Ožujak 28, 2024, 15:45:33 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: leopard gekon - presvlacenje  (Posjeta: 4458 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline croatia0man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Daruvar
leopard gekon - presvlacenje
« u: Svibanj 28, 2014, 12:01:31 poslijepodne »
Imam mladu zenku (nema ni godinu dana) blazing blizzard leopard gekona tako da mi je jako tesko odrediti kad se treba presvuci pa joj stalno spricam u hladno skrovite vodu. Ocito ovaj put nije bilo dovoljno vlage pa joj je ostalo stare koze na glavi (preko cijelog gornjeg dijela glave i malo na prstima) i sad ne znam sta da radim. Povisio sam joj vlagu ali ne izgleda da pomaze. Procitao sam negdje da ih se moze staviti u vodu i onda im pomoci da ju skinu ali ne znam kako da to napravim jer svaki put kad ju diram (da joj pocistim ter) pocne ''vristati'' i zauzme neku prijetecu pozu. Pa sad trebam neko rjesenje da ovaj problem rijesim.

Ps. I ima malo razlicite oci (jedno je pola crno pola sivo, a drugo je cijelo sivo) pa me zanima jeli to neki problem.

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: leopard gekon - presvlacenje
« Odgovori #1 u: Svibanj 28, 2014, 13:58:07 poslijepodne »
U manju plastičnu kutiju s nekoliko izbušenih ventilacijskih rupa (ne previše jer trebaš kreirati vlažnu komoru; 2-3 rupe promjera cca 5mm je dovoljno) stavi papirnati ručnik dobro natopljen mlakom vodom, stavi guštera unutra, zaklopi i ostavi u toplijem dijelu terarija (30-30C) 1-2 sata. Nakon toga će se koža dovoljno odmekšati da je možeš skinuti rukom: uzmi guštera i nježno ga obuhvati šakom (radi to iznad stola ili sl. da se gušter ne bi otrgnuo i pao s veće visine na pod) i nježno skini razmočeni ostatak kože. S glave će sići lako a ovo s prstiju obično treba malo masirati nježnim pokretima kao da joj skidaš rukavice.

Raznobojne oči te ne trebaju zabrinjavati, to je posljedica "eclipse" nasljedne osobine koja normalnu šarenicu oka oboji u crno, a radi se o poligenetskom nasljeđu, tako da često zaostaje u uzgojnim linijama. Inače, komercijalni naziv za guštere s potpuno crnim očima su "full eclipse", a ovi koji imaju pola oka crno, a pola normalno zovu "snake eye".

Offline croatia0man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Daruvar
Odg: leopard gekon - presvlacenje
« Odgovori #2 u: Svibanj 28, 2014, 23:16:59 poslijepodne »
Hvala na brzom odgovoru. Danas sam ju stavio u vlaznu komoru i vidim da si je ona sama uspjela skunut dio, ali se nisam usudio joj to sam skinuti zato sto svaki put kad ju pokusam uzet u ruku JAKO se opire a ne zelim ju stisnut da je ne ozlijedim.