Travanj 17, 2024, 01:35:46 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: sluzava crvena alga  (Posjeta: 9911 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Denis

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
sluzava crvena alga
« u: Siječanj 06, 2004, 11:06:00 prijepodne »
Imam manji problem s sluzavom crvenom algom u morskom akavriju. Stvara se na mjestimično na kamenju i staklu.
Mislim da je uzrok NO2 u vodi.
Da li  netko zna kako spriječiti razvoj i da li je NO2 ili NO3 odgovoran za ovu algu?
 

Offline Atos

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
    • http://www.reefzone.net
sluzava crvena alga
« Odgovori #1 u: Siječanj 06, 2004, 12:42:00 poslijepodne »
Je li to novi set up...ako je onda ti cijano bakterija(ili dinoflagelat alga) normalni period razvoja novih slanih akvarija.Ako sumnjas na visoke koncentracije NO2 i NO3 onda nabavi neki sigurni test (salifert na pr. i provjeri). Inace nemoj se previse brinuti ,ako ti je sistem dobro postvljen i ako se dobro brines o njemu oni ce polako nestati.
 

Offline jasenka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
sluzava crvena alga
« Odgovori #2 u: Siječanj 06, 2004, 15:10:00 poslijepodne »


Denis, koliko ti je star akvarij?! Ako ti je uzrok NO2 ili NO3, onda imaš preveliku koncentraciju nitrata i nitrita u akvariju što znaći da to podhitno trebaš riješavati.


Pošto je u Hrvatskoj dosta teško nabaviti salifert testove, koje ti je Atos preporučio, pokušaj s tetrinima ili serinima, iako nisu potpuno pouzdani. Kao što je Atos napisao te su crvene ili smeđe alge normalne za novi akvarij, ali ako ti je akvarij stariji i imaš u njemu ribica, koralja i ostalih organizama, podhitno poduzmi mijenjanje mora, čišćenja filtera i vađenja spužve i vate ako imaš u njemu, jer oni samo pojačavaju nitrate. Očisti svu tehniku koju imaškoja služi za čišćenje i filtriranje moraSmanji sa unosom količine hrane! Još jedna preporuka, ako nemaš stavi aktivni ugljen u filter!
 

Offline Denis

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
sluzava crvena alga
« Odgovori #3 u: Siječanj 06, 2004, 19:12:00 poslijepodne »
Hvala puno na savjetima. Testirao sam vodu s JBL testovima i NO2 je bio dosta povečan. Izmjenio sam pola vode i promjenio ugljen. Nadam se da je problem bio u tome.
 

Offline Branko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1010
  • Dob: 56 Lokacija: Zagreb
    • http://još.nemam
sluzava crvena alga
« Odgovori #4 u: Siječanj 06, 2004, 19:44:00 poslijepodne »
Ako su ti visoki nitriti (NO2) onda ti nešto gadno nije u redu (nije još uspostavljena biološka filtracija, ili je nešto uginulo pa se raspada). Visoki nitrati su od viška hrane, prenaseljenosti i sl.
Kod visokih nitrita je najbolja prva pomoć izmjena veće količine vode, npr. 25-30% svaki do svaki drugi dan i dodati u akvarij ili filter neki od preparata sa korisnim bakterijama (npr. Tetrin Baktozym), dok se koncentracije ne smanji na manje od 0,1 mg/l.

Nitrati u morskom akvariju sa koraljima ne bi trebali biti viši od 20 mg/l, a ako imaš samo ribe se ne preporuča preko 50 mg/l. Smanjiti ih možeš izmjenom vode, dobrom filtracijom, upotrebom veće količine živog kamenja za filtraciju tj. dekoraciju. Možeš naseliti i Caulerpu, ona će lijepo popapati nitrate (a i fosfate), a nju fino povremeno pobereš i tako nitrate i fosfate izbaciš iz akvarija.
Nonsense ist der Sieg des Geistes über die Vernunft!

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
sluzava crvena alga
« Odgovori #5 u: Siječanj 07, 2004, 13:24:00 poslijepodne »
...a ja samo čitam i upijam...

Offline Atos

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
    • http://www.reefzone.net
sluzava crvena alga
« Odgovori #6 u: Siječanj 07, 2004, 13:44:00 poslijepodne »
Tako No2 koncentracija kazes da ti je povecana...koliko? Kao sto je branko rekao nesto zaista gadno nije u redu.No2 ti je otrovni produkt nitrifikacije i standarndni testovi ga ne trebaju detektovati. Ja bi se vise brinuo za organizme ako ih imas , ali ako ti je set up u startu onda je koncetracija nitrita normalna...trebala bi za 5-7 dana poceti da se smanjuje. Mozda ti vise pomognemo ako opises svoj set up
 

Offline jasenka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
sluzava crvena alga
« Odgovori #7 u: Siječanj 07, 2004, 15:23:00 poslijepodne »


Citat: Branko
Ako su ti visoki nitriti (NO2) onda ti nešto gadno nije u redu (nije još uspostavljena biološka filtracija, ili je nešto uginulo pa se raspada). Visoki nitrati su od viška hrane, prenaseljenosti i sl.
Kod visokih nitrita je najbolja prva pomoć izmjena veće količine vode, npr. 25-30% svaki do svaki drugi dan i dodati u akvarij ili filter neki od preparata sa korisnim bakterijama (npr. Tetrin Baktozym), dok se koncentracije ne smanji na manje od 0,1 mg/l.

Nitrati u morskom akvariju sa koraljima ne bi trebali biti viši od 20 mg/l, a ako imaš samo ribe se ne preporuča preko 50 mg/l. Smanjiti ih možeš izmjenom vode, dobrom filtracijom, upotrebom veće količine živog kamenja za filtraciju tj. dekoraciju. Možeš naseliti i Caulerpu, ona će lijepo popapati nitrate (a i fosfate), a nju fino povremeno pobereš i tako nitrate i fosfate izbaciš iz akvarija.



sorry Branko, mislim da si malo fulao, jer dozvoljena količina ne bi smjela biti viša od1mg/l ako pričamo o nitratima NO3-N, tako da ovo što si napisao je ekstremno otrovna voda u kojoj vjerojato ne bi moglo ništa preživjeti!Dok nitriti su ovakvi:NO2-N 0.3 mg/l za koralje ,0.5 mg/l za ribe; a NO2 0.9 mg/l za koralje , 1.6 mg/l za ribice! Tako da ovo tvoje je malena pogreška koja bi mogla fino zbuniti početnika, i krivo ga naučiti! S tim da ako je količina nitrita iznad 16.5 mg/l voda je jako otrovna!


Izmjena vode u takvim slučajevima stoji, ali samo aktivni ugljen i culerpa neće to srediti u par dana! Stvar je problematična ako imaš ribice i koralje ( koji ti vjerojatno i nisu dobro), jer bi ih trebao premjestiti u stabilan akvarij, što vjerojatno nemaš! Brze promjene s nitratima i nitritima neće biti, ali mjenjajući vodu, tj. more postepeno, redovito, te čišćenjem filtera, skimmera, što već imaš kroz nekih desetak dana bi se stvari mogle stabilizirati, i to samo ako smanjiš unos hrane u akvarij!
 

Offline jasenka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
sluzava crvena alga
« Odgovori #8 u: Siječanj 07, 2004, 15:48:00 poslijepodne »


Malo o nitrifikaciji i denitrifikaciji:


