Travanj 24, 2024, 07:43:03 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: co2 manometar?  (Posjeta: 5029 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Akvarist*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Velika Gorica
co2 manometar?
« u: Siječanj 30, 2010, 11:11:45 prijepodne »
http://www.sigmat.hr/shop/industrijska_oprema/zavarivanje/plinska_tehnika/reducir_ventil_kisik_morris/default.aspx
dali ovaj manometar za kisik može ići na co2 bocu i dali treba još na takvu vrstu manometra ići igličasti?
hvala
Velika moć, nosi i veliku odgovornost

Offline chunky

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: co2 manometar?
« Odgovori #1 u: Siječanj 30, 2010, 19:12:16 poslijepodne »
naletio sam na nekaj...

http://www.plantedtank.net/forums/equipment/93216-cga320-fitting.html

Citat:
Inert gas regulators can be converted to CO2 use. No problem. Just either use a CGA-580 regulator to CGA-320 cylinder adapter or just swap the CGA-580 nut and nipple completely out.

Most hydrogen and oxygen regulators can be used as well. Something to look out for is very high working pressures on these regulators.

If the regulators have stainless steel diaphragms regardless of the gas service they are made for can be used for CO2.

Another way to tell if a regulator can be used for CO2 use is to look for adapters. If you find adapters, you know that the regulator can use CO2.

-----------------------------------------------
edit:

evo još neš...
treatrade.hr/pdf/Harris/Regulatori%20825-829.pdf
« Zadnja izmjena: Siječanj 30, 2010, 19:48:38 poslijepodne od chunky »

Offline tonkovic.kreso

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 235
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski brod
Odg: co2 manometar?
« Odgovori #2 u: Siječanj 31, 2010, 00:36:24 prijepodne »
manometar za kisik nemože na co2 bocu

Offline chunky

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: co2 manometar?
« Odgovori #3 u: Siječanj 31, 2010, 06:26:21 prijepodne »
manometar za kisik nemože na co2 bocu

argument? (osim možda razlike u navojima koji se rješava adapterima)
i ja ih gledam pa me baš zanima...

zakaj bi čelična cijev bila baš čelična cijev za kisik, a nebi smio kroz nju pustit da teče voda npr...
i zakaj manometar koji mjeri visoki tlak od 1 do ~200 (0-200)bara "nebi mogao" izmjerit 55 bara ukapljenog CO2? (uz to da su zadovoljeni uvjeti antikorozivnosti membrane)
jedino kaje bitno je manometar niskog tlaka kojih ima od 1-2 (0-1)bara do 1-~50(0-50)bara... i teže ćemo nariktat razliku tlakova od 1-2-3-4 bara na (0-50)barnom manometru....

evo recimo ovaj Harris model 825N-10 ima niski tlak do razlike 10 bara,a po tablici se da iščitat da je prmjenjiv za kisik, zrak, dušik, argon i co2....
i stave mu (pretpostavljam) adekvatni navoj, umetnu papir sa skalom na kojoj piše "opak zadah" i peri...
jedino pitanje je razlike u navojima... zašto bi bili različiti? pa vjerujem jedino zbog punjenja... (u auto primjeni) da u bocu za npr LPG koja ja testirana na (ak me pamćenje služi) 20 bara, ak ti slučajno padne na pamet, nemožeš stavit CNG zbog razlike u priključku, a koji se puni na 200-250 bara...

na kraju krajeva, zašto nebi mogao uz adekvatne adaptere metnut dvije U cijevi (jednu ogromnu i jednu manje ogromnu) i očitavat razliku tlaka u mmHg? jel U cijevima bitno jel O2 ili CO2?

volio bi da me neko razumno i razumljivo demantira da, ako sam u krivu, naučim neš novo, ali bitnije- skužim zakaj je baš to tak...
kolege strojari?
« Zadnja izmjena: Siječanj 31, 2010, 07:27:09 prijepodne od chunky »

Offline Leon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 323
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Šibenik
Odg: co2 manometar?
« Odgovori #4 u: Siječanj 31, 2010, 10:52:07 prijepodne »
Navoji su isti, može se koristiti i za jedno i drugo samo su razlike u izlaznim tlakovima, jer se jedni prilikom mjerenja protoka za varenje mjere u tlaku a kod co2 je u litrama. Za akvarijsku svrhu je to nebitno pošto su izlazni tlakovi minimalni
Što se tiče igličastog ventila, neki kažu da treba a neki da ne treba. Po meni ti ne treba jer ga možeš fino podesiti na desnoj strani iznad izlaza
Šibenik/HR

Offline Akvarist*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: co2 manometar?
« Odgovori #5 u: Siječanj 31, 2010, 12:20:38 poslijepodne »
hvala svima  ;)
 :up:
Velika moć, nosi i veliku odgovornost

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: co2 manometar?
« Odgovori #6 u: Veljača 01, 2010, 08:23:02 prijepodne »
Ja imam regulator za kisik na co2 boci...kad se kod tokara napravi redukcija da se spoji na co2 bocu, može bez problema poslužit za naše potrebe. Eno ga kod mene već 3 godine radi bez problema.

Igličasti ventil je obavezan...jer ako ga se nema, kako se na tlak u boci mijenja, mijenja se i naštimani broj mjehurića. Nekad na više pa potruješ ribe, nekad na manje pa dobiješ alge zbog nedostatka co2.

Offline Akvarist*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: co2 manometar?
« Odgovori #7 u: Veljača 01, 2010, 12:05:53 poslijepodne »
hmm neki kažu da nije obavazan neki da je,kom da vjerujem xd...
a kolko dođe igličasti  i di ga mogu nabavit?
Velika moć, nosi i veliku odgovornost

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: co2 manometar?
« Odgovori #8 u: Veljača 01, 2010, 14:49:43 poslijepodne »
hmmmmm...nisam ja to nigdje procitao nego ti govorim iz iskustva od 4-5 godine bavljenja biljnom akvaristikom, kao sta i sve drugo sta kazem. Dok nisam nabavio iglicasti ventil, svoj Messer manometar sam morao podesavat svaki drugi dan zbog onog sta sam gore napisao.

Ima na naslovnici, rubrika uređenje di sam cijeli co2 sustav opisao u temi Reveal, te gdje sam ga nabavio. 

eriocaulonis

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: co2 manometar?
« Odgovori #9 u: Veljača 01, 2010, 21:03:24 poslijepodne »
Ako kupuješ posebno igličasti...hm...pa on sam košta kao ovaj manometar koji si pokazao na slici.
Ja ti savjetujem sve u jednom: Manometar od Wave-a sa igličastim i magnetnim ventilom za 550 kn na kartice, 495 za kupnju u gotovini u Zoo-Viliju u Novom zagrebu(Utrine). Ja kupio po preporuci člana ovog foruma pod nickom nautilu007 i zadovoljniji ne mogu biti.

Slika istog: http://www.stm-shop.co.uk/acatalog/twinnano_solenoid.jpg