Travanj 25, 2024, 07:08:07 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: POMOĆ....Refugium,uh...  (Posjeta: 4510 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Gogy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 43
POMOĆ....Refugium,uh...
« u: Rujan 22, 2005, 13:27:00 poslijepodne »


Vozdra ljudi!!! Pisem vam iz udaljene Capljine.Strasan ste forum.Akvaristikom se bavim od kad znam za sebe a dok sam studirao u Zg moj imenjak Gogi iz Beluga me opasno zagrijao za morski akvarij pa sam od tada poceo sve to proucavati.Trenutno zivim u Metkovicu pa mi uzimanje morske vode za izmjenu nije problem.Napravio sam akvarij 100x50x40.Nabavio 2 neonke 1x Marine Glo+ 1x Sun Glo.Buni me filter.Preporucen mi je Fluvalov Bio Life sa mokrom i suhom filtracijom.Kad sam ga stavio u toliki akvarij vidio sam da mi on nekako mali izgleda.Pise na njemu da je za akvarije do 200 l i da je protok 490l/h.On ja u tolikom prostoru od dna akvarija odmaknut nekih 15-20 cm.Jel to dobro???Za sada imam samo to,i UZASNO dobru volju da ga slozim.Citao sam o ovom famoznom REFUGIUMU. Cini mi se jako dobar i opravdan ali moze li iko objasniti kako se pravi,da mi da neku shemu i za ovoliku litrazu postoji li neko pravilo koliki on treba biti. Jos me zanima kad se slaze ovo zivo kamenje jeli bolje da je ono blize filtera ili na suprotnoj strani.U ponedjeljak idem u Zg pa mi recite ako jos nesto trebam da kupim.Pomagajte ljudi!!!
 

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
POMOĆ....Refugium,uh...
« Odgovori #1 u: Rujan 22, 2005, 15:07:00 poslijepodne »


Za morski akvarij ti je preslaba rasvjeta kao i filter. Filteri se koriste uglavnom vanjski (kanister) jer ostavljaju slobodan prostor u akvariju. Filtriranje vode se također vrši uz pomoć živog kamena, pijeska, u sumpu, pa ti evo link da ti pojasni morsku filtraciju. Stvar je prekompleksna za detaljnije pisanje. Moraš se baciti po linkovima kao što je ovaj:


[url]http://saltaquarium.about.com/od/livesandjaubertsetups/a/aa0 52904jalbert.htm[/url]
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
POMOĆ....Refugium,uh...
« Odgovori #2 u: Rujan 22, 2005, 15:21:00 poslijepodne »
Refugium je dodatni akvarij koji se koristi istom vodom, a služi kao sklonište (refuge) za osjetljivije ribe ili koralje, a krivo se smatra filterom. Tzv reverzna fotosinteza je trik koji obavljaš u sumpu, koji je isto dodatni akvarij, ali ga osvjetljavaš u noći (makro alge, Kaulerpa i sl.)
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline bkreso

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
POMOĆ....Refugium,uh...
« Odgovori #3 u: Rujan 23, 2005, 08:05:00 prijepodne »


Citat: Gogy
Trenutno zivim u Metkovicu pa mi uzimanje morske vode za izmjenu nije problem.



Ja sam negdje procitao da se morska voda ne stavlja u morski akvarij, vec iskljucivo ona pripravljena sa sintetskom soli. Jel' to istina ?
Trogir

Offline cosmo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 832
POMOĆ....Refugium,uh...
« Odgovori #4 u: Rujan 23, 2005, 08:57:00 prijepodne »
nije....
Zagreb/Hrvatska

Offline Gogy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 43
POMOĆ....Refugium,uh...
« Odgovori #5 u: Rujan 24, 2005, 14:04:00 poslijepodne »


Brada ti si kralj!!! Sad moram savladat engleski da rijesim moju enigmu.Kolika bi mi rasvjeta trebala???Koja je razlika izmedu sumpa i refugiuma? Ovdje se samo dublje petljam.Rijesit cu ja to nadam se brzo.Hvala!G.
 

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
POMOĆ....Refugium,uh...
« Odgovori #6 u: Siječanj 31, 2007, 10:07:00 prijepodne »


odgovorio ti je brada rto je to refugium, ja imam akvarij 100x50x50 i za pocetak imam 4 T5 lampe od 39 w(neznam koliko zi upoznat one tanke).


sump je zapravo akvarij u kojem ti stoji sva filtracija

Offline Gogy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 43
POMOĆ....Refugium,uh...
« Odgovori #7 u: Srpanj 02, 2007, 18:53:00 poslijepodne »
Zanima me još nešto!Pošto sam već rekao da mi je blizu more tj.ušće Neretve zanima me mogu li uzimati direkt vodu od tamoza tropski morski akvarij.Nećete vjerovati ali tamo gdje se ulijevaNeretva u more nije veliki salinitet pa ima mjesta gdje je salinitet isti onom koji odgovara onim tropskim morskim ribama.Zanima me samo hoće li im smetati oni naši planktoni koje zahvatim sa tom vodom i jel to znači da mogo uzeti i onaj pjesak,onu travu i kamenje iz tog područja.Tu sam vidio i morske kozice i neki dan sam uhvatio i morskog konjića.Hvala!!!G.
 

Offline Otto

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 141
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Sisak
  • Homo Delphinus is not just a concept!
POMOĆ....Refugium,uh...
« Odgovori #8 u: Srpanj 02, 2007, 20:35:00 poslijepodne »


Morsku vodu možeš stavljat u akvarij bez problema, naravno ako odgovara salinitet i čistoća. Neznam zašto nebi vjerovali da je salinitet na ušću Neretve nizak, pa normalno je kad se morska voda miješa sa slatkom (ako sam te dobro skužio). Kozice isto slobodno stavljaj u akvarij (zabavni i korisni), a šta se tiće morskog konjića moja preporuka je da ga ne stavljaš, jer 99,9% sam siguran da nemaš uvjete za držanje/hranjenje tih lijepih stvorova. Samo naprijed Gogy..... Pozdrav!

Offline Gogy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 43
POMOĆ....Refugium,uh...
« Odgovori #9 u: Srpanj 03, 2007, 10:55:00 prijepodne »


Niste mi rekli hoće li taj"naš"morski plankton smetati ribicama iz tropskih mora???Tamo ima puno onog sitnog pjeska po dnu i u njemu raznih školjaka.Izgleda prilično živo.Sve to mislim staviti i kombinirati sa onim živim kamenjem koje ću kupiti u zoo shopu pa vam javim moje iskustvo tog"gemišta".Šta mislite o tome???G.