Travanj 25, 2024, 02:39:10 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Nesto mi ubija stanovnike akvarija molim vas pomozite  (Posjeta: 3763 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ImBoB

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Velika Gorica
Nesto mi ubija stanovnike akvarija molim vas pomozite
« u: Listopad 05, 2016, 14:59:06 poslijepodne »
Ovak, imam 6 kardinalka, 1 ancija i 1 piškora, i imao 3 kozice, sve bilo okej evo akvarij u funkciji vec dva mjeseca, u subotu sam zamijenio 50% vode, povadio svo umjetno bilje i one kamencice male koji su podloga, opro u vrucoj vodi, voda naravno kojom sam mijenjo tretirana deklorizatorom. Sve bilo okej, pazio sam da je temperatura vode ista. U nedjelju sam kupio mangrovo drvo i prokuho ga jednom, stajo u vodi 4 sata, pa sam ga u akvarij. U ponedjeljak  sam hranio ribe kisnom glistom (prvi put) nasjecko na male komadice opro ju povadio vecinu zemlje pa ju zaledio na 20 min pa tek tada hranio, u utorak se probudim sve tri kozice su preko noci uginule, kasnije tokom dana probo sam napravit onu  DIY hranu, skuho mrkvu,blitvu,salatu i zmikso sa par zumanjca, brasnom, malo paprike i jednim dijelicem cesnjaka, napravio kockicu pa zaledio i bacio u akvarij ali niko nije htio jest pa sam izvadio odmah van da ne zaprlja vodu. Danas eto pogledam akvarij nemrem nac jednu kardinalku, nadem ju izokrece se i ne moze plivat i jedva dise.. umire..a druge kardinalke mi se cini da gube boju, nesto malo su sad jele, hranim ih inace onim listicima za tropske ribice. Ovu koja se izokrece stavio sam u mali 2l akvarij jer nemam drugi, i ukljucio pumpu za zrak. Sta da radim? Neko zna sta bi mi moglo ubijat sve zivo 😖😖😖? Nemam nikakav akvarij za karantenu, niti ljekove, i jedini filter koji imam je u tom 30l akvariju 😞

temperatura vode je 25-27 stupnjeva, imam grijac, pumpa je atman 302 jer imam onaj akvarij sa pregradom pa iza idu 1. filter vuna, 2. one crne plasticne kuglice, 3. aktivni ugljen, pa u 4. komori je pumpa....sve je bilo okej do sad..izmjene vode za 25% svaki tjedan, a sada sam mijenjo 50% vode jer proslo 2 mjeseca i sve u podlozi je bilo puno prljavstine koju nisam mogo drukcije ocistit niti usisavanjem podloge, to je sve na dno otislo pa sam moro sve vadit van :'( :'( :'(
« Zadnja izmjena: Listopad 05, 2016, 15:13:41 poslijepodne od ImBoB »

Offline klinac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: zagreb-martinovka
Odg: Nesto mi ubija stanovnike akvarija molim vas pomozite
« Odgovori #1 u: Listopad 05, 2016, 18:27:14 poslijepodne »
Citat:
U ponedjeljak  sam hranio ribe kisnom glistom (prvi put) nasjecko na male komadice opro ju povadio vecinu zemlje pa ju zaledio na 20 min pa tek tada hranio, u utorak se probudim sve tri kozice su preko noci uginule, kasnije tokom dana probo sam napravit onu  DIY hranu,

Evo ti problem, unio si sam štetočinu.
Ako si već htio hraniti takvom hranom onda si mogao kupiti u petshopovima zaleđenu hranu i tako je dati.
Uštedio si par kuna za hranu i sad rasformiraj akvarij, dezinficiraj sve pa kupi nove ribe.
Ili možeš samo ubaciti nove ribe pa se igraš ruskog ruleta za 6 metaka  :nuclear:
X

Offline Darac_s

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 79
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Baranja, Istocna Hrvatska
Odg: Nesto mi ubija stanovnike akvarija molim vas pomozite
« Odgovori #2 u: Listopad 05, 2016, 18:59:25 poslijepodne »
Druga stvar, vadio si i prao podlogu u vrucoj vodi, znaci unistio si dobre bakterije, uzburkao sav talog iz podloge.
I nadam se da ti aktivni ugljen nije bio u filteru ova 2 mj...

