Ožujak 29, 2024, 01:48:31 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: ROWAphos  (Posjeta: 7096 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
ROWAphos
« u: Svibanj 26, 2006, 13:32:00 poslijepodne »
Zadnja četiri dana testiram rowaphos i moram priznat da se rezultati na oko vide već i u ovim ranim fazama.



Prvo bih htio obavijestit SVE da je rowa izuzetno jak medij za skidanje
fosfata, te sam ga ja zaozbiljno shvatio i dozirao sam ga "minimalno"
tojest manju koncentraciju od preporučene.



Sad da vam malo pojasnim učinak.

Rasvjeta u akvariju mi je 2*24W coralstar sa Refletkinim odsevnicima(lampe imaju već 1godinu!) te HQI od 70W sa 4000°K.

Znači recimo da je rasvjeta loša...

Pod tom rasvjetom ja uspješno(iako boje nisu baš najljepše) držim
nekoliko vrsta montipora(3 plate i 2 digitate), 2 vrste acropora, 2
vrste seratiopora, i ostale LPS i softy koralje.



Sad, prije rowe, meni su fosfati bili povišeni i to se manifestiralo na
skeletu koralja koji je dobio tamno smeđu boju(povišena koncentracija
zooxanthela) - ok, koralj tako može živjet, dobija hranu od algi i sve
Ok, al je njegova boja manje izraženija...

Sad sa rowom, meni su skoro svi koralji dobili jaču i izraženiju
boju...iako je to slab pomak jer me dosta ogranićava loš spektar HQIa.



Uglavnom, skeleti seariatopora su mnogo svjetliji, vrhovi acropora su
obojeniji, a plate montipora mi je dobila zeleniju boju, dok je
naranđastija dobila ljepšu i puniju naranšastu boju.



No kontra efekt je da primjećujem na seriatoporama da su im polipi malo uvućeniji...



Uglavnom ovo je samo početna faza i ovo je još testiranje.... nemam
tester za fosfate i sve je na oko, bilo bi mnogo lakše sa nekim
salifert testerom, al može se i ovako vidjet promjena!



Uglavnom, probat ću poslikat neš pa da se vidi ono o čemu ja pišem ovdje...



Ima li još netko tko korisit rowaphos ovdje? kakva su vaša iskustva?





Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
ROWAphos
« Odgovori #1 u: Svibanj 26, 2006, 14:11:00 poslijepodne »


Tu sam


Ja sam ga stavio u Fluval 204 kojeg sam tutnuo u sump i također sam gledao da ga minimalno doziram... uz njega u fluvalu je još i aktivni ugljen kojeg sam tek prije nekih 2 mjeseca počeo koristiti.


Što se samog učinka tiče- nemogu prema nekom rastu algi procijeniti jer od kada je kravica (zebrasoma ) u akvariju, nema ni zelenih kojih je prije bilo, ali ni crvenih bubble algi koje je smazala u par dana s očiglednim guštom.


Što se koralja tiče, također 3 vrste plate i 2 normalnih montipora koje fino rastu i boje su im fino izražene..Seriatiopora mi ima fino izbačene fluzelene polipe i izgleda super iako je na ,po meni, lošem mjestu (malo slabije svjetlo)


U svakom slučaju, moram ovih dana mijenjat "punjenje"...

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
ROWAphos
« Odgovori #2 u: Svibanj 26, 2006, 14:15:00 poslijepodne »
A kako ti izgledaju skeleti koralja, dal su bijeli, tamni, smeđi sivi, ružičasti?



E da, koliko često mjenjaš rowu?



Ja je ne planiram promjenit samo tako, prvo moram nabavit tester za po4, no najradije bi nekog digitalca...

skroman sam!



Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
ROWAphos
« Odgovori #3 u: Svibanj 26, 2006, 14:26:00 poslijepodne »


u svojim bojama


ovak- "bijela" montipora ima bijele izboje, a polipi su joj smeđi, "ljubičasta" koju si mi dao , ima ljubičaste izboje, tijelo smeđe, platice su narančasta -jako, zelena -onak maslinasta i ona koju si mi dao-ljubičasto -siva?- je još uvijek ljubičasto -malotamnijesiva..viš , ona možda malko više u tijeluvuče na smeđkasto..seriatopora caliendrum ima svjetlo smeđi skelet..


otprilike svaka 3 mjeseca, po uputama (školski)..iako nisam zapisao kad sam ove stavio , al mislim da ima malo više od 3 mjeseca i da moram mijenjat...u bit morao sam već odavno i to par puta u ova 3 mjeseca i vodu izmjenit , pa nisam


tester nemam jer sam li-jen testirat...



Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
ROWAphos
« Odgovori #4 u: Svibanj 26, 2006, 14:27:00 poslijepodne »
ili se ova "bijela" u biti zove smeđa? ... u principu manje bitno...

Offline Atos

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
    • http://www.reefzone.net
ROWAphos
« Odgovori #5 u: Svibanj 26, 2006, 14:43:00 poslijepodne »
ROWA je vrlo efikasen i dobra proizvod, verovatno najbolji.
Vedran koju "kravicu " imas, te jede li hair alge?
 

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
ROWAphos
« Odgovori #6 u: Svibanj 26, 2006, 14:47:00 poslijepodne »
E vidiš po tvojim riječima ja bi rekao da ti stanje u akvariju nije isto kao i kod mene jer:



 i ona koju si mi dao-ljubičasto -siva?- je još uvijek ljubičasto -malotamnijesiva..



kod mene je sad zelena sa plavim polipima



Ona ljubičasta montipora bi CIJELA trebala bit ljubičasta, kod mene je
smeđa zbog neadekvatne rasvjete... kod tebe ima ljubičaste vrhove... a
sad zamisli, trebala bi cijela bit ko vrhovi... auuuu.... bit će bolje
u nas



Ma čudno se ti koralji ponašaju... ja znam da moram svjetlo promjenit,
al neću dok ne prešaltam sve u novi tank... no to je sad offtopic.



Kad poslikam, postavit ću fotke!



Offline Atos

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
    • http://www.reefzone.net
ROWAphos
« Odgovori #7 u: Svibanj 26, 2006, 14:47:00 poslijepodne »
Koji je problem s losim spektrom HQI ? Stina ?
 

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
ROWAphos
« Odgovori #8 u: Svibanj 26, 2006, 15:00:00 poslijepodne »


Citat: Stina
E vidiš po tvojim riječima ja bi rekao da ti stanje u akvariju nije isto kao i kod mene jer:

i ona koju si mi dao-ljubičasto -siva?- je još uvijek ljubičasto -malotamnijesiva..

kod mene je sad zelena sa plavim polipima




Upss...





Zebrasoma scopas- posuđena od Branka prije preko nekoliko mjeseci da riješi hair alge, jer sam ih imao dosta ..i bome ih je riješila dosta brzo ... i još je kod mene.. neće je Branko natrag ...a ja se ne bunim

Offline Atos

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
    • http://www.reefzone.net
ROWAphos
« Odgovori #9 u: Svibanj 26, 2006, 17:05:00 poslijepodne »
E da.. nije tako lepa kao ostale Achanturuse , ali je stvarno korisna...
 

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
ROWAphos
« Odgovori #10 u: Svibanj 27, 2006, 10:04:00 prijepodne »
Atose, 4000°K je hqi... mislim da sama temperatura pokazuje koliko je to los hqi za koralje

Offline BojanJ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 70
    • http://www.sloreef.com
ROWAphos
« Odgovori #11 u: Svibanj 27, 2006, 11:26:00 prijepodne »
HQI lampa 4000K nije dobra za morski akvarij.



Treba do bude 10000K u kombinaciji sa plavim T5 ili 14000K ako nema T5.








 

Offline pletko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 432
ROWAphos
« Odgovori #12 u: Svibanj 27, 2006, 12:18:00 poslijepodne »
Ja imam rowu več nekih 7-8 mjeseci i u neznanju sam bubnio 250 nečega u maraton i u njega sam stavio 500 nečega Au i nikakvih problema nisam imao doduše u to vrijeme sam imao samo neke mekane par LPS i par montipora ali mi ništa nije uginulo i do sad je sve ok međutim kako sam čuo da se dešavaju čuda od rowe strah me sadpromjeniti.

Offline Atos

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
    • http://www.reefzone.net
ROWAphos
« Odgovori #13 u: Svibanj 27, 2006, 12:36:00 poslijepodne »
Ohhhooo 4000 K , to nije u redu sasvim.
Kakva cuda Pletko ?
 

Offline Profa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 594
ROWAphos
« Odgovori #14 u: Svibanj 27, 2006, 19:22:00 poslijepodne »


Moje iskustvo za odstranjivačima fosfata: Kao prvo da kažem da Rowu nisam niti ću je ikad koristiti nakon iskustva koje sam imao sa Antiphos-om od Aquamedica-e. Dakle, do prije par tjedana kao odstranjivač fosfata sam koristio proizvod od Dohse Aquaristik-a (http://www.dohse-aquaristik.de/dohse/england/aqua/index.php) koji se zove Phosphatkiller. Sve je funkcioniralo savršeno; nitrati i fosfati nemjerljivi (Salifert), koralji rastu, alge pod kontrolom, sve savršeno. Isto je bitno reći da do prije par tjedana nisam koristio nikakve mikroelemente, od aditiva samo sam dodavao kalcij. I kako to obično bila došao sam to pametnog zaključka da nikada nije tako dobro da ne može biti i bolje. Napravio samsamo jednu stvar:počeo sam dodavati mikroelemente i stroncij (Aquarium systems - svjestan sam i sada i onda da postoje i bolji proizvođači, ali ipak.....). Sve što sam stavio je bilo u preporučenim količinama, dakle nema govora u overdosing-u.


