Ožujak 28, 2024, 17:29:28 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Meduze  (Posjeta: 22386 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline vulture

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 502
Meduze
« u: Srpanj 30, 2004, 00:15:00 prijepodne »


Upravo sam se vratio s godišnjeg na Dugom otoku i mogu reai da se i nisam previše nakupao naime tamo je najezda meduza, skoro pa da se ne može uopae uai u more, jueer sam se brekao u plieaku jer samo metar, dva od mene vrvilo je meduzama koje sam uklanjao kako su mi se približavale.


Ima li ih tako i drugdije ili je taj dio Jadrana "koma"?

 

Offline Bravo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1339
Meduze
« Odgovori #1 u: Srpanj 30, 2004, 07:47:00 prijepodne »
Ja sam pred tri tjedna imao susret sa jednom manjom u Dugoj uvali.
No više se nisu pojavljivale, barem koliko ja znam.

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Meduze
« Odgovori #2 u: Kolovoz 08, 2004, 12:10:00 poslijepodne »
A ja mislio da sam pravi sretnik što sam jednu vidio u Biogradu prije par dana...

Offline Bravo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1339
Meduze
« Odgovori #3 u: Kolovoz 08, 2004, 12:52:00 poslijepodne »


Kako eujem, u Dugoj uvali je navala meduza!





Edited by: Bravo

Offline deni

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
Meduze
« Odgovori #4 u: Kolovoz 20, 2004, 22:24:00 poslijepodne »
Ništa strašno u Dugoj uvali ronimredovito i naletim tu itamo na koju moraju i one živjeti ustvari mi smo došli u njihov svijet
 

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Meduze
« Odgovori #5 u: Kolovoz 27, 2004, 09:48:00 prijepodne »


Ej ljudi!!!!


Kako su izgledale te meduze?


Ovako? (Pelagia noctiluca)





ili ovako? (Rhizostoma pulmo)








Ajde, prezivjeli smo ovo ljeto s meduzama, dobra vijest je da smovjerojatnosljedecih par godina mirni!!!

Offline Irusnjak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4966
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Dobrodol, Sesvete
Meduze
« Odgovori #6 u: Kolovoz 27, 2004, 10:11:00 prijepodne »
Vulture, ako si u Saliju na Dugo otoku, znam o eemu prieaš. Ja ljetujem na Pašmanu, toenije Ždrelcu, mjestu tik ispod mosta i gledam na Dugi otok. Meduza ima konstantno i eak su me dvije opekle! A izgledaju kao ova roza gore na slici  

P.S. Klinci bi ih znali i do pedesetak izvuai na dan, a fora je da ju možeš primiti za klobuk i baciti vanka, ali ako su žarnice u pitanju euvajte se jer mi se i sad vidi gdje me opekla, eak mi tu i tamo osip ponovo izbije i nabubri  

Offline vulture

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 502
Meduze
« Odgovori #7 u: Kolovoz 27, 2004, 10:23:00 prijepodne »


Da bio sam u Salima (kod punice) meduza ko u priei nisam ih baš proueavao (bio sam zauzet bježanjem) ali više su liaile prvoj slici. Na sreau mene je jedna samo okrznula bez veaih posljedica ali su mi zato punicu u jednom danu 4 epekle , mjesta su bila crvena tjedan dana a onda joj se sve žarilo i bubrilo slijedeaih tjedan dana.


Navodno bi se nakon što te opeku trebalo dobro izribati nekim kamenom ili šugamanom (za kontinentalce ruenikom, peškirom...i što ja znam kako sve ne).Edited by: vulture
 

Offline vulture

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 502
Meduze
« Odgovori #8 u: Kolovoz 27, 2004, 10:32:00 prijepodne »


Citat: irusnjak
Vulture, ako si u Saliju na Dugo...



kh kh....nije Saliju vea Salima, isto tako nije Kaliju vea Kalima


Ne mislim ništa zlonamjerno nego kad vea tamo ljetuješ da se ne šeeeš po otoku a domaai te krivo gledaju


Eh i ja sam nekad tako govorio (dok se nisam oženio živio sam u Kostreni nikad prežaljenojiako je i ovdje lijepo) dok me žena nije sredila
 

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Meduze
« Odgovori #9 u: Kolovoz 27, 2004, 10:59:00 prijepodne »


Eto mene opet,


Ako koga zanima, ukratko, :


Meduze pripadaju svijetu PLANKTONSKIH ORGANIZAMA... dakle, organizama koji se u moru krecu noseni strujama, a ne vlastitom snagom misica (doduse meduze se krecu, ali neznatnom brzinom i ne mogu savladati snagu struje, eto zasto u planktonu!). Osim toga, mozda je interesantno naglasiti i to da je njihovo tijelo sastavljeno od ~ 90% vode!!!


