Ožujak 29, 2024, 01:29:21 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: JBL SilikatEx - iskustvo  (Posjeta: 5912 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DavorT

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 525
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Martinovka
JBL SilikatEx - iskustvo
« u: Svibanj 22, 2015, 12:00:28 poslijepodne »
Bok,

Možda nekom pomogne moje iskustvo sa JBL SilikatEx pa evo kratak osvrt na isti.

Imam godinama stalni problem sa diatomom u jednom od akvarija ( glavnom zapadno africkom) problem je od prvog dana do danas - ukupno traje 5 godina. Nebi mi to uopce smetalo da se radi o kamenu/pjesku/staklu, ali nazalost nemoguce je izbjeci da se ne primi i na anubias koji jako brzo postane katastrofa usljed diatome - sto je dovelo da sam cak jedno vrijeme akvarij drzao bez anubiasa samo hard i driftwood.

Sve klasicne faktore za nastanak diatoma sam eliminirao no problem unatoc tome i dalje ostaje prisutan u akvariju ( eliminirao svjetlo, podloga, hard itd itd itdddd......). Pretpostavljam da mi samo staklo pusta silikat u vodu, a bome nebudem mjenjao akvarij zbog toga. Drugi akvariji mi nemaju nikakav problema sa diatomom iako je hard/podloga/voda/rasvjeta ista ili maksimalno slicna.

Probao sam:
Zamjena harda - bez efekta
Zamjena podloga - bez efekta
Pojacano svjetlo - bez efekta
Drugaciji fotoperiodi - bez efekta
Pojacana filtracija - bez efekta
Pojacana cirkulacija - bez efekta
Kiselija voda - bez efekta
Co2 - usporenje širenja ali anubias akvarij+co2 je pozivnica za poplavu crne cupave alge, mjenjat diatomu za crnu cupavu nema smisla
otocincluse - neucinkoviti
Ceste izmjene vode - bez efekta
Rijede izmjene vode - bez efekta
Ne mjenjanje vode mjesec dana - bez efekta
prskanje peroksidom listova - kratkotrajno rijesenje i ne potpuno ucinkovito
vadenje i brisanje listova - neucinkovito
premazivanje easycarbom - znalo je ubit list, kratkotrajno
ancistrus - ucinkovit ali unisti listove struganjem

Na kraju sam ko posljednju mjeru odlucio uzet silikat ex od jbl-a kao zadnju opciju i bilo je - ili ce radit / ili vadim bilje trajno.

E sad kad sam ga stavio bio sam skeptican da li bude opce funkcionirao i u kojoj mjeri.
14 dana - ništa, izgledalo,ko bacen novac
14-21 dan stagnacija i prestanak širenja
21-30 dan povlačenje i odumiranje
Nakon 30 dana cisto staklo, cista podloga, cisti hard, anubiasi da su upravo stavljeni iz emerznog uzgoja u vodu.

Takvo diatoma free stanje mi je potrajalo dobih 7 mjeseci. Nakon 1+7 mjeseci diatoma je opet lagano krenula, ocito je vijek trajanja silikatex gotov.

Ono što me brinulo je da silikatex vadi osim silikata i nesto fosfata, a za dobar i brz rast anubiasa su fosfati najbitnija stvar u akvariju, pogotovo za osjetljive vrste koje imam - no strah pokazao neosnovanim i nisam primjetio usporen rast ili neki drugi problem na anubiasu.

U svakom slucaju silikatex jako pozitivno iskustvo.








« Zadnja izmjena: Svibanj 22, 2015, 12:12:40 poslijepodne od DavorT »

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: JBL SilikatEx - iskustvo
« Odgovori #1 u: Svibanj 22, 2015, 12:50:56 poslijepodne »
Kao zastupnik JBL-a izuzetno mi je drago da to radi,JA ZNAM DA RADI i opisao sve BITNE proizvode samo treba čitati ali teško je danas dokzati nešto.
FILTER MEDIJI    https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=78320.0
TESTOVI    https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=81683.0   

No ono što sam ti htio savjetovati jer ljudi uvijek pitaju koliko to traje-ONOLIKO KOLIKO GA PUNIMO ! -?

