Ožujak 28, 2024, 17:27:04 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Dozvoljena težina akvarija (građevinsko, pravno)  (Posjeta: 3363 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ribovlasnik

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 350
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Dozvoljena težina akvarija (građevinsko, pravno)
« u: Ožujak 22, 2016, 13:37:07 poslijepodne »
Imam problem zbog adaptacije stana ispod mene. Zgrada je stara, u centru Zg, podovi su sa drvenim gredama. Lik je izbio sve zidove, navodno su pregradni, ali u starim zgradama i pregradni zidovi nose konstrukciju. Jedan zid mi je zbog toga napukao cijelom dužinom (2-4 mm je pukotina) i pod je osjetno nestabilniji. Ovi ispod su odmah poduprli sa podupiračima plafon svoj, propast neću valjda.

Sad se našla stanarka ispod tog stana koji se adaptira i tvrdi da bi sad mogao bit problem moji akvariji, jedan 400 litara a drugi 350 litara, ako se izliju...bla bla...


Zanima me, postoji li propisano, kolika težina može bit nekog tereta po kvadratnom metru, kad su grednici drveni?

 :( :punch:
Zagreb, Kvatrić

Offline rovkil

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Dozvoljena težina akvarija (građevinsko, pravno)
« Odgovori #1 u: Ožujak 22, 2016, 15:14:54 poslijepodne »
Strukturalni limit ne postoji koliko sam upućen. Ali ako su ovi ispod drmali po nosivosti onda tvojih preko tonu akvarija sigurno nije 100% sigurno.

Offline klinac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: zagreb-martinovka
Odg: Dozvoljena težina akvarija (građevinsko, pravno)
« Odgovori #2 u: Ožujak 22, 2016, 17:41:36 poslijepodne »
 :nuclear:
X

Offline DeanB

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 130
Odg: Dozvoljena težina akvarija (građevinsko, pravno)
« Odgovori #3 u: Ožujak 22, 2016, 18:19:20 poslijepodne »
Lik mora za adaptaciju stana imati proračun statičara. Ako nema; i nelagalno je i vrlo upitno. A i opasno..
Mom frendu je u Palmotićevoj kroz pod propao bauštelac sa mješalicom u krevet.  :a050:
Ako baba ispod gunđa za akvarij, napravi se blesav pa traži proračun statičara kao fol da želiš vidjeti gdje je sigurno staviti akvarij.
Naravno...pogled mora biti pun ljubavi i razumjevanja  :ying:

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Dozvoljena težina akvarija (građevinsko, pravno)
« Odgovori #4 u: Ožujak 22, 2016, 19:03:00 poslijepodne »
Zašto bi bili problem tvoji akvariji kada se adaptira stan ispod tebe . Prvo popričaš sa vlasnikom tog stana da vidiš sve papire koje mora imati (nema sigurno) a onda inspekciju na vrata . Tu nisu upitni akvariji nego statika kompletnog objekta i to nije šala .
Poznavajuči način rada i razmišljanje naših "stručnih"građevinaca i prepametnih investitora nitko nije zatražio mišljenje statičara (to košta) . Kao što i sam kažeš kod starih objekata je svaki zid "nosivi" zid , možda ne u punom smislu te rijeći ali u većini slučajeva su stanovi identični oni jedni iznad drugih , tako i zid koliko god bio tanak (pola cigle ili cigla na kant) drži odnosno podupire onaj zid iznad sebe i tako do vrha zgrade . Bavim se elektroinstalacijama i vidio sam preko nekoliko takvih adaptacija , sve se svodi na to da investitor pokaže prstom koji zid porušiti i gdje napraviti otvor a pajdo građevinac uzme macolu i udri . Papiri , kaj je to ?
Ili se preseli u kuću ili inspekciju na vrata jer tu više nisu upitni dobrosusjedski odnosi već sigurnost svih stanara u zgradi .

Offline ribovlasnik

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 350
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Dozvoljena težina akvarija (građevinsko, pravno)
« Odgovori #5 u: Ožujak 22, 2016, 22:18:32 poslijepodne »
Imaju statički elaborat, pokazali su mi, a malo je čudno da su u stanu od 83 m2 svi zidovi pregradni....Zvao sam građ. inspekciju, i dobio odgovor da moraju podupiračima osigurat plafon i da inspekcija ne izlazi na teren, nego da ih mogu tužiti.

Moram naći građ. vještaka da se vidi iznos štete, ako odbiju platiti, onda tužba. Samo me frka moguće otegotne okolnosti - težina akvarija....Mada zid koji je napukao je na drugoj strani nema veze sa akvarijima.


