Travanj 18, 2024, 07:33:36 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: laticauda i rizična trudnoća  (Posjeta: 6453 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 3nax

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 43
laticauda i rizična trudnoća
« u: Siječanj 15, 2006, 11:52:00 prijepodne »


Pozdrav svima! Hitno bi trbao pomoć za ženku latikaude.Trebala je položiti jaja,promijenila je kožu i nekako je malaksala.Samo leži sa raširenim nogama i nekako mi ne izgleda najbolje.Bojim se da će uginuti.POMOĆ!


 

Offline kalel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 650
laticauda i rizična trudnoća
« Odgovori #1 u: Siječanj 15, 2006, 12:14:00 poslijepodne »
a....prvo otkud si?icek ce ti najbolje znat za to....ali ako je vec dosla do faze da je malaksala i da je na dnu terarija...to nije dobro ...inace se daje oksitocin u ovakvim situacijama...ali kod velikih...tj. vecih gmazova...tj...bilo sta vece od laticaude...za ovako malog gmaza ne znam dal se moze dozirati... da znam nisam pomogao...mozda ce icek imat bolju ideju...
pozdrav
U.LJ.E.Z-Udruga Ljubitelja Egzotičnih Životinja
zllo nemoj se prebaciti...ali ako zelis ucini to *placljivo lice*


Offline 3nax

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 43
laticauda i rizična trudnoća
« Odgovori #2 u: Siječanj 15, 2006, 12:35:00 poslijepodne »


sorry.... iz Zagreba sam!Malo me to zbunilo jer ih imam oko 2 mjeseca i sve je bilo O.K. Uredno su jeli ,temperatura i vlaga su po literaturi.....Mužjak je sasvim dobro,ali se ženka nakon parenja nekako provukla iza kokosove obloge.Kad sam ju napokon navabio van već je počela presvlačiti kožu i vidljiva su bila jaja u trbuhu.Sada to traje već 4 dana kako je u tom stanju.Ne jede ali ju ja prskam s vodom u koju sam dodao Elekrodize....onaj od exotere ... za kalcij jer su mi na forumu phelsumaweba rekli da je možda problem u metabolizmu kalcija i vjerojatno paraliza nogu!


hvala i pozdrav


 

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
laticauda i rizična trudnoća
« Odgovori #3 u: Siječanj 15, 2006, 14:15:00 poslijepodne »
može biti stvarno puno problema sad precizno "forumski'" ti nemogu dati neku dijagnozu....
najgore je to da si misliš' da nešto ne valja jel' onda uistinu nešto nevalja...
nemogu ti dati nikakav pametniji savjet osim...da povećaš' temperaturu i vlagu u terariju i ženki osiguraš' prostor gdje' će položiti jaja jel' jako je bitno da je prostor pogodan (iz ženkinog stajališta) za inkubaciju jel' u protivnom neće poleći jaja....
preporućam da ako već' nisi svakako staviš' bambus i sansiverije u terarij jel' to je prirodno "odlagalište" jaja za phelsume...možda je mužjak maltretira (to kod mene nije slučaj, jel' imam mužjaka s dvije ženke) npr. meni ženka polaže jaja u teglu s onim kuglicama za cvijeće inaće stavio sam te kuglice i unutra zapiknuo plastičnu biljku (jako gustu) i tamo me u principu svaka dva mjeseca čekaju dva jaja....inaće plastika je samo zato jel' je blizu hot spot pa mi biljka brzo ugine....no to je za njih (subjektivno mišljenje guštera) najbolje mjesto za leženje jaja....
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
laticauda i rizična trudnoća
« Odgovori #4 u: Siječanj 15, 2006, 14:20:00 poslijepodne »
postoji tekst o problematici retencije jaja....

šaljem na mail' pa si pogledaj malo što sve možeš' napraviti ali u slučaju laticauda mislim da su te stvari neprimjenjive...
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline 3nax

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 43
laticauda i rizična trudnoća
« Odgovori #5 u: Siječanj 15, 2006, 14:41:00 poslijepodne »
Temperatura je 29 c, vlaga je 60-80%( varira o prskanju i fogeru).Dno cijelog terarija prakriveno je glinopor kuglicama ispod kojeg se nalazi kabelski grijač,zaliha vede za vlagu.nemam bambusove cijevi ali sam postavio polovice kokosovih oraha,20-tak bromelija i drugih biljaka na različitim nivoima.Što se mužjaka tiče,nisam primjetio da ju maltretira.Znam da je skotna,ali mi nije nekako pokretna a i događa se da jednostavno padne sa grane ili lista ,a i te njene stražnje noge i rep nekako su bez tonusaPoslao bih sliku ali ju prvo moram smanjiti
 

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
laticauda i rizična trudnoća
« Odgovori #6 u: Siječanj 15, 2006, 15:04:00 poslijepodne »


nemogu te utješiti...

ako se nemože micati možda je prekinuta leđna moždina ili su popucale zdjelične kosti....pa siroće pati...
možda je kalcifikacija počela prije nego su jaja izbačena ....
imao san takav slučaj s kameleonkom' koji je neslavno završio.
Ženka je nažalost uginula ali ipak...spasio sam jaja i od 100 izleglo se 20-ak' (24)

mislim da tu nema previše pomoći predlažem ti da ženku ne okrečeš'ova agonija trajati će vjerojatno cijeli dan...muka za guštera i za vlasnika..

dam' ti broj Veterinara na PP pa sutra nazovi...
((koji je to Murphijev zakon uvijek se s*anje desi u nedjelju ili praznikom...)))


pozdrav icek
pokušaj na štapić za uha staviti malo kašicei lagano lagano prinesi da polizne
no to je samo da se ti osječaš' bolje'....sorry
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline 3nax

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 43
laticauda i rizična trudnoća
« Odgovori #7 u: Siječanj 15, 2006, 15:54:00 poslijepodne »


možda sam samo zabrinuti "tata".Koliko zapravo laticaude nose jaja i koliko traje samo polaganje?Ovo mi je prvo takvo iskustvo(opčenito s gušterima).Imao sam oko 2 godine 2 američke gatalinke ali su one nažalost uginule.Njeno stanje traje oko 4 dana i ništa se bitno ne mijenja,pa mi je to malo čudno......možda pretjerujem!!Evo i slike od tad....već je onda držala noge nekako opuštene ali sam to pripisivao presvlačenju koje se nije dogodilo do kraja. Probao sam sa štapićem i poprilično se strzala i odmakla pa sam odustao


 

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
laticauda i rizična trudnoća
« Odgovori #8 u: Siječanj 15, 2006, 16:21:00 poslijepodne »


ne znam što pametno osim ovoga što sam prije naveo...
nisam imao jos ovakav slucaj....
no za primjetiti je da je koža popucala baš' u području trbuha očito je da ima problem s jajima...neznam pomoć' možda Nino G ima još' koju pametnu...
svakako inzistiram na visokoj vlazi...

nadam se da si pročitao onaj tekst i sad ako imaš' koju pametnu...slobodno predloži.....možda kupanje u toploj vodi i lagana masaža u predjelu trbuha ali to mi je za laticaude barbarski vjerojatno više štetan nego koristan prijedlog no budući da se nemože micati (mislim na zadnje noge)......
ne znam.....

mislim da je otvrdnjavanje jaja počelo ....
pa je samo pitanje vremena kad će poleći jaja ili .....(da ne spominjem)

mogu ti reći da za zadnju opciju ostaviš' ovo kiruškim putem jel' najvjerojatnije to neće uspjeti...barem ne za ženku....a jaja 50/50

kad si već' ti poslikaj malo terarij u krupnom planu....

kako god' da bilo pokušaj raditi fotke s makro opcijom pa onda sa opcijom crop izrezati bitne detalje a i ovaj forum ima odličnu funkciju uploda slika pa nemoj šparati mjesta na serveru....


pozdrav icek
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline pardalis

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 167
  • Spol: Muški   Lokacija: Rijeka (grobnik)
laticauda i rizična trudnoća
« Odgovori #9 u: Siječanj 15, 2006, 20:08:00 poslijepodne »
ja bi se složio s icekom! "vlaga" pod br. 1
Definitivno makni grijaè s dna akvarija i instaliraj ga
na zadnju ili bocnu stranicu,još bolje da instaliraš mjesto za grijanje  (hot-spot) ,ako ga nemaš.

mogao bi biti i MBD ako nemaš uv lampu i ne daješ dovoljno kalcija,od toga se javlja pojam "gumene kosti" jer im se smekšaju kosti i nemogu kontrolirati pokrete,ali da te ne plašim to su nagadanja dok netko ne vidi guštera!

sretno!

Offline anči

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 275
laticauda i rizična trudnoća
« Odgovori #10 u: Siječanj 17, 2006, 13:43:00 poslijepodne »
Ima kakvih novosti o maloj?

Offline 3nax

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 43
laticauda i rizična trudnoća
« Odgovori #11 u: Siječanj 18, 2006, 20:24:00 poslijepodne »
Evo mene napokon,jedva ušo na forum,borio se dan i noć,žena me bodrila,brisala znoj s čela.....ali nažalost u ponedjeljak je ženka uginula.Uspjela je izvaliti neku bijelu sluzavu masu i nažalost drugi dan uginula.Muškić je dobro, ja tako tako.....
 

Offline anči

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 275
laticauda i rizična trudnoća
« Odgovori #12 u: Siječanj 18, 2006, 20:27:00 poslijepodne »


A baš mi je žao! Al opet je nekako najgore kad se muče a ne možeš im pomoći, ne vjerujem da je neka utjeha ali ipak....

Offline Kresho

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 167
laticauda i rizična trudnoća
« Odgovori #13 u: Siječanj 18, 2006, 20:53:00 poslijepodne »

I ja sam imao gotovo isti sluæaj samo moj nije bio trudan iso je imao
takvu boju kože i nije se gotovo ništa micao i isto je bio u fazi
presvlaèenja.I sve sam pokušavao što sam mogao ali nažalost je uginuo.Ali drugi je živ i zdrav.
Edited by: Kresho

Offline 3nax

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 43
laticauda i rizična trudnoća
« Odgovori #14 u: Siječanj 18, 2006, 21:01:00 poslijepodne »
 još se pitam da nije u igri MBD,od koje su mi vjerojatno uginule i američke gatalinke ,ali ipak nakon puno duže vremena(usprkosrasvjeti sa UVA i UVB zrakama).One su uglavnom nočne životinje i svugdje napominju da im nije  nužna.  Jedino ako več nije iz pet shopa stigla s manjkom kalcija, pa malo stres zbog promjene ,pa još i jaja....
 

Offline mary

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 56
  • Spol: Ženski   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
laticauda i rizična trudnoća
« Odgovori #15 u: Siječanj 19, 2006, 00:57:00 prijepodne »

uzas, mogu misliti kako ti je.
znam da nije bas neka utjeha ali s suosjecam s tobom, a jadna mala..    
pozdrav mary

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
laticauda i rizična trudnoća
« Odgovori #16 u: Siječanj 19, 2006, 01:22:00 prijepodne »


Citat: 3nax
još se pitam da nije u igri MBD,od koje su mi vjerojatno uginule i američke gatalinke ,ali ipak nakon puno duže vremena(usprkosrasvjeti sa UVA i UVB zrakama).One su uglavnom nočne životinje i svugdje napominju da im nije nužna.  Jedino ako več nije iz pet shopa stigla s manjkom kalcija, pa malo stres zbog promjene ,pa još i jaja....



žao mi je....držim fige za jaja nadam se da znaš da phelsume moraju imati suhu podlogu za jaja a visoku vlagu zraka...jaja su jako vodo permeabilna.
to se obićno postigne da u šljunak' ili one kuglice staviš' u inkubaro napuniš' s malo vode i na vrh staviš' u npr poklopac od mlijekaod PVC s malo suhog riječnog pijeska temp inkubacije je 26 C....e da i najvažnije je da jaja kad se stvrdnu slučajno ne mićeš' ili da ih ne okrećeš' moraju ostati u točno onom položaju u kojem su se stvrdnule'




1. nije MBD jel' se nisu vidjeli nikakvi vanjski znakovi a i ženka je iz prirode i dobivala je i vitamina i minerala...
UV spektar je bitan, ali ne u ovako kratkom perijodu i pogotove ne s vitaminima u kombinaciji...više mislim da je problem u prevelikoj količini vitamina.
da vidiš' prve znakove MBD na odrasloj jedinki treba viševremena ...godina.
2. ako je pet shop prodao noseću ženku to bi recimo za kameleone bio jako velik šok' za phelsume nešto manji ali isto određena vrsta šoka...ali mislim da nije ni to.
3. Phelsume Laticaude nisu noćni gušteri...oni spadaju u dnevne gekone pa po samoj bojii konstituciji tjela se to da zaključiti....
zelena i smanjim oćima nego recimo macaklini i sl....a to da mogu biti aktivni u sumrak jel' onda love pljen je točno ...ali spadaju u day geckos



pozdrav icek
Edited by: icek
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
laticauda i rizična trudnoća
« Odgovori #17 u: Siječanj 19, 2006, 01:41:00 prijepodne »


Citat: 3nax
Uspjela je izvaliti neku bijelu sluzavu masu i nažalost drugi dan uginula.....



daj mi ovo malo opiši'....molim
za konkretno ovaj problem ((ako je to što ja mislim)) na PP

pozdrav icek
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
laticauda i rizična trudnoća
« Odgovori #18 u: Siječanj 19, 2006, 10:00:00 prijepodne »
kakav pp ovdje u javnost da se i bagra malo educira!
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Kimo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 389
laticauda i rizična trudnoća
« Odgovori #19 u: Siječanj 19, 2006, 10:29:00 prijepodne »
Mislim Icek da je za nocne govorio za gatalinke...isto su mu uginule zbog ne znanog razloga.
Čovek se uči dok je živ!

