Ožujak 28, 2024, 12:34:24 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Testeri za kh  (Posjeta: 3941 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Akvarist*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Velika Gorica
Testeri za kh
« u: Prosinac 17, 2013, 15:28:46 poslijepodne »
Zanima me koji je test tocan(vjerujem onaj skuplji), dali salifer ili Fauna marin. Salifert mi pokazuje 8,5kh, a fauna marin 6,5kh.
Kako je uopce moguce naci na trzistu dva testera koji pokazuju veliku razliku u mjerenju?
Da li je neko vrsio mjerenje kh sa nekih preciznim instrumentom i usporedivao sa navedenim testerima.
Mislim da je korisno o ovom raspravljat jer nema smisla placat netocne(ne neprecizne) testere...
Velika moć, nosi i veliku odgovornost

Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: Testeri za kh
« Odgovori #1 u: Prosinac 17, 2013, 15:42:40 poslijepodne »
Neznam, nisam bas mjerodavan jer nisam provjeravao test.
Ja imam ovaj od FMa, refil kroz ljeto drzim u frizideru...

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Re: Testeri za kh
« Odgovori #2 u: Prosinac 17, 2013, 17:58:50 poslijepodne »
Uzmes referentnu tekucinu pa budes siguran. Davno sam imao salifert KH test koji je dosao sa tom tekucinom, ne znam jel to jos uvijek slucaj.

tapatalk

Offline Akvarist*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Testeri za kh
« Odgovori #3 u: Prosinac 18, 2013, 08:58:07 prijepodne »
Karlo jel to neki uredaj sa tom referentnom tekucinom? Ima li netko preporucit bolji proizvod?
Ajde ljudi ukljucite se malo, mislim da je svrha ovog foruma otpisat lose proizvode kako ljudi nebi kupovali iste...
Velika moć, nosi i veliku odgovornost

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: Testeri za kh
« Odgovori #4 u: Prosinac 18, 2013, 09:15:18 prijepodne »
Ja sam ti imao Salifert i Red Sea (njega i dan danas koristim). Kada sam radio usporedni test, pokazalo mi je se da su u 5-10% isti rezultati (ima neki moj post gdje sam pokazao usporedne rezultate saliferta i redsea jedno 5-6 testova).

Generalno kao sto ti je rekao Karlo, uzmi referentnu tekucinu i to je to (ovu tekucinu je generalno dobro uzeti da si siguran da ocitavas boje testova uredu).

To ti nije uredjaj ili nesto, nego to ti je tekucina s tocno specificiranim raznoraznim vrijednostima, KH, pH, No3, PO4, Ca, Mg i sl. I sad ti napravis test s tom tekucinom, ali ti vec unaprijed znas da je KH 8.6, i onda napravis test i ako dobijes nesto drugacije ili test nevalja, ili ti krivo ocitavas. Isto tako s ostalim testovima koji zezaju s bojom za ocitati. Recimo PO4 imao sam Saliferta, imao sam RedSea i na kraju koristim od D-D. Najbolji i najtocniji mi je se pokazao. I ljepo napravis test s tom ref. tekucinom recimo za PO4. I ti vec znas da je vrijednos 0.08 (npr.), i radis test i kada usporedjujes boje mozes pogledati sve, ali ti unaprijed znas da je to 0.08, tako da naucis koji je ton boje za tu vrijednost, i onda ubuduce kada budes radio test s svojim morem znati ces kako ocitati.

Eto valjda sam nesto pomogao :)

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Testeri za kh
« Odgovori #5 u: Prosinac 18, 2013, 18:30:57 poslijepodne »
Vipko kakvi su ti red sea testeri za ocitavat? Jednostavnije od salifreta ili isti princip?
Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: Testeri za kh
« Odgovori #6 u: Prosinac 18, 2013, 19:50:38 poslijepodne »
Pazi svi se oni ocitavaju na isti nacin, neki s usporedbom boje, neki s dodavanjem reagenta u tekucinu i gledati kada ce se promjeniti boja i sl.

Prosao sam jedno 4-5 vrsta testova i RedSea stvarno su zakon sto se tice lakoce hendlanja testa i ocitavanjem vrijednosti. Ovo mislim na sve testove.

Ali PO4 mi je uvijek bio nesto izmedju, pa cak i s ref.tekucinom koja bi trebala biti 0.08, ali tesko mogu vidjeti jel 0.08 ili 0.04 ili 0.16.

Zato sam isao na D-D za PO4 sto su vecina rekla da su im super precizni i lako ocitavajući testovi. I stvarno je istina. Tako da koristim 7 testova od Red Sea, i 1 od D-D :)

Offline Daimyo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 336
  • Spol: Muški   Lokacija: Split
Odg: Testeri za kh
« Odgovori #7 u: Prosinac 18, 2013, 22:52:35 poslijepodne »
Pazi svi se oni ocitavaju na isti nacin, neki s usporedbom boje, neki s dodavanjem reagenta u tekucinu i gledati kada ce se promjeniti boja i sl.

Prosao sam jedno 4-5 vrsta testova i RedSea stvarno su zakon sto se tice lakoce hendlanja testa i ocitavanjem vrijednosti. Ovo mislim na sve testove.

Ali PO4 mi je uvijek bio nesto izmedju, pa cak i s ref.tekucinom koja bi trebala biti 0.08, ali tesko mogu vidjeti jel 0.08 ili 0.04 ili 0.16.

Zato sam isao na D-D za PO4 sto su vecina rekla da su im super precizni i lako ocitavajući testovi. I stvarno je istina. Tako da koristim 7 testova od Red Sea, i 1 od D-D :)

Odakle nabavljaš Red Sea testove ako nije tajna?

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Testeri za kh
« Odgovori #8 u: Prosinac 18, 2013, 23:05:48 poslijepodne »
pet centar je dobio nešto red sea proizvoda, ne znam ima li testera, ako ima zanimaju me cijene

Offline simeZg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 542
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Testeri za kh
« Odgovori #9 u: Prosinac 18, 2013, 23:30:26 poslijepodne »
Referentna tekucina je u salifertovoj kutiji za kh. Za po4 sam skuzio da nijedan nije tocan ko hanna fotometar.... Malo vise love a rezultat tocan ko svicarski sat!
Struja je jedina imenica ženskoga roda koja se ne smije dirati golom rukom!

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: Testeri za kh
« Odgovori #10 u: Prosinac 19, 2013, 20:47:32 poslijepodne »

Odakle nabavljaš Red Sea testove ako nije tajna?

Ma nije tajna, Petar CMA sve mi je nabavljao vezano za Red Sea.

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Testeri za kh
« Odgovori #11 u: Siječanj 29, 2015, 09:38:56 prijepodne »
Da li je netko koristio Tetrin KH test, naime piše da seu 5ml vode dodaje test tekućina i prati promijena boje...ok ali ako u prozirnu vodu dodajem test tekućinu ona odmah promijeni boju u plavu a piše da je tad voda na kH 1?? ili se treba kapati i pratiti promjena plave u žutu koja nastupi nakon 8 kapi??

Offline kliker

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1155
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Donja Lomnica VG
Odg: Testeri za kh
« Odgovori #12 u: Siječanj 29, 2015, 09:57:58 prijepodne »
Neznam kako ti piše u uputama ja imam od tropice i treba kapati dok ne požuti tj. od ljubičaste do žute.
Sad kako tebi piše za tetrine testere iako mi više ima logike ovo drugo mjerenje od 8 ako mjeriš pipovaču.

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Testeri za kh
« Odgovori #13 u: Siječanj 29, 2015, 09:58:43 prijepodne »
Istražio sam malo, treba kapnuti 1x da postane plavo a onda dodavati dok ne promijeni boju u  žutu. Slično iako nedorečeno piše i u uputama.

Offline Pscydad

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 134
  • Spol: Muški   Dob: 59
  • Lokacija: Zagreb, Knežija
Odg: Testeri za kh
« Odgovori #14 u: Siječanj 29, 2015, 10:03:29 prijepodne »
Evo, ja koristim tetrin, i da, moraš kapati (i brojati kapi) dok ne promijeni boju. Broj kapi odgovara KH odnosno GH vrijednosti. Sad koliko je to precizno ne mogu tvrditi, ali sam radio neku matematiku koja kaže da bi to trebalo biti tu negdje.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Testeri za kh
« Odgovori #15 u: Siječanj 29, 2015, 12:14:10 poslijepodne »
koristim tetrin, kapas kapi dok voda ne promjeni boju u ZUTO, dakle, promjena u plavu ti je sasvim ok. prvo plavo, pa sve do zutog. kad promjeni nijansu u zuto, toliki ti je KH koliko si kapi dodao.

U usporedbi sa salifertom, test je ok, tetra pokazuje KH 8 (kod mene), dok salifert pokazuje 8,1. Dovoljno tocno za mene.

I da, brojis i tu prvu kap. Znaci ukupan broj kapi, od bijele vode do zuto obojane.