Svaki morski akvariju sebi ima dva paralelna procesa koji se paralelno odvijaju, a to su nitrifikacija i denitrifikacija! Ti procesi su usko povezani i čine osnovu svakog filtriranja vode. Vrlo su bitni zaodržavanje morske vode tj. života u njoj!
Nitrifikacija, više nam poznati proces, je prelaz amonijka u nitrit, pa nakraju nitrat. To spada u biološko filtriranje, jer se odvija zbog živih bića u akvariju.Obavljaju ga aerobne bakterije u prisustvu kisika! Što ima više kisika to je proces brži i prije nastaju nitrati, što je krajnji stadij tog procesa!Denitrifikacija:amonijak i nitrati se prerađuju u aminokiseline.Dio tog procesa denitrifikacije vrše alge tipa caulerpa u akvariju. Dok drugi način je putem anaerobnih bakterija s vrlo malom količinom kisika i svjetla, primjerice takav proces se vrši u DBS filterima!!Ovo je bilo u par riječi, jer bi se o tim procesima mogao napisati cijeli članak, pa tko bi to onda čitao?!
 

Offline kukurjek2002

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1872
    • http://www.geocities.com/lighters_nice/
sluzava crvena alga
« Odgovori #9 u: Siječanj 07, 2004, 17:58:00 poslijepodne »


Citat: Vedran
...a ja samo čitam i upijam...



a bogami i ja
Oh sto te volim joj

Offline Branko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1010
  • Dob: 56 Lokacija: Zagreb
    • http://još.nemam
sluzava crvena alga
« Odgovori #10 u: Siječanj 07, 2004, 18:44:00 poslijepodne »
Citat: jasenka



sorry Branko, mislim da si malo fulao, jer dozvoljena količina ne bi smjela biti viša od 1 mg/l ako pričamo o nitratima NO3-N, tako da ovo što si napisao je ekstremno otrovna voda u kojoj vjerojato ne bi moglo ništa preživjeti! Dok nitriti su ovakvi:NO2-N 0.3 mg/l za koralje ,0.5 mg/l za ribe; a NO2 0.9 mg/l za koralje , 1.6 mg/l za ribice! Tako da ovo tvoje je malena pogreška koja bi mogla fino zbuniti početnika, i krivo ga naučiti! S tim da ako je količina nitrita iznad 16.5 mg/l voda je jako otrovna!


Izmjena vode u takvim slučajevima stoji, ali samo aktivni ugljen i culerpa neće to srediti u par dana! Stvar je problematična ako imaš ribice i koralje ( koji ti vjerojatno i nisu dobro), jer bi ih trebao premjestiti u stabilan akvarij, što vjerojatno nemaš! Brze promjene s nitratima i nitritima neće biti, ali mjenjajući vodu, tj. more postepeno, redovito, te čišćenjem filtera, skimmera, što već imaš kroz nekih desetak dana bi se stvari mogle stabilizirati, i to samo ako smanjiš unos hrane u akvarij!


Prvo da razjasnimo dva pojma: No2 i No2_N, tj. NO3 i NO3_N. Dosada sam obično koristio testove koji izražavaju nitrite i nitrate (NO2 i NO3) a ne dušik nitrita i nitrata (NO2-N i NO3-N). Ukoliko test izražava NO2-N, treba rezultat pomnožiti sa 3,2 da bi se dobila koncentracija nitrita; ukoliko se mjere nitrati kao NO3-N treba pomnožiti sa 4,5 da bi se dobila koncentracija nitrata (sve se odnosi u mg/l).
Ono sve što sam napisao se odnosi na koncentracije NO2 i NO3 izražene u mg/l.
Ono što je štetno za koralje su prije svega nitriti, koji se preporučuju da budu manji od 0,1 mg/l ili još bolje manji od 0,05 mg/l. Ribe su također osjetljive na nitrite ali manje od koralja.
Nitrati su mnogo manje štetni. U određenoj količini su i potrebni za rast fotosintetskih koralja. Pogledaj članak

http://www.advancedaquarist.com/issues/august2003/chem.htm

Tamo se koriste jedinice ppm (partes per million), što je isto što i mg/l.

Isto tako je u njemačkom časopisu Meerwasseraquarianer ove godine izašao članak koji opisuje štetno djelovanje filtera za nitrate na koralje u akvariju (nakon što je koncentracija nitrata u vodi pala na 0 došlo je do masonog pomora svih koralja osim akropore; prethodno su se koncentracije nitrata kretale 10-20 mg/l).