Offline pardalis

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 167
  • Spol: Muški   Lokacija: Rijeka (grobnik)
laticauda i rizična trudnoća
« Odgovori #20 u: Siječanj 19, 2006, 16:26:00 poslijepodne »
icek,icek    

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
laticauda i rizična trudnoća
« Odgovori #21 u: Siječanj 19, 2006, 17:39:00 poslijepodne »
nemogu vjerovat' koje vam sve interpretacije padaju na pamet....

no da budem precizan...
((ma da mislim da to ne spada na forum))

3nax recimo da "poznam" tvoju laticaudu ....
da sad ne ulazim u detalje....

uglavnom kada sam premještao laticaude iz "karanenskog" terarija da se tak' izrazim neke ženke su vjerojatno pobacile sluzavu tekućinu koja bi se dala opisati ko' jaje ali "rastopljeno" slično nekoj nakupini sluzi...
vjerujem da se to desilo zbog strea i ((jos nekih stvari)) uglavnom stres....
pa me zanima..dal' si vadi jaja s skalpelom ((što mi isto nije strano))
ili su bila polegnuta pa si ih ((što se nesmije) dirao dok' se nisu stvrdnula????

kod mene je to ovak' zgledalo:

Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline 3nax

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 43
laticauda i rizična trudnoća
« Odgovori #22 u: Siječanj 24, 2006, 19:08:00 poslijepodne »
.....napokon da odgovorim! Jaja nisam vadio,moram priznati nisam imao srca Iako sam" navikao" na operacije Činilo mi sa da nema potrebe jer se kroz trbuh naziralo 2. jaje Već je izgledalo malo usahlo.....A ono izleženo jaje nisam dirao jer znam da se ne smiju pomicati..... No dobro za sad uživam u muškiću
 

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
laticauda i rizična trudnoća
« Odgovori #23 u: Siječanj 24, 2006, 19:29:00 poslijepodne »


čekaj jedno je izlegla a drugo nije????
to mi nije jasno...
inaće je standardno da ženka snese dva jaja u svakom leženju rijetko samo jedno i ta jaja su full mekana i kako su jedno pokraj drugoga tako otvrdnu...
pa su sva jaja čvrsto vezana i nedaju se razdvojiti...pa mi ovaj tvoj primjer baš' nije jasan...kaj onda imaš' jedno jaje a drugo je ostalo u ženki i vjerojatno "implodiralo" jel' je ženka kad je uginula posrkala svu vlagu iz jaja...
???
ne kužim da j opiš' toćno što se desilo...i kakvo ti je stanje trenutno...


pozdrav icek
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline 3nax

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 43
laticauda i rizična trudnoća
« Odgovori #24 u: Siječanj 24, 2006, 19:42:00 poslijepodne »
ma ne Icek.....ženka je uspjela izbaciti tu neku sluzavu bijelu tvar(jaje?) veličine zrna graška i par sati nakon toga uginula! U trbuhu se vidjelo još jedna takva nakupina možda veličine graha! Kad je uginula niš nije posrkala....,a mislim da nije ni prije toga! Sada je u vječnim lovištima ispod palme u dnevoj sobi!! Udovac je na slici još uvijek u terariju.
   "ONO" što je izbacila je otvrdnulo i sastrugao sam jer je bilo konzistencije krede bez ikakvog traga žumanjka ....

 

Offline 3nax

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 43
laticauda i rizična trudnoća
« Odgovori #25 u: Siječanj 24, 2006, 19:49:00 poslijepodne »
......uspio sam nači i sliku neposredno nakon smrti ženke ,gdje se vidi "jaje"
 

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
laticauda i rizična trudnoća
« Odgovori #26 u: Siječanj 24, 2006, 20:00:00 poslijepodne »
ma da onda štanga..
inaće meni nemoj pokazivati slike mrtvih guštera jel' onda danima imam noćne more...
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline 3nax

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 43
laticauda i rizična trudnoća
« Odgovori #27 u: Siječanj 24, 2006, 20:09:00 poslijepodne »
Obečajem neću... ali ako okreneš sliku naopako izgleda ko da je zaljepljena za dlan i visi       Tretman bioenergetičara nažalost nije uspio