Ožujak 28, 2024, 22:07:58 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: 1000 litara mora  (Posjeta: 12230 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline tomo1905

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
1000 litara mora
« u: Ožujak 27, 2015, 18:12:49 poslijepodne »
Lipi pozdrav svima.
Odlucio san se na korak naprid u akvaristici.idem na morski.
Imam akvarij od 1000 litara,2 povratne pume enheimove od 3500 l/h
Sump mi je cca 300 litara.odlucio sam stavit skimmer dc 250.to je za akvarije do 2400 litara.,zanima me kako izvest rasvjetu i je li mora bit viseca.
Akvarij je malo neobican,kutni.dimenzije su 170x130 i visina 60
Nabavio sam 80ak kg kamena koji je bio dosta dugo vani,trenutno sam ga stavio u more da se ocisti i ozivi.takav sam savjet dobio.
Imam manje vise sve osim skimmera.to mi je.mislim jedini ulog uz rasvjetu.
Svi savjeti su dobrodosli.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: 1000 litara mora
« Odgovori #1 u: Ožujak 27, 2015, 18:49:11 poslijepodne »
mozda nisi napisao ali po ovome sto jesi... fali tebi hrpa, ali hrpa stvari.

Prvenstveno stream pumpe-vawemakeri, radi cirkulacije. Reaktor za au.....top off.... razmisli jos sto ti treba, ili prosiri popis ako vec sve to imas.

Offline tomo1905

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
Odg: 1000 litara mora
« Odgovori #2 u: Ožujak 28, 2015, 02:16:56 prijepodne »
imam 3 streamice,kalcij reaktor...nemogu se vise ni sititsvega sta jos imam

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: 1000 litara mora
« Odgovori #3 u: Ožujak 28, 2015, 10:14:35 prijepodne »
Pozdrav Tomo. Lipo je vidit da se pridruzuje jos novih snaga reef akvaristici. Da li mozes ti nama reci sta mislis drzat unutra ? FOWLR, meki koralji , LPS, SPS ? Kazes osta samo skimmer i rasvjeta ? Mislim da mrcinu od 1000 L ce tribat i dobar skimmer. Trosak DIY rasvjete plus dobar skimmer ti je cca 5000 kn. Ako ces ic na nekakve tvornicke rasvjete na ovih 5000 dodaj jos bar 2000. Tako da smo tu negdi oko 1000 eura po mojoj procjeni. Sve to ovisi o apetitima tebe kao pojedinca i zahtjevima zivota koje mislis unutra drzat. Uglavnom vidi prvo sta ces unutra a ja cu pomoc koliko mogu bar savjetom.

Uglavnom hrabro i sretno  :up:

p.s. E i daj koju slikicu tanka bas me zanima kako to izgleda, koje je debljine staklo i tako. Daj malo infa i o opremi koju imas tipa proizvodac , model i tako.

Offline ante13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
  • Spol: Muški   Lokacija: Novi Zagreb
Odg: 1000 litara mora
« Odgovori #4 u: Ožujak 28, 2015, 11:05:36 prijepodne »
Ambiciozno ako si odlučio startati u morskoj sa 1000 L. veliki je to pogon.

Offline tomo1905

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
Odg: 1000 litara mora
« Odgovori #5 u: Ožujak 28, 2015, 13:25:41 poslijepodne »
Zapikira sam skimmer mislim da je ati dc 250 u elegance reefa.ide za akvarije do 2400 litara tako da mislim da bi triba funkcionirat,je malo papren al sta cu.jednom krecem i tu sam se prigrmio za novce.preko e baya sam narucio ledice i kum ce mi ih zalemit,samo neznam na sta da ih stavim,na forex ili neki drugi materijal?imate li kakav prijedlog?
A mislim drzat meke koralje,jel mi vi mozete sta savjetovat oko toga,jel se moze sta kombinirat sa njima?

Offline fagan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 54
Odg: 1000 litara mora
« Odgovori #6 u: Ožujak 28, 2015, 14:19:11 poslijepodne »
Ja bi isto volio vidjeti fotku tog tanka. Koliko je širok? Te mjere su mi malo čudne, možda budeš imao problema s protokom.
Mislim da bi ti bolja ideja bila da si prodao taj i onda kupio manji ali "normalnog oblika

F.M.- ZG

Offline tomo1905

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
Odg: 1000 litara mora
« Odgovori #7 u: Ožujak 28, 2015, 15:05:35 poslijepodne »
Nazalost nece da mi ucita sliku,neznam zasto.pomagajte.
A sto se tice oblika i protoka tu nema problema jer imam jake streamice dako da i sada dok suu malawci unutra nemam problema.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: 1000 litara mora
« Odgovori #8 u: Ožujak 28, 2015, 16:21:04 poslijepodne »
Malawi i morski nemaju nikakve veze ni slicnosti.