Offline ImBoB

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Nesto mi ubija stanovnike akvarija molim vas pomozite
« Odgovori #3 u: Listopad 05, 2016, 19:56:29 poslijepodne »
Citat:
U ponedjeljak  sam hranio ribe kisnom glistom (prvi put) nasjecko na male komadice opro ju povadio vecinu zemlje pa ju zaledio na 20 min pa tek tada hranio, u utorak se probudim sve tri kozice su preko noci uginule, kasnije tokom dana probo sam napravit onu  DIY hranu,

Evo ti problem, unio si sam štetočinu.
Ako si već htio hraniti takvom hranom onda si mogao kupiti u petshopovima zaleđenu hranu i tako je dati.
Uštedio si par kuna za hranu i sad rasformiraj akvarij, dezinficiraj sve pa kupi nove ribe.
Ili možeš samo ubaciti nove ribe pa se igraš ruskog ruleta za 6 metaka  :nuclear:

Kaj da onda napravim s ovim ribama koje prezive? Ovaj piškor ce prezivit ovo 100% on je prezivio sve zive uvjete, uzeo sam ga od susjeda koji ga je drzo u akvariju vani na terasi po zimi..kisi..snjegu..po ljetu, bez hrane, bez ciscenja, bez kisika, cijeli akvarij pun alga bio, i taj piskor je prezivio.. Sta nesmijem onda nakon dezinfekcije tog akvarija i svega, vratit prezivjele ribe u taj akvarij (nakon cikliranja ofc) prenjet ce tu sugu ponovo u novu vodu?

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Nesto mi ubija stanovnike akvarija molim vas pomozite
« Odgovori #4 u: Listopad 05, 2016, 20:55:09 poslijepodne »
Neznam sta raja izmislja s nakvom DIY hranom, kad su ljudi napravili mix hrane i vitamina, te sve ljepo upakovali, jos je fakat jeftino i dugo traje. Hajde OK, ubacis tikvicu algarima, haj i to smiksas malo graska, mrkve, tikvice... Mislim besmisleno...

Sent from my Huawei G8


Offline ImBoB

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Nesto mi ubija stanovnike akvarija molim vas pomozite
« Odgovori #5 u: Listopad 05, 2016, 21:06:00 poslijepodne »
A eto, prvi akvarij i puno pogresaka, sad bar znam za sljedeci put 😕 Nije da sam namjerno htio demolirat zivine u akvariju 😅 :(

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Nesto mi ubija stanovnike akvarija molim vas pomozite
« Odgovori #6 u: Listopad 05, 2016, 22:44:31 poslijepodne »
S obzirom na trenutno stanje, mozes sacekat da vidis hoce li krenut na bolje, ali sve ide u smjeru da trebas sve dobro oprati, ponovo posloziti, ostavit da se ciklira 30-40 dana i onda polako, bez domacih varijanti. Pjesak se nikad ne vadi i ne pere, rasvjetu prilagodi, kupi gnojivo za biljke... Imas tu prirucnik za pocetnike, najbolje da krenes s tim, svi smo tako poceli...

Sent from my Huawei G8


Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: Nesto mi ubija stanovnike akvarija molim vas pomozite
« Odgovori #7 u: Listopad 05, 2016, 22:57:59 poslijepodne »
Ne moras nista ponovo slagati
Samo je bitno da sad svaki dan mijenjas vodu
Voda mora odstajati da ishlapi klor dobar bi ti sad bio i ffm od easylifa da malo procisti vodu
Nemoj hraniti u akvariju slijedeci tjedan dana i bit ce to ok
Sto prezivi prezivi pa drugi puta pametnije

Offline klinac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: zagreb-martinovka
Odg: Nesto mi ubija stanovnike akvarija molim vas pomozite
« Odgovori #8 u: Listopad 05, 2016, 23:17:50 poslijepodne »
Ne moras nista ponovo slagati
Samo je bitno da sad svaki dan mijenjas vodu
Voda mora odstajati da ishlapi klor dobar bi ti sad bio i ffm od easylifa da malo procisti vodu
Nemoj hraniti u akvariju slijedeci tjedan dana i bit ce to ok
Sto prezivi prezivi pa drugi puta pametnije

Ne bih se s time složio. Ako je većina riba pokrepalo u roku od par dana onda je stvar teške zaraze.
Mijenjanjem vode se samo razrijeđuje "kemija", ali bakterije (i paraziti) i dalje ostaju. Ovo je kao da se bolesnom čovjeku kaže da se ne mora liječiti, bitno da obuče čistu majicu.

Akvaristika nije jeftina stvar da bi se tako igralo pokušaja i pogrešaka. Treba izvaditi sve, dezinficirati i ciklirati akvarij. Trebat će vremena, ali iz ovog primjera će vlasnik, a i drugi čitači foruma naučiti da se živine iz gnojišta i zemlje ne ubacuju u akvarij -> Znanje koje se dobila teškim putem!
X

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: Nesto mi ubija stanovnike akvarija molim vas pomozite
« Odgovori #9 u: Listopad 05, 2016, 23:22:19 poslijepodne »
Kolega nebi se ja slozio sa tobom jer ni jedan parazit ne ubija u roku odma
Radi se o obicnome trovanju riba,a to promjene vode ce rijesiti
One koje su dobile preveliku dozu otrova ce krepati ali ostale ce ako bude srece se oporaviti
Tako da nema potreba sve nanovo prati nego samo svaki dan mijenjati po 20% vode svaki dan i bitno da bude odstajala i iste temperature i bez hranjenja

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Nesto mi ubija stanovnike akvarija molim vas pomozite
« Odgovori #10 u: Listopad 05, 2016, 23:42:42 poslijepodne »
Mislim da su obe metode relativno ispravne, jer nece kupovati neke lijekove i slicno, pokusat ce samo s izmjenama vode. Nisam siguran da ce daleko dogurat, no nista ne gubi ako par dana pokusa da na taj nacin ozivi akvarij. Svakako mislim da je u njegovom slucaju neizbjezna ova druga varijanta, jer bez nekih lijekova, nije bas lako istjerat parazite, uspostavit ravnotezu, pogotovo na tek startanom akvariju...

Sent from my Huawei G8


Offline ImBoB

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Nesto mi ubija stanovnike akvarija molim vas pomozite
« Odgovori #11 u: Listopad 06, 2016, 08:19:41 prijepodne »
Za sad je uginula samo ona najveca kardinalka koju sam u 2l premjestio, ostale se cine 'dobro' jedino sta teze disu i skrivaju se, nisu vise u jatu ko prije. Sta onda da kupim neki ljek ili samo da mijenjam vodu svaki dan?
Zbog ceg se ne smiju tjedan dana hranit ribice?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline ImBoB

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Nesto mi ubija stanovnike akvarija molim vas pomozite
« Odgovori #12 u: Listopad 06, 2016, 09:12:57 prijepodne »
Kolega nebi se ja slozio sa tobom jer ni jedan parazit ne ubija u roku odma
Radi se o obicnome trovanju riba,a to promjene vode ce rijesiti
One koje su dobile preveliku dozu otrova ce krepati ali ostale ce ako bude srece se oporaviti
Tako da nema potreba sve nanovo prati nego samo svaki dan mijenjati po 20% vode svaki dan i bitno da bude odstajala i iste temperature i bez hranjenja

Sad sam se sjetio da je najvise gliste pojela ova velika kardinalka koja je i prva uginula, pretpostavljam da si u pravu oko trovanja

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Nesto mi ubija stanovnike akvarija molim vas pomozite
« Odgovori #13 u: Listopad 06, 2016, 10:07:02 prijepodne »
Za sad je uginula samo ona najveca kardinalka koju sam u 2l premjestio, ostale se cine 'dobro' jedino sta teze disu i skrivaju se, nisu vise u jatu ko prije. Sta onda da kupim neki ljek ili samo da mijenjam vodu svaki dan?
Zbog ceg se ne smiju tjedan dana hranit ribice?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Evo sta ja mislim, no nek jos neko kaze svoje misljenje.

Ljecene je uglavnom skup i dugotrajan proces, te se realno na manjoj kolicini jeftinih riba i tek startanog akvarijuma ne isplati.

Ja bi pokusao 7-10 dana, svaki dan izmjena vode cca 20-30%, te svako treci dan nakon sto promjenis vodu u casi akvsrijske vode rastopi kasicicu soli i uspi u akvarij.

Ako to ne popravi sitvaciju, ribe u wc solju, a zdrave biljke potopis u otopinu hipermangana, pa properes mlakom vodom i ponovo posadis. Naravno nabavi novi pjesak i dobro operi akvarij vrelom vodom, te ostavi da se ciklira. Filter materijal bi isto trebao oprati ili zamjeniti... I ubuduce, nemas potrebe da experimentises sa hranom, kupi hranu- nije to skupo. Na greskama se uci...

Sretno.

Sent from my Huawei G8

Offline ImBoB

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Nesto mi ubija stanovnike akvarija molim vas pomozite
« Odgovori #14 u: Listopad 06, 2016, 10:28:35 prijepodne »
Hvala, budem onda tak probo


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Nesto mi ubija stanovnike akvarija molim vas pomozite
« Odgovori #15 u: Listopad 06, 2016, 11:10:58 prijepodne »
Otrovale su se amonijakom. Ne radi tolike izmjene vode i posadi pravo bilje da troše nitrate. Ili bar ubaci nešto plutajuće,pistiju, rogolist, salviniju ,leću.

Offline Darac_s

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 79
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Baranja, Istocna Hrvatska
Odg: Nesto mi ubija stanovnike akvarija molim vas pomozite
« Odgovori #16 u: Listopad 06, 2016, 11:11:46 prijepodne »
Pjesak se nikad ne vadi i ne pere, rasvjetu prilagodi, kupi gnojivo za biljke...

Sta ce mu gnojivo kad ima plasticno bilje  :D

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Nesto mi ubija stanovnike akvarija molim vas pomozite
« Odgovori #17 u: Listopad 06, 2016, 11:15:47 prijepodne »
Pjesak se nikad ne vadi i ne pere, rasvjetu prilagodi, kupi gnojivo za biljke...

Sta ce mu gnojivo kad ima plasticno bilje  :D
Cini mi se da je rekao da je izbacio plasticno, a ubacio pravo, neda mi se vala citati unazad...

Sent from my Huawei G8


Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Nesto mi ubija stanovnike akvarija molim vas pomozite
« Odgovori #18 u: Listopad 06, 2016, 13:55:22 poslijepodne »
skuho mrkvu,blitvu,salatu i zmikso sa par zumanjca, brasnom, malo paprike i jednim dijelicem cesnjaka, napravio kockicu pa zaledio i bacio u akvarij - pa ko bi ovo htio jesti ?!?!

Nemoj experimentirati, hrani gotovom - kupovnom hranom, ribe i akvarij će ti biti zahvalni! A ribe si vjerovatno ubio sam s glistama i ovim žumanjcima...


Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Nesto mi ubija stanovnike akvarija molim vas pomozite
« Odgovori #19 u: Listopad 06, 2016, 15:28:30 poslijepodne »
skuho mrkvu,blitvu,salatu i zmikso sa par zumanjca, brasnom, malo paprike i jednim dijelicem cesnjaka, napravio kockicu pa zaledio i bacio u akvarij - pa ko bi ovo htio jesti ?!?!

Nemoj experimentirati, hrani gotovom - kupovnom hranom, ribe i akvarij će ti biti zahvalni! A ribe si vjerovatno ubio sam s glistama i ovim žumanjcima...
Potrosio je vise struje dok je skuho ovo, nego sto kosta gotov mix hrane :D

Sent from my Huawei G8


Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: Nesto mi ubija stanovnike akvarija molim vas pomozite
« Odgovori #20 u: Listopad 06, 2016, 15:56:40 poslijepodne »
Moslim da je svatko od nas davno prije isprobavao razne kombinacije da bi nesto ucinio jos boljim.
A tek kasnije naucis da je manje vise a jednostavnije i mozda cak i jeftinije  :D

Offline ImBoB

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Nesto mi ubija stanovnike akvarija molim vas pomozite
« Odgovori #21 u: Listopad 14, 2016, 12:55:09 poslijepodne »
Evo neki update, mijenjo sam vodu 6 dana po 30% i svaki treci stavio zlicicu soli, ribe su prezivjele, okej su i zivahno plivaju.
Hvala svima na pomoci :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Nesto mi ubija stanovnike akvarija molim vas pomozite
« Odgovori #22 u: Listopad 14, 2016, 13:04:48 poslijepodne »
Sad mozes pokusat smanjit izmjene vode, da vidis hoce li biti kakvih promjena, svakako uz svaku izmjenu, jos par puta ubaci kasicicu soli, dok nemas stanovnika koje mozes time ugroziti. Mozes postavit i neku sliku, da vidimo kako to sve sad izgleda ;)

Sent from my Huawei G8


Offline ImBoB

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Nesto mi ubija stanovnike akvarija molim vas pomozite
« Odgovori #23 u: Listopad 14, 2016, 15:50:53 poslijepodne »
Moze, i budem ak se sjetim dok doma dodem, makar nije nista posebno moj akvarij :D


Sent from my iPhone using Tapatalk