Ožujak 29, 2024, 02:27:09 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Koliko wata  (Posjeta: 7064 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline MrCROant

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Rudeš
Koliko wata
« u: Studeni 03, 2014, 13:58:19 poslijepodne »
Pozz ekipa,

Zanima me koliko wata guta vas akvarij?
Znaci rasvijeta,pumpe i ostala oprema i koliki je akvarij?

Naime u procesu sam slaganja(sporom) akvarija cca(120x45x50v) pa me zanima da li bi dvije T5x54w mogle uzdrzavati meke koralje?

Sta mislite o deep sand bedu od nekih 8-10cm i algae scrubber za filtraciju? jel ima netko takav setup ..bez skimera?

Osnovna ideja je 120cm akvarij lampe + nekih 30-40cm unutarnji pregradni sump/refugium i recimo neke 2 stream pumpe?

znaci nekih ~300W bez grijaca?


Vaša cijenjena misljenja?

Hvala!

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Koliko wata
« Odgovori #1 u: Studeni 03, 2014, 15:30:21 poslijepodne »
150x60x50 akvarij + 120x40x40 sump = 550 litara vode cca

Grijanje - 300+200W = 500w
Rasvjeta 342w + 108w = 450w
Filtracija + stream: 60+40+40+32+7+7+7 = 193w + 30w = 223w

Dakle, u najgorem slucaju, mogu ocekivati u jednom satu da akvarij povuce cca 1,2kw struje. naravno, ne radi sve istovremeno, ni rasvjeta, ni grijaci, realna i stvarna potrosnja je daleko manja, ali nisu ni iskljuceni momenti kad on stvarno povuce toliko struje.

naravno, ovdje nisu uracunati povremeni potrosaci, poput pumpe za nadoljevanje i slicnog.

Toliki akvarij ja nebih bez skimmera, ats se meni nije pokazao nikako. dsb bih izbjegavao svakako,a sto se rasvjete tice....mozda bi i bilo dovoljno, ali akvarij s mekim koraljima uviek preraste u nesto vise, a onda imas samo dodatnog ulaganja....


Offline MrCROant

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Rudeš
Odg: Koliko wata
« Odgovori #2 u: Studeni 03, 2014, 16:39:36 poslijepodne »
Zahvaljujem na odgovoru, bas te me to interesira.

Znaci nije islo bas kao sto pisu po netu :(
Istrazujem jos uvijek i ucinilo mi se low cost kad bi to tako radilo ..dsb + ats ...= 0 no3 i po4 :D

Brine me taj export no3 i po4 u morskima ...

a bas bi bilo kul da to tako moze .. pojeftinilo bi cijeli setup u startu i ne bi bas bila struja u kw :D


koliki su ti nitrati i fosfati i koliko se u biti tu ima lufta da to funkcionira sve...
koliko sam ja skuzio banana ako ima vise od 1ppm no3 i 0,2 fosfata??

Cilj su mi meki koralji jer imaju vece polipe pa su mi i ljepsi ..bar za sada  + par reef safe ribica :D

hvala!


Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Koliko wata
« Odgovori #3 u: Studeni 03, 2014, 18:37:29 poslijepodne »
ja ti nikako nisam mjerodavan, niti neki strucnjak, mozda paranoicni pocetnik sa vise gresaka nego sto bi ih trebalo biti, pa pusem na hladno, ali...

0 no3 ti i nebi trebao biti cilj, koliko sam ja shvatio cijelu pricu. 0 po4 je ionako nemoguce postici, prema tome....

vrijednost s kojom sam ja presretan, a mislim da je to i neka priblizna ideala je 15-20 no3 i <0,02 po4. jasno, po testerima, stvarna vrijednost je tu negdje, ali mislim da je to to.

No3 i nije neki problem, opet koliko sam ja to shvatio i primjetio. Kvalitetan lr ili keramika, razumno hranjenje, primjereno naseljavanje akvarija, i sa no3 i neces imati nikakvih problema, posebice sa softijima, kojima i pase malo prljavija voda.