Offline tomo1905

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
Odg: 1000 litara mora
« Odgovori #9 u: Ožujak 28, 2015, 17:05:20 poslijepodne »
Ako mozes pomoc.kojim korisnim savjetom,pomozi.nemoj mudrovat,to nevolim prijatelju stvarno.

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: 1000 litara mora
« Odgovori #10 u: Ožujak 28, 2015, 17:34:53 poslijepodne »
Tomo onda ovako!
Akvarij. net potraži temu na moj akvarij od Grofa, Bure, Denisa ima još i drugih i daj si vremena i pročitaj to sve. Vjeruj mi trebat ćeš nekoliko sati i onda vidi gdje si ti u odnosu na sve to. Skužit ćeš šta te od koralja vuče oni "štapići" akropore ili oni flafasti eufilije itd. Tada će ti i ovdje ekipa moći dati određenije savjete


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: 1000 litara mora
« Odgovori #11 u: Ožujak 28, 2015, 17:56:24 poslijepodne »
Tomo samo ti odluci na sta ces ic . Ako ides kako si reka na meke koralje onda ti i ne treba nesto previse svitla bar ne u kolicini koja je potrebna recimo za SPS koralje. Sta se tice skimmera to je ok skimmer za tu litrazu ali misljenja sam da je Reef Octopus bolji skimmer od Ati uz to i jeftiniji. Ovo je isljucivo moje misljenje svako ima pravo na to jeli tako  ;) ? E sad sta se tice stream pumpi testko je ista rec. U principi meki koralji ne vole bas puno strujanja. Primjer meni je tank LPS i soft koralji u kombinaciji i drzim samo jednu pumpu od 13000 L i sasvim je dovoljno protoka svima. Bitno je di ces pozicionirat koralje. Ovo sta ti je Damir napisa je istina i nije bila nikakva provokacija bar ja mislim tako nego je  samo tija rec da je bilo dosta ovde ljudi koji su isli zasolit tank koristeci opremu od slatkog pa je bilo svega. Imas masu tema ovdje na forumu i krasnih tankova pa malo baci oko. Imas i temu jednog kutnog akvarija i kako je kolega rjesija rasvjetu za isti. User ime mu je Bkaradza ako se ne varam.

Bit svega je balans. Znaci odluci sta ces. Onda pogledaj koralje koje bi tija stavljat unutar tanka. Pa malo procitaj o njima tipa koliko strujanja i svjetla vole itd. I polako to je najbitnije. Odradi cikliranje kako treba bez brzanja a i kada stavljas zivot unutar tanka polako ne bubat 20 riba odjednom. Davno sam procita ovde na forumu ne mogu se sitit ciji komentar a on je glasija reef akvaristika je maraton a ne sprint.

Tomo drzi se , informiraj se i hrabro naprid a prije toga odluci tocno sta bi radija i kako. Eto ako je sta pomoglo ja sretan.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: 1000 litara mora
« Odgovori #12 u: Ožujak 28, 2015, 19:49:43 poslijepodne »
Nije mudrovanje, sam si postavio tezu.

Samo sam ti skrenuo paznju da cirkulacija u malawi, ovakvom ili onakvom akvariju nema prevelike slicnosti ni veze.

U reefu se vise cijeni nasumicna cirkulacija, izmjenicna strujanja i slicno, dakle ako i imas streamice koje snagom odgovaraju, mozda uopce neces biti zadovoljan njihovim ucinkom u moru posebice kad uzmes neobicne dimenzije samog akvarija. Jer konstantno puhanje iz smijera a u smjeru b nije nesto s cime ces dugorocno biti presretan, a to je samo moje misljenje.

Offline tomo1905

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
Odg: 1000 litara mora
« Odgovori #13 u: Ožujak 28, 2015, 22:53:19 poslijepodne »
Dubravko,hvala puno bacan se na.poso,tj.citanje.
Ma nemoj me krivo razumit,nisan tio nikoga uvridit.nisan takva osoba i ako san nekoga uvridio ispricavan se.
Za mi je sta ti nemogu ucitat sliku,neznan zasto,akvari je interesantan za igrat se jer je neobican.
Iman.2 streamice koje guraju 12 000 litara,znan da nije isto more i malawi,al ove rivetine.vole jaka strujanja i stvarno funkcionira.imam kontroler tako da mogu podesavat jacinu strujanja.zanima me je li treba bit viseca rasvjeta ili ne.
Volio bi imat od koralja eufilije,takve vrste koralja.