Postoje2 vrste meduza, hidromeduze - Hydrozoa(samo prelazni stadij u razvoju hidrozoa) i skifomeduze - Scyphozoa (prave meduze)... Pelagija pripada skifomeduzama. Hydrozoa (morski akvaristi, oni su vam bitni za prehranu puzeva golaca kao sto su Cratena i Flabellina!!!), Scyphozoa i Anthozoa (koralji) pripadaju svi grupi Cnidaria iliti ZARNJAKA.... dakle SVI peku, neki vise neki manje


E sad... zasto setoliko puno meduza (najvjerojatnije Pelagije) pojavilo u Jadranu ove godine? Koliko ja znam nitko nije siguran... Ali eto mog skromnog misljenja: Pelagija se hrani zooplanktonom... kako je ove godine cvjetanje mora bilo zaista OBILNO, moguce je da je populacija Pelagije narasla upravo zbog povecane kolicine hrane... Sve dojave o pojavi meduza u Jadranu koje su dosle do mene su iz sjevernog Jadrana, okolice Zadra i Splita od kuda su mi javljali i o obilnom cvjetanju... pa eto, otuda imoja hipoteza !


Vjerojatno je cijela prica puno kompleksnija, no kako je u moru sve povezano vjerojatno je i ova hipoteza dijelic objasnjenja.


Evo, ima tu nesto o meduzama ako koga zanima: [url]http://animaldiversity.ummz.umich.edu/site/accounts/informat ion/Pelagia_noctiluca.html[/url]


http://www.njscuba.net/biology/sw_jellies.html





Eto, toliko od mene!

Offline vulture

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 502
Meduze
« Odgovori #10 u: Kolovoz 27, 2004, 11:05:00 prijepodne »


Eh da bilo je na TV pred nekoliko dana dokumentarac o žarnjacima pa je bilo interesantno pogledati (naravno govorilo se i o meduzama)


Cvjetanje oko Zadra?... pa i nisam primjetio
 

Offline Zoran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1307
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rijeka
Meduze
« Odgovori #11 u: Kolovoz 27, 2004, 11:18:00 prijepodne »
Bas proslu subotu sam bio na porozini i bila je krcata meduzama, ona prva vrsta i jos jedna vrsta nisam ih do sad nikad vidio u moru malo mi zato cufno izgledaju. Da imale su neke plavkaste crte po sebi
Rijeka/Hrvatska

Offline Ars

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1702
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
Meduze
« Odgovori #12 u: Kolovoz 27, 2004, 11:29:00 prijepodne »
vulture - gdje je bio dokumentarac? ovo je nevjerovatno.. tražim kao lud svako jutro po TV rasporedu da vidim ima li nešto zanimljivo u vezi organizama, pa ga propustim..

Offline vulture

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 502
Meduze
« Odgovori #13 u: Kolovoz 27, 2004, 11:39:00 prijepodne »


Mislim da je bio na HTV 1 ujutro oko 11 prije mjesec dana neznam kako se zvala emisija, uglavnom govorili su o tome kako su žarnjaci bili prvi organizmi koji su se naueili kretati, loviti, mlatiti, kako se razmnožavaju, kako ih ima i na velikim dubinama ma emisija je bila odliena.
 

Offline Ars

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1702
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
Meduze
« Odgovori #14 u: Kolovoz 27, 2004, 11:43:00 prijepodne »
ma jel to ona emisija što je s animacijama bila napravljena? ako je - to sam gledao..

Offline vulture

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 502
Meduze
« Odgovori #15 u: Kolovoz 27, 2004, 11:51:00 prijepodne »
Može bit, da u toj su koristili i komp. animaciju Edited by: vulture
 

Offline Irusnjak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4966
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Dobrodol, Sesvete
Meduze
« Odgovori #16 u: Kolovoz 27, 2004, 12:13:00 poslijepodne »
Vulture, kao što rekoh nikada nisam bio u Salima na Dugom vea mi pogled tamo seže sa Pašmana. Ja sam 20-ak godina ljetovao na Pagu u Staroj Novalji pa ti mogu reai "Aa si minjal svieice moj? Aa ja to moren vidit?" Zadnje 2 godine ljetujem u Ždrelcu kod ženinih roditelja, a prilieno sam se udomaeio, a i mirnije je puno nego u razvikanoj Novalji...

Offline vulture

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 502
Meduze
« Odgovori #17 u: Kolovoz 27, 2004, 12:41:00 poslijepodne »


Pa razumjeli smo se ali kad si bio tamo vjerovatno si bio i u Kalima na Ugljanu pa stoga...