Uglavnom, nakon nekoliko dana počele su promjene, naravno ne na bolje: cijeli akvarij i svi organizmi, kamenje, pijesak......su dobili smeđi, sluzavi film po sebi, sve je izgledalo kao da je umočeno u gov*o pa vraćeno u akvarij, većina koralja (svi su LPS-ovi) se nije potpuno otvarala.... Nakon nekoliko dana izgubio sam prvo jednu, pa onda i drugu glavu jedne od Euph. glabrescens, otišla mi je i jedna Cynarina, kao i par glava Caulastrea-e. E sad, ISTINA JE I TA da sam do tog trenutka dosta zapostavio akvarij, aktivni ugljen nisam promjenio par mjeseci, nisam ni mjenjao vodu. Vjerujem da su i ti faktori dijelom odgovorni za to stanje, ali dajem im maksimalno 30% odgovornosti. Da se vratim na temu: jedino što sam mogao je krenuti u agresivno mijenjanje vode. Kroz 10-ak dana sam promijenio, a ne znam, jedno 150-200 L vode (cijeli sustav je oko 500 L, akv.+sump), očistio sam kanister filter, promjenio aktivni ugljen i, dolazimo do ključnog trenutka, promjenio sam provjereni i pouzdani Phosphatkiller i stavio sam Antiphos Fe (isti proizvod kao i Rowaphos, samo naravno, od drugog, također pouzdanog i u cijelom svijetu poznatog proizvođača, Aqua Medica-e). Stanje se lagano počelo popravljati,prvenstveno po pitanju smeđe sluzi, ali ne i popitanju stanja koralja. Dani prolaze, koralji sve gore i gore, Euphillia-e nikako, Blastomusse (merleti i wellsi) katastrofalno, crne ko ugljen i cijeli dan zatvorene. Neke manje kolonije Blastomussa odlaze kod velikog Neme, veće se bore....Mijenjat još vode? Teško da može pomoć, promijenio sam do tada već skoro 50%. Još ranije sam čitao da sa tim fosfat removerima zna biti problema, ali ipak ih svi koriste i velika većina je zadovoljna. Ali ajde, idem i to probati: kasno na večer sam izvadio Antiphos i stavio phosphatkiller.....u jutro se probudim, kao da se ništa desilo nije : Blastomusse potpuno otvorene i predivne boje, po prvi put nakon jedno 2 tjedna, kad se upalilo svjetlo, otvorile se i sve Euphillia-e, Caulastrea-e su opet one stare.....


I to je moja priča. Tijekom svih tih zbivanja sam puno čitao o tome, pa sam recimo pronašao kako Bornemann smatra da su mikroelementi samo izmišljotina kapitalističkog svijeta i da za apsolutno niti jedan nije dokazano su koraljima zbilja potrebni (sa rezervom govori jedino o jodu i željezu) and so on. Uglavnom, što ja mislim o svemu tome, uključujući i super dobre fosfat removere, svima je jasno.


Činjenica je da je svaki akvarij sustav za sebe i da to što se desilo meni ne mora značiti apsolutno ništa. Pletko, ako procjenjuješ da imaš koralje kojima je to jako bitno, slobodno stavi Rowa-u i promatraj. Ako vidiš da se stvari ne razvijaju kako treba, izvadi je i gotovo. A opet tko zna, lako je moguće da ćeš biti super zadovoljan i da ćeš je koristiti do u stare dane...
<
Novi Zagreb

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
ROWAphos
« Odgovori #15 u: Svibanj 27, 2006, 20:13:00 poslijepodne »
Ljepo si to napisao Profa, i dobro je da ljudi vide i drugačije iskustvo!

Moja pretpostavka da ti je fosfat remover od aquamedice naštetio je
izgleda bio pun pogodak, no nemoj ih odma sve trpati u isti koš, jer si
sam naveo da si drugi dan stavio staro i provjereno dobro



Šteta kaj je moja glava blastomusse krepala, al uzet ću ti ja drugu



No, dosta šale!



Evo, 6 dan je u igri sa rowaphosom i na području SPS promjena je fenomenalna!

Skeleti su znatno pobijelili naspram prije, svi polipi su sada izbačeni
mmaximalno, akroporama još i više nego prije, a boje su ljepše, što
jest jest!