Kod mene u akvariju su nitriti (NO2) uvijek praktički nemjerljivi (koristim Dupla test, koji detektira od 0.05 mg/l na više), nitrati (NO3) su obično nemjerljivi, ali ne radi paniku ako ponekad izmjerim 5 ili 10 mg/l.

Na dinoflagelate (cijanobakterije u akvariju) ne utječu samo nitrati i fosfati (koje bi isto trebalo mjeriti, ali ja za sada nisam uspio nabaviti test koji bi mjerio raspon bitan za reef akvaristiku), važan je i redoks potencijal vode, koji uglavnom ovisi o količini organske tvari koja se raspada, pa promjena vode (uz izvlačenje detritusa) usput diže i redoks potencijal inhibira daljnji razvoj dinoflagelata, a isto tako i dobra cirkulacija.
Nonsense ist der Sieg des Geistes über die Vernunft!

Offline jasenka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
sluzava crvena alga
« Odgovori #11 u: Siječanj 07, 2004, 19:33:00 poslijepodne »


Link koji si dao je opširan i vrlo zanimljiv, štoviše zato jer to sve lijepo objašnjava kemijski! A to da nitrati ili NO3 mogu biti od 10-20 mg/l za mene je pretjerano ,i to da kada se razina spustila na 0, da se dogodio pomor koralja?! Nažalost ne znam toliko dobro njemački da bi tako nešto mogla čitati i prostudirati, ali to mi nema nikakvog smisla, i smatram da se pomor koralja nije dogodio radi toga, nego je sigurno u pitanju nešto sasvim drugo, što tada u toj situaciji nije vlasnik akvarija uočio! Znam da neki ljudi imaju malo povišene nitrite i nitrate, na nekoj graničnoj bazi, ali preveliki ne valjaju, to sigurno, a i takva voda sigurno dosta smrdi......a ti si stavio nešto tipa 20mg/l i 50mg/l-na kakve se to koncentracije iznosi: NO2 i NO3, što znaći o nitritima i nitratima, pa napišeš da nitriti (NO2)ne bi smjeli biti viši od 0.1 mg/l ? Ne vidim caku, možda sam ne ispavana, pa ne kontam oko čega se mi sada raspravljamo!!Stvarno nakraju ispadam " dežurno zanovijetalo",ali sam željela rasčistiti to okokoličine koju si napisao!Svima nam se podmetnu sitne greškice, a tako i tako ta kemija mora je dosta komplicirana i za malo veće stručnjake i kemičare! U svakom slučaju link treba pročitati svatko tko želi malo krenuti u morsku, pa i mi svi ostali! Ah i ti parametri vode...


 

Offline Branko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1010
  • Dob: 56 Lokacija: Zagreb
    • http://još.nemam
sluzava crvena alga
« Odgovori #12 u: Siječanj 07, 2004, 20:24:00 poslijepodne »
Nitriti (NO2) bi svakako trebali biti što niži, praktički nemjerljivi. Obično se 0.1 mg/l navodi kao neka granična koncentracija. Koncentracije koje si navela (0,3-0,5-0,9) su visoke i za ribe na dulje vrijeme, a kamoli za koralje. Kraće vrijeme ribe dobro podnose i nitrite od 1 mg/l (manje osjetljive ribe, koje se obično prve stavljaju u akvarij).

