Travanj 19, 2024, 16:00:25 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: hitno  (Posjeta: 3985 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sasa55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 78
hitno
« u: Travanj 04, 2007, 19:46:00 poslijepodne »
Napredniji akvaristi pomagajte molim vas. evo ovak da počnem:kako sam imao premalu količinu živog kamenja odlučio sam kupiti još te sam kupio 5 kg jadranskog, kada sam ga uzeo nije smrdilo te sam ga odlučio odma staviti u akvarij sve je bilo super ribe zadovoljne jer imaju više mjesta za skrivanje ja zadovoljan jer bolje izgleda akvarij. sutradan sam odlučio izmjeriti parametre iako na ribama ni na bilo kojem od stanovnika akvarija nije bilo promjena. izmjerio sam amonijak te ga je bilo malo više od 0.5 mg/l, poslije sam izmjerio i nitrite oni su sa dotadašnjih 0,025 drastično skočili na 1,0 mg/l vidjevši to odma sam promjenio kojih 15 % vode i sad se polako počelo stabilizirati nitriti su oko 0,6 a amonijak ispod 0,5 šta mi je raditi? molim vas pomoć
STC, ZAGREB

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
hitno
« Odgovori #1 u: Travanj 04, 2007, 23:09:00 poslijepodne »
Jedini lijek, za sada, pojačaj filtriranje aktivnim ugljenom (zbog amonijaka) i fosfat removerom. Pripremi još vode za izmjenu, pojačaj cirkulaciju i mehaničku filtraciju (sa češćim čišćenjem filtera (da izbaciš mrtvace).
Problem je u tome što "živi" kamen nije bez razloga tako nazvan, a tretiramo ga kao kamen!
Kad su u pitanju ribe i ostali složeni organizmi postupamo kako treba (adaptiramo ih na nove uvjete slanosti, temperature, a i kvalitete vode) da ne bi uginule ili se razbolile. A "živi" kamen je praktički isto složeni organizam (bakterije, mikroorganizmi, crvi i copepodi) koji treba adaptirati. Bućnuti ga u vodu, bez die out-a, je preoptimistično. Probaj onjušiti kamen po kamen, pa ako zaudara, izbaci ga van!
Kako god, maximaliziraj filtriranje sa promjenom vode! Ako imaš skimmer, pojačaj zrak i protok da dobiješ tzv. wet skimming kako bi izbacio što više otpadau što kraćem vremenu.
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Sasa55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 78
hitno
« Odgovori #2 u: Travanj 04, 2007, 23:17:00 poslijepodne »


skimmer imam radi ok kaj da ga pojačam da izbacuje i vodu ili i dalje mjehuriče. cirkulacija je na max jer mi za cirkulaciju služi samo fluval. češća mjerenja vode? mjenjao sam jučer 15% i mislio sam sutra isto toliko izmjeniti. sve sam ih pomirišao kada su stigli kako ste mi i rekli nedavno svi su bili ok mirisa, ali sada kada sam ih izvadio jedan je zaudarao i bacio sam ga. koliko često čistiti filter i koliko vode mjenjati te koliko često? preparate ne preporučavate?
STC, ZAGREB

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
hitno
« Odgovori #3 u: Travanj 04, 2007, 23:30:00 poslijepodne »
Preporučam ti preparate (GreenX, Rowa, Phosban i aktivni ugljen)Ako imaš kakav Powerhead, i njega uključi zbog cirkulacije. Skimmer pojačaj da izbacuje čim više (mokro skimanje), naravno, kad si prisutan, da ne bi reciklirao otpad u akvariju. Svaki drugi dan izmjeni dio vode i očisti filter od detritusa (nemoj koristiti slatku vodu da ne pobiješ korisne bakterije)
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Sasa55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 78
hitno
« Odgovori #4 u: Travanj 04, 2007, 23:35:00 poslijepodne »
ma imam destiliranu vodu to je ok. meni je u filteru keramika bioballs(tek sam ih stavio)i ugljen. rowu imam al nemam je u kaj stavit ugljen je star tri tjedna da ga mjenjam? svaki drugi dan dakle mjenjanje vode i čišćenje filtera. ok skimmer ću namjestiti. nemam powerhead? druga mogućnost
STC, ZAGREB

Offline Mislav1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 320
hitno
« Odgovori #5 u: Travanj 05, 2007, 09:14:00 prijepodne »
Koliki ti je akvarij. Stavi oko 0,5 do 1 ml vodke dnevno na 100l vode netto, to će znatno pomoći jer će skimmer još jače raditi. Edited by: Mislav1
 

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
hitno
« Odgovori #6 u: Travanj 05, 2007, 09:28:00 prijepodne »


Citat: Sasa55
ma imam destiliranu vodu to je ok. meni je u filteru keramika bioballs(tek sam ih stavio)i ugljen. rowu imam al nemam je u kaj stavit ugljen je star tri tjedna da ga mjenjam? svaki drugi dan dakle mjenjanje vode i čišćenje filtera. ok skimmer ću namjestiti. nemam powerhead? druga mogućnost



Nadam se da pri promjeni koristiš zasoljenu vodu!!! A za ispiranje detritusa iz filtera upotrebi vodu koju si ispustio iz akvarija!!
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Sasa55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 78
hitno
« Odgovori #7 u: Travanj 05, 2007, 17:30:00 poslijepodne »
a dobro brada nisam baš toliki početnik uzmem malo nacl iz kuhinje pa stavim, ma zezam se stavljam reef crystals. za pranje filtera uvjek je voda iz akvarija. akvarij je od 200 l, ako sam dobro shvatio misliš na vodku alkohol za piće ono kao ruska. gdje da je stavim u akvarij il? znači 2 ml dnevno?
STC, ZAGREB

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
hitno
« Odgovori #8 u: Travanj 05, 2007, 17:54:00 poslijepodne »
Vodka ide u akvarij / sump, nije bitno. Najbolje je u sump, da se stigne pomiješati sa vodom, ali može i u akvarij (pred powerhead).
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Sasa55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 78
hitno
« Odgovori #9 u: Travanj 05, 2007, 17:58:00 poslijepodne »
znači 2ml u akvarij! budem malo kasnije. evo sada sam mjerio parametra i nitriti su 0.2 mg/l, amonijaka gotovo i nema. nitrate nisam mjerio večeras ću kad kupim tester koji su dobri osim saliferta?
STC, ZAGREB