Travanj 19, 2024, 01:04:38 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Pocetnicka pitanja oko akvarija  (Posjeta: 2481 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline orcalator

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 23
Pocetnicka pitanja oko akvarija
« u: Travanj 28, 2017, 16:34:05 poslijepodne »
Pozdrav,

Sinula mi je bajna ideja da bi mogao nabaviti akvarij pa bi postavio par pitanja da vidim ima li ta moja ideja ikakve sanse da zazivi ili nema. Totalni sam pocetnik u ovome, sto znaci da sam procitao par clanaka o osnovama koje sam nasao na netu. E sad konkretna pitanja..

1. Akvarij bi smjestio u dnevni boravak jer mi to jedino ima smisla, ali dnevni boravak je prilicno osvjetljena cetvrtasta soba od jedno 20m2 sa velikim prozorom na suprotnom zidu od onog na kojem bi bio akvarij. Prozor gleda prema sjeveru. Da li akvarij moze biti na toj poziciji? Ako ne moze onda ostala pitanja mozete preskociti :-)

2. Buduci imam cijeli zid prazan, nekih cca. 4m napravio bi nekakvu komodu i u sklopu nje akvarij. Znaci nesto tipa 3m ravne komode i u sredini akvarij od kakvih 1.5m duzine. Bilo bi lijepo da to sve nekako visi na zidu, ali ne znam je li to izvedivo. Zid je nosivi, armirani. Ima li mozda neko tako nesto vec napravljeno ili je ovo suluda ideja?

3.  Kao sto vidite iz duzine radilo bi se o nesto vecem akvariju, pa me zanima sto se tice opreme koju treba ubaciti unutra, da li ta oprema proizvodi kakve zvukove? Ne bih bas volio da navecer u tisini dok gledam film zuji kakva pumpa.

4. Vidim da ljudi spominju LED rasvjetu kao mogucu opciju. To mi se cini puno stedljivije i dugovjecnije od klasicnih lampi. Ne znam jedino da li je to zvedivo tj. da li zadovoljava potrebe organizama u akvariju?

Eto toliko za pocetak, pa cemo vidjet dalje. Hvala :-)

Nino

Offline dzems

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 815
  • Spol: Muški   Lokacija: knin
  • volim ribe i ribice
Odg: Pocetnicka pitanja oko akvarija
« Odgovori #1 u: Travanj 28, 2017, 17:03:51 poslijepodne »
moze nasuprot prozora,nikako nemoze viditi jer racunaj na 500 kila i nema buke ni zujanja sa kvalitetnom opremom,led rasvjeta naravno...
Totalna Steta

Offline Histri

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 49
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
Odg: Pocetnicka pitanja oko akvarija
« Odgovori #2 u: Travanj 28, 2017, 19:10:07 poslijepodne »
1. akvarij može biti na bilo kojem zidu nasuprot prozoru sve dok sunčeva svijetlost direktno ne tuče u njega, jer ona potiče stvaranju algi koje mi ne želimo u akvariju, međutim postoje i akvariji koji u kojima treba biti algi jer su u njima ribice koje se hrane algama , ali to je već nešto drugo nije ono što ti želiš
2. dimenzije 150x60x60cm što bi bile nekako normalne ( mislim da nije 150x10x10 ili tako nešto) volumena je 540L težina takvog akvarija bila bi više od 600kg zato što samo staklo akvarija ima cca. 80-100 kg voda oko 450-500 kg nešto kamenja drva pijeska nakupi se tu ponešto kilograma. u teoriji se može staviti na zid ako je armirano betonski međutim mislim da to nije neko najbajnije riješenje ( trebalo bi se posavjetovati sa statičarem oko toga)
3. oprema za akvarij ne bi trebala puštati nikakve zvukove tj trebali bi biti minimalni (ako se kupuju provjerene marke) sa kineskom robom svašta je moguće jedini komad opreme koji bi se mogao čuti može biti zračna pumpa međutim ona nije neophodna za život akvarija
4. Led rasvjeta tu je najveći problem cijena kvalitetne rasvjete koštaju i stvarno su odlične međutim mislim da je bolje dati manje novca za T5 pa makar i trošile više i mijenjao ih svakih godinu godinu i po nego dati par tisuća kuna za led ipak taj akvarij i nije baš mali.
Što se tiče samogradnje LED rasvjete može se to napraviti ,ali teško da češ biti zadovoljan sa onim što češ dobiti za uzvrat.
Samogradnja se isplati jedino REEF akvariju jer tamo rasvjeta košta preko 10-ak tisuća kuna 