Nitrati (NO3) sami po sebi nisu toliko štetni, ali su često pokazatelj opće zagađenosti vode. Onih 20-50 mg/l se odnosilo na nitrat (NO3). Kada sam se ja počeo zanimati za morsku akvaristiku (krajem 80-tih i početkom 90-tih) onda se još računalo da je ispod 20 mg NO3/l vode čista voda (doduše onda su se držali uglavnom meki koralji).
Nitrati i nitriti sami po sebi nemaju nikakav miris, niti boju.
Ne znam koliki su kod tebe nitrati (NO3) i kojim ih testom mjeriš, ali osim Salifertovih, Seachemovih i Lamottovih testova kojih ima u USA, ovi svi ostale testovi koji se mogu nabaviti kod nas ili u susjedstvu su vrlo neprecizni (npr. sera za nitrat ima gradaciju 0-5-10-20-40 mg/l, Tetra 0-12.5-25-50 mg /l, Dupla 0-1-3-10 mg/l, Red Sea 0-2,5-5-10-20 mg/l itd).
Ono što se opisuje u članku nije direktno da su koralji pomrli od nitrata, ali nakon što je postavljen denitrifikacijski filter, koralji su prvo prestali rasti, kasnije se nisu niti otvarali, Sarcophyton je imao problema sa presvlačenjem i nakon nekoliko mjeseci je dio koralja propao. Autor članka je maknuo denitrifikacijski filter, i počeo vršiti izmjene vode sa vodom koja je imala visoku koncentraciju nitrata, i tek kada su nitrati porasli je došlo do potepenog oporavka koralja. Naravno da tu treba imati na umu da je denitrifikacijski filter sigurno djelovao i na neke druge nemjerljive parametre u akvariju, ali prije upotrebe toga filtera je u istom akvariju bila viša koncentracija nitrata (10-20 mg/l - otprilike; sutra kada dođem kući sa posla ću detaljnije opisati) uz uredan rast i razvoj osjetljivih vrsta koralja.
Nonsense ist der Sieg des Geistes über die Vernunft!

Offline jasenka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
sluzava crvena alga
« Odgovori #13 u: Siječanj 07, 2004, 20:32:00 poslijepodne »
Baš se veselim! Nego, Branko, kakavc akvarij ili akvarije morske imaš! Uvijek mi je drago kada vidim da se širimo i da nisam tu jedna među rijetkima u debatama na morskoj!
 

Offline Branko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1010
  • Dob: 56 Lokacija: Zagreb
    • http://još.nemam
sluzava crvena alga
« Odgovori #14 u: Siječanj 07, 2004, 20:54:00 poslijepodne »
Glavni akvarij je 100x50x50 cm, skimmer je aquamedic turboflotor u sumpu te još filter sa ugljenom i phosbanom (fosfat removerom). U akvariju je oko 40-tak kg živog kamenja (80-90% iz Jadrana), dosta raznih koralja (Sarcophyton, Lemnaria, Sinularia, Xenia, Montipora, Euphyllia, Caulastrea, Acropora, Protopalythoa, Zooanthusi, Discosoma, još 2 vrste mekih koralja: Lythophytom možda i Cladiella, nisam siguran, dvije Tridacne), poneki račić, banggai kardinal, Lo vulpinus i Naso lituratus od riba. Svjetlo je 4x39W T5 i 1x obična plava neonka od 18W.
Imam još i "pomoćni" akvarij gdje "izbacim" ono što mi u glavnom smeta: 130 litara, mali W/D filter i DIY skimmer, sada su unutra Zebrasoma scopas, Centropyge acanthops i Blue devil, masa Caulerpe i prugastih Discosoma, koje mogu dio i nekom BTW pokloniti, jer se množe ko blesave i potiskuju osjetljivije koralje.

E da, akvarij je od 1997, a koralji i oprema pomalo upgrade-ani (počeo sam sa W/D filterom, DIY skimmerom, običnim neonkama Sarcophytonom i Discosomama). Sarcophyton je od promjera oko 2,5 cm u 5 godina narastao na 25 cm promjera, onda je stradao od uginule Xenije (pretpostavljam), ali je sada sa kamena na kojem je rastao izraslo 8 mladim (najveći je sada oko 3-4 cm promjera) Edited by: Branko
Nonsense ist der Sieg des Geistes über die Vernunft!

Offline jasenka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
sluzava crvena alga
« Odgovori #15 u: Siječanj 07, 2004, 23:18:00 poslijepodne »


Svaka čast! Lijepu zbirkicu koralja imaš!


