Travanj 27, 2024, 00:54:50 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Premještanje akvarija iz točke A u točku  (Posjeta: 1427 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline lopov-jack

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
Premještanje akvarija iz točke A u točku
« u: Prosinac 14, 2007, 22:46:00 poslijepodne »
Samo je problem sto su te točke udaljene 800 km, ne zanima me prijevoz, to imam,konkretno me zanima sto bezbolniji prijenos riba i biljaka, a i procedura oko pripreme akvarija za ponovni prihvat tih istih ribica, unaprijed hvala
Zagreb,Sesvete

Offline lopov-jack

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
Premještanje akvarija iz točke A u točku
« Odgovori #1 u: Prosinac 15, 2007, 11:02:00 prijepodne »
ja sam to zamislio ovako, u jednu veću kantu stavit 1/3 vode i tamo stavit biljke, ribice i filter, a unutra ubacit tableticu kisika,da li je to ok za prijenos? da li treba ciklirat akvarij?, zanima me i prilagodba vode,jel teško da imamo istu kvalitetu vode, da li je potrebno uzet i 2-3 karnistera njihve vode?
Zagreb,Sesvete

Offline Maxim

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1149
Premještanje akvarija iz točke A u točku
« Odgovori #2 u: Prosinac 15, 2007, 11:28:00 prijepodne »
Ovo što si napisao je potpuno krivi način za transportirati ribice, iako na prvi pogled najlogičniji....

Probaj ovako: ako je ribica veća stavlja ju se u zasebnu vrećicu, ako je ako su ribice manje onda može i više komada zajedno. Ako nemate vrećicu onu za transport ribica kakvu dobijete u pet shopu, možete je napraviti od obične vrećice za zamrzavanje kojoj kuteve zaljepimo selotepom tako da se u njih ne mogu zavlačiti manje ribice i tamo stradati. Vrećica se puni do max 1/3 akvarijskom vodom, a ostalo zrakom. Idealno bi bilo kisikom, ali NIKAKO NE UPUHIVATI USTIMA ZRAK UNUTRA jer ćete na taj način vrećinu odmah napuniti s izdahnutim CO2 i jako malo kisika. Zašto ide ovako malo vode, samo 1/3? Zato jer će se kisik u vodi jako brzo potrošiti te će se uslijed mućkanja tijekom transporta, kisik otapati iz onoga ostatka vrećice koja je ispunjena zrakom... Vrećice s ribicama najbolje je prenositi u prenosivim frižiderima za plažu ili u termo vrećicama koje se mogu kupiti u većini supermarketa. Dobro je vrećice posložiti jedne uz druge tijesno, da se gubi što manje topline. Ako je zbilja dugi transport može se ubaciti tabletica sa kisikom ili neko sredstvo za smirenje. Aklimatizacija na novi akvarij ide kao i sa svakom ribom u novom akvariju.. postepeno..polako... Dakle nikako ne stavljaj ribice odmah u kantu jer će se porazbijati unutra sigurno! Što veća kanta to sigurnije da će sve nastradati.... samo zamisli što se događa u kanti kada se unutra sve zamućka, voda i ribe lete na sve strane... u maloj vrećici je taj efekt JAKO smanjen.

Biljke isto stavi u jednu vrećicu, dec vode unutra, uhvati što više zraka da se biljke ne zgnječe i dobro zatvori vrećicu. Ne moraju biti u vodi, neće im ništa biti...

Filter (koliki je to filter i koji, spužva? kanistar?) Ako je neki vulgaris spužva filter onda samo spužvu potopi u recimo kakvu plastičnu kutijui i zatvori. Pazi da je cijela u vodi tako da se nebi osušila jer će tako i na njoj sve odumrjeti pa kada je pokreneš u novome akvariju imati ćeš boom otpada iz nje... :)

Ako si u mogućnosti ponesi što više stare vode iz akvarija, u plastičnim kanistrima... što više vode uzmeš to će ti kraće trajati cikliranje...

Koliko je velik taj akvarij kojega transportiraš?
Edited by: MaximRI
"Ne lupaj po staklu... i ne packaj prstima... Ej! ...aj, molim te, odi tamo gledati televiziju"

Offline lopov-jack

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
Premještanje akvarija iz točke A u točku
« Odgovori #3 u: Prosinac 15, 2007, 11:37:00 prijepodne »
akvarij je 260 litara, a putovanje od nekih 600 km, 10 sati voznje, znaći za to putovanje bi bilo dobro stavit tabletu kisika?
Zagreb,Sesvete

Offline lopov-jack

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
Premještanje akvarija iz točke A u točku
« Odgovori #4 u: Prosinac 15, 2007, 11:39:00 prijepodne »

akvarij je 260 litara, a putovanje od nekih 800 km, 10 sati voznje, znaæi za to putovanje bi bilo dobro stavit tabletu kisika?
Zagreb,Sesvete

Offline Maxim

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1149
Premještanje akvarija iz točke A u točku
« Odgovori #5 u: Prosinac 15, 2007, 11:51:00 prijepodne »


ma za tako malo nije potrebno, samo pazi da ribice nisu na hladnome...
"Ne lupaj po staklu... i ne packaj prstima... Ej! ...aj, molim te, odi tamo gledati televiziju"

Offline lopov-jack

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
Premještanje akvarija iz točke A u točku
« Odgovori #6 u: Prosinac 15, 2007, 11:53:00 prijepodne »
bit će u autu,a stavit ćemo i u prenosivi hladnjak, tak da mislim da im neće bit previše hladno
Zagreb,Sesvete

Offline lopov-jack

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
Premještanje akvarija iz točke A u točku
« Odgovori #7 u: Prosinac 15, 2007, 11:58:00 prijepodne »
znaći zaključak je da i nije to neki problem za premjestit, hvala na savjetima
Zagreb,Sesvete

Offline eragon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 79
Premještanje akvarija iz točke A u točku
« Odgovori #8 u: Prosinac 24, 2007, 23:01:00 poslijepodne »
dobro je to znatii