Offline orcalator

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 23
Odg: Pocetnicka pitanja oko akvarija
« Odgovori #3 u: Travanj 28, 2017, 20:23:24 poslijepodne »
Hvala na odgovorima. Mogu onda poceti sa planiranjem komode koja bi trebala ici na pod. Pogledat cu malo kako se rade ti stalci za akvarij da znam reci stolaru kako da napravi komodu :-) Moram li posebno paziti na nesto? Kupio bi gotov komplet bez stalka da se ne zezam s time, pogotovo sto nemam iskustva. Mozda neka preporuka za akvarij od 120 - 150cm? Proucit cu jos sve vezano uz rasvjetu a i za sve ostalo. Nema mi druge :-) Nadam se da se sve moze kompletirati za jedno 7,8 tisuca kuna, al doci ce to do 10 vec vidim :-)

Nino

Offline dzems

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 815
  • Spol: Muški   Lokacija: knin
  • volim ribe i ribice
Odg: Pocetnicka pitanja oko akvarija
« Odgovori #4 u: Travanj 28, 2017, 21:50:44 poslijepodne »
daj mi mjere i ja cu ti sve sloziti za 10 000 kn ;)
Totalna Steta

Offline orcalator

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 23
Odg: Pocetnicka pitanja oko akvarija
« Odgovori #5 u: Travanj 30, 2017, 14:04:17 poslijepodne »
Evo nakon malo proucavanja i razmisljanja odustao sam od komode. Uzeo bi sve gotovo i to je to. Znam da kosta, al nije beg cicija. E sad.. Za oko mi je zapeo ovaj Eheim Vivaline LED 240. Nesto je manji (120cm) nego sto sam racunao, ali s druge strane se mislim.. to je 240 litara, znaci svako 3 tjedna treba promijeniti 80 litara vode o.O To mi bas nije jasno na koji nacin izvesti, ako ta voda treba stajati negdje par dana. Gdje cu sa 80L vode :-) Ima li mozda neki drugi nacin? Ako moze neko iskustvo iz prakse, nisam bas u ovim prirucnicama naisao na takve savjete. I da li je taj Eheim ok izbor? Hvala.

Nino

Offline prime.4lpha

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 229
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pocetnicka pitanja oko akvarija
« Odgovori #6 u: Travanj 30, 2017, 16:06:19 poslijepodne »
Tehnički bi svaki tjedan trebao mijenjati do 30% vode. Svaka tri tjedna je preveliki razmak imho. Ja nekad znam rjeđe mijenjati, pa onda imam od toga problema s algama i disbalansom.

Moj savjet, ako već hoćeš složiti kvalitetno, dovedi si vodovodnu i kanalizacijsku cijev do ormarića, unutra posloži spremnik od cca 50ak L (ako ne ideš na 500L akvarij), u njega stavi pumpu za vodu i cijev od vode usmjeri u spremnik. Odvrneš pipu, spremnik napuniš s vodom i ostaviš nek stoji, kad budeš trebao mijenjati vodu u akvariju, uključiš pumpu za vodu pa nek pumpa u akvarij novu vodu. Naravno prije toga isprazniš dio vode tako da namjestiš slobodni pad vode iz akvarij u kanalizacijsku cijev preko dodatne cijevi s ventilom. Kad zatreba, odvrneš ventil i pustiš cca 50ak litara vode iz akvarija direkt u kanalizaciju. Nakon toga uključiš onu pumpu i nadomjestiš vodu iz spremnika.

Tako sam si ja htio posložiti, ali nije mi se dalo bušiti zidove za cijevi. Ali vjeruj mi, ako tako posložiš, uštedjet ćeš si vremena i živaca kod stalnih izmjena vode što je pod mus za akvarije.