O.K. sinularija, više vrsta postoji, Xenija pretpostavljam obična pumping elongata, montipora-smeđa ( pretpostavljam), Euphyliya isto više vrsta, pa sada ne znam koju imaš), Caulestra ( koja mijašana boja, bijela ili ko moja zelena?), da sada više ne nabrajam! Ako ti se da složi točan popis!


Baš si već neko vrijeme razmišljam da bi mi trebao još jedan akvarijić baš za takve stvari, premjestiti ponešto što mi smeta ili smeta ostalim organizmima u tanku!


Nego, zanima me još i ovo kažeš da ti jeXenia uginula, zanima me znaš li od čega i koliko dugo je ugibala, što se dogodilo? Bilo bi lijepo kada bi podijelio svoja iskustva, jer svaka iskustva zlata vrijede!
 

Offline Branko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1010
  • Dob: 56 Lokacija: Zagreb
    • http://još.nemam
sluzava crvena alga
« Odgovori #16 u: Siječanj 07, 2004, 23:57:00 poslijepodne »
Sinularia dura
Euphyllia vjerojatno divisa
Caulastrea furcata (smeđa sa zelenom sredinom)
Xenia je pumping, relativno niske sjetle kolonije
Montipora digitata smeđa
Yellow polyps (Parazoanthus gracilis), zeleni zoantidi (mali, sa zelenom sredinom) i smeđi, nešto veći sa naranđastim tentaklima
Sarcophyton je sa dugim polipima
Cladiella, Lobophytum, Lemnalia, Lythophyton (ili druga vrsta Cladielle) - ovo pretpostavljam barem po slikama u knjigama i na netu
Acropora (mislio sam da je selago, sad više nisam baš siguran)
Seriatopora hystrix: mala kolonijica, pomalo napadnuta algama i oštećena u transportu, ali možda se još i oporavi
Briareum asbestinum
Nonsense ist der Sieg des Geistes über die Vernunft!

Offline Atos

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
    • http://www.reefzone.net
sluzava crvena alga
« Odgovori #17 u: Siječanj 08, 2004, 09:58:00 prijepodne »
Eto detaljno ,jednostavno i tacno hadasve.Bravo branko.Jel ti alge napadaju vrhove Seriatopre? Meni da, i neznam dali da ih odsecem, inace brzo raste ako je ne napadne alga.
 

Offline boban_nz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
    • http://www.beke.co.nz
sluzava crvena alga
« Odgovori #18 u: Siječanj 08, 2004, 10:55:00 prijepodne »
Koliko sam ja citao o tome svugde se primarna poenta stavlja na fosfate uz opasku da se i nitrati drze na "nuli" odnosno da su nemerljivi.
Uz to dodaju da se obavezno proverava voda od koje se priprema slana voda jer i ona moze da sadrzi fosfate. Pored toga se stavlja akcenat na hranu koju dodajemo. Cak je dat i praktican savet u vezi toga pa ako su fosfati izuzetno visoki da se ide korak po korak i da se vidi sta je uzrok tome. Upotreba R/O se preporucuje. Ja ih merim jednom godisnje ako ne zaboravim :) ali ni nemam veliki problem sa algama.

Ima tu malo i perverzije pa se preporucuje merenje sadrzaja CO2 kao i SiO2  jona. Tu je i osvetljenje.


Ovi filteri za skidanje nitrata su bas stetni jer su vrlo robusni. Nitrata mora da bude u akvarijumu jer je on hranjivi sastojak. Prirodnom denitrifikaciji se proces odvija polako i to uglavnom rade alge, zivo kamenje, zivi pesak itd i na taj nacin se sprecava nagomilavanje NO3.

Ja sam isto tako nasao u knjizi da i komercijalni otstranjivaci fosfata imaju negativan efekat na korale ali bez neke razrade o tome pa neznam o cemu je rec i na koji nacin negativno deluju. Tu je preporuka da se oni koriste samo kod pripreme vode.