A more eisto....milina


Kao što rekoh nije bilo zlonamjerno


PS


Aa = Ea
 

Offline Irusnjak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4966
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Dobrodol, Sesvete
Meduze
« Odgovori #18 u: Kolovoz 27, 2004, 13:23:00 poslijepodne »
Znam gdje je Kali (izme?u Kukljice i Preka)... ea bi bilo samo u slovenskom priobalju, a ovdje je stari moj aa i to najmekše koje sam ikada euo  

Offline Irusnjak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4966
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Dobrodol, Sesvete
Meduze
« Odgovori #19 u: Kolovoz 27, 2004, 13:27:00 poslijepodne »
Umalo zaboravih! Mjesto gdje Vas je opekla meduza treba ispirati sa vinskim octom razrije?enim vodom ili sa morskom vodom  

Offline vulture

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 502
Meduze
« Odgovori #20 u: Kolovoz 27, 2004, 14:19:00 poslijepodne »


Citat: irusnjak
ea bi bilo samo u slovenskom priobalju, a ovdje je stari moj aa



Krivo Ea .....Istra (osim nešto u unutrašnjosti), cijelo primorje, zadarsko podrueje (možda je Ugljan i Pašman specifiean....neznam provjerit au), a prilieno samsiguran da je tako i u ostatku dalmacije osim onih podruaja gdje se prieaca


Ali toionako nema vezes ovom temom pa neau više o tome. Htio sam samo spomenuti ta mjesta da te ljudi ne gledaju eudno kao i mene, ali ako je to tebi OK i meni je.


A dalje meduze..... valjda ih dogodine neae biti kako Bach kaže
 

Offline Danchi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 93
Meduze
« Odgovori #21 u: Kolovoz 27, 2004, 14:39:00 poslijepodne »
I ja sam ove godine imala susret s meduzama ... konaeno je stigao i taj GO i odosmo mi vidjeti Kornate (diiiivno!) i na plažici di su nas iskrcali- juriš u more! Kad stiže moj dragi s maskom u ruci i u njoj- meduza uz: "Gle kaj sam našao..." Aaaaaa, preskoeim ja kupanje uz: "Nejdem ja u more..." i odslušam, pa daj, ko zna jel aemo opet tu doai.... no nedam se ja, i eto opet mog dragog sa sprženom rukom- meduza (neki mu je pametnjakovia reko da ova vrsta meduze- ne peee!) Sjetim se prve pomoai i istrljamo opeeeni dio s pijeskom koji smo iskopali, moram priznati da je pomoglo, ostao je samo mali trag, ali je splasnulo...
Zagreb- Travno
Dobro se dobrim vraća...

Offline Dally

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 231
    • bit ce jednog dana...
Meduze
« Odgovori #22 u: Kolovoz 27, 2004, 16:50:00 poslijepodne »
Citat: vulture



Navodno bi se nakon što te opeku trebalo dobro izribati nekim kamenom ili šugamanom (za kontinentalce ruenikom, peškirom...i što ja znam kako sve ne).





Opeceni dio tijela trebalo bi uroniti u vrucu vodu, koliko god osoba moze podnjeti.. Otrov meduza, kao i svih vodenih bica, je termolabilan i njegova se kemijska struktura raspada pri visim temperaturama.


Eto, to je dobar savjet ako netko u akvariju drzi kakve otrovne zivine
\"What I have to say is far more important then how long my eyelashes are\"
~Alanis Morissette~

Offline For_life

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 276
Meduze
« Odgovori #23 u: Kolovoz 27, 2004, 23:07:00 poslijepodne »
meni su digle zivac... prosle godine u Ri netko se poceo derati na plazi "meduza" i ja sam izasla kao i 90 %  ljudi u moru. i na nagovor frendice za 10 minuta usla ponovo. naravno, opekla me i imam oziljak na nozi.  i ove godine u Klenovici neki me tip bacio s mola i dozivjela sam susret 3 vrste s njom 10 cm od moje face. al je tip letio u robi u more  
Grad od milijardu bendova-Grad na na Rječini

Offline Njuška

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1492
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Rijeka
Meduze
« Odgovori #24 u: Kolovoz 28, 2004, 01:37:00 prijepodne »
Ja sam je popušio u oko i bilo je urlikanje V dio, Potjerao sam sve one krkane što peru paradajz i breskve s jedine špine na plaži i gledao nekih 15 min u mlaz vode...... Neponovljivo iskustvo
Rijeka / Hrvatska
...nakon duge i teške muke dobio sam internet...