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: 1000 litara mora
« Odgovori #14 u: Ožujak 29, 2015, 13:25:21 poslijepodne »
Nema nikakve ljutnje, sad kad se malo usmjeriš skužit ćeš  šta je osnovno i šta i kako prilagoditi sebi, a ekipa kasnije može pomoći oko detalja


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: 1000 litara mora
« Odgovori #15 u: Ožujak 30, 2015, 13:14:14 poslijepodne »
Meni su dimenzije i oblik akvarija vrhunske  :up:

Vidio sam gore da si pitao za LED-ice da ih staviš na forex. NE! Stavi ih na aluminij, otopit će forex jer se griju odozdo.

Da imam takav akvarij stavio bi rasvjetu iznad centralno postavljenog grebena, tako bi imao vizuelno super stvar a i dalo bi se nešto uštediti sa količinom rasvjete.

http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline tomo1905

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
Odg: 1000 litara mora
« Odgovori #16 u: Ožujak 30, 2015, 15:07:09 poslijepodne »
Hvala puno roni.
Cita sam po netu sta mi je dubravko savjetova,nesto mi je bistrije,nesto vise znam al jos moram malo pronjuskat.

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: 1000 litara mora
« Odgovori #17 u: Ožujak 31, 2015, 01:04:18 prijepodne »
Hm.. Divna litraza. Ali za tu litrazu pripremi debel novcanik i cca za pocetak oko 15-20 000kn da bi ga pokrenuo kako treba i napunio, upalio rasvijetu i zapoceo cikliranje sa opremom, kamenjem i td.. Organizmi dolaze kasnije. Ali se dobro zapitaj dal je to potrebno za tebe da ulazes toliko ili da napravis nesto manje uz taj veliki akvarij pa da imas dva, a sa manje uloga u manji. Jer racunaj, rasvijeta ledice, aluminij, puno posla, busenje akvarija od ispod, sump, sva tehnologija u sumpu, skimmer, povratne pumpe su slabe za tu litrazu koje imas i td.. Ako mozes izdvojiti i vise nego sto sam ti naveo gore onda si u prednosti i za koji mjesec mozes imati ono sto si zazelio. Aoo ne, onda smanji litrazu i napravi nesto za svoj gust i iskusenje u moru. Lp i sretno..

Offline tomo1905

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
Odg: 1000 litara mora
« Odgovori #18 u: Ožujak 31, 2015, 13:45:53 poslijepodne »
Akvarij je vec probusen i imam sump,ledice sam uzeo preko e baya,a kum ce mi ih zalemit i poslozit.a kolike mi trebaju povratne pumpe.skimmer sam odlucio od octopus reefa dc 250.kamen sam nabavio i stavio ga u more da se obnavlja.imam 3 streaamice,ro uredjaj,kalcij reaktor,sistem za nadoljevanje.mislim vec sad ubacit more da se vrti,jel potrebno odma stavit skimmer ili moze i bez?

Offline tomo1905

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
Odg: 1000 litara mora
« Odgovori #19 u: Travanj 04, 2015, 12:02:42 poslijepodne »
Koji je skimmer bolji po vama?
Reef octopus ili Atb

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: 1000 litara mora
« Odgovori #20 u: Travanj 04, 2015, 20:49:29 poslijepodne »
Ne možeš tako postaviti pitanje. Obje firme imaju puno različitih modela i možemo uspoređivati dva konkretna modela ako se dvoumiš.

Ipak, generalno, ATB je firma specijalizirana za izradu skimera i njihovi skimeri spadaju u sam svjetski vrh kvalitete. No, takva im je i cijena - nisu svakom financijski dostupni.
« Zadnja izmjena: Travanj 04, 2015, 21:03:33 poslijepodne od Renta »

Offline tomo1905

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
Odg: 1000 litara mora
« Odgovori #21 u: Travanj 05, 2015, 15:15:09 poslijepodne »
Ma bilo mi je bitno generalno.znaci ATB je bolji,to je kljucno.jer radim akvarij od 1000 litara.
Jos jednom hvala.

Offline Histri

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 49
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
Odg: 1000 litara mora
« Odgovori #22 u: Siječanj 06, 2016, 09:40:48 prijepodne »
Tomo jesi li pokrenuo more

Offline tomo1905

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
Odg: 1000 litara mora
« Odgovori #23 u: Veljača 05, 2016, 01:16:14 prijepodne »
Jesam krajem 7.mjeseca.

Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: 1000 litara mora
« Odgovori #24 u: Veljača 05, 2016, 08:28:04 prijepodne »
Daj okini koju sliku  :D