Dezurno zanovetalo, teks sa linka je na Engleskom !! :)

Branko, ajde slikaj korale ako mozes, onako iz blizine da se lepo vide pa postavi slike. Malo da pravis zazubice :)

Atos, ti imas problem sa vodom. Bird's nest koral (Seriatopora) je laka za odrzavanje, stavi je u mirnije vode i bez jake svetlosti. Nemoj da lomis koral ako bas nemoras. To mozes i kasnije.

Offline Atos

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
    • http://www.reefzone.net
sluzava crvena alga
« Odgovori #19 u: Siječanj 08, 2004, 14:59:00 poslijepodne »
Ma ima i branko, Seriatopora histrix je cuvena po tome da je na vrhovima cesto napadne neka alga. Voda mi je OK, mozda cak i vise od toga, na pr. montipora raste bar 0,5cm na mesec.Koristim vrlo kvalitetan RO/DI Kent MArine sistem .Ali gledajte, nemojte se toliko bojati algi, oni su normalna pojava samo se trudite da ne izmaknu kontroli. PO4 odstranjivaci sumnjivog kvaliteta su los odabir. Ja jos koristim ROWA Phos i jednostavno je fenomanalan. Sad vec 3 nedelje ispitujem caulerpu , koliko ona moze da drzi vodu, dosad nema nikakvih promjena.
 

Offline Branko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1010
  • Dob: 56 Lokacija: Zagreb
    • http://još.nemam
sluzava crvena alga
« Odgovori #20 u: Siječanj 08, 2004, 15:48:00 poslijepodne »
Alge su mi napale neke vrhove seriatopore koji su oštećeni i mrtvi (tijekom transporta). Te sam vrhove otrgnuo, a ostale grančice koje su bile oštećene su prerasle coralline alge.
Išao sam pogledati u svoju akvarističku bibliju (Fossa i Nilsen) i tamo kaže da se nitrati eventualno mogu tolerirati u konc. 10-20 mg uz tvrde koralje, ali bolje da su niži, a za nitrite da je sve iznad 0.05 mg/l neprihvatljivo. Za fosfat ima dosta napisao drugdje, ali svugdje se navode niske poželjne vrijednosti, a ja nemam dovoljno precizne testove (moj Red sea test mjeri raspone 0-0.1-0.3 mg/l). Ja u svakom slučaju koristim Phosban od Julijana Sprunga (čisti željezni oksid: plaćam skupe novce za kutijicu obične hrđe) koji ne bi trebao smetati koraljima. Većina komercijalnim sredstava za vezanje fosfata se temelji na zeolithu (mineralu promjenjivog sastava, koji može sadržavati i aluminij koji, bar se tako misli, šteti mekim koraljima). Koristim i poseban aktivni ugljen koji ima dodani ionski izmjenjivač za odstranjivanje silikata (silikati potiču razvoj smeđih algi kremenjašica, a teško se odstrane pomoću RO, jedino koristi DI/RO kombinacija).
Što se tiče slika nemam digitalac, mogu probati posuditi od prijatelja, ili možda uspije koja slika sa mobitel kamerom. BTW kako se slike stave na forum?
Nonsense ist der Sieg des Geistes über die Vernunft!

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
sluzava crvena alga
« Odgovori #21 u: Siječanj 08, 2004, 15:56:00 poslijepodne »
pozoveš nas da ti uslikamo i objasnimo kak se slike stavljaju

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
sluzava crvena alga
« Odgovori #22 u: Siječanj 08, 2004, 16:09:00 poslijepodne »
Kak se slike stave- druga kućica s desne strane-kao fotić sa strelicom -njega klikneš pa ti se otvori poseban prozorčić u kojem stisneš gumb BROWSE i onda tražiš gdje ta slika je ( na tvom kompjuteru). Kad je nađeš klikneš na nju, ona se upiše u prazno polje i stisneš ŠALJI...kad se uploada na server automatski se prozorčić zatvori i slika je u postu ..još samo stisnut ODGOVORI na postu i to je to...

Offline Branko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1010
  • Dob: 56 Lokacija: Zagreb
    • http://još.nemam
sluzava crvena alga
« Odgovori #23 u: Siječanj 08, 2004, 17:06:00 poslijepodne »
Pa da probamo



Tak to izgleda sa mobaćem

Ako se nekome da doći uslikati, you're wellcome
Nonsense ist der Sieg des Geistes über die Vernunft!

Offline boban_nz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
    • http://www.beke.co.nz
sluzava crvena alga
« Odgovori #24 u: Siječanj 09, 2004, 11:35:00 prijepodne »
Super je ispala s obzirom kako si je slikao. Steta sto se nevide detalji ali ima vremena

Offline jasenka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
sluzava crvena alga
« Odgovori #25 u: Siječanj 09, 2004, 14:12:00 poslijepodne »
Taman sam ja to htjela napisati, ali eto boban_nz me preduhitrio!Sigurna sam da ćeš uskoro postaviti i bolje sličice, pa da svi vidimo ljepotice iz tvog akvarija!
 

Offline Denis

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
sluzava crvena alga
« Odgovori #26 u: Siječanj 09, 2004, 23:22:00 poslijepodne »
A ja sam  samo pitao zna li netko što je uzrok tim algama. Mislim da je riječ o sluzavoj crvenoj algi (tako bi se trebala zvati). Akvarij je star oko 8 ili 9 mjeseci pa mislim da je ne bi trebalo biti. Kada sam postavio akvarij alga se razvila i ubrzo povukla, a nakon nekoliko mjeseci se vratila i izmakla kontroli. Dosta ružno izgleda jer je prekrila sav dekor. Akvarij sam potpuno očistio i sada ga treba ponovno sastaviti, ali se bojim da se alga ne vrati. Ima li tko kakav savjet?
ps Što se tiče NO2, NO3 i NH4 sve mi je poznato. Palo mi je napamet da bi možda problem bio u rasvjeti. Zna li tko potrebnu količinu svjetla za određeni volumen vode?
Hvala!
 

Offline Branko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1010
  • Dob: 56 Lokacija: Zagreb
    • http://još.nemam
sluzava crvena alga
« Odgovori #27 u: Siječanj 09, 2004, 23:56:00 poslijepodne »
Ako je cijanobakterija onda nema garancije da se neće vratiti.
Probaj pojačati cirkulaciju, pojačati filtraciju, koristit više aktivnog ugljena (i to nekog dobrog, koji ne otpušta fosfate).
Nonsense ist der Sieg des Geistes über die Vernunft!

Offline Atos

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
    • http://www.reefzone.net
sluzava crvena alga
« Odgovori #28 u: Siječanj 10, 2004, 11:21:00 prijepodne »
Cijanobakterija (nekad smatrana dinoflagelat alga) vjerojatno ti se nikad nec potpuno povuci ili da kazem nestati iz akvarija. Kao sto si i sam rekao ako ti je NO2 visok onda bi to mogao biti smo jedan od razloga i definitivno nakon 7-8 meseci takve koncentracije govore da nesto nije u redu. Generalno: izmjeni malo vise vode pr.25%,provjeri filtraciju i cirkulaciju, da ti nesto nije umrlo u akvariju.
Kolicina svjetla , mada je ne volim takve savjete , je 3-5w na litar ali video sam akvarije i sa 20 -40w po litar. Mnogo je bitnija kvaliteta ili spektar i intezitet(lux) svjetla.Pa kakvo ti imas.?
 

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
sluzava crvena alga
« Odgovori #29 u: Siječanj 10, 2004, 14:11:00 poslijepodne »


Citat: Denis
A ja sam samo pitao zna li netko što je uzrok tim algama.



Tak ti je to ovdje Denis



Offline jasenka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
sluzava crvena alga
« Odgovori #30 u: Siječanj 10, 2004, 18:20:00 poslijepodne »
Na, kraju krajeva si dobio odgovore!