kAKO TO ZNATI ?
Uzmemo JBL SiO2 TEST i sve znamo  ;) u ovom slučaju

ps.
svaka kanta ima dno  :D :D

No kao što si i sam zaključio ,a sve piše na proizvodu željezni oxid skida i fosfate,pa treba naći mjeru  :up:
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline DavorT

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 525
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Martinovka
Odg: JBL SilikatEx - iskustvo
« Odgovori #2 u: Svibanj 22, 2015, 13:04:53 poslijepodne »
Kao zastupnik JBL-a izuzetno mi je drago da to radi,JA ZNAM DA RADI i opisao sve BITNE proizvode samo treba čitati ali teško je danas dokzati nešto.
FILTER MEDIJI    https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=78320.0
TESTOVI    https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=81683.0   

No ono što sam ti htio savjetovati jer ljudi uvijek pitaju koliko to traje-ONOLIKO KOLIKO GA PUNIMO ! -?

kAKO TO ZNATI ?
Uzmemo JBL SiO2 TEST i sve znamo  ;) u ovom slučaju

ps.
svaka kanta ima dno  :D :D

No kao što si i sam zaključio ,a sve piše na proizvodu željezni oxid skida i fosfate,pa treba naći mjeru  :up:

Jedno je citat drugo je probat ;) Znas i sam da u akvaristici jednom nesto fenomenalno funkcionira drugom nece i nece.

SiO2 test mi je nepotreban kad imam zivi tester smedje boje u akvariju koji je nepogresiv i free  ;)

Za zivotni vijek se ne bunim, specijaliziran medija koji traje 8+ mjeseci je super, da je 6 mjeseci dobro je.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: JBL SilikatEx - iskustvo
« Odgovori #3 u: Svibanj 22, 2015, 13:12:07 poslijepodne »
Ha hahaha  :up: dobar,ali ubit će nas ta VJERA :D :D :D

CITAT
Jedno je citat drugo je probat ;) Znas i sam da u akvaristici jednom nesto fenomenalno funkcionira drugom nece i nece-e pitanje je kaj meće  :D :D :D :D ;)

ps.
to je samo željezna hrđa -NIŠ NOVO:) :up:

Lp
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline thorus

  • Moderator
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: JBL SilikatEx - iskustvo
« Odgovori #4 u: Svibanj 24, 2015, 15:56:52 poslijepodne »
Prema stranici proizvođača, to nije željezna hrđa, već jaka kationska (kisela) ionskoizmjenjivačka sintetska smola (MP600).

Postoji mnogo jakih kationskih (kiselih) ionskoizmjenjivačkih sintetskih smola (MP600 je samo komercijalni naziv).
Izravno kod proizvođača se može naći iznimno puno različitih za različite primjene:
http://www.lenntech.com/products/resins/rohm-haas/rohm-haas-ion-exchange-resins.htm
http://www.lenntech.com/products/resins/lanxess-lewatit/lanxess-lewatit-n.htm
http://www.lenntech.com/products/resins/dowex/dowex-ionexchange-resin.htm

Za uklanjanje silikata se zna koristiti željezov sulfat (ne hrđa), koji oslobađa željezov oksid, primjer možete naći u radu (iz 1940):
http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/ie50364a006?journalCode=iechad

Offline thorus

  • Moderator
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: JBL SilikatEx - iskustvo
« Odgovori #5 u: Svibanj 26, 2015, 09:11:46 prijepodne »
Silikati u svom amorfnom obliku mogu se nalaziti u vodi u koncentracijama od oko 100 mg/L
U vodi je otopljen u obliku H3SiO4- aniona (ali postoje mnoge hidratne i oksidne forme silikata).

Silicat Ex je jaka anionska ionsko izmjenjivačka smola (aminska), koja mijenja anione u vodi sa OH-ionima.
Dakle svi anioni sa smole se mijenjaju sa anionima iz vode:
RSBA-OH + anioni <---> RSBA-anioni + OH–
Kao što vidimo iz gornje reakcije korištenje navedene smole može zalužiti vodu (povećati pH).
Uz anionski izmjenjivač trebao bi biti i kationski da bi ionska izmjena bila neutralna.

Postoji mogućnost da je navedena smola u obliku klorida.
RSBA-Cl + anioni <---> RSBA-anioni + Cl–
Ali onda će povećavati koncetraciju za ribe štetni klor.
Vrlo vjerovatno je OH- ion koji se izmjenjuje!

Također ionska smola ne zna koji su ioni "dobri" a koji su "loši".
Dakle mijenjaju se svi ioni ovisno o afinitetu prema korištenoj smoli.
Ipak postoje u većoj i manjoj mjeri selektivne smole (kad se izmjenjuje OH- puno je veća selektivnost).
Pa tako navedena smola osim silikata apsorbira jako i fosfate.
To može uzrokovati disbalans makro i mikroelemenata u vodi.

Apsorbcija silikata je reverzibilna i pri određenim uvjetima (npr. snižavanje pH) se može dogoditi da se silikati desorbiraju (oslobode natrag u vodu).
Time će se dodatno poremetiti koncentracija otopljenih aniona i smola će biti kontraproduktivna.

Svakim korištenim sredstvom se utječe i na ostale ravnoteže npr. pH, tvrdoću, makroelemente za biljke itd.
To bi trebao znati svatko tko koristi navedeno sredstvo.

Dodatni info na znanstvenu literaturu: M. Ben Sik Ali, B. Hamrounl, S. Bouguech, M. Dhahbi: "Silica removal using ion-exchange resins", Desalination 167 (2004) 273-279

Offline DavorT

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 525
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Martinovka
Odg: JBL SilikatEx - iskustvo
« Odgovori #6 u: Svibanj 26, 2015, 11:04:58 prijepodne »

Svakim korištenim sredstvom se utječe i na ostale ravnoteže npr. pH, tvrdoću, makroelemente za biljke itd.
To bi trebao znati svatko tko koristi navedeno sredstvo.



Ovo je tocno ono zbog cega sam probao sto drugih nacina rijesavanja problema prije upotrebe ovakvih stvari kao silicatex.

Sve je to ljepo, divno i krasno na papiru, ali tek kad probas vidis kako u praksi funkcionira i eventualne lose strane istog. 

Ja sam se opekao sa FFM-om na primjer ; koristio sam ga redovno, hvalio, koristio za sve ono sto pise na papiru (zamjene vode, mlade ribe, srkanje amonijaka i stabilizacija sistema, ljecenje, preventiva..itd itd.) a sad bi ga stavio u akvarij jedino i jedino u slucaju nekog teskog izvanrednog stanja - tipa da mi iz pipe prilikom redovne zamjene vode pocne curist zagadena voda a akvarij sam ispraznio i ne znajuci da je vodovod otisao k vragu ulio sranje i  da mi ribe ne pomru dok odjurim u ducan kupit vodu  i zamjeniti cijeli akvarij s kupovnom.






Offline gradele

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 793
  • Spol: Muški   Dob: 59
  • Lokacija: Zagreb
  • ponekad drvo, ponekad pas...
Odg: JBL SilikatEx - iskustvo
« Odgovori #7 u: Svibanj 26, 2015, 11:09:04 prijepodne »
Ja sam se opekao sa FFM-om na primjer ; koristio sam ga redovno, hvalio, koristio za sve ono sto pise na papiru (zamjene vode, mlade ribe, srkanje amonijaka i stabilizacija sistema, ljecenje, preventiva..itd itd.) a sad bi ga stavio u akvarij jedino i jedino u slucaju nekog teskog izvanrednog stanja - tipa da mi iz pipe prilikom redovne zamjene vode pocne curist zagadena voda a akvarij sam ispraznio i ne znajuci da je vodovod otisao k vragu ulio sranje i  da mi ribe ne pomru dok odjurim u ducan kupit vodu  i zamjeniti cijeli akvarij s kupovnom.

A dogodilo se?
biljni 450, u nastajanju, godina treća

Offline DavorT

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 525
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Martinovka
Odg: JBL SilikatEx - iskustvo
« Odgovori #8 u: Svibanj 26, 2015, 11:46:53 prijepodne »
Magnet za alge na spororastucem bilju, retardacija anubiasa (usporen i dwarf rast novih listova), disbalans tvari u vodi, neke zahtjevbije biljke u drugim akvarijima su pocele patiti i stagnirat, prasina koja se primi na sve, duza stabilizacija svjezijeg akvarija.

