Travanj 20, 2024, 08:01:36 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Kiki mi je jako slab, molim savjete kako mu pomoći!  (Posjeta: 1325 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kjanko

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
Kiki mi je jako slab, molim savjete kako mu pomoći!
« u: Studeni 13, 2016, 14:52:48 poslijepodne »

AKVARIJ:
-   dimenzije/litraža: 35 cm * 18 cm * 23 cm/15 l
-   vrijeme od pokretanja akvarija: godina i pol   
-   koliko često i koliko mijenjate vode: uglavnom jednom tjedno, nekada jednom u dva tjedna, mijenjam 2/3 vode, nakon par mjeseci zamijenim svu vodu
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija: da

FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat): Wave Filipo mini (unutrašnji); H max: 0,6 m; Q max: 200 l/h
-   način i periodi čišćenja filter materijala: jednom do dva puta mjesečno, nekada u akvarijskoj, a nekada u vodi iz slavine, očistim spužvicu (isperem je) i cjevčicu (isperem, a kada je potrebno istrljam unutrašnji dio štapićem za uši)

OSTALA OPREMA:
-   koju kemiju dodajete u akvarij? (Gnojiva za biljke, sredstva za pripremu vode i dr.): Sera aquatan pripravak za vodu

STANOVNICI:
-   Kiki je zlatna ribica, prije 6 godina sam ga kupila zajedno s još jednom zlatnom ribicom i čistačem, čistač je nakon par dana uginuo, a ta druga zlatna ribica je često iskakala iz akvarija (ne znam jel' ju Kiki grickao ili što) i nakon pola godine je uginula te je odtada Kiki sam
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom (da li je prošao rok trajanja): jednom dnevno, ujutro, Sera Goldy (nije prošao rok trajanja)

SIMPTOMI:
-   U ponedjeljak ujutro, kada sam htjela nahraniti Kikija, vidjela sam da nešto nije uredu. Ležao je na dnu spuštene leđne peraje, a u korjenu podrepne peraje je bilo malo krvavo.
-   Prvo mi je palo na pamet da je to zbog Lili, kanarinca kojeg sam dobila par dana prije. Dan prije (nedjelja) nego sam Kikija zatekla u ovom stanju, Lili je skužila da je u akvariju voda i počela se brčkati. Čim sam vidjela, a to je bilo nakon par minuta, vratila sam je u kavez. Ne znam sada, možda je zbog toga Kiki loše... :(
-   Kikija sam odmah izvadila iz akvarija i stavila u posudicu s čistom vodom. Nakon dva-tri sata počeo je plivuckati i papao je. Ostavila sam ga do sutra tu, često mijenjajući dio vode. Očistila sam taj dan cijeli akvarij. Po površini pijeska je bilo smeđkasto pa sam taj pijesak bacila i kupila novi koji sam nekoliko puta isprala i u vrućoj i u hladnoj vodi. Bacila sam i staru plastičnu travu i kupila novu. Očistila sam filter. Natočila sam vodu i stavila Sera aquatan te je ta voda tako prenočila.
-   Ujutro (utorak) sam Kikija vratila u akvarij i plivao je i jeo kao da se ništa nije dogodilo (slika 1). Onda sam primijetila da između prsnih peraja imala malo krvavo i kao da su mu škrge roskaste (slike 2 i 3). Normalno se ponašao pa nisam više ništa poduzimala. Ta krvava mrlja se smanjivala i nestala.
-   Zadnja dva dana bi Kiki opet bio na dnu spuštene leđne peraje i malo krvavog korjena podrepne peraje (slika 5). Kada bih stavila par listića hrane, reagirao bi odmah, s početka bi malo teže plivao, ali kada bi proplivao, cijeli dan bi se opet normalno ponašao i krv bi nestala. Izmet mu je končasto proziran. Jučer (subota) sam zamijenila oko 1/2 vode u akvariju.
-   Jutros nije mogao po hranu. :( Pokušava proplivati, ima želju za hranom, odmakne se centimetar-dva od dna, ali gubi ravnotežu, okreće se i brzo se opet vrati na dno (slika 5).
-   Kupila sam danas Sera baktopur i nakapala 15 kapi. Po uputama sutra ne bih trebala ništa pa u utorak opet nakapati... Trenutno se Kiki uspijeva bar uspravno držati (slika 6).

Što mogu još učiniti, možete li pomoći?


Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: Kiki mi je jako slab, molim savjete kako mu pomoći!
« Odgovori #1 u: Studeni 13, 2016, 15:33:08 poslijepodne »
Na žalost mislim da je Kiki pri kraju života,ako duze vrijeme lezi tako i spabo se mice bolje mu je olaksati sa brzom smrti

Inace je tu jako puno pogresnoga napravljeno
Premali akvarij to je prvo zlatne barem 100L trebaju da se mogu koliko toliko normalno razvijeti i kasnije u jezerce kad porastu trebaju ici
Filter je smijesan,to sto prodaju pod filter bi trebalo zabraniti
Dalje u akvariju nema niti jedne prave biljke koja bi mogla pomoci u kvaliteti vode i to je uglavnom to

U tom akvariju je trebala zivjeti neka betta sa pravim biljem i boljim filterlom

Offline ImBoB

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Kiki mi je jako slab, molim savjete kako mu pomoći!
« Odgovori #2 u: Studeni 13, 2016, 17:18:12 poslijepodne »
Ne znam ako sam dobro shvatio, mijenjas 2/3 vode svakih tjedan dana? Po mom misljenju ako je tako, previse vode zamijenis, pogotovo ako je u pitanju 15 litarski akvarij. Ja svojim ribicama kad sam tolko zamijenio i ocistio filter i pousiso dno, dozivile su sok, otrovale se amonijakom vjv i jedna je ukinula (imas post isto tu na forumu). A ubuduce, 15L je jako mali akvarij jos kad taj unutarnji filter naguras i dekoracije i kamencice ostanes na nekih 10L vode, mislim da je to za ribu jako tijesno a pogotovo zlatnu ribicu koje narastu velke.

Ugl mislim da se nije smjelo cistit cijeli akvarij i filter i dno odjednom jer stvoris pre sterilne uvjete i time poubijas sve dobre bakterije



Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline kjanko

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
Odg: Kiki mi je jako slab, molim savjete kako mu pomoći!
« Odgovori #3 u: Studeni 14, 2016, 16:22:23 poslijepodne »
Zahvaljujem na odgovorima!  :'(