Travanj 25, 2024, 16:38:41 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Sa slatkog na morski  (Posjeta: 64484 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #350 u: Ožujak 22, 2017, 11:34:34 prijepodne »
sve 5, samo ako se ne varam mrbean nema skimer nego kanister filter
diy-audio.com.hr

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #351 u: Svibanj 05, 2017, 07:16:47 prijepodne »
Kaj se događa ima kakvih slika, napredak...?

Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #352 u: Svibanj 09, 2017, 19:42:02 poslijepodne »
Napredka nema.koralji su jos zivi ali stagniraju.radim izmjenu mora svaka 2 tjedna jer stavljam svaka 2-3 dana malo hrane za ribe ma da ih nema.borim se sa crvenom algom ali rijesavam to sa fizickim uklanjanjem.sve u svemu kamen se je fino obojao te cu sad uzet puzeve i nesto nezahtjevnih mekih koralja pa onda opet neko vrijeme pauza pa dalje.btw primam donacije koralja ko ima viska za poklonit :). Financije mi bas nisu najbolje  :'(  al glavno da se gura to more

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #353 u: Svibanj 09, 2017, 20:55:29 poslijepodne »
Daj ti nama sliku,a ona ce nama sve reci :D

Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #354 u: Svibanj 13, 2017, 21:14:31 poslijepodne »
Slike ce uskoro al dajte jedan savjet.znaci fosfati su blizu nule a opet mi se je pocela stvarat cijano tj crveni film oko dna kamena pa predpostavljam da je ona.sta napravit?

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #355 u: Svibanj 13, 2017, 22:36:10 poslijepodne »
Naj banalnije je slaba cirkulacija ili jaka rasvjeta,a moze biti da se cijano javlja tamo di raste zelena alga i slaba cirkulacija,varijanti je bezbroj.Prvo nemoj vise bacati hranu u akvarij mozda se sporo razgraduje,nedovoljno bakterija.e sad sap puno toga rekao,ali slika sto rijeci zna reci :D

Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #356 u: Svibanj 15, 2017, 09:10:38 prijepodne »
Prestao sam hranit jer sam skuzio da nema previse smisla. Da li je možda problem u pijesku? presitan? dosta mi je slaba cirkulacija na dnu akvarija jer mi inače taj pijesak leti na sve strane. Ako je stvar do toga, da li bi mogao preko njega nasipati neki pijesak vece granulacije da to ne leti na sve strane? Naravno mislim uzet zaciklirani pijesak iz drugog akvarija.Thx

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #357 u: Svibanj 15, 2017, 09:23:44 prijepodne »
Prestao sam hranit jer sam skuzio da nema previse smisla. Da li je možda problem u pijesku? presitan? dosta mi je slaba cirkulacija na dnu akvarija jer mi inače taj pijesak leti na sve strane. Ako je stvar do toga, da li bi mogao preko njega nasipati neki pijesak vece granulacije da to ne leti na sve strane? Naravno mislim uzet zaciklirani pijesak iz drugog akvarija.Thx
Jedina stvar je u starosti tanka. Treba proći vrijeme a ciano se i u najboljem tanku javlja s vremena na vrijeme!

Trpimirovich Design Studio


Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #358 u: Svibanj 15, 2017, 09:44:27 prijepodne »
Istina tank je star 4 mjeseca ali opet borim se sa svime :D
Najgore je sta stvarno vidim da je pri dnu akvarija slab protok a ako streamicu i malo pomaknem taj pijesak leti na sve strane ko lud. Ujutro vidim da se pocela hvatat cijano na nekom rubu kamena, reko budem to rijesio kad dodem s posla , a ono popodne se je ona vec otkinula sa kamena i leti u komadicima na sve strane i nemoguce ju je polovit.ugasim pumpe i skupljam te komadice ali nikad nemogu to do kraja pocistit

Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #359 u: Svibanj 15, 2017, 15:47:19 poslijepodne »
Meni ista streamica  nije  radila dobar protok u istom tanku.Morat češ nabaviti jaču

Poslano sa mog SM-A520F koristeći Tapatalk


Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #360 u: Svibanj 15, 2017, 21:49:04 poslijepodne »
Istina tank je star 4 mjeseca ali opet borim se sa svime :D
Najgore je sta stvarno vidim da je pri dnu akvarija slab protok a ako streamicu i malo pomaknem taj pijesak leti na sve strane ko lud. Ujutro vidim da se pocela hvatat cijano na nekom rubu kamena, reko budem to rijesio kad dodem s posla , a ono popodne se je ona vec otkinula sa kamena i leti u komadicima na sve strane i nemoguce ju je polovit.ugasim pumpe i skupljam te komadice ali nikad nemogu to do kraja pocistit

Vidim da imaš ''zanimaciju'' :)
Posisaj ju odnosno sifoniraj kod zamjene vode. Nek te ne zamara previše. Moj tank je danas pun ciana. Malo sam više hranio, malo sam se igrao s postavkama LED-a, malo sam dodavao nešto preparata i malo sam napravio disbalans svega u tanku i eto ciana!

Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #361 u: Svibanj 15, 2017, 21:57:28 poslijepodne »
Joj da bas zanimacija.ajmo ovak pitanje za znalce.akvarij prazan ima 75 litara.ja inace mjenjam 10 l svaka dva tjedna.da li bi bilo bolje mjenjat 5 l svaki tjedan? Da li bi to cinilo neku razliku?

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #362 u: Svibanj 15, 2017, 22:04:37 poslijepodne »
Ili da konacno stavim i dva nemaca pa da pocnem hranit pa onda svaki tjedan izmjena mora?

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #363 u: Svibanj 15, 2017, 22:13:38 poslijepodne »
Moje mišljenje je da zamjene vode moraju biti diktirane biološkim opterećenjem u tanku. Prečeste izmjene vode u prevelikoj količini ne dozvoljavaju razvoj bakterija u potrebnoj količini. Ako u vodi nema potrošača nema niti zagađivača pa nema niti nastanka opasnih produkata. Recimo, kad ubaciš ribe, onda je moja preporuka mijenjati majnu količinu vode češće. Zašto? Zato što imamo sada povečan bioload a premalo bakterija koje bi to sve razgradile pa treba dva do tri tjedna da se bakterije razmnože i uspostave balans između novih zagađivača i bakterija. Nakon dva tri tjedna se ponovno vratiš na ritam zamjene vode svaka dva tjedna. Ja ne bih mijenjao više od 10% pa i manje svaka dva tjedna. Opet zavisi o tome koliko hraniš ribe, kojom hranom, da li ta hrana ispušta puno fosfata... S morskim tankom ti je zeznuto jer koralji mogu mjesecima biti loše a da ti to ne primjetiš i onda ti u tjedan dana sve ode u nepovrat. Najbolje je da sam pronađeš neku zlatnu sredinu kako raditi i u kojoj količini zamjene vode, jer svaki tank je priča za sebe.

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #364 u: Svibanj 16, 2017, 16:21:07 poslijepodne »
Moje mišljenje je da zamjene vode moraju biti diktirane biološkim opterećenjem u tanku. Prečeste izmjene vode u prevelikoj količini ne dozvoljavaju razvoj bakterija u potrebnoj količini. Ako u vodi nema potrošača nema niti zagađivača pa nema niti nastanka opasnih produkata. Recimo, kad ubaciš ribe, onda je moja preporuka mijenjati majnu količinu vode češće. Zašto? Zato što imamo sada povečan bioload a premalo bakterija koje bi to sve razgradile pa treba dva do tri tjedna da se bakterije razmnože i uspostave balans između novih zagađivača i bakterija. Nakon dva tri tjedna se ponovno vratiš na ritam zamjene vode svaka dva tjedna. Ja ne bih mijenjao više od 10% pa i manje svaka dva tjedna. Opet zavisi o tome koliko hraniš ribe, kojom hranom, da li ta hrana ispušta puno fosfata... S morskim tankom ti je zeznuto jer koralji mogu mjesecima biti loše a da ti to ne primjetiš i onda ti u tjedan dana sve ode u nepovrat. Najbolje je da sam pronađeš neku zlatnu sredinu kako raditi i u kojoj količini zamjene vode, jer svaki tank je priča za sebe.


Pozdrav  trpimirovich ,
Čitam ovaj tvoj komentar par puta pa sam malo ( više ;) ) zbunjen tvojim mišljenjem !
Dosta se kosi sa svim šta sam pročitao po stručnim knjigama ili sajtovima ne mislim  u stilu američkih fucking  foruma ili fb  !
Ovo sto pišem nije moje ili samo moje mišljenje već je stručno i znanstveno potkrepljeno !
Zamjene vode , živi kamen sa mikroorganizmima + korisnim bakterijama ( za nitrifikaciju i denitrifikaciju ) je baza BERLINSKOG sistema i BALING metode često kombinirano ! To je osnova naše moderne akvaristike! Nadam se da pod bakterije korisne ne misliš i na korisnu mikro floru i faunu

ZAmjena vode nije predvidjena kao balans biološkom opterećenju iako i tu se pokazuje svrha , iznošenjem  štetnih tvari , biološkog otpada , patogenih bakterija , urina pa do reduciranja nitrata , fosfata i drugih štetnih supstanci !
   Zamjena vode je isključivo zamišljena za potrebe unošenje  potrošenih ili izhlapljenig supstanci (kao stroncijum ili jod ) ! Izmjenom vode dal sa sintetičkom solju ili morskom vodom dovodimo balans i omjer elemenata morske ( prirodne ) vode ! Sa tim izjednacavamo potrošeno i nadopunjujemo sa recimo baling metodom na koji se baziraju mnoge druge !
Glavni potrošači u tanku su koralji , makroalge , spužve !
Bakterije nadam se da misliš kad kažeš bakterije na za nas korisne za Ni i De nitrifikaciju dal bilo prirodno preko kamena ili iz flašica ubačene imaju svoju svrhu  ! Njih kao glavnog potrošača gledati mislim da nije bas optimalno !
Izmjenom vode iznose se gore već  navedene  supstance dijelom i mikroorganizmi iz tanka ali korisne već navedene bakterije ne susreću se u vodi ( da plivaju ) već one bas nastanjuju nas substrat ( pijesak , keramiku  ili živi kamen i tu nastanjuju kolonije u dubljim regionima kamena )
Minimalan postotak analize jazu vise promili nalaze se slobodno plivajući u vodi ! Većinom su tu patogene bakterije , kao uzročnici bolesti i za nas  nepotrebne !
 
       Tako da zamjenom  vode unosi se puno vise nego sto se iznosi ! Da našim dobrim bakterijama treba vise sedmica  da oporave i regeneriraju populaciju po mom mišljenju je čista bajka !!! Volio bi pročitati neki stručno potkrepljeni  tekst pa da nešto novo saznam ;) tako da i  ono ciklirana voda je isto dokazano pretjerano dobila na značaju ! Nije štetna ali sto se tiče pozitivnih bakterija jako tanka ! Svakako da ima jednu ili drugu pozitivnu stranu i efekat !

Izmjena vode pod uslovom da se ne dodaju  dodatno minerali je korisna u kraćim intervalima kako bi oscilacije bile manje ! Ovdje pričamo o popunjenom tanku sa potrošačima ! Koliko ko i kako mjenja ovisi od puno faktora i nikako nebi rekao ispravne ili pogrešne ! Postoje tankovi bez izmjena vode dal iz lijenosti ili čak metoda koje baziraju biologiju bas na tome kao Triton ! Opet imaš vrhunske SPS tankove koje automatizirano  prave izmjene vode na dnevnoj bazi od 1.5 % da bi smanjili oscilacije  a nadopunjavanje sveli samo na doziranje Ca,Kh, Mg  opet tipovi u dužim i intervalima izmjene 80 % vode u SPS tanku gdje koralji ostanu na suhom  ! Pa šta:) i slab tank je reference i u pogonu 10 godina!
Znaci svako fura neku svoju filozofiju i gle većina je ispravna i fercera !
  Ali da iznosimo nama korisne bakterije protivno je  znanstvenim saznanjima o biološko - kemijskim procesima i filtracijom na bazi berlinskog sistema ( preporučujem svima knjige suhoparne i debele na ovu tematiku )

Ovo napisano  nemoj da shvatiš kao protivljenje  tvom mišljenu već kao drugi  argumentirani pogled na izmjene vode i smanjenje pipulacije korisnih bakterija već kao baza za konstruktivnu  diskusiju ;) :) :)

Ovo pisanje se odnosi na općenite procese i potrebe kao i tvoje gledanje nikako kao isključiv odgovor na pitanje autoru ovog posta ;)
« Zadnja izmjena: Svibanj 16, 2017, 16:31:57 poslijepodne od josko »

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #365 u: Svibanj 17, 2017, 11:28:10 prijepodne »
ja bi rekao da ste oboje u pravu i na istom kolosjeku,pitanje je kojom "brzinom" mislim na interval zamjene vode,a ona ovisi o svemu i količini čega ima u akvariju!
I to od BIO i TEH elemenata

ali jedno je sigurno puno i stalno sintetike-ubija bakterije ;)
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #366 u: Svibanj 17, 2017, 12:13:14 poslijepodne »
ja bi rekao da ste oboje u pravu i na istom kolosjeku,pitanje je kojom "brzinom" mislim na interval zamjene vode,a ona ovisi o svemu i količini čega ima u akvariju!
I to od BIO i TEH elemenata

ali jedno je sigurno puno i stalno sintetike-ubija bakterije ;)

Bas tako sam napisao ima puno varijanti i nije sve crno -bijelo tj ispravno -pogrešno !
Puno je tu varijacija i detalja koji tank , koliko star , potrošači !
 Bakterijama ( onim korisnim ) svakako da bi bilo ljepše sa prirodnom morskom vodom  ali postoji dosta pouzdanih istraživanja da moderne i kvalitetne sintetičke soli ih ne ugrožavaju kako se prije predpostavljalo i kako su ih prije soli  ubijale ! Današnje  sintetičke soli   Sa svim polimerima nisu toliko agresivne za mikro biologiju kao nekadašnje a i pore u kamenu ih ipak malo štite 😃😃
Šalu i Sol na stranu  , izmjenom vode u kom god intervalu sa nekih 10- 20 % nikad nećemo ugroziti quantitet nitrifikacionh i denitrifikacionih bakterija i njigovu populaciju ! Puno drugih faktora će ih brže i lakše potamaniti :) :)
« Zadnja izmjena: Svibanj 17, 2017, 12:21:54 poslijepodne od josko »

Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #367 u: Svibanj 17, 2017, 21:51:27 poslijepodne »
Znaci da se ja drzim 10l svaka dva tjedna.glavno da je mjenjanje mora konstantno.ajmo sad drugo.imam 2x24 w svijetla t5 te gdje bi najbolje bilo zaljepit ove trumpet koralje? Sredina ili vise prema dnu?

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #368 u: Svibanj 17, 2017, 21:53:22 poslijepodne »
Samo da objasnim zasto svaka dva tjedna.jer mi se cesto desi da sam u guzvi pa mi je to lakse rastegnut na svaka dva tjedna nego jednom tjedno.cisto objasnjenje. i da hvala svima na odgovorima

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

« Zadnja izmjena: Svibanj 17, 2017, 21:58:14 poslijepodne od mrbeanzg »

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #369 u: Svibanj 17, 2017, 22:01:15 poslijepodne »
Znaci da se ja drzim 10l svaka dva tjedna.glavno da je mjenjanje mora konstantno.ajmo sad drugo.imam 2x24 w svijetla t5 te gdje bi najbolje bilo zaljepit ove trumpet koralje? Sredina ili vise prema dnu?

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Po nekim mojim posmatranjima i iskustvima mozes ig staviti gdje hoces sto se tice visine !Ti nemas  puno svjetla pa nije frka ! Sto je bitno da ne dobijaju jak  i direktan protok ! Svakako da ce drugi imati i druga iskustva ali dosta je  flexibilan na pozicije  vise nego na stujanje ! Isto sa hranjenjem neki ga redovno i direktno hrane neki ne !

Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #370 u: Svibanj 18, 2017, 06:14:06 prijepodne »
E da sad ovo je relativno.cim sam streamicu okrenuo u njihovom smjeru slijedeci dan su se glave pocele vise napuhavat.iskreno ova sicce nano 2000 je slaba za popizdit

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #371 u: Svibanj 19, 2017, 11:30:50 prijepodne »
E da sad ovo je relativno.cim sam streamicu okrenuo u njihovom smjeru slijedeci dan su se glave pocele vise napuhavat.iskreno ova sicce nano 2000 je slaba za popizdit

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk
2000 tisuće je uvijek 2 000 tisuće ;)
iskreno nisam pratio koliki ti je tank ali 2000 tisuće je za akvarij 50*30 ili 40*40 max!
dubine do 35 cm

sve dalje ide i druge perfomance

nije ni bmw 5 ica za Pariz- D :Dakar
osim ak ga podklocaš ;)
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #372 u: Svibanj 19, 2017, 15:39:38 poslijepodne »
A zašto onda jedan drugi proizvođač koji je deklariran na 1800lph puše,vrti,baca jače nego sicce od 2000lph ovako od oka bar za duplo jače?Imam ih obje doma,nije reklakazala.

Poslano sa mog SM-A520F koristeći Tapatalk


Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #373 u: Svibanj 19, 2017, 15:55:33 poslijepodne »
Jako slaba pumpa a i bucna.neznam za druge ali ova je bucna za razliku od powerhead-a noname koji sam imao prije.dosta vibrira pa sam ju morao dodatno podstavit sa silikonskim podloskom i osigurat da mi strujni kabel nista ne dodiruje jer se trese pa buci.evo tolko od mene

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #374 u: Svibanj 19, 2017, 18:04:41 poslijepodne »
Da buku sam zaboravio spomenuti i to iritantnu

Poslano sa mog SM-A520F koristeći Tapatalk