Ffm je ok za hitnu pomoc, ali ga treba izbjegavati za redovnu upotrebu. Znaci zamjene vode, preventivno ubacivanje tjedno - nula bodova, samo buknu alge i sve se pošeremeti. Za zamjenu i,i odtajala voda ili deklorator, ffm nikako.

Kad skuzis funkcioniranje ffm/zeolita , onda skuzis da nije tak sve bajno ko sto se reklamira i da nije bas pametno to koristiti ko blesav jer jednostavno dugorocno mora napraviti problem.


Nego back on topic

Vezano uz te vrazije diatome, ima jos jedno rijesenje, mozda cak i bolje od kemije, jer ne utjece na parametre vode i 100% je prirodno, a slucajno sam ga "otkrio"  zahvaljujuci iskusnom akvaristickom vuku gospodinu Bradi - clithon corona - kako mi je silikatex prestao funkcionirat i izvadio sam ga iz filtera, a diatoma se pocela vracati, a nisam stigao kupit novu turu kemije, stavio sam 1 komad ovog puza i napravio je genocid nad diatomom - uglancao je anubiase do nule, izgledaju ko da sam ih iz emerznog tek stavio u akvarij, i to sve unutar par sati, bacio se na glancanje stakla, kamenja i svega i mogu reci da ozbiljno razmisljam da vise ne vracam kemiju u filter, jer ako 1 puz napravio ovakav genocid diatome , 3 ce napraviti izumiranje bibliskih razmjera.
« Zadnja izmjena: Svibanj 26, 2015, 12:00:51 poslijepodne od DavorT »

Offline thorus

  • Moderator
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: JBL SilikatEx - iskustvo
« Odgovori #9 u: Svibanj 26, 2015, 12:44:42 poslijepodne »
Diatomeja se gotovo redovito pojavljuje u mladim akvarijima i/ili tijekom cikliranja.
Ja sam je riješio sa 3 nerite i jednim otocinclusom nakon mjesec dana cikliranja kod punice u nanoakvariju.

Zeoliti se isto temelje na ionskoj izmjeni i također apsorbiraju viškove (tzv. peakove) otopljenih tvari.
Ja sa zeolitima imam samo dobra iskustva.
Prirodno su sredstvo - dokazani su višestruki benefiti tijekom korištenja istih.
Ali zanimljivo je čuti i drugu stranu.  :up:

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: JBL SilikatEx - iskustvo
« Odgovori #10 u: Svibanj 26, 2015, 14:27:28 poslijepodne »
Definitivno ZEOLIT ima nebrojene benefite,koristio ga nekada kao supstrat u akvarijima (bio dostupan),koristim ga u vrtu (žena-na moju preporuku)-vlaga (mrkva,peršin,češnjak) su rekli svoje i kažu da :up:
No nisam ga nikad koristio u slučaju kada se javljaju alge (kremenjašice,diatome i sl) pa ne znam kako djeluje na njih na duži period ovisno o koncentraciji (SiO2 )ali znam da je kao apsorber relativno malog kapaciteta,ali brz....to je moje iskustvo..
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline klinac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: zagreb-martinovka
Odg: JBL SilikatEx - iskustvo
« Odgovori #11 u: Svibanj 26, 2015, 15:22:18 poslijepodne »
Zeoliti djeluju isto kao i gore spomenuti ionski izmjenjivači, bolje rečeno bi bilo da su zeoliti prirodni ionski izmjenjivači. Dakle isto ono što je thorus napisao, samo manjeg kapaciteta zbog manjeg broja slobodnih krajeva za izmjenu.

Ja sam ih prije koristio, ali više ne, nastojim kontrolirati višak hranjivih tvari redovitom izmjenom vode 1x tjedno po 30%.
Odrekao sam se takvih adsorbirajućih agenasa jer ne prepoznaju "korisno" od "nekorisnog" pa vežu sve što na njih stigne!

Ono na što sam uvijek pazio je da kod čišćenja zeolita njih prvo odvojim u posebnu posudu, ubacim šaku soli i dobro promiješam i isperem, a nakon toga ide malo alkoholnog octa i vode da zamjenim sve vezane iona.

X

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: JBL SilikatEx - iskustvo
« Odgovori #12 u: Svibanj 27, 2015, 00:20:10 prijepodne »
Zeoliti djeluju isto kao i gore spomenuti ionski izmjenjivači, bolje rečeno bi bilo da su zeoliti prirodni ionski izmjenjivači. Dakle isto ono što je thorus napisao, samo manjeg kapaciteta zbog manjeg broja slobodnih krajeva za izmjenu.
Dakle koliki je taj kapacitetn Zeolita?npr 500 grama
Silikat ex 500 g absorbira 5000 mg SiO2!


Ja sam ih prije koristio, ali više ne, nastojim kontrolirati višak hranjivih tvari redovitom izmjenom vode 1x tjedno po 30%.
Nije ti baš i neki posao,ja sam kod svojih akvarija u radu 30-ak minuta u mjesec dana
Ja volim uživati u akvariju ,a ne biti njegov rob

Odrekao sam se takvih adsorbirajućih agenasa jer ne prepoznaju "korisno" od "nekorisnog" pa vežu sve što na njih stigne!
Interesantno,kod mene sedobro vežu svi mikro i makro elementi
Lido 200 biljni nisam vodu promjenio pa ima već dobrih 3 mjeseca-samo bilje ćupam..
A morski negdje oko mjesec i pol ništ po vodi,a bogami i tu koralje ćupam?!
Jedino mi se neću ribe diobit?? :D :D


Ono na što sam uvijek pazio je da kod čišćenja zeolita njih prvo odvojim u posebnu posudu, ubacim šaku soli i dobro promiješam i isperem, a nakon toga ide malo alkoholnog octa i vode da zamjenim sve vezane iona.
Zgodno ja ocat i sol najviše koristim u salati...ali ajde uvijek čovjek čuje nešto novo!
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline DavorT

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 525
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Martinovka
Odg: JBL SilikatEx - iskustvo
« Odgovori #13 u: Svibanj 27, 2015, 08:22:53 prijepodne »
Diatomeja se gotovo redovito pojavljuje u mladim akvarijima i/ili tijekom cikliranja.



Ali kod mene to nije slucaj - niti je mlad akvarij niti se ciklira, ja sam u postu napisao gore - 5 godina konstantni problem.

Offline DavorT

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 525
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Martinovka
Odg: JBL SilikatEx - iskustvo
« Odgovori #14 u: Svibanj 27, 2015, 08:48:02 prijepodne »

No nisam ga nikad koristio u slučaju kada se javljaju alge (kremenjašice,diatome i sl) pa ne znam kako djeluje na njih na duži period ovisno o koncentraciji (SiO2 )

Možda si na tragu nečega s ovim - iz mog iskustva, nakon upotrebe ffm-a, koji se nataloži anubiase unutar 2-3 dana je listce pokriveno diatomom...

Kako ja to gledam - imas apsorber, koji pocucla iz vode razne stvari, posto je u vidu prasine to se natalozi na list spororastuce biljke, na to dodje diatoma i ima predivan izvor hrane, namnozi se i pocne sje...bavat list, kojem pocnu curit nutrijenti i evo na gozbi odmah i ostale ekipe u vidu crne cupave & ostale algaste bagre koja laganini uziva na izvoru hrane iz zeolita+curenja iz biljke i bajbaj list.


Da imam zeolit u filteru u vidu kompaktnije mase koja nece letiti svuda okolo u vidu mikro cestica kao ffm  i koju mogu maknut cime ujedno i maknem ono sto je posrkao iz vode - tipa kao sto je sa silikatexom , kad je gotov, ide van i znam da taj silikat nije vise u akvariju nego u kanti za smece, vjerujem da bi efekat bio bolji. Zato smatram da ffm nije dobra opcija. To cudo nemozes izbacit iz akvarija nakon sto obavi svoje.
« Zadnja izmjena: Svibanj 27, 2015, 08:55:39 prijepodne od DavorT »

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: JBL SilikatEx - iskustvo
« Odgovori #15 u: Svibanj 27, 2015, 10:41:42 prijepodne »

No nisam ga nikad koristio u slučaju kada se javljaju alge (kremenjašice,diatome i sl) pa ne znam kako djeluje na njih na duži period ovisno o koncentraciji (SiO2 )

Možda si na tragu nečega s ovim - iz mog iskustva, nakon upotrebe ffm-a, koji se nataloži anubiase unutar 2-3 dana je listce pokriveno diatomom...

