Travanj 23, 2024, 19:52:03 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Koliko wata  (Posjeta: 7130 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline MrCROant

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Rudeš
Odg: Koliko wata
« Odgovori #25 u: Studeni 17, 2015, 23:29:51 poslijepodne »
Ok, 80cm ukupna visina , vise ne zelim sto onda ostavlja ~72cm za skimmer, znaci neki  skimmer za  300-500L akvarije, nadam se da ce stati.
Panda ? jel to u Splitu ? :D ima li nesto u Zg :)

Puno hvala!

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Koliko wata
« Odgovori #26 u: Studeni 18, 2015, 00:12:39 prijepodne »
panda, split, imas na forumu....

definiraj prvo koji skimmer ces tocno uzeti, koji mu je footprint, koliko visine, koji mu je radni nivo vode, onda mozes razmisljati o ormaricu, jer ne ide to bas na nacin koji si zamislio......

imas i space saver skimmere koji su izuzetno niski, ali racunaj da vecina modernih skimmera radi od 15-20cm nivoa vode, osim ako ne zelis imati plicak u sumpu od 20cm, preporucam dizanje skimmera tako da je 20cm (ili vec koliko) uronjen u vodu, a ti onda racunaj koliko skimmer smije biti visok s postoljem od 10, ili 20cm (da bi ti nivo vode u sumpu bio 30 ili 40cm...)

nadam se da kuzis, a vjeruj mi, ne zelis se zeznuti s odabirom skimmera. evo npr, ja sam imao diablo, optimalan nivo vode je 16-18cm, zbog nemogucnosti dizanja na postolje, zbog niskog ormarica, morao sam imati tocno taj nivo vode u sumpu, i nisam bio prezadovoljan, a moj ormaric je 70cm visine. skimmer visine 57cm, plus dizanje kape....trebas barem 70cm slobodnog prostora ispod akvarija radi komotnog rukovanja, imas i nizih skimmera, ali po meni, 80-90cm je neki optimum za ormaric....

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Koliko wata
« Odgovori #27 u: Studeni 18, 2015, 08:43:07 prijepodne »
Prije svega dobrodosa u morske vode  :up:. E sad sta se tice projekta ja cu dat svoje osobno misljenje. Prije svega nemoj se opterecivat strujom jer je to najmanja stavka. Ako je puno izdvajat za struju cca 100 kn mjesecno onda mislim da bi prica trebala zavrsit vec ovdje. Sta se tice stalka od iverice znam da je jeftinija opcija od zeljezne konstrukcije ali osobno nikad ne bih vjerova iverici blizu mora. Mislim da na dimenzije 130*50*55 nije potrebno 12 mm staklo koji bitno podize cijenu jer kod mene 210*50*55 je staklo od 10 mm i nema problema ako je sve izvedeno kako treba. Takoder nisam pobornik velikih slojeva pijeska. Znam da ima dosta benefita od toga ali isto tako moze prouzrocit i dosta problema. ATS ili Skimmer ? Skimmer definitivno. Vidija sam dosta sistema s ATS ali nekako nisam bas uvjeren da bi to moglo pocupat bioload koji s vremenom kako zivine dolaze raste. E sad koji skimmer to ovisi o loadu sistema a i o kupovnoj moci.

Sump sta veci to bolje. Stavi najveci sump sta mozes stavit moja topla preporuka. O izboru LPS,SPS ili softy necu komentirat svaki imaju svoje drazi i slazem se Mizom da soft i nije bas da ne vole svitlo uz brigu koja takoder nije mala. NO3 sta blize nuli. Zasto pa ako oces boje koralja mislim da bi se treba drzat granice do max 5. Meni osobno boje su dosle do izrazaja kada je NO3 izmedu 1-3 max. PO4 max 0.02. Stanovnike takoder necu komentirat svatko stavlja sta hoce.

Rasvjeta hmm led diy. Ima ovdje strucnih ljudi koji su diy izvedbe leda doveli do savrsenstva ali osobno nikad vise led nego iskljucivo T5. Boje kod leda jednostavno nisu to sta sam tija. Da ne spominjem koliko je ugodnije sidit u prostoru s t5 u odnosu na led. Nekako mi led previse rasipa svitlo prema vani. Moja izvedba leda nije bila ni blizu izvedena kao recimo led rasvjete koje Bura radi ali svejedno ne pase mi taj led. Nadalje izgori jedna pa skidaj, trazi koja je pa odlemi pa zalemi jednostavno previse zaj.bancije ovako jednom godisnje skinem t5 stavim novu i vozi.

Mislim da 2x54 w t5 bi za pocetak bili dovoljni. Kako koralji budu rasli i sirili se trebat ce jos dodavat. Sve izneseno je iskljucivo moje misljenje i sve sta sam reka kako bi se reklo been there done that  :).

Sve u svemu drago mi je da ima jos zaljubljenika u morsku jer je broj drasticno otpa. Mislim da krenes s slatkom pa za po godine na morsku ti nema smisla samo dupli trosak. Rade slozi greben pa neka se to sve skupa vrti u tanku pola godine ako treba ( bar ces zaciklirat tank kako treba ) i onda pomalo kako se bude imalo novaca tako ces kupovat. Sretno i ako imas koje pitanje slobodno udri.

Offline MrCROant

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Rudeš
Odg: Koliko wata
« Odgovori #28 u: Studeni 18, 2015, 16:52:51 poslijepodne »
Hvala na odgovoru!

Danas zavrsavam detalje oko stalka tako da mislim da bih sutra mogao ici naruciti pa za par dana sloziti...
Da slazem se mislim da ce ici T5 to ce biti najjednostavnije
 
muce me ti bulkovi i gdje ih nabaviti u zagrebu, znam da ima negdje u luckom ali sam zaboravio ....

a 12mm staklo ide jer ne planiram gore stavljati nikakva pojacanja ?

Offline Aquosus

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 30
    • Aquosus Aquariums
Odg: Koliko wata
« Odgovori #29 u: Studeni 18, 2015, 17:10:35 poslijepodne »

muce me ti bulkovi i gdje ih nabaviti u zagrebu, znam da ima negdje u luckom ali sam zaboravio ....




Pozdrav!

Neznam zašto se toliko opterećuješ s tim bulkovima ... mi ti imamo sve!
Naručiš, platiš....i sve dođe na kućnu adresu!

https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=100019.0

...a i za ostalo, slobodno nam sve obrati...sve možemo nabaviti!  :up:

https://www.akvarij.net/forum/index.php?board=151.0


Offline MrCROant

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Rudeš
Odg: Koliko wata
« Odgovori #30 u: Studeni 18, 2015, 23:37:01 poslijepodne »
noted  :)