Ats sam probao, vozio nekih 2 mjeseca, i nisam primjetio apsolutno nista u pozitivnom smislu. mozda ja nesto nisam dobro napravio ili mu nisam dao dovoljno vremena. imas ovdje ljudi koji sasvim uspjesno imaju krasne akvarije bez skimmera, samo sa ats-om. ali imas i ljudi koji su odustali od ats-a i prednost dali drugim oblicima filtracije.

Po meni, skimmer si uzmi, ne stedi, sve ostalo je sporedno u tom kontekstu. dobar skimmer, kvalitetan kamen (ili keramika), dobra cirkulacija, i ako si fan jedan pelet reaktor.....reaktor za au obavezno...i to je to.

A sto se struje tice, mozes primjetiti u mojoj racunici da su najveci potrosaci ustvari oni koji uopce ne rade 24/7, cak stovise, vise vremena ne rade, nego sto rade. prvenstveno grijaci. po ljetu beskorisni, po zimi se upale tu i tamo, rade kratko, jer pretpostavljam da ti u prostoriji gdje je akvarij ionako nije minus, vec neka normalna 22-24C temperatura, a u tim uvjetima grijac i ne radi previse.

Rasvjeta radi punim kapacitetom...nikad, recimo.  :D :D :D

Dakle, ono sto trosi je skimmer, reaktori, povratna pumpa, i stream pumpe. naravno, nigdje ne pise da ti streamica mora trositi 60w kao moja npr.... :D :D :D :D Vecina stream pumpi koje bi ti bile prihvatljive (ako ne ides na neke wavemakere, kontrolere i cuda), trosi 7-15w (npr neka u rangu 3000-8000 l/h, sto bi ti itekako bilo dovoljno), tako da i to nije neka extra stavka.

Povrat isto ne mora trositi 30-40w...... rasvjeta moze trositi i 200w.... to sto ona moze trositi 500w, ne znaci da toliko i trosi... :D kuzis vec gdje prica ide, sve se to da svesti u granice normale i normalne potrosnje. Mislim, jbg, ako u kuci imas 3-4 obicne zarulje od 100w...one ti dnevno potrose vise struje nego prosjecan akvarij, zar ne.....

Naravno, sve ovo je moje vidjenje, vjerovatno u vecini pogresno, ali..... :-[ :D :D :D :D


Offline MrCROant

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Rudeš
Odg: Koliko wata
« Odgovori #4 u: Studeni 05, 2014, 20:42:22 poslijepodne »
Hvala na odgovoru!

Brine me ta wat-aza ... cca 200W mjesecno bi bilo oko 100kn dodatno na postojecu ratu :D
Jos citam i razmisljam i taj ATS mi se cini logicnim sam da radi kako pisu

idem dalje istrazivati :)





Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Koliko wata
« Odgovori #5 u: Studeni 05, 2014, 22:21:28 poslijepodne »
da, AKO ga spojis na preljev, u suprotnom, i za njegov pogon ti treba pumpa. a bolje skimmer nego to. na cijev preljeva, ja ga nebih rado spajao, iako kazu da je to dobro rjesenje.

morski kosta...a struja ce ti biti najveca stavka.

200w 100kn? kako to? kilovat (1000w) je 0,50kn, dakle za 100 kn trebas potrositi puuuno wata.

Offline MrCROant

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Rudeš
Odg: Koliko wata
« Odgovori #6 u: Studeni 05, 2014, 23:04:30 poslijepodne »
da bar ..gledao jucer po elektri i citao naokolo.. ima na vutra . org i kalkulator negdje :D

sve skup te ispadne ~1.1kn  kwh ovisno jel dvotarifna ili jednotarifna struja

ja sam na jednotarifnoj struji  pa recimo 12h x 200w i 12h x 100w = 3,6kwh po danu

pa neka gruba racunica ispada 100kn i malo vise mjesec :(

brijem da je tak nekak

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Koliko wata
« Odgovori #7 u: Studeni 06, 2014, 09:13:01 prijepodne »
Uz struju računaj i razne aditive, hranu za koralje, hranu za ribe, sol koju također trebaš a trošiš mjesečno na izmjene, testere za vodu....tako da se ne iznenadiš kad jednom podvučeš crtu i vidiš koliko je to mjesečno.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Koliko wata
« Odgovori #8 u: Studeni 06, 2014, 10:23:08 prijepodne »
kako rekoh, morski kosta.

a bazirati sistem na potrosnji struje, tesko je to.

puno je tu sitnica koje kupujes, ok, nije to na mjesecnoj bazi, ali racunaj si 200-300kn na sve da ces u prosjeku mjesecno trositi na akvarij.

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Koliko wata
« Odgovori #9 u: Studeni 07, 2014, 07:48:43 prijepodne »
"pa neka gruba racunica ispada 100kn i malo vise mjesec"
bude to i više kad se sve zbroji...
« Zadnja izmjena: Studeni 07, 2014, 07:51:53 prijepodne od Balto »

Offline baica_s

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1936
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: SL.Brod Kaniža 38
  • ulovi i pusti
Odg: Koliko wata
« Odgovori #10 u: Studeni 08, 2014, 06:08:24 prijepodne »
Struja koju troši morski je ništa naspram ostalih troškova
Slaven Jurkiv 0989815052    035433028
Facebooku "malawi mbune"
[email protected]

Offline r_tina

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 8
Odg: Koliko wata
« Odgovori #11 u: Studeni 26, 2014, 22:57:06 poslijepodne »
potrošena struja je uistinu mali trošk za ovaj hobi...

Offline ante13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
  • Spol: Muški   Lokacija: Novi Zagreb
Odg: Koliko wata
« Odgovori #12 u: Studeni 28, 2014, 16:30:57 poslijepodne »
nemoj se previše bedirati računicom. 250 kn struje ekstra ti ne gine.

Offline cipli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 116
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: pula
Odg: Koliko wata
« Odgovori #13 u: Siječanj 09, 2015, 16:57:37 poslijepodne »
 Na taj akvarij tvoj za meke koralje tebi je dovoljno dvije lampe od 18w t-8 ja sam imao takvo svjetlo za meke koralje na 360 lit akvarij i rasli su super bez skimera jednom tjedno mjenjao more 50 lit.Voda se preljeva slobodnim padom iz akvarija dolje u 120lit sump koji je pregrađen na pola u tom djelu gdje dolazi voda iz akvarija je pijesak debljine 30-tak cm i na njemu rastu makro alge kaulerpa ili šta koja več  na njima svjetlo gori po noči voda se preljeva kroz pregradu u kojoj je spužva filter i ugljen na drugom djelu sumpa je grijač i pumpa koja vrača vodu u akvarij to je sva mudrost i sve radi i raste fenomenalno.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Koliko wata
« Odgovori #14 u: Siječanj 09, 2015, 23:58:45 poslijepodne »
dakle pogrešno je da su najlakši koralji softy :)...oni trebaju svjetla i manje NO3 i PO4 od LPS ;)

Dakle lakše je početniku održati LPS
moj savjet je
SUMP obavezno
sa fosfatexom držiš PO4 bez problema ispod 0.04 mg/l
NO3 LPS se gušta na 15mg/L,a ne buni se ni na 20 mg/L,sve iznad skineš bez problema sa bionitrat exom :)
ako ćeš staviti više koralja NO3 ti je riješen sam po sebi
ATF nije loš,ali ovisi o površini i ne može povući kao dobar setup sa dosta LPS i pokojom tridacnom no njoj je svjetlo ključno -?
LR-A dosta i u tanku i u sumpu
LS-cca u tanku min 5 cm ,idealno 8 cm
bez skimera u početku -zaboravi kasnije bi i išlo nakon cca 7-10 mj najranije
Za makro alge ti opet treba struja  -?
Koralje ne hraniš već se hrane od riba .....

na taj način može hodati + neki nezahtjevni softy mada svi traže svjetla srednje do više
T5 2*54W + reflektori i to bi moglo hodati

bez toga bojim se da nabu išlo,a da bude zadovoljstvo bez stalnih ulaganja i frustracija
Uvijek se može dodati još jedna konzola ;)

Zapamti ovisi koliko usta toliko i manje ili više hrane za istu količinu riba ;) koralji su filtratori,ribe zagađivači :)
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline cipli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 116
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: pula
Odg: Koliko wata
« Odgovori #15 u: Siječanj 10, 2015, 21:52:35 poslijepodne »
 Redovno mjenjanje mora i nema problema a vi u unutrašnjosti to nemate pa morate miksati i dodavati svašta da koralji nebi osjetili povišene nitrate fosfate i ostala sranja  a ovdje na obali kad je more pet metara od kuče to ti je MAŠALA za sve probleme