Kako ja to gledam - imas apsorber, koji pocucla iz vode razne stvari, posto je u vidu prasine to se natalozi na list spororastuce biljke, na to dodje diatoma i ima predivan izvor hrane, namnozi se i pocne sje...bavat list, kojem pocnu curit nutrijenti i evo na gozbi odmah i ostale ekipe u vidu crne cupave & ostale algaste bagre koja laganini uziva na izvoru hrane iz zeolita+curenja iz biljke i bajbaj list.


Da imam zeolit u filteru u vidu kompaktnije mase koja nece letiti svuda okolo u vidu mikro cestica kao ffm  i koju mogu maknut cime ujedno i maknem ono sto je posrkao iz vode - tipa kao sto je sa silikatexom , kad je gotov, ide van i znam da taj silikat nije vise u akvariju nego u kanti za smece, vjerujem da bi efekat bio bolji. Zato smatram da ffm nije dobra opcija. To cudo nemozes izbacit iz akvarija nakon sto obavi svoje.
Zahvaljujem na prije svega izvanrednom zapažanju i logičnom razmišljanju,definitivno se slažem sa mogućim uzrokom jer zeolitna prašina  ima za funkciju momentalno djelovanje,sa niskim kapacitetom,barem je tako kod JBL CLYNOL-a...sumnjam da se radi o dvije različite formule no nikad nisi 100% siguran.

U svakom slučaju meni jedna dodatno bitna informacija,jer kako sam svojedobno i pisao na deklaraciji piše FFM-da radi maltene sve što radi i sredstvo protiv klora...,a onda se postavlja pitanje gdje je kapacitet za NO3,N kod usisavanja i dizanja plina,PO4 i sl nemetala .

JBL navodi da veže i plinove i proteinske supstance i metale...ista priča
 citiram
Cleans and clarifies aquarium water by natural micro-fine minerals which absorb materials through their special surface structure. Removes natural and chemical discolouration and particles causing cloudiness.
• Binds heavy metals, ammonium, proteins and odours.
• Creates crystal-clear aquarium water without any chemical substances.
• Overdosage is non-harzardous.

Dakle definitivno je tvoja teorija i iskustvo u praksi potvrđeno,
jer postavlja se pitanje?
što se događa sa česticama nakon apsorpcije plinova,one su u akvariju ,na dekoru ,a sad sadrže ogromnu koncentraciju hrane za algu :up: :up:

Moj zaključak je da se ovakva vrsta preparata koristi samo u slučajevima kada se želi riješiti (donekle) primarni problem,ali ostaje sekundar neriješen koji zatim izaziva drugi vid štete i problem.

thx na info :up:
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Tibor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 74
Odg: JBL SilikatEx - iskustvo
« Odgovori #16 u: Lipanj 14, 2015, 19:36:30 poslijepodne »
 Imao sam velikih problema sa braon algama i napokon sam uspeo da ih resim. U nekoliko postova sam procitao da je uzrok pojave Diatoma (braon algi) velika kolicina silikata u vodi ,slabo svetlo, suvise tvrda voda, nedovoljna cirkulacija vode, retka izmena vode itd. Kao resenje su predlagali pojacano osvetlenje, nedeljnu izmenu vode, stavljanje u filter SILIKATEX-a, omeksavanje vode preko jonskog omeksivaca (izmenjivaca) nabavku algara (Ancitrusa, Otocinklusa, Kalopterusa Sijamaca) puzeva i kozica. Posto je u mom akvarjumu svetlo solidno (preko 0.5w/L) prvi savet nisam poslusao, vodu sam i ranije nedeljno menjao 25%, ali sam zato kupio SILIKATEX i stavio ga u filter. Problem sa tvrdom vodom sam resio tako sto mesto ciste cesmovace koristim kisnicu kojoj dodajem 1/4- 1/3 cesmovace. Nabavio sam i 6kom Otocinklusa jednog Kalopterusa (lisicu) i dva Borneo sukera (mislim da se tako zovu). Kao rezultat svega toga je da braon algi vise nema (kao ni drugih algi). Sta je pomoglo ne znam. Mozda sve zajedno? Sve u svemu nove alge se ne pojavljuju a stare alge algari predano unistavaju. Nadam se da ce moje iskustvo biti nekom od koristi.