Inaće Bojan, HQI nije dobar za reef, slažem se s tobom i napomenuo sam
sAm par puta to već(tojest svaki put kad me netko pitao) - al mala
ispravka tebe, nemoj sve gledat tako crno-bijelo, činjenica je da
koralji rastu i pod tim hqi-om, i tu uopće nema diskusije, moj akvarij
je sam dokaz za to.

Iako napominjem, ta lampa NEVALJA



Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
ROWAphos
« Odgovori #16 u: Svibanj 27, 2006, 21:02:00 poslijepodne »


ROWAphos je najbolji fosfat odstranjivac na svijetu kojeg koristi dosta reefera za skidanje fosfata,i tu je najucinkovitiji .Problem uvijek nastaje u akvarijima koji nisu napravljeni ni odrzavani kako treba i u kojima se svasta dogada.Prvo ako nema fosfata po testovima (racunajuci da su testovi tocni) onda nema potrebe za koristenje rowaphosa niti bilo kojeg drugog fosfat odstranjivaca ,i u tim situacijama je pozeljno ,ako je akvarij stabilan,mijenjati redovito vrlo male količine fosfat odstranjivaca cisto radi sigurnosti.Fosfati su potrebni koraljima,i fosfati i nitrati spadaju u hranjive tvari i zivot bi bio nemoguc bez njih,u slučaju totalnog nedostatka fosfata, koralj fosfat uzima iz svog tkiva sto dovodi do propadanja koralja.
Druga bitna stvar kod koje ljudi imaju problema sa kvalitetnim fosfat odstranjivacima je sto su ti odstranjivaci (na bazi zeljeznog oksida ili hidroksida,tipa ROWAphos...) vrlo učinkoviti i u skidanju organskog otpada iz vode,sto moze prouzrociti da se uz kompletno skidanje fosfata koraljima odstrane i sve hranjive tvari sa kojima se hrane ,dakle počnu jos vise propadati.A ROWAphos je poznat po tome sto je vrlo agresivan i ucinkovit u skidanju fosfata,on to napravi vrlo brzo vec u prvih 24 sata ,sto opet naravno ovisi o količini fosfata u vodi i kvaliteti akvarija.
Treca vrlo bitna stvar koju ljudi ne shvacaju i sto moze dovesti do problema sa rowaphosom,pogotovo kod akvarija koji imaju problema sa agama i slicno,je sto fosfati i nitrati moraju biti u balansu ,mislim da je omjer 16 naprema 1 (nitrat-fosfat) ali nisam siguran ,ako se skine naglo sav fosfat iz vode a ne i nitrat dolazi do katastrofe,poremeti se totalno cijeli balans u akvariju.Ljudi ne shvacaju da ako imaju fosfate u vodi imaju i nitrate posto su oni povezani.U takvim situacijama se moze poremetiti i cijela bioloska filtracija akvarija.
Reef akvarij je jedan sustav u balansu u jedino tako moze funkcionirati ,naglo skidanje i odstranjivanje samo jednog dijela moze dovesti do katastrofe.Vrlo je bitno promatrati koralje i akvarij svakodnevno na promijene i bilo koje promijene u filtraciji raditi polako i postepeno.
90 % hobista koji imaju probleme sa ROWAphosom su reeferi koji su rowaphos poceli iznenadno koristiti,oni koji ga pazljivo koriste od početka nemaju nikakvih problema ,cak naprotiv akvariji im super izgledaju jer je fosfat jedan od najvecih neprijatelja (u nedopustenim granicama naravno) reef akvarija,a takoder je najveci razlog smrtnosti "lps" koralja jer stopira calcifikaciju i izaziva odvajanje polipa od koraljnog kostura .
 

Offline pletko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 432
ROWAphos
« Odgovori #17 u: Svibanj 27, 2006, 21:44:00 poslijepodne »


Ne ne ja koristim Rowaphos več "dugo" skoro od početka i mogu reči da mi je stanje u akvariju stvarno ok.





Međutim pošto vi odnosno ne samo vi nego i na drugim forumima govorite o štetnosti i mogučim problemaima prilikom korištenja togfilter medija nekako sam se zamislio ali pošto je meni od kada ga koristim činio samo dobro i nisam imao nikakvih problema ja ću ga naravnokoristiti i dalje.


A što se tiće tih sto čuda što sam spomenuo u predhpdnom postu čak sam čuo da je nekima dolazilo do blajhanjai umiranja SPSkoralja ja nemam takvih iskustava (bez obzira što sam predozirao rowaphos)algi sam se riješio (ne baš brzo) voda mi je kristalno čista a LPS koralji su još uvijek na svom kosturu.