Travanj 19, 2024, 15:08:18 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: koja je ovo vrsta pauka?  (Posjeta: 2935 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline RobiSz

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
koja je ovo vrsta pauka?
« u: Rujan 15, 2014, 19:45:55 poslijepodne »
Pozdrav!

Nakon što me 2,5 mjeseca nije bilo kod kuće, po povratku sam u predsoblju zatekao novog "kućnog ljubimca", pauka kakvog još nisam vidio. Obzirom da ne ubijam ništa za što ne znam sigurno da je štetno ili opasno (a i onda obično radije samo izbacim iz kuće), i obzirom na kišno vrijeme, ostavio sam ga da bude u skrivenim kutcima predsoblja. Vidio sam ga isključivo na podu, iza i ispod nekih stvari koje tamo držim, iako se povremeno i penjao na zid i dovratak, no obično ne visoko (nikad ga nisam vidio po gornjim kutevima ili na stropu).

Uspio sam ga uslikati - na prvoj slici se bolje vidi, ali sam stavio i ovu drugu kako bi se vidjela njegova veličina (nešto je malo veći od paukova koje sam znao viđati po kući i oko nje).

Javite mi molim vas koja bi to vrsta bila i ima li ikoji razlog da ga ne ostavim u stanu, na slobodi?

Offline RobiSz

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
Odg: koja je ovo vrsta pauka?
« Odgovori #1 u: Rujan 15, 2014, 19:47:43 poslijepodne »
Zaboravio sam napisati (a za identifikaciju bi lokacija mogla biti bitna): stanujem u Zagrebu, u prizemnom stanu sa travnatim vrtom

Offline manilu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 516
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Vodnjan
Odg: koja je ovo vrsta pauka?
« Odgovori #2 u: Rujan 15, 2014, 19:50:21 poslijepodne »
Ako je cca 5 cm veličine onda je pauk vučjak, ili istarska tarantula, nije otrovan ali zna dobro ugristi

Offline manilu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 516
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Vodnjan
Odg: koja je ovo vrsta pauka?
« Odgovori #3 u: Rujan 15, 2014, 19:52:03 poslijepodne »
Ja kad ga nađem stavim ga van isto ne volim ubijati što nije opasno ili štetno

Offline RobiSz

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
Odg: koja je ovo vrsta pauka?
« Odgovori #4 u: Rujan 16, 2014, 00:00:36 prijepodne »
Po onome što sam našao, i meni najviše liči na istarsku tarantulu, ali me zbunjuje par stvari:

1.) Googlajući sam našao dvije vrste fotki europske/istarske tarantule - jedino objašnjenje koje mi je palo na pamet je da su to možda mužjak i ženka
2.) Jedna od te dvije vrste slika prikazuje pauka sa ipak dosta dlakavijim nogama od ovog mog (ne baš kao druge tarantule, odnosno pauci ptičari, no ipak vidljivo dosta dlakaviji), i s njim ga nikako ne mogu poistovjetiti.
3.) Ova druga "vrsta" je po dlakavosti odgovarala, no na apsolutno svim slikama su jednake šare (svjetliji rub cefalotoraksa sa širokom uzdužnom prugom iste svjetlije boje po sredini sa nešto tamnijih prilično pravilnih crta u sebi, a na zatku poprečni, nepravilniji, svojevrsni "tigrasti" uzorak, i to samo bliže toraksu), dok je kod ovog mog "gosta" šara znatno drugačija (pomalo "čipkasti" svijetliji rub toraksa sa vrlo karakterističnom, cvjetasto-čipkastom šarom na sredini, koja se nastavlja i do sredine abdomena)
4.) I zadnje: na svim slikama (osim naravno gdje nosi jajašca na sebi) su cefalotoraks i abdomen približno iste veličine, a kod ovog "mog" je zadak ipak primjetno manji od tijela.

Zato sam u nedoumici, je li samo slučajno na svim slikama samo ta varijacija, a da je i ova "moja" sasvim uobičajena, ili se možda radi o nekoj srednjoeuropskoj (ili nekoj drugoj) varijaciji tarantule, ili kojim slučajem to ipak nije ni tarantula, nego neki pauk koji ju oponaša? (mimikrija nije rijetka u svijetu životinja). Po veličini doduše sasvim odgovara tarantuli, ali je previše detalja koji se razlikuju da se usudim jednoznačno zaključiti da je riječ o njoj...

Zato bih molio ako ima netko dovoljno stručan da mi može zasigurno potvrditi, te ako je zaista tarantula, objasniti odakle ove razlike, pliz? (sorry, manilu, ne želim time reći da si nestručan, samo je puno detalja za koje znam da su kod životinja često dovoljne da ukažu na sasvim drugu vrstu - ali ako imaš objašnjenje, rado ću ga poslušati :) )

Offline manilu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 516
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Vodnjan
Odg: koja je ovo vrsta pauka?
« Odgovori #5 u: Rujan 16, 2014, 16:02:26 poslijepodne »
Nema problema