 -?
Zagreb, Kvatrić

Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
Odg: Dozvoljena težina akvarija (građevinsko, pravno)
« Odgovori #6 u: Travanj 08, 2016, 07:23:34 prijepodne »
ma kakava otegotna okolnost? Mogao si biti rockfeller i napraviti zidani kamin od 500 kg. Staviti u blagovaonicu drveni rezbareni stol od 15 cm hrastove planke. Mogao si se ozeniti grbavim kitom. Akvarij nije zabranjen i u normalnoj zgradi tih 700+ kg, rasporedjeno na dvije lokacije, vjerojatno uza zid ne moze biti problem
biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Dozvoljena težina akvarija (građevinsko, pravno)
« Odgovori #7 u: Travanj 11, 2016, 16:19:39 poslijepodne »
Ono što sam ja svojevremeno trebao je info koja če možda nekome koristiti....koliko se sječam
-stare zgrade (kao u centru) drveni podovi(deke),samo grede ispunjene šutom statički drže opterečenje od 500-600 kg/m2
-fert gredice oko 800 kg/po m2 ovisno o gustoći greda i materijalu greda
-betonska deka 12-15 cm novogradnja 1000-1200 kg po m2

e sad što je u kojem podu stvarno stavljeno i u kakvom stanju  ...to je teško znati.. -? :(
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline ribovlasnik

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 350
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Dozvoljena težina akvarija (građevinsko, pravno)
« Odgovori #8 u: Lipanj 28, 2016, 16:05:58 poslijepodne »
U vanparničnom sudskom postupku, tj. "osiguranju dokaza", na uviđaj su izašle sutkinja i sudski vještak. Ekipa ispod mene uopće nema dozvolu za građevinske radove, a na njihovu primjedbu o težini mojih akvarija, dobili su od vještaka odgovor da mogu, citiram, u stanu držat i slona na željeznom krevetu od 500 kila, i to na sredini sobe. Sa te strane sam miran  8) :ying:
Zagreb, Kvatrić

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Dozvoljena težina akvarija (građevinsko, pravno)
« Odgovori #9 u: Lipanj 28, 2016, 19:56:21 poslijepodne »
Kada ideš po slona  :D

Offline DeanB

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 130
Odg: Dozvoljena težina akvarija (građevinsko, pravno)
« Odgovori #10 u: Lipanj 29, 2016, 20:32:32 poslijepodne »
 :up:

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Dozvoljena težina akvarija (građevinsko, pravno)
« Odgovori #11 u: Srpanj 01, 2016, 10:12:49 prijepodne »
ima moj susjed jednog slona malo rabljen, izvukao pola Žumberačke šume! Razmišljao je da ga da u cirkus, no nesretan je ako se bar jednom dnevno ne pogleda svoj odraz u površini vode, a ti to imaš pa bi mogao kod tebe biti sretan??! Šta kažeš??!  :devil:

Malo šale, gle vidim da si dosada dogurao daleko pa više tu nemamo kaj za reći, no praksa govori drugo, kako je netko gore rekao na gradilištu se radi svašta! Definitivno si ti sada u velikoj prednosti jer oni nemaju građevinsku dozvolu i tu su oni sad kao riba na suhom! Doslovno im sada možeš raditi šta hoćeš uz dobrog odvjetnika! Ono šta sam ja prolazio po gradilištima konkretno u Tomićevoj ulici kada je lik porušio sve zidove prije toga je došao statičar i rekao svoje! Na neka mjesta iako su bili pregradni zidovi ubacivali smo IPE profile pod sami strop i upuštali ih duboko u bočne zidove i kasnije su zidari zaljevali betonom! To su bili IPE od 140-180 kako gdje! Kako ti kažeš nije to zajebancija u starim zgradama jer kako lik kaže radiš sebi dom, a ne grob! Kako se sa silama nije za zezati nije se loše osigurati jer nikad neznaš kako će se zgrada počet tresti i koliko puta i u kojim smjerovima! Doslovno je to objasnio: imaš karton mlijeka, stisni ga -uvinut će se malo, izli mljeko van i stisni karton! To mi radimo staroj zgradi!!! Kasnije su te grede IPE profili uklopljene u prostor na način da su skrivene spuštenim stropom ili obučene u knauf i sve 5! Bar u takvim zgradama su visine prostorija od 2m80cm na više! Ukoliko ti sad i stanarka ispod njih počinje rušiti zidove tada fakat počinjete ozbiljno narušavati statiku zgrade ukoliko nitko nije ojačavao plafone, a tvoji akvariji nisu i nikada nemogu biti problem ili potencijalna opasnost jer gledaj to ovako : dođemo k tebi na tulum nas četri muža sa prosjekom od 120 kg i stanemo u krug od 1,5 m i šta će se dogoditi ??? Pod se uvija ???? Nedo bog da nas počastiš pivom i nakon toga smo kod susjede ispod u krevetu ??! Ok, ako je komad, zakaj ne !!!  :D Ti se nemaš kaj sekirat zbog akvarija, više se brini kaj ovi ljušte zgradu iznutra! Sad opelješi ove "pametnjakoviće" ispod zbog duševnih boli, dekomodacije, tektonskih oštečenja po zidovima u tvom stanu, nastale i buduće troškove te dekomodaciju sada i onu koja će tek biti zbog radova (saniranja štete) u tvom stanu itd
Rekao bi vidoviti Milan vidim pareeee  :icon-money: :icon-money: :icon-money:

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Dozvoljena težina akvarija (građevinsko, pravno)
« Odgovori #12 u: Srpanj 01, 2016, 13:54:23 poslijepodne »
Ja bi prije svega osigurao akvarij i stan od poplave, jer ako ova ispod nastavi rušiti možda si vratiš kakve pare  :D :D :D

Offline DeanB

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 130
Odg: Dozvoljena težina akvarija (građevinsko, pravno)
« Odgovori #13 u: Srpanj 02, 2016, 12:54:58 poslijepodne »
Da, zbilja..... Jel neko pokušao osighurati akvarij?  :read: