi ispod dbs-a radi anaerobnih bakterija koje vrše denitrifikaciju! Poslat ću ti poslije sliku na mail!


Pumpice uvijek namjesti suprotno, u principu najbolje je kada ih postaviš vidit njihov tok s hydrometrom( spravica koja mjeri gustoću)koji tu može poslužiti kao plovak kojeg tjera struja!
 

Offline Ars

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1702
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
DIY morski 200 l
« Odgovori #8 u: Siječanj 07, 2004, 16:28:00 poslijepodne »
hvala...čekam fotku na mail..

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
DIY morski 200 l
« Odgovori #9 u: Siječanj 07, 2004, 19:15:00 poslijepodne »
Nema za tebe ništ!!!
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline jasenka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
DIY morski 200 l
« Odgovori #10 u: Siječanj 07, 2004, 19:44:00 poslijepodne »
O Saša, pa di si ti zadnjih dana? DA , nema za Arsa niš!! Sada bi on morski, ma vidiš ti to?! A ciklidi, Ars? Šala, naravno, drago mi je Ars što si i ti odlučio skočiti u more, a onu slikicu ću ti poslati i postaviti tu na forum ćim je pronađem! Nemam pojma di mi, strava!
 

Offline Branko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1010
  • Dob: 56 Lokacija: Zagreb
    • http://još.nemam
DIY morski 200 l
« Odgovori #11 u: Siječanj 07, 2004, 20:42:00 poslijepodne »
Što se tiče filtracije to je često "znanost" za sebe. Ja sam isprobao W/D + ugljen, WD+skimmer+ugljen, a sada imam skimmer + mala količina ugljena + phosban (to je jedna vrsta odstranjivačla fosfata) + puno živog kamenja (vjerojatno jedno 40-tak kg u 250 l vode). Skimmer i filter sa ugljenom su u posebnom akvariju (sumpu) gdje je i grijač. DSB nemam. U biti ono što imam obično zovu Berlin-sistem. Prednost je što dobro funkcionira i jednostavno je. Mogu prčkati po podlozi koliko hoću (sa DSB baš i ne možeš). Kamenje je 80% iz Jadrana, sam sam ga izronio na više mjesta. Nažćalost ono najbolje kamenje koje je najporoznije obično je i najviše obrašteno i najdulje traje dok se "očisti": meni je trebalo po 2 mjeseca (cijelo vrijeme je stajalo u posebnoj posudi, u prvo vrijeme svakodnevne izmjene vode, stalna cirkulacija sa pumpom).
Što se rasvjete tiče imam T5 lampe, koje možda nisu najidealnije za osjetljivije koralje koji trebaju jako puno svjetla, ali su relativno jeftina i manje "vruća" alternativa (metal-halidne lampe dosta griju, a moja je soba i tako ljeti prevruća). Uz 4x39 W rasjete (na 100x50x50 cm akvariju) sasvim dobro raste dosta koralja:
Montipora, Sarcophytom, Tridacna, Zooanthusi, Protopalythoa i još neki meki koralji
Nonsense ist der Sieg des Geistes über die Vernunft!

Offline Atos

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
    • http://www.reefzone.net
DIY morski 200 l
« Odgovori #12 u: Siječanj 08, 2004, 10:08:00 prijepodne »
Zasto ne T5 Branko , pa video si kakvih setova ima na netu koji su prenaseljeni SPS i LPS koraljima i izvrsno idu.Ja sam isto namjeravo T5(imam samo 4x54w actinic i 2x250 Geiseman ), ali sam odlucio MH samo da ne bi u koji slucaj pogresio.
I jos nesto ...neznam je li ja lose citam ali DSB(deep sand bad) je skracenica za duboki sloj pjeska na dnu akvarija obicno iznad 10cm..i po meni veoma opasna stvar, koja polako umire, jer i njegovi propagatori cini mi se da ne veruju vise u to.
 

Offline Ars

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1702
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
DIY morski 200 l
« Odgovori #13 u: Siječanj 08, 2004, 11:13:00 prijepodne »


I jos nesto ...neznam je li ja lose citam ali DSB(deep sand bad) je skracenica za duboki sloj pjeska na dnu akvarija obicno iznad 10cm..i po meni veoma opasna stvar, koja polako umire, jer i njegovi propagatori cini mi se da ne veruju vise u to.


da.. to sam pročitao baš u ovoj maloj knjizi koju sam fotka i stavljam na web da vidite.. knjiga je ništa posebno.. džepna je ali je ok objašnjeno.. evo link, pa pogledajte i recite ima li smisla.. link na knjigu


koliko sam skužio; skimmer je slična filtracija kao i aktivni ugljen? ili se varam.. koja je tu klica? ili jedno ili drugu?? ili oboje?? skimmer mi ne izgleda komplicirano i ako je ili jedno ili drugo, onda mi skimmer izgleda jednostavniji.. ??


mislim se da stavim skimmer i vanjski filter s bioballsima i (što još??), te 2 x pumpe zacirkulaciju??


uf što je ovo zbunjujuće.. dajte kritike i savjete..Edited by: Ars

Offline Ars

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1702
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
DIY morski 200 l
« Odgovori #14 u: Siječanj 08, 2004, 11:19:00 prijepodne »


p.s. slike su malo veće da se mogu čitat, pa malo strpljenja..