Offline orcalator

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 23
Odg: Pocetnicka pitanja oko akvarija
« Odgovori #7 u: Travanj 30, 2017, 16:45:36 poslijepodne »
To mi je bila neka ideja u pocetku - sloziti neku automatiku za vodu, ali razvaljivati zid, cijevi... Malo mi je to too much. Iskustva drugih sa akvarijima oko 250L? Nije valjda da svi slazu cijevi i spajaju direktno vodu i odvod? Thx.

Nino

Offline orcalator

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 23
Odg: Pocetnicka pitanja oko akvarija
« Odgovori #8 u: Travanj 30, 2017, 17:19:45 poslijepodne »
Da se nadovezem... S obzirom da mi je kuhinja relativno blizu poziciji gdje bi bio akvarij moze li se nekom kemijom voda iz pipe dovesti u odgovarajuce stanje tako da je nekim crijevom spicim direktno u akvarij i ako moze koliko je to skupo s obzirom na tako ucestalu potrebu za promjenom vode? To bi mi jos bilo najlakse..

Nino

Offline prime.4lpha

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 229
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pocetnicka pitanja oko akvarija
« Odgovori #9 u: Travanj 30, 2017, 17:44:20 poslijepodne »
Koliko sam ja shvatio, neki ljudi su direktno stavljali vodu u akvarij i onda tretirali sredstvima protiv  klora i teških metala bez problema, ja osobno nisam nikad. Ono što ja radim jest da u kanistere stavim vodu dan prije izmjene vode, dodam Biotopol sredstvo i to je to. Ja na 200L mijenjam tjedno oko 40-50 litara vode.

I ne vjerujem da itko slaže cijevi za automatiku, a ako da, to samo rijetki rade.

Offline orcalator

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 23
Odg: Pocetnicka pitanja oko akvarija
« Odgovori #10 u: Travanj 30, 2017, 18:05:31 poslijepodne »
Da, evo bas citam o tim sredstvima. Ovaj Seachem Prime se vidim preporuca. Ako bi to islo olaksalo bi mi uvelike te izmjene vode. Fino crijevo na pipu i u akvarij a onda dodat malo tog sredstva.

Nino

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Pocetnicka pitanja oko akvarija
« Odgovori #11 u: Svibanj 02, 2017, 12:56:09 poslijepodne »
Dakle, u trgovini vodo opreme sam kupio 10m crijeva, brzu spojku za tus bateriju i na e-bay sam narucio drzac crijeva za aq...

Brzu spojku sam namontirao u kupatilu, mala je i neprimjetna. Drugi kraj je na crijevu. Kad hocu mjenjat vodu, spojis crijevo na pipu da ga napunis vodom. Zacepis prstom onaj kraj koji ide u aq, a drugi kraj crijeva spustis u, nezz, kadu, wc-skoljku... Uronis crijevo u aq i proces izvlacenja vode sam krene. Nakon sto si izvukao dovoljno vode, nastimas blago toplu vodu (ono-samo da nije hladna) i deri... Ja dodatno imam digitalni termometar, pa tako ustimam toplinu vode.

Kad sam nasuo dovoljno vode, pokrenem filter i naspem sredstvo za vodu (Easy Life FFM)

Ja imam dosta manji akvarij, no svejedno bi ovaj sistem koristio i na vecem. Predpostavljam da ovo neide kod nekih extremno osjetljivih riba, al nevjerujem da ces imati takve...

Istu metodu koristi i akvarista od kojeg kupujem sve (on ima bar 10 akvarija sa po 400-500 litara, od riba ima sve od guppy do diskusa)

Nema nakvih kanistera, nosanja vode po stanu, prosipanja i slicno. Brzo i efikasno...

Ovo vec koristim skoro 11mjeseci od kad imam ovaj najnoviji akvarij sa i ne bas jeftinim ribicama...

Sent from my HUAWEI RIO-L01 using Tapatalk


Offline orcalator

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 23
Odg: Pocetnicka pitanja oko akvarija
« Odgovori #12 u: Svibanj 02, 2017, 13:17:12 poslijepodne »
Hvala ti na savjetu, tako sam nesto i mislio. Nabasao sam u medjuvremenu na neko Python crijevo koje se isto tako spaja na pipu i sluzi za izvlacenje i pustanje vode u akvarij. Bit ce nesto od toga, samo jos da smislim ovo za visinu akvarija. Muci me ta niska pozicija akvarija sa ukupnom visinom od 130cm.

Nino

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Pocetnicka pitanja oko akvarija
« Odgovori #13 u: Svibanj 02, 2017, 13:46:52 poslijepodne »
Hvala ti na savjetu, tako sam nesto i mislio. Nabasao sam u medjuvremenu na neko Python crijevo koje se isto tako spaja na pipu i sluzi za izvlacenje i pustanje vode u akvarij. Bit ce nesto od toga, samo jos da smislim ovo za visinu akvarija. Muci me ta niska pozicija akvarija sa ukupnom visinom od 130cm.

Nino
Ako ces ti praviti komodu, nek to bude oko 80-120cm visine. Jer kad na to dodas jos akvarij od 60cm, to je optimalno da mozes raditi u njemu, a i visina je uredu i za stojeci i za sjedeci polozaj... Visociji akvarij- niza komoda, sto zbog stabilnosti, sto zbog ceprkana po istom. Za vece tezine, preporucuje se da napravis zeljeznu konstrukciju, koju kasnije oblijepis ivericom ili necim slicnim...

Ja sam rucno radio komodu, visina je 100+40cm.

Ako kupujes gotovu, mislim da su visine tu negdje 80-100cm.

Sent from my HUAWEI RIO-L01 using Tapatalk


Offline orcalator

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 23
Odg: Pocetnicka pitanja oko akvarija
« Odgovori #14 u: Svibanj 02, 2017, 14:24:02 poslijepodne »
Mislio sam na kraju ici na gotov komplet da se ne zezam, ali koliko vidim visine tih gotovih kompleta (komoda + akvarij) su oko 120cm - 130cm sto mi se cini jako nisko, ali pogledat cu jos malo u ducanima da dobijem stvarni dojam. Naravno, kod vece visine je pitanje normalnog pristupa akvariju. Da li si komodu radio bas ti ili si angazirao nekoga i jesi zadovoljan rezultatom? Radi se o zeljeznoj ili drvenoj konstrukciji? Thx.

Nino

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Pocetnicka pitanja oko akvarija
« Odgovori #15 u: Svibanj 03, 2017, 15:25:18 poslijepodne »
Mislio sam na kraju ici na gotov komplet da se ne zezam, ali koliko vidim visine tih gotovih kompleta (komoda + akvarij) su oko 120cm - 130cm sto mi se cini jako nisko, ali pogledat cu jos malo u ducanima da dobijem stvarni dojam. Naravno, kod vece visine je pitanje normalnog pristupa akvariju. Da li si komodu radio bas ti ili si angazirao nekoga i jesi zadovoljan rezultatom? Radi se o zeljeznoj ili drvenoj konstrukciji? Thx.

Nino

Komodu sam ja radio, nije tesko napraviti, od iverice, naravno po mjeri za moj akvarijum. Nisam radio zeljeznu konstrukciju, jer je manji akvarij, samo sam je ojacao dodatnim kutnim lajsnama u coskovima... Inace se napravi zeljezna konstrukcija, pa se iverica s unutrasnje strane zašarafi za konstrukciju, princip je isti... Evo link na temu, pa pogledaj kako izgleda komoda, par postova unazad ima slika: https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=102338.275

Offline Dhoraso

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 131
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Bjelovar
Odg: Pocetnicka pitanja oko akvarija
« Odgovori #16 u: Svibanj 03, 2017, 21:22:02 poslijepodne »
moj prijedlog je da pratis njuskalo, forum i fejs. za 7000kn koliko mislim da si spomenuo da bi mogao uloziti u akvarij, mozes prakticki sto god pozelis. sa opremom biljem ribama sta god te veseli.

Sent from my SM-G925F using Tapatalk