Travanj 19, 2024, 19:17:52 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Alge/gljivice/plijesan/bakterije  (Posjeta: 1130 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Lonely_Horseman

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Velika Gorica
Alge/gljivice/plijesan/bakterije
« u: Svibanj 15, 2017, 12:05:06 poslijepodne »
Dobar dan svima,

forum dio o algama je malo zamro pa eto da pitam ovdje ako itko ima iskustva s nečim takvim.

Dakle "nešto" se pojavilo u akvariju, a što je to nadam se da će netko tko je to vidio prepoznati. Ja se s tim još nisam susreo pa ne znam da li je to alga, plijesan, gljivica, bakterija ili nešto drugo.

Veličina akvarija (volumen): 60x30x30 (54 litre)

Filtracija: Unutarnji 300 l/h

Rasvjeta (T5,T8,LED,MH) i fotoperiod: LED, 6500 K, 10 W + 8 W

Fotoperiod: 12 sati

Podloga: JBL ProFlora Start na dnu, iznad je kvarcni šljunak iz pet shopa koji je prokuhavan 2 puta i žestoko ispiran satima.

Količina bilja: Ammania sp. 'Bonsai', Cryptocoryine wendtii 'Green', Didiplis diandra,  Hydrocotyle tripartita Japan, Limnophila sessiliflora, Ludwigia sp. 'Mini Super Red', Lysimachia nummularia, Myriophyllum mattogrossense - sve to kupljeno u in-vitro posudicama; dakle tu bih izbacio mogućnost unosa "toga" preko biljaka.

CO2 (Boca ili diy,- doziranje): Easycarbo - još nisam ubacivao u aq.

Gnojenje (mikroelementi/makroelementi): JBL Ferropol 24/JBL Ferropol

Dekoracija: Mangrovo drvo. Prokuhavano dva dana ukupno 6 puta, ispirano i četkano.

Da li ste što mijenjali u zadnje vrijeme: Akvarij je startan prije 23 dana. Cikliranje je započelo s JBL FilterStart-om. Na 21. dan (prekjučer) ovo su bili parametri vode:

Tetra Test 6u1 - neke vrijednosti nije moguće precizno očitati zato je u listi srednja vrijednost očitanog intervala.

Cl2 = 0 mg/l
pH = 7,5
KH = 18 °d
GH = 12 °d
NO2 = 0 mg/l
NO3 = 17 mg/l
JBL PO4 test još nisam napravio.

Još malo podataka:

Akvarij se nalazi iza zida koji blokira u potpunosti sunčevu svjetlost, a nema niti nikakvih refleksija od okolnih predmeta.

U akvariju nema nikakve faune, samo je flora - gore navedena.

Od kemije još imam:

  • JBL Biotopol koji sam ubacio prvi dan, a nakon par sati je išao JBL FilterStart. Još nisam radio izmjene vode.
  • JBL Ferropol i Ferropol 24 koji još nisam ubacivao.
  • JBL Algol - koji još nisam ubacivao u aq, jer nisam ni siguran da su alge u pitanju.
  • JBL Acclimol - koji još nije ubačen jer nema riba.
  • Easycarbo - još nije ubačen

Opis problema:

Prije cca 7 - 10 dana opazio sam na mangrovini  nešto nalik "paučini" preko manje rupe. A potom se pojavila i na uzdužnoj pukotini. (Vidi sliku)

Prije 3 dana opazio sam na silikonu koji je na unutarnjim spojevima bijele točkice (i to na sva 4 silikonska spoja), a nakon toga i na vakuum gumi termometra i vakuum gumi grijača (vidi sliku). Zasad koliko vidim nema je na unutarnjem filteru ili biljkama. Koliko vidim nema tih točkica na staklu koje okružuje silikon.

Ako je netko vidio ovako nešto molio bih da podijelite svoje znanje. Na ovom podforumu sam vidio da ekipa u novim akvarijima zna imati slične tegobe, ali nisam vidio da je ovako izolirano samo na pojedine dijelove (u ovom slučaju silikonske i gumirane).

Hvala svima koji pokušaju pomoći.

Offline Lonely_Horseman

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Alge/gljivice/plijesan/bakterije
« Odgovori #1 u: Svibanj 21, 2017, 08:29:42 prijepodne »
Update: osim što sam počeo gnojiti s gore spomenutim preparatima ubacio sam otocincluse i već nakon prve noći sve bijele mrlje sa svih polimernih dijelova su nestale.  :up: