Ožujak 28, 2024, 17:56:38 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: izmjena vode u malo veaem akvariju  (Posjeta: 19455 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline krco

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 447
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Fažana
izmjena vode u malo veaem akvariju
« u: Lipanj 02, 2004, 13:34:00 poslijepodne »


Evo,





uspio sam nabaviti staklo za moj 710 l akvarij (na vašu preporuku reducirao sam dubinu pa je sa 800 l došlo na 700 l). Još samo da mi do?e okvir od inox-a i silikon i mogu poeeti sa montažom. Ali prije iste, a ponukan raspravama o destiliranoj vodi,BRITA filterima, Zepter filterima ispod sudopera u kuhinji, kišnicama, barskim izvorima i potoeiaima, te o neophodnosti preomjene bar dva put mjeseeno cca 20 % vode, što biu mojem slueaju iznosilo otprilike 150 l vode koju treba pripremiti kemijski i zagrijati na dgovarajuau temperaturu prilikom svake izmjene, pitao bih one koji imaju veae akvarije kojemnaeinu su se priklonili?


E da, moj akvarij bit ae rain forest - biotopski akvarij s pokojim autsajderom. Planirao sam staviti pet-šest diskusa, otprilike isto toliko skalara, petnaistak neonki, možda udovice koji eistae i to je otpriliketo. Znam bilo je kontraargmenata za suživot skalara i diskusa, ali ima i primjera po netu gjde ljudi govore da je takav "tankhood" (citat iz Finding Nemo) mogua.

Offline sax

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 426
izmjena vode u malo veaem akvariju
« Odgovori #1 u: Lipanj 02, 2004, 15:31:00 poslijepodne »
Ovako ja recimo ne pripremam vodu za moj tank (350 litara). Ja samo spojim samo slauh na pipu i to je to. Naravno nije najbolje rjesenje ali je najednostavnije. Neki opet koriste hladniu vodu pa je zagrijavaju prokuhanom vodom. Nije najednostavnije zagrijavat vodu u raznim kanistrima (kada se radi o 150 litara).

 Ja sam se mislio isto zajebavat sa kisinicom ali ako nemas veliku cisternu nemozes se ni oslonit na to. Citao sam da mozes skupljat vodu tek nakon pola sata kada pocne padat kisa jer ima puno smeca na krovu. Pa tu vodu isto moras filtrirat. moze bit bolesti (ipak ptice ne paze gdje kenjaju.
Tak da ja mislim da kisnica nije neko rjesenje.

 

Offline fainz

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
izmjena vode u malo veaem akvariju
« Odgovori #2 u: Lipanj 02, 2004, 15:50:00 poslijepodne »
Ovako:


1. Kupi R.O. aparat nekih 1500 kuniaa, a može se naai i jeftinija. Vodu iz R.O. aparata usmjeriš u kanistre od 60 L (2kom). Pustiš dan dva da ostoji i prebaciš

u akvarij preko crijeva (posao prebacivanja vode cirka 15 min).


2. ili odvojeni filter ispod ili pored akvarija za cirkulaciju vode, a može i služiti da u njega sipaš frišku vodu.



3. ne treba ti zagrijavanje vode, jer kad prebaciš 20% nove vode u akvarij temperatura ae pasti za 1 do 2 stupnja, što za diskuse to odgovara (za druge ribe neznam)


4. nemoj stavljati toliko skalara s diskusima, iako znam da kod nekih i skalari i diskusi zajedno žive, a inaee na sajtovima aeš naai da skalari sadrže neku bakteriju u izmetu koja škodi diskusima pa ugibaju, iako to nemora biti toeno

Offline ZGoda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 329
izmjena vode u malo veaem akvariju
« Odgovori #3 u: Lipanj 02, 2004, 16:03:00 poslijepodne »
Ja bih izbacio skalare i podebljao neonke.
Zagreb-Savica/Hrvatska

