Ožujak 29, 2024, 16:58:25 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već  (Posjeta: 4465 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline *Vandalka*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« u: Kolovoz 21, 2008, 22:26:51 poslijepodne »
Imam aq 200lit, u funkciji 4mj mislim (sve preseljeno iz manjeg 120lit i voda i bilje i šljunak i zemlja i filter masa, i ribe). 3/4 aq mi je pod biljem:
-Microsorum pteropus
-Cabomba caroliniana
-Ludwigia repens Rubin
-Vallisneria spiralis     
-Limnophila aromatica     
-Alternathera reineckii ''lilacina''     
-Anubias barteri var.nana     
-Sagittaria subulata     
-Bacopa caroliniana
Od riba:
3 otocinclusa
2 botia macracanthe
1 Gold Nugget Pleco L018
4 platy
8 neonke
2 sijamca
6 corydoras panda
4 corydoras  paleatus
4 corydoras albino

Sve u svemu puuuuuno govanca.

Filter je Eheim 2213(za aq do 250lit). Filter masa postavljena kak treba. Vodu mjenjam 1.x tjedno, u sredini tjedna doziram Easy balance.
Ribe sve OK, nije da im voda ne valja. Bilje se perla ko blesavo, ovih dana cabomba zgleda ko okićeno božićno drvce.

E sad problem: voda mi nikako nije čista. Stalno plivaju govanca, a filter bi trebala čistiti praktički svaki tjedan, ali čistim ga svaka 2 tjedna jer već počne izbacivat ono smeđe iz sebe- pa ne trebam objašnjavat kako izgleda filter kad ga otvorim.

U čemu je problem?!! Dal mi filter premali?
Zagreb

Offline jajo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: ZG-Utrine
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #1 u: Kolovoz 21, 2008, 22:41:17 poslijepodne »
moguce je da ti je cirkulacija vode lose postavljena, ali vjerovatnije je da bi veci filter pomogao. Takodjer nije sve crno sto je crno u filteru  ;)
- nije ovca sve što bleji -

Offline *Vandalka*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #2 u: Kolovoz 21, 2008, 22:51:24 poslijepodne »
Cirkulacija je dobro postavljena. I zaboravila reč za one koji morti pomisle- saugam sve kad mjenjam vodu.

Znam da ono smeđe iz filtera su pozitivne bakterije... ali ne u toooolikoj mjeri! Jer na kraju, nakon 2 tjedna to počne izlazit iz filtera u vodu!!! Uf... ljuta.

Koliko je moguće stavit neki filter za do 350lit aq? Da mi ne bi ispuh bio prevelik?
Zagreb

Offline jajo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: ZG-Utrine
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #3 u: Kolovoz 21, 2008, 22:57:27 poslijepodne »
kako ti je slozen materijal u fileru, od ulaza prema izlazu ide....? I koliki je protok kroz filter, ja sam ga drzao na trecini snage pumpe, da se voda stigne bioloski razgraditi dok prolazi kroz filter.
- nije ovca sve što bleji -

Offline *Vandalka*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #4 u: Kolovoz 21, 2008, 23:18:28 poslijepodne »
od ulaza prema izlazu: valjčići, spužva, kamenčići i ona bijela "vata" za sitno.
Ne znam koliki je protek. Mislim da se na ovom filteru ne da to regulirat... valjda... Di bi trebalo to biti za regulaciju ako znaš da se može regulirat?
Zagreb

Offline jajo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: ZG-Utrine
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #5 u: Kolovoz 21, 2008, 23:33:31 poslijepodne »
ako ne znas gdje za regulirati, onda najvjerovatnije toga i nema, ja sam uvijek imao samo Fluval filtere i oni imaju polugu s kojim reguliras protok kroz filter.
Idealno bi bilo imati sto vecu fiter povrsinu kroz koju ide sto sporije voda tako da se proces cirkulacije dusika stigne sto potpunije odraditi u filter materijalu. Takodjer, sto se sastavljanja samog filtre materijala tice... u stvari nisam doznao ono sto sam htio jer nisam dobro postavio pitanje:

- keramilka moze biti poroznija ili potpuno glatka
- spuzva moze biti grublja ili finija
- kamen-- ne znam sto bi to tocno bilo


moj savjet bi bio da stavljes materijale od manje poroznih prem vise poroznima tako da ti se odmah na ulazu u filter izfiltriraju krute tvari, za to su dobr1 keramicki valjci koji su glatkih ploha. Nakon toga bi bilo dobro staviti neku finiju spuzvu koja bi jos manje cestice filtrirala, pa npr. tanki red vate koja otklanja i najsitnije cetice i na kraju porozna keramika sa puno supljina u kojima ce se nastaniti denitrifikacijske bakterije:Voda u tom dijelu bi trebala biti veec dovoljno mehanicki cista da ih ne napuni smecem i samim time smanji aktivnu filter povrsinu.

takodjer, ne ispirati filter materijal pipovacom
« Zadnja izmjena: Kolovoz 21, 2008, 23:38:09 poslijepodne od jajo »
- nije ovca sve što bleji -

Offline jajo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: ZG-Utrine
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #6 u: Kolovoz 21, 2008, 23:47:39 poslijepodne »
sad sam malo proguglao i potrazio koji to tocno filter imas...

....ja bi ti definitivno preporucio veci filter. Ovo je (po meni) ipak pre slabo ako zelis imati jace naseljeni akvarij.
- nije ovca sve što bleji -

Offline *Vandalka*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #7 u: Kolovoz 21, 2008, 23:48:59 poslijepodne »
Izgleda da nema za regulaciju filter.
Dobro ti pitaš, ali ja neznam objašnjavat jer ne znam kak se to zove.  :-[ U filteru su mi prvo valjčići, pa gruba spužva, pa ti porozni kamenčići i fina vata na samom izlazu, ljudi ju opisuju ko vata za nape. To je sve od Eheima.
Zeznuto je to što je mjesec dana sve u redu, pa mi je nakon toga počel filter 2 tjedna izbacivat bijele sluzave plahte, pa je onda opet sve bilo u redu i sad prije 3 tjedna su se razmnožile te bakterije u filteru i voda je konstantno prljava. Razmišljam da je to možda zbog bilja, jer se jako razraslo baš u ta zadnja 3 tjedna.
Inače sam i u prošlom aq imala ovako složen filter i sve je funkcioniralo super. Onda je bio 120čit aq isto guuusto zasađen, sa svim ovim ribama, i filterom za aq do 150lit. Nikakvih problema nije bilo...
Zagreb

Offline *Vandalka*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #8 u: Kolovoz 21, 2008, 23:50:46 poslijepodne »
Fala na trudu!!! :klap:
A jel onda mogu uzet ove neke koji su namjenjeni za aq do 350lit? Bojim se da mi ne bu prevelika struja i za ribe i bilje
Zagreb

Offline jajo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: ZG-Utrine
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #9 u: Kolovoz 21, 2008, 23:59:17 poslijepodne »
filtracija se samo djelomicno odvija u filtru, veliki (najveci) dio (anaerobni) se odvija u podlozi. Ako cesto bockas po podlozi a i akvarij je novi treba vremena da se sve ustabili. Takodjer, biljke su daleko najbolja filtracija narocito ako je ph nizi pa se bio otpad radije razgradjuje u amonij, sto omogucava direktnu konzumaciju biljkama pa manje dusika zavrsi kao nitriti i nitrati.

e a da ne pilam previse, dobar rast bilja je preduvjet zdravog akvarija i visak bilja ne moze smetati... stovise.

s druge strane filter kako je sad slozen je slozen sasvim OK ali ako se odlucis nesto investirati u akvarij onda neka to bude u filter (pretpostavka je da je svjetla dovoljno)... moja preporuka bi bila fluval 304 ili 305 ne znam sto je sad dostupno na trzistu
« Zadnja izmjena: Kolovoz 22, 2008, 00:05:10 prijepodne od jajo »
- nije ovca sve što bleji -

Offline Drazen79

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 444
  • Spol: Muški   Lokacija: Osijek-Antunovac
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #10 u: Kolovoz 22, 2008, 00:08:12 prijepodne »
Ja bi na tvom mjestu stavio od ulaza prema izlazu prvo ta bijela vata koju treba mjenjat svakih 10-tak dana, onda fina spuzva, pa gruba za bakterije i na sami kraj valjcice,a sljunak ti ni netreba!!! Tako ja slazem sebi i nemam problema! Al i ja mislim da ti je slaba filtracija!!! :)
780L
780L 2.dio

Offline jajo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: ZG-Utrine
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #11 u: Kolovoz 22, 2008, 00:18:27 prijepodne »
Ja bi na tvom mjestu stavio od ulaza prema izlazu prvo ta bijela vata koju treba mjenjat svakih 10-tak dana, onda fina spuzva, pa gruba za bakterije i na sami kraj valjcice,a sljunak ti ni netreba!!! Tako ja slazem sebi i nemam problema! Al i ja mislim da ti je slaba filtracija!!! :)
drazene, mislim da ti to nije optimum.

Poanta je ne cackati previse po filtru a ako imas finu vatu na ulazu onda ti se ona prva napuni najgrubljim materjalom i zaustavi cirkulaciju. Takodjer, zelis sto finiji mateijal imati na izlazu kada je voda najcisca jer najporozniji materijal ima najvecu dodirnu povrsinu s vodom i najbolju biolosku filtraciju.
Stoga bi optimalno bilo upravo obrnuto. Prvo od grubljega prema finijem odraditi mehanicku filtraciju a onda biolosku tj iz vode izvuci sto vise dusikovih spojeva.
Da se razumijemo, nema striktne podjele, tj bioloska filtracija se odvija cijelo vrijeme ali najucinkovitija je u materijalu koji rado privaca bakterije i koji je u dodiru s vodom na velikoj povrsini preko koje voda sporo struji, npr bio keramika.

Tvoja filtracija funkcionira al moja je pretpostavka da bi bila jos bolja da zamijenis cijevi  ;D
- nije ovca sve što bleji -

Offline *Vandalka*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #12 u: Kolovoz 22, 2008, 00:30:48 prijepodne »
Znači neki filter za do 300lit?
Pitam za ovaj filter za aq do 350 koliko bi mi naškodila struja jer imam frenda kaj to prodaje pa da si to kupim... Sam da mi nije prejak filter.
Zagreb

Offline jajo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: ZG-Utrine
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #13 u: Kolovoz 22, 2008, 00:32:50 prijepodne »
vecina jacih filtra ima regulaciju protoka na sebi, pa prvo vidi o kojem se filtru radi

ha protok i struja... sve ti je to relativno... u mome puse cca 13000 l/h pa mi opet malo  ;D
« Zadnja izmjena: Kolovoz 22, 2008, 00:34:49 prijepodne od jajo »
- nije ovca sve što bleji -

Offline *Vandalka*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #14 u: Kolovoz 22, 2008, 00:35:56 prijepodne »
EHEIM professionel 2327
Zagreb

Offline Drazen79

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 444
  • Spol: Muški   Lokacija: Osijek-Antunovac
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #15 u: Kolovoz 22, 2008, 00:37:27 prijepodne »
Ja sam nesto pobrkao u vezi fino grube al sam mislio kao i ti :up:
780L
780L 2.dio

Offline *Vandalka*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #16 u: Kolovoz 22, 2008, 00:41:22 prijepodne »
U prošlom filteru sam tek nakon pol godine promjneila onu vatu, nije bilo potrebe prije.
Kako to da mjenjaš tak često tu vatu? Se raspadne ili toliko zaprlja?
Zagreb

Offline jajo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: ZG-Utrine
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #17 u: Kolovoz 22, 2008, 00:42:07 prijepodne »
EHEIM professionel 2327

nemam iskustva ni saznanja s tim tipom filtra... najbolje pitaj frenda
- nije ovca sve što bleji -

Offline Drazen79

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 444
  • Spol: Muški   Lokacija: Osijek-Antunovac
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #18 u: Kolovoz 22, 2008, 00:48:14 prijepodne »
U prošlom filteru sam tek nakon pol godine promjneila onu vatu, nije bilo potrebe prije.
Kako to da mjenjaš tak često tu vatu? Se raspadne ili toliko zaprlja?

Ja sam se spetljao malo, moji su filteri fluvalovi i nemam tu vatu,ali posto cistim tu i tamo bratov juwelov unutrasnji filter u kojem je vata(debljina manja od 1cm) na samom vrhu po original postavci kako predlazu strasno se uprlja jer kupi u biti svu vidljivu necistocu pa se mora cesto mjenjati jer izgleda strasno! :)
780L
780L 2.dio

Offline vedranVŽ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1244
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Varaždin
  • 0 bodova
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #19 u: Kolovoz 22, 2008, 10:31:52 prijepodne »
A ja mislim da sigurno puno previše hraniš ribice pa imaš toliko smeća i nemože ti se razbistriti voda! I ne vjerujem da ti je stvar u filteru i protoku vode. Eto samo toliko ;D ;D
Varaždin...

Offline jajo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: ZG-Utrine
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #20 u: Kolovoz 22, 2008, 11:57:21 prijepodne »
A ja mislim da sigurno puno previše hraniš ribice pa imaš toliko smeća i nemože ti se razbistriti voda!

moguce ali ne nuzno, za mehanicki zagaditi vodu samo hranom zbilja je treba razbacat. Riblja hrana je uglavnom brzo konzumirana ili/i rako razgradjena u vodi. Najcesci uzrok "prljave" vode u biljnom akvariju je bio-otpad ili ne razgradjeni biljni matrijal koji se gomila u tanku. Takodjer moze biti bgakterijski boom ali i neadekvatna filtracija:

opcenito prst*oko:
 - jaca cirkulacija kroz dobro slozen filter i optimalnu cirkulaciju u tanku ce prije iscistiti mehanicke necistoce
 - sporiji protok kroz filter ce biti ucinkovitiji kod bioloske filtracije

stvar je kompromisa... kao i uvijek
- nije ovca sve što bleji -

Offline *Vandalka*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #21 u: Kolovoz 22, 2008, 12:36:27 poslijepodne »
Hranjenje sam jako smanjila. Hranim ribe samo jednom dnevno, nedelja je post. Na onaj popis riba recimo ide samo jedna kocka crva ili artemije (to se pojede u roku od 5min), ili 6tableta (svaka botia si u gubec stavi 1 tabletu i odnese ju) i malo sitne hrane za neonke, ili samo jedna kocka sušenih crva iz Vogelfarma.
Jel to previše?
Zagreb

Offline jajo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: ZG-Utrine
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #22 u: Kolovoz 22, 2008, 12:55:24 poslijepodne »
ja bi rekao da je i to puno... neka odokativna mjera je da ono sto ribe ne pojedu nakon dvije minute je visak.
Crvi i artemije koje se ubacuju jednom dnevno su izuzetno proteinski i bjelancevinama jaka hrana i moze uzrokovati onu sluz koja ti je izlazila iz filtra.
... malo saraj... malo vise listica u prehrani a malo manje mesa bi pomoglo definitivno.

Ja bi im tu (samo jednu) kocku ubacio jednom tjedno a botiama bi prepolovio tablete i ubacio manje. Ostatak bi bila sitna hrana (listici) u kolicini da se pojede za dvije minute i sve to jednom dnevno
- nije ovca sve što bleji -

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #23 u: Kolovoz 22, 2008, 14:25:36 poslijepodne »
imao sam jednom sličan problem sa svojim eheimom i skužio sam da mi se u cijevima od filtera koje vode do akvarija napunilo dosta kakice i da je to kočilo. možda da i ti provjeriš?

Offline *Vandalka*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #24 u: Kolovoz 22, 2008, 16:53:59 poslijepodne »
Ovo kaj sam napisala za hranu je dnevna doza, znači npr 1 kockica crva dnevno bez dodataka druge hrane. A inače imam 2-tjedni meni ukljućujući i razne listiće, i razne tabletice drugačijeg sastava itd, i recimo svaki dr tjedan jedan dan malo morske hrane itd... Nije da su samo krvoločni mesožderi!  :D

Za Cigu:
Kad čistim filter očistim i sve cijevi, sa krpicama i sajlom. Sve je picikato nakon pranja! :-)
Zagreb

Offline *Vandalka*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #25 u: Kolovoz 22, 2008, 21:27:28 poslijepodne »
Moje velike zaavel Teehee(R)-u!!!  :inlove: Dostavil mi je na posudbu veeeliki filter!!!

:respekt-ss:

F A L A ! ! ! !
Zagreb

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #26 u: Kolovoz 23, 2008, 00:21:29 prijepodne »
Moje velike zaavel Teehee(R)-u!!!  :inlove: Dostavil mi je na posudbu veeeliki filter!!!

:respekt-ss:

F A L A ! ! ! !

 :-[
Zapravo, trebalo bi zahvaliti AndreyX-u, jer je to od njega doslo.

Tnx na pivi, taman mi je trebala..dehidriao sam skoro.. :)

Napisi dal si uspjela stogod postici sa tim..
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline madmax333

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 406
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #27 u: Kolovoz 23, 2008, 23:01:51 poslijepodne »
vecina jacih filtra ima regulaciju protoka na sebi, pa prvo vidi o kojem se filtru radi

ha protok i struja... sve ti je to relativno... u mome puse cca 13000 l/h pa mi opet malo  ;D
::) 13000???
ribar

Offline madmax333

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 406
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #28 u: Kolovoz 23, 2008, 23:04:17 poslijepodne »
od ulaza prema izlazu: valjčići, spužva, kamenčići i ona bijela "vata" za sitno.
Ne znam koliki je protek. Mislim da se na ovom filteru ne da to regulirat... valjda... Di bi trebalo to biti za regulaciju ako znaš da se može regulirat?