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Koliko wata
« Odgovori #16 u: Siječanj 11, 2015, 17:37:33 poslijepodne »
Redovno mjenjanje mora i nema problema a vi u unutrašnjosti to nemate pa morate miksati i dodavati svašta da koralji nebi osjetili povišene nitrate fosfate i ostala sranja  a ovdje na obali kad je more pet metara od kuče to ti je MAŠALA za sve probleme
s ovim se slažem samo ako imaš uronjenu pumpu u more i crijevo do stana,ali ako to vučeš sa karocom,pa gore dole,proliješ i sl ;)
ne znam koliko je tu benefita i to još 4 puta mjesečno -?
osim za dobro razgibavanje :up:
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Koliko wata
« Odgovori #17 u: Siječanj 11, 2015, 19:58:25 poslijepodne »
Zasto 4 puta mjesecno?

Mislim.... i ne mislim zlonamjerno...

Na opremi ne stedimo, to je vidljivo iz svake teme. Sve pratimo, nadziremo, mjerimo. Doziramo skoro pa sve sto se moze dozirati. Te hranimo ribe, te hranimo koralje, pa hranimo i hranu, za svaki slucaj. Sve ideala, parametri odlicni, bolji nego sto trebaju biti. Koralji rastu, napreduju, ribe isto tako, nekima se neke cak i mrijeste.

Sto mi tocno dobivamo nekim izmjenama vode na tako cestoj bazi, s nekim odredjenim postotcima?

Ja sam friski i nisam mjerodavan, igrom slucaja nisam promjenio ni kap vode 2 mjeseca.....i nista se nije promjenilo. Barem nista mjerljivo. Parametri kakvi su i bili, sve zivo, zdravo, raste, mnozi se i napreduje. Sto se potrosi, doziram. Sto mjerim, mjerim. Sto ne mjerim...a valjda ne mjerim. (ne hvalim se,nije to na cast, ali tako se desilo).

Dakle....sto se tocno dobiva s tako cestim izmjenama vode? Osim troska?

I ne...ionsku ravnotezu nisam nikad kuzio previse, snizavanje nitrata i fosfata me ne interesira (nemam ih), a ostale vrijednosti kako rekoh drzim doziranjem. Sto tocno potrosimo, a ne mozemo NIKAKO drugacije nadomjestiti osim cestom izmjenom mora?

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Koliko wata
« Odgovori #18 u: Siječanj 11, 2015, 20:35:42 poslijepodne »
Ma Damire Cipli hoće reći da ti treba samo akvarij ,LR,LS i pumpa za cirkulaciju jer ćemu stavljati(plačati) remowere za PO4,NO3 ,AU kad odeš kantom po more,doneseš i razvodniš PO4,No3 i sl. :D :D :D :D

Hoće reći da on manje troši na morski nego mi kontinetalci,samo ja kažem da i najškrtijem dopiz... nosakanje pogotovo ako ideš na nešto ozbiljnije :D :D

zato kažem ako si blizu,more čisto i pumpa i crijevo u moru do akvarija ,e onda si car :up:
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline ante13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
  • Spol: Muški   Lokacija: Novi Zagreb
Odg: Koliko wata
« Odgovori #19 u: Siječanj 11, 2015, 20:42:38 poslijepodne »
Redovno mjenjanje mora i nema problema a vi u unutrašnjosti to nemate pa morate miksati i dodavati svašta da koralji nebi osjetili povišene nitrate fosfate i ostala sranja  a ovdje na obali kad je more pet metara od kuče to ti je MAŠALA za sve probleme

eh da sam na tvom mjestu. Potopna pumpa, tih par metara cijevi, steam i grijac.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Koliko wata
« Odgovori #20 u: Siječanj 11, 2015, 20:53:07 poslijepodne »
Ma ja pitao vise ono opcenito, cemu ta mantra o fanaticnim mjenjanjima vode svaki tjedan?