Offline fainz

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
izmjena vode u malo veaem akvariju
« Odgovori #4 u: Lipanj 02, 2004, 16:09:00 poslijepodne »
Nisam vidio ali ovo što ti je napisao ZGoda izbaci skalare jer odoše neonke

Offline chubby

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1937
  • Lokacija: zg-kc
izmjena vode u malo veaem akvariju
« Odgovori #5 u: Lipanj 02, 2004, 17:41:00 poslijepodne »


5-6 diskusa, s kojim skalarom i 15 neonki, dobra ideja, samo 15 neonki ko ni jedna u takvom akvariju. na kraju ce ih biti bar 100 (btw. moj kompic je stavio 200 akselroda u 200 litara vode i to uopce ne izgleda puno). Moja ideja je ova- nemoj stavit preko 10 velikih riba, manjih npr. neonke, a sta ja znam al ne moj pretjerivatie sad, uz dobru filtraciju(obuhvatiti sveto sto ona znaci)  i dosta bilja, ceste izmjene vode ne bi bile potrebne, recimo 10% svaka 2 mjeseca.


...jos nesto, sto se skalara tice, ja bi preporucio altume umjesto skalara, meni su ppuno lijepsi...



Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
izmjena vode u malo veaem akvariju
« Odgovori #6 u: Lipanj 02, 2004, 19:34:00 poslijepodne »
i obavezno jedan gibiceps

Offline shadow_x

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1156
    • http://www.google.com
izmjena vode u malo veaem akvariju
« Odgovori #7 u: Lipanj 02, 2004, 20:04:00 poslijepodne »


i obavezno 3-4 gladne pirane pa da vidimo kaj ce bit, svima bi bilo zanimljivo slusat tvoja iskustva sa takvim akvarijem
 

Offline SandmanRI

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1668
  • Spol: Muški   Dob: 47
izmjena vode u malo veaem akvariju
« Odgovori #8 u: Lipanj 02, 2004, 21:52:00 poslijepodne »
jel to meni neko skinuo post? nesto sam trabunjao ovdje i sad toga više nema!?
Rijeka / Hrvatska
><((((º> - previše ljudi premalo misli - <º))))><

Offline krco

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 447
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Fažana
izmjena vode u malo veaem akvariju
« Odgovori #9 u: Lipanj 03, 2004, 08:44:00 prijepodne »


Ok, ljudi hvala na savjetima za nastanjivanje mojeg spremnika, ali još sam prilieno daleko od te teme. Prvo ga moram napravit (tj. zaljepit i majstori iz INOX centra još mi nisu napravili okvir, a niti WACKER121 silikonnisam uspio pronaai u nas - naime nema ga u skladištima veleprodaja(ako netko zna gdje ga ima bio bih zahvalan na informaciji)). Sada mi je glavna preokupacija kako au rješiti problem izmjene veae kolieine vode i kako da postignem odgovarajuau kemijsku karakteristiku iste (tvrdoaa, kiselost,...) uz što manje zafrkancije, a da nije boli glava skupo !!!


Što se tiee akvarija budite sigurni da au vas izvještavati promptno o svim detaljima kako napredujem u izradi, a nadam se da aete uskoeiti i sa pokojim savjetom kad zapnem...


Projekt koji sam si zadao prilieno je opsežan što se tiee izvedbenih detalja, a nikuani budžetne podnosi iznenadne nalete objesnih želja (uostalom tu je i dvoje djece, popravci na kuai,.. da ne nabrajam - oni b(m)raeno vezani me razumiju, pa stvar ide relativno sporo, ali ide .... tako da se nadam da bi ujesen ribe možda mogle i zaplivati u njemu.

Offline Ivan Šebelja

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 8
izmjena vode u malo veaem akvariju
« Odgovori #10 u: Lipanj 03, 2004, 20:31:00 poslijepodne »
U filter stavi Filterstart firme JBL pa neeeš morati tako eesto mjenjati vodu.Ja u svom 80 l akvariju mjenjam 20 l vode mjeseeno ,a filter eistim dva puta godišnje.Podrazumjeva se da imam i filter zapremine za 200 l vode što znaei veei nego preporueaju.
 

Offline Force

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1330
  • Dob: 41
izmjena vode u malo veaem akvariju
« Odgovori #11 u: Lipanj 03, 2004, 21:09:00 poslijepodne »
Citat: Ivan Šebelja
U filter stavi Filterstart firme JBL pa neeeš morati tako eesto mjenjati vodu.Ja u svom 80 l akvariju mjenjam 20 l vode mjeseeno ,a filter eistim dva puta godišnje.Podrazumjeva se da imam i filter zapremine za 200 l vode što znaei veei nego preporueaju.



Pa sto se to ne koristi samo za startanje cilkusa, ne kuzim kakve veze sad ima mjenjanje vode sa tim?

Offline Ivan Šebelja

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 8
izmjena vode u malo veaem akvariju
« Odgovori #12 u: Lipanj 03, 2004, 21:32:00 poslijepodne »


Velike ako imaš aktivni filter onda je i voda duže eišaa nemoraš tako aesto mjenjati vodu ka kod uhodavanja akvarija.To su bakterije koje filtriraju vodu od amonijaka i nitrita evo imam pakiranje pred sobom.Odkad koristim filterstart mjenjam samo 1/4 vode jednom mjeseeno a nekad i to zaboravimpa je to jednom u dva mjeseca i ribama i bilju nije ništa.Evo lijepo na pakiranju piše"eisti vodu i održava zdravlje riba".
 

Offline Ivan Šebelja

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 8
izmjena vode u malo veaem akvariju
« Odgovori #13 u: Lipanj 03, 2004, 21:43:00 poslijepodne »
Prije filterstarta ako nisam redovito mjenjao vodu i eistio filter jednom u dva mjeseca ribe bi se samo prevrtale i izgledale su bolesno vidjelo se po ponašanju.
 

Offline chubby

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1937
  • Lokacija: zg-kc
izmjena vode u malo veaem akvariju
« Odgovori #14 u: Lipanj 03, 2004, 21:55:00 poslijepodne »
malo ste zabrljali temu, to nije predmet rasprave. Ivane, procitaj si koji clanak o cikliranju akvarija.

Offline Ivan Šebelja

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 8
izmjena vode u malo veaem akvariju
« Odgovori #15 u: Lipanj 03, 2004, 21:57:00 poslijepodne »


Sory ti želiš staviti diskuse a oni zahtjevaju posebnu brigu što se tiee vode.Nisam pazio.
 

Offline SandmanRI

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1668
  • Spol: Muški   Dob: 47
izmjena vode u malo veaem akvariju
« Odgovori #16 u: Lipanj 03, 2004, 21:57:00 poslijepodne »
Ivane, pa zove se Filterstart jer ti "starta" filter i bakterije u njemu. Kad se akvarij zaciklira, nema potrebe to više stavljati!
Rijeka / Hrvatska
><((((º> - previše ljudi premalo misli - <º))))><

Offline Ivan Šebelja

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 8
izmjena vode u malo veaem akvariju
« Odgovori #17 u: Lipanj 03, 2004, 22:05:00 poslijepodne »
Nisam ni misli da ga treba ponovo stavljati osim ako eistiš filter ili koristiš neke lijekove ali sam ne gledajuai popis riba koji želi staviti mislio na vremenski interval mjenjanja vode dva puta mjeseeno.To mi se einilo pre eesto ,a tako eestosam ja morao mijenjati vodu dok nisam poeeo koristiti toliko danas spominjani filterstart.
 

Offline krco

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 447
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Fažana
izmjena vode u malo veaem akvariju
« Odgovori #18 u: Lipanj 04, 2004, 13:14:00 poslijepodne »
Citat: kreo



Ok, ljudi hvala na savjetima....


Sada mi je glavna preokupacija kako au rješiti problem izmjene veae kolieine vode i kako da postignem odgovarajuau kemijsku karakteristiku iste (tvrdoaa, kiselost,...) uz što manje zafrkancije, a da nije boli glava skupo !!!





Ajde ljubitelji akkvaristike sa mini bazenima kao akvarijima, dajte recite nešto !


Jedino je fainz rekao nešto konkretno:


QUOTE=fainz]
Ovako:


1. Kupi R.O. aparat nekih 1500 kuniaa, a može se naai i jeftinija. Vodu iz R.O. aparata usmjeriš u kanistre od 60 L (2kom). Pustiš dan dva da ostoji i prebaciš

u akvarij preko crijeva (posao prebacivanja vode cirka 15 min).


2. ili odvojeni filter ispod ili pored akvarija za cirkulaciju vode, a može i služiti da u njega sipaš frišku vodu....


[/QUOTE]


Bajdvej fainz gdje se u Hrvata može nabaviti R.O. aparat ?

Offline fainz

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
izmjena vode u malo veaem akvariju
« Odgovori #19 u: Lipanj 04, 2004, 15:29:00 poslijepodne »
bilo je u belugu, ako te to interesira pošalji na PM mogu ti možda pomoai

Offline Adrian

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 28
izmjena vode u malo veaem akvariju
« Odgovori #20 u: Lipanj 08, 2004, 15:36:00 poslijepodne »


Ionski izmjenjivaa ti je možda isto dobra solucija, ekonomieniji je od R.O. nema otpadnih voda ine "istroši se" .Na R.O.na nakon nekog vremena treba promijeniti sita.Ionski izmjenjivae se vrlo jednostavno regenerira i takoreai vjeean je.


Šta se tiae skalara i diskusa,ne bi preporuaio, akovea želiš staviti skalare onda nekato budu Altum Skalari malo ih je teže naai ali se mogu nabaviti preko naših popularnih Pet-Shopova (ali se nedaj preveslat),njima pašu slieni uvjeti kao diskusima ali su im neonke prirodna hrana...(kao i ostalim vrstama skalara).
Velika Gorica

Offline Ziggy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 101
izmjena vode u malo veaem akvariju
« Odgovori #21 u: Veljača 14, 2005, 08:49:00 prijepodne »
Ja koristim vodu iz perilice za su?e, mekša je od vodovodne. Treba postaviti crijevo na ulaz za vodu i ispustiti u kantu, tako da voda ne do?e u doticaj sa kuaištem gdje se inaee pere su?e. Neeim šiljatim se pritisne prekidae u vratima kao da su zatvorena.
Akvarij je 200 l i još u "eksperimentalnoj" fazi, napunio sam ga prije pet dana i zasad sam stavio samo biljke...
Požega/Hr
Riba pliva tri puta: prvo u moru, zatim u ulju, pa u vinu.

Offline Ziggy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 101
izmjena vode u malo veaem akvariju
« Odgovori #22 u: Veljača 14, 2005, 09:01:00 prijepodne »
Ups! Krivi forum. Vidi se da sam novi ovdje :-)

Moj akvarij je slatkovodni, ali nema veze.
Princip je isti, sve su ostalo nijanse...
Požega/Hr
Riba pliva tri puta: prvo u moru, zatim u ulju, pa u vinu.

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
izmjena vode u malo veaem akvariju
« Odgovori #23 u: Veljača 15, 2005, 23:03:00 poslijepodne »
Vidim da vam fali soli!!!
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Max....sz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2222
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Ex. Roštiljator
    • Max Juhasz - Photography
izmjena vode u malo veaem akvariju
« Odgovori #24 u: Veljača 16, 2005, 19:04:00 poslijepodne »
Citat: Brada
fali soli


A što ovaj eovjek zna zasolit' ... ma to je nevjerojatno
Ženski pokret je prava stvar, naročito ako je ritmičan.