nebi li to trebalo biti obrnuto?? gdje ulazi vatapa spužve, kamenčići pa valjčići??
ribar

Offline *Vandalka*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #29 u: Kolovoz 24, 2008, 00:50:52 prijepodne »
Ne, ne bi trebalo biti obrnuti poredak filter mase, jer je potrebno prvo kod ulaza vode u filter zaustaviti najkrupniju prljavštinu pa u drugom sloju sitniju pa još sitniju. Da je obrnuto filter bi se začepio jer bi odmah na ulazu bilo zaustavljena sva zmazanoća.
Bar ja to tako vidim
Zagreb

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #30 u: Kolovoz 24, 2008, 10:50:06 prijepodne »
Ja isto mislim da bi trebalo bit obrnuto,barem kod unutarnjih filtera tipa juwel,na ulazu kod rešetkice je fina vata,kako je i predviđeno,pa umjesto da cijeli filter svako malo ispirem od krupne prljavštine,samo isperem ili promijenim tu vaticu

Offline Ribač

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1512
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #31 u: Kolovoz 24, 2008, 11:05:42 prijepodne »
Slažem se s Vandalkom. :)

Offline jajo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: ZG-Utrine
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #32 u: Kolovoz 24, 2008, 16:12:36 poslijepodne »
vecina jacih filtra ima regulaciju protoka na sebi, pa prvo vidi o kojem se filtru radi

ha protok i struja... sve ti je to relativno... u mome puse cca 13000 l/h pa mi opet malo  ;D
::) 13000???

ma sad imam samo more ... pa otuda ta kolicina pumpi i litara  ;)
- nije ovca sve što bleji -

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #33 u: Kolovoz 24, 2008, 18:03:12 poslijepodne »
ti "stari" eheim filteri su sjajni, ali uvijek treba nabaviti ja jednu kategoriju jači nego što nominalno piše - mi imamo varijantu za 350 litarske akvarije u 120 l sa zlatnima (poznate po prljanju) i stvar šljaka... :
no, on ima dovod vode iz akvarija u donjoj zoni, a iz poklopca pumpa čistu vodu u akvarij i materijal je složen od "krupnijeg" ka vatici koja je na vrhu prije ispusta....i stvar šljaka bez problema....malo mi je čudna varijanta da vatica ide odmah na usis....zar nije onda da ostali materijal bude skoro pa čist? -?

Offline ribovlasnik

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 350
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #34 u: Kolovoz 24, 2008, 21:43:56 poslijepodne »
To je kod unutarnjih JUWEL filtera, kako je i Vele bit rekao. Digne se poklopčić svakih par dana, ispere se, pa se ostatak ne zapuni muljem tako brzo. Ti unutarnji su lako dostupni za čišćenje, posebno ta prva vata. Naravno, kod vanjskih idu prvo oni ringovi, pa rijetka spužva... Treba nać optimalno rješenje, kada se čisti materijal da sve bude "jednako zaprljano".
Zagreb, Kvatrić

Offline *Vandalka*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #35 u: Kolovoz 25, 2008, 10:03:52 prijepodne »
Ovi Eheimovi stari su jako nespretni za čišćenje a i samo micanje da ih se očisti. Nisam još stavila u funkciju ovaj novi filter jer sam jučer ribama promjenila vodu, pa sad čekam malo da se voda ponovo stabilizira jer trebam stavit dosta nove filter mase, tako da ću tek sutra ili preksutra. Ali mi to daje vremena za razmišljanje. Pa eto, imali tko ideju u kaj stavit tu filter masu, nešto kao vrećica, ali mora biti od mreže propusna, ali opet sa malim okama da mi šljunak ne pobegne van? Onda je jednostavnije za očistit, sam se izvade "vrečice" i isperu, a e ovako sve rasipat po lavorima pa onda skupljat natrag u filter.
Zagreb

Offline jajo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: ZG-Utrine
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #36 u: Kolovoz 25, 2008, 10:40:37 prijepodne »
Pa eto, imali tko ideju u kaj stavit tu filter masu, nešto kao vrećica, ali mora biti od mreže propusna, ali opet sa malim okama da mi šljunak ne pobegne van?

najjednostavnije je staviti materijal u najlonku
- nije ovca sve što bleji -

Offline *Vandalka*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: problemčić sa filterom/vodom ili čime li već
« Odgovori #37 u: Kolovoz 25, 2008, 14:24:33 poslijepodne »
Eeee!! Mogla bi u onu mrežastu! Mislim da iz nje isto ne budu ispali kamenčići. Trebam provjerit
Zagreb