ALi ok, ako je izmjena vode prakticki jedina filtracija, a i djabe je...zasto da ne.  :up:

Offline cipli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 116
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: pula
Odg: Koliko wata
« Odgovori #21 u: Siječanj 21, 2015, 00:00:54 prijepodne »
neznam šta ima bolje i zdravije od živog mora ubaciti u akvarij a niš ne košta jedino malo truda a bolje i to nego pare vaditi iz novčanika za aditive

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Koliko wata
« Odgovori #22 u: Siječanj 22, 2015, 09:05:41 prijepodne »
More je zimskih mjeseci izrazito niskog saliniteta tako da mislim bez dodavanja soli nije neko rješenje. Isto tako za vrijeme sušnih ljetnih mjeseci slanost raste pa treba dodavati RO.

Offline MrCROant

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Rudeš
Odg: Koliko wata
« Odgovori #23 u: Studeni 17, 2015, 22:37:31 poslijepodne »
Pozdrav !

Ne bu ovo sve skupa tako brzo zbog financija jel , cak postoji velika mogucnost da bu slatkovodni u prvo vrijeme
ali u svakom slucaju prije nove godine ima da bude stalak+akvarij+sump i H20 unutra.

Ukratko  plan:

1. do kraja tjedna narucujem materijal za stalak, iverica 38mm, gore,dolje,ledja okolo itd ...

2. -  Akvarij Rimless 130x50šx55v 12mm staklo 
    - ~8cm sitni bijeli pijesak , voda do ~51cm
    - 264L sa pijeskom bez kamenja -  ne stane mi veci u stan :( :( :(
    - pojacano dno sa 10x50cm na sredini i krajevima?

3. Sump ~60L vode, Skimmer,  povratna pumpa + 2 protocne, auto top off

4. LPS velikom vecinom, ti su mi najljepsi

5. stanovnici ziher : 2xnemo pa onda Dora  i koze neke

6. Rasvijeta ..... posto mislim imat dva grebena brijem mozda sloziti DIY ledice(ili kupiti gotovo nesto za razumnu cijenu) iznad njih i ustediti na watazi svijetla, zelio bih imati sunrise/sunset a ne on/off rasvijetu

Pitanja milion :D
sad prvo da rijesimo "stalak"
neznam samo koliko da bude visok tj, visina gdje bu sump da se ne guzvam kad moram ruke gurat , 60cm dosta?
cilje da ne bude previsoka jer ce gore i dolje biti iverica od 38mm znaci 8 cm + 60, jel bi to bilo ok?

Nagradno pitanje za sljedecu fazu, to bi probao rijesti isto ovaj mjesec

 trebam odmah naruciti bulkove 3kom jel? 32mm x 2 i jedan 25mm ? ili ?
di da kupim bulkove i kakve i gdje nabavim cijevi ? kak se to monitira na bulkove? obicno crijevo ili pvc?
overflow box od stakla kak da rijesim cesalj ?
overflow na  stranu ili mozda bolje ipak na sredini

znaci trazim odgovore za glupane , molim da mi neko objasni ako ima zivaca :D

Cilj nesto ovakvoga :D
uzori - lps tank
aquascape https://youtu.be/MnwrACH_A3M?t=78
« Zadnja izmjena: Studeni 17, 2015, 22:41:39 poslijepodne od MrCROant »

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Koliko wata
« Odgovori #24 u: Studeni 17, 2015, 23:09:57 poslijepodne »
ajde, ja cu prvi...  :D

1. super

2. moze, nemam primjedbi

3. premali sump. sump radi sto veci mozes, prostora uvijek trebas, nikad ne znas sto ce ti sinuti sutra, onda imas problem. s stjalista funkcionalnosti, i 60l je ok, ali sto vise to bolje. u sump planiraj i 1 ili 2 reaktora da idu, protocne u sumpu nisu nuzne.

4. lps rulez

5. o ukusima se ne raspravlja

6. t5, 8x39w, plus 100-200w brand ledica spojenih na kontroler za sunrise sunset. na watazi i svjetlu ne stedi, nitko nije uspio, neces ni ti.

visinu stalka ti prvenstveno diktira visina skimmera, nema poante raditi stalak 60cm visok, ako unutra ide skimmer koji je 65cm visine, plus jos skidanje case, pa moras voditi racuna i o nivou vode u sumpu na kojoj skimmer radi...dakle prvo definiraj skimmer. jer djabe ti je ako skimmer mora raditi na npr. 15cm nivo vode, onda ga moras dizati na vise, ili drzati nivo vode u sumpu na tih 15cm (sto je malo), a kako ces ga podici ako nemas mjesta u ormaricu....kuzis poantu.

80+ cm visine stalka je odlicna varijanta ako je izvediva.

bulkove ima panda, 2x32  1x25mm za povrat je ok, ovisi opet o povratnoj pumpi, koji promjer ona ima. cijevi mogu biti i kanalizacijske fi 32mm, samo ih dobro nabijes u bulk, a mozes u pande uzeti i cijevi i ljepilo ako zelis ljepiti. ono sto ti jos treba je 2 ventila 32mm, radi regulacije protoka kroz cijevi, isto ima panda. 90 koljena, spojnice, treba tu dosta sitnica da povezes cijevi, preljev i povrat, sve ovisi kako zelis izvesti, ali must have su 2 bulka za odvod vode, na svakom ventil (mozes imati ventil i na samo jednoj cijevi, radi ustede para, ali preporucujem da obadvije cijevi od overflowa imaju ventile, radi lakseg stimanja nivoa vode u of boxu). obavezno radis 2L sistem, gornji L durso, radi tisine samog preljeva, nivo vode u of boxu cca 2 cm nizi od nivoa vode, sve preko toga ces imati zvuk preljevanja vode, sto moze iritirati...

da ne duljim....

cesalj od forexa ili pleksiglasa.... overflow na stranu, ne svidja mi se na sredini, jer ti oduzme dragocjen prostor.

Offline MrCROant

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Rudeš
Odg: Koliko wata
« Odgovori #25 u: Studeni 17, 2015, 23:29:51 poslijepodne »
Ok, 80cm ukupna visina , vise ne zelim sto onda ostavlja ~72cm za skimmer, znaci neki  skimmer za  300-500L akvarije, nadam se da ce stati.
Panda ? jel to u Splitu ? :D ima li nesto u Zg :)

Puno hvala!

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Koliko wata
« Odgovori #26 u: Studeni 18, 2015, 00:12:39 prijepodne »
panda, split, imas na forumu....

definiraj prvo koji skimmer ces tocno uzeti, koji mu je footprint, koliko visine, koji mu je radni nivo vode, onda mozes razmisljati o ormaricu, jer ne ide to bas na nacin koji si zamislio......

imas i space saver skimmere koji su izuzetno niski, ali racunaj da vecina modernih skimmera radi od 15-20cm nivoa vode, osim ako ne zelis imati plicak u sumpu od 20cm, preporucam dizanje skimmera tako da je 20cm (ili vec koliko) uronjen u vodu, a ti onda racunaj koliko skimmer smije biti visok s postoljem od 10, ili 20cm (da bi ti nivo vode u sumpu bio 30 ili 40cm...)

nadam se da kuzis, a vjeruj mi, ne zelis se zeznuti s odabirom skimmera. evo npr, ja sam imao diablo, optimalan nivo vode je 16-18cm, zbog nemogucnosti dizanja na postolje, zbog niskog ormarica, morao sam imati tocno taj nivo vode u sumpu, i nisam bio prezadovoljan, a moj ormaric je 70cm visine. skimmer visine 57cm, plus dizanje kape....trebas barem 70cm slobodnog prostora ispod akvarija radi komotnog rukovanja, imas i nizih skimmera, ali po meni, 80-90cm je neki optimum za ormaric....

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Koliko wata
« Odgovori #27 u: Studeni 18, 2015, 08:43:07 prijepodne »
Prije svega dobrodosa u morske vode  :up:. E sad sta se tice projekta ja cu dat svoje osobno misljenje. Prije svega nemoj se opterecivat strujom jer je to najmanja stavka. Ako je puno izdvajat za struju cca 100 kn mjesecno onda mislim da bi prica trebala zavrsit vec ovdje. Sta se tice stalka od iverice znam da je jeftinija opcija od zeljezne konstrukcije ali osobno nikad ne bih vjerova iverici blizu mora. Mislim da na dimenzije 130*50*55 nije potrebno 12 mm staklo koji bitno podize cijenu jer kod mene 210*50*55 je staklo od 10 mm i nema problema ako je sve izvedeno kako treba. Takoder nisam pobornik velikih slojeva pijeska. Znam da ima dosta benefita od toga ali isto tako moze prouzrocit i dosta problema. ATS ili Skimmer ? Skimmer definitivno. Vidija sam dosta sistema s ATS ali nekako nisam bas uvjeren da bi to moglo pocupat bioload koji s vremenom kako zivine dolaze raste. E sad koji skimmer to ovisi o loadu sistema a i o kupovnoj moci.

Sump sta veci to bolje. Stavi najveci sump sta mozes stavit moja topla preporuka. O izboru LPS,SPS ili softy necu komentirat svaki imaju svoje drazi i slazem se Mizom da soft i nije bas da ne vole svitlo uz brigu koja takoder nije mala. NO3 sta blize nuli. Zasto pa ako oces boje koralja mislim da bi se treba drzat granice do max 5. Meni osobno boje su dosle do izrazaja kada je NO3 izmedu 1-3 max. PO4 max 0.02. Stanovnike takoder necu komentirat svatko stavlja sta hoce.

Rasvjeta hmm led diy. Ima ovdje strucnih ljudi koji su diy izvedbe leda doveli do savrsenstva ali osobno nikad vise led nego iskljucivo T5. Boje kod leda jednostavno nisu to sta sam tija. Da ne spominjem koliko je ugodnije sidit u prostoru s t5 u odnosu na led. Nekako mi led previse rasipa svitlo prema vani. Moja izvedba leda nije bila ni blizu izvedena kao recimo led rasvjete koje Bura radi ali svejedno ne pase mi taj led. Nadalje izgori jedna pa skidaj, trazi koja je pa odlemi pa zalemi jednostavno previse zaj.bancije ovako jednom godisnje skinem t5 stavim novu i vozi.

Mislim da 2x54 w t5 bi za pocetak bili dovoljni. Kako koralji budu rasli i sirili se trebat ce jos dodavat. Sve izneseno je iskljucivo moje misljenje i sve sta sam reka kako bi se reklo been there done that  :).

Sve u svemu drago mi je da ima jos zaljubljenika u morsku jer je broj drasticno otpa. Mislim da krenes s slatkom pa za po godine na morsku ti nema smisla samo dupli trosak. Rade slozi greben pa neka se to sve skupa vrti u tanku pola godine ako treba ( bar ces zaciklirat tank kako treba ) i onda pomalo kako se bude imalo novaca tako ces kupovat. Sretno i ako imas koje pitanje slobodno udri.

Offline MrCROant

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Rudeš
Odg: Koliko wata
« Odgovori #28 u: Studeni 18, 2015, 16:52:51 poslijepodne »
Hvala na odgovoru!

Danas zavrsavam detalje oko stalka tako da mislim da bih sutra mogao ici naruciti pa za par dana sloziti...
Da slazem se mislim da ce ici T5 to ce biti najjednostavnije
 
muce me ti bulkovi i gdje ih nabaviti u zagrebu, znam da ima negdje u luckom ali sam zaboravio ....

a 12mm staklo ide jer ne planiram gore stavljati nikakva pojacanja ?

Offline Aquosus

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 30
    • Aquosus Aquariums
Odg: Koliko wata
« Odgovori #29 u: Studeni 18, 2015, 17:10:35 poslijepodne »

muce me ti bulkovi i gdje ih nabaviti u zagrebu, znam da ima negdje u luckom ali sam zaboravio ....




Pozdrav!

Neznam zašto se toliko opterećuješ s tim bulkovima ... mi ti imamo sve!
Naručiš, platiš....i sve dođe na kućnu adresu!

https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=100019.0

...a i za ostalo, slobodno nam sve obrati...sve možemo nabaviti!  :up:

https://www.akvarij.net/forum/index.php?board=151.0


Offline MrCROant

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Rudeš
Odg: Koliko wata
« Odgovori #30 u: Studeni 18, 2015, 23:37:01 poslijepodne »
noted  :)