e da.. zaboravih... frend mi ima 500 l jadranski morski tank većgodinama.. i koliko se sjećam on mi je govorija da ima samo vanjski filter.. i to je sve.. valjda u njemu ima ovo što bi i ja stavija.. ali vodu je govorija da minja.. s obzirom da je jadranski, najbolja je filtracija jadransko more??? ja sam 2 min od mora pa mi to nije problem.. ipak, te sve ribice i bića žive u tom moru!!!??Edited by: Ars

Offline Ars

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1702
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
DIY morski 200 l
« Odgovori #15 u: Siječanj 08, 2004, 11:23:00 prijepodne »


Edited by: Ars

Offline Ars

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1702
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
DIY morski 200 l
« Odgovori #16 u: Siječanj 08, 2004, 11:27:00 prijepodne »
evo mojn ponos se spustija na 0 i nazva sam ga.. večeras oko 21:00 čemo se čut, pa napišem što je reka.. mislim da je tako najbolje..

Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1218
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
DIY morski 200 l
« Odgovori #17 u: Siječanj 08, 2004, 11:57:00 prijepodne »


Citat: Ars
evo mojn ponos se spustija na 0 i nazva sam ga.. večeras oko 21:00 čemo se čut, pa napišem što je reka.. mislim da je tako najbolje..



Ponos = informacije o morskom.. malo prevelika cijena..
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline boban_nz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
    • http://www.beke.co.nz
DIY morski 200 l
« Odgovori #18 u: Siječanj 08, 2004, 12:01:00 poslijepodne »
Ponos i interes su ponekada u koliziji.

To na slici nije DSB nego klasican podni filter. Kroz DSB se ne tera voda nasilno jer onda gubi smisao. Tako se postavljao morski u svom zacetku po ugledu na slatkovodni.

Offline sax

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 426
DIY morski 200 l
« Odgovori #19 u: Siječanj 08, 2004, 13:16:00 poslijepodne »
Citat: boban_nz
Ponos i interes su ponekada u koliziji.

To na slici nije DSB nego klasican podni filter. Kroz DSB se ne tera voda nasilno jer onda gubi smisao. Tako se postavljao morski u svom zacetku po ugledu na slatkovodni.

Ja sam slatkovodni akvarista pa mi bas nije jasno zasto gubi smisao
 

Offline jasenka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
DIY morski 200 l
« Odgovori #20 u: Siječanj 08, 2004, 14:37:00 poslijepodne »


Ono je podni filter! Dbs je drugačiji! Prva stvar u Dbs-u je da moraš složiti u njemu mjesto gdje će se razvijati anaerobne bakterije koje vrše denitrifikaciju, a podni filter s tim nema veze, jer on pročišćava i ima zraka u njemu! U DBS treba biti bez dotoka kisika, ništa svijetla...


Za tvog frenda koji ima jadranski s ribicama, bez puno kompliciranja i svih onih stvari koje idu uz slaganje morskog, što da kažem nego :Čovijek ima samo ribe, a to punomijenja cijeli sistem! Ribice, ne sve, ali neke nisu uopće konplicirane kao niti u običnom tropskom, dok opet neke zahtijevaju puno toga!
 

Offline Ars

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1702
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
DIY morski 200 l
« Odgovori #21 u: Siječanj 08, 2004, 16:55:00 poslijepodne »
ima on i životinjice unutra.. kao rakove, kozice, itd.. sve ču vam reć večeras u 21:00 kad se čujemo!

Offline Ars

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1702
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
DIY morski 200 l
« Odgovori #22 u: Siječanj 08, 2004, 23:23:00 poslijepodne »


podloga: nema DSB nego 3-4 mm granulaciju morskog šljunka 5 - 7 cm..


u akvariju ima sada živo kamenje, ali ga nije donio živo u akvarij već ga je izronio, očistio od travki i sličnog te tuširao nekoliko puta u vreloj vodi da sve u njemu rikne.. nakon toga ga je isprao i naselio u tank.. s vremenom je to kamenje oživilo jer je stavio 10 malih živih kamenja (direktno iz mora u tank)veličine šake oko tih velikih..Edited by: Ars

Offline Ars

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1702
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
DIY morski 200 l
« Odgovori #23 u: Siječanj 08, 2004, 23:33:00 poslijepodne »


ja svoj dekoriram slično gore navedenom - s kamenjima i podlogom


definitvno gotova shema za moj tank filtracije:


interni kanistar 600 l/hs postavom kao što je ima i on.. značikeramika s ak. ugljenom te vatom..


vanjski filter nekih 1500 l/h s istom postavom iznutra.. jedan če izbacivat vodu s live strane, drugi s dense pod 45 stupnjeva (kao na slici u postu poviše) i to je to!! priča gotova!! ako ne bude radilo, tipa ću ubit, a onda idem na soluciju br. 2!


ma mora to radit.. TEMA ZAVRŠENA!!! šalim se.. da čujem mišljenja..

Offline Atos

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
    • http://www.reefzone.net
DIY morski 200 l
« Odgovori #24 u: Siječanj 09, 2004, 09:44:00 prijepodne »
Znaci neces da razmislis da busis akvarij i da uradis sump??