Ožujak 28, 2024, 20:44:09 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Kako sam ja sredio svoj akvarij  (Posjeta: 17553 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bopacak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1058
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Čakovec
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« u: Svibanj 04, 2006, 20:00:00 poslijepodne »


Pa, krenimo redom. Početak tog akvarija bješe prije godinu dana. Napravio sam akv. dimenzija 120x50x60visina. Pitate se zašto? Zato jer sam bio budala greška broj 1), takav je akvarij pre visok da bi se bilje moglo uzgajati kako treba. No i ovako i onako sam šaltao na ciklide, pa sam mislio "ajd pa nebu tih 10cm radilo takvu razliku". Eto kako je to izgledalo:





Grozno, jelda? Greška druga: panj i valisneria više su "vertikalnijeg izgleda", pa je akvarij izgledao kao kockica, a i ovako i onako je visok. Greška treća: nema pozadine (koja po meni avarij "digne" bar za trećinu, ma kakva god da ona bila) tu je pozadina još uvijek zid i dio Pink Floydovog postera.


Nakon toga usljedila je faza da se napravi biljni akvarij, nažalost slike nemam, ali neslavno je završilo (premalo svjetla - previskok akvarij).


A onda, onda je nastao krah, trzavice u mojoj aqua karijeri- par mjeseci zastoj i rodila se ideja.:Tanganyika!


Po uzoru na ostale ciklidaše nastalo je ovo:





Zanimljivo, morate priznati. Ali sve je složeno odokativno. Greška četvta: Nema zlatnog reza, još uvijek nema pozadine, sve je više-manje nabacano, ljevi kraj prazan, desni pun svega i svačega...Kamenje nije tvorilo nikakvu cjelinu, već hrpu kamenja bezveze poslaganog jedan na drugi.


I dalje nije bilo to to, valisnerija mi je u akvariju davala dojam da je akvarij više visok nego dug, što i nije baš oku (bar mom) fino izgledalo. Ljepše izgedaju malo duži akvariji, od onih malo viših.


Faza bogtepitajkojaporedu a ujedno i zadnja je ova:








Dodana je pozadina (shvaćate sad o čemu sam prije govorio: kako pozadina "digne akvarij"), druga novost, dodana je grana koja daje dinamiku i dužinu akvariju, a ujedno i prkosi onim visokim valisnerijama. Poštue se zlatni rez mislim da je svima vidljiv (na mjestu gdje se grana račva).


Greška peta: Obla grana, obli listovi anubiasa, i oštro kamenje?! (Em nije dobro za ribe, em ne formira neku "složnu cjelinu").


To bi ukratko bio životopis mog akvarija.


Zašto sam ovo pisao, pa iz 2 razloga: 1. da ljudi vide moje greške i da ih ne ponavljaju, a drugi je da prokomentiramo/te ovu zadnju fazu, što bi se moglo dodati, što oduzeti itd.


To bi bilo to.


pozdrav aquasapingoljupcima!



Offline Krcko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1103
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb, Republika Pešćenica
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #1 u: Svibanj 04, 2006, 21:12:00 poslijepodne »


meni zadnja faza izgleda mrak, ali ako tebi smeta ovo oštrokamenje izbaci ga i ubaci oblutke možda će izgledati skladnije. Dosta je teško kombinirati kamen i drvo, ljude griješe kad se vode teksturom. Drvo i kamen treba kombinirati prema boji. Isto takotreba izbjegavati kamenje koje se inače nemože naći u vodi, ti si napravio suprotno, stavio si lomljeni granit kojeg u prirodi nećeš naći u takvom okruženju pa ti možda i zbog toga izgleda neskladno.


trkeljam... meni se i dalje sviđa ova zadnja verzija
Ludim smatraju onoga čije se ludost ne poklapa sa ludošću većine!

Offline bopacak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1058
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Čakovec
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #2 u: Svibanj 04, 2006, 21:34:00 poslijepodne »


Da, u planu je svakoko izbaciti kamenje, zamjeniti ga riječnim oblutcima, i srediti stjenu od isto takvih oblutaka, a planiram promjeniti i bodlugu, pošto je ova grozna za održavanje (a i filter kupi one skroz sitne čestice)...


Sljedeće pitanje: koja podloga bi tu najviše pasala? Pretpostavljam neka podloga manje granulacije. Ali pitanje je koje boje...stvarno neznam...

Offline Krcko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1103
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb, Republika Pešćenica
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #3 u: Svibanj 04, 2006, 21:46:00 poslijepodne »
prvo si nabavi oblutke pa onda prema njima kombiniraj podlogu, svakako nek bude sitnija jer će ti onda do izražaja doći i kamenje i podloga, nemoj da ti kamenje bude presvjetlo jer će onda odvlačiti pažnju od ostatka akvarija
Ludim smatraju onoga čije se ludost ne poklapa sa ludošću većine!

Offline bopacak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1058
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Čakovec
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #4 u: Svibanj 04, 2006, 21:50:00 poslijepodne »


Koristan savjet usvakom slučaju. thx

Offline Moris Popovic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 301
    • http://www.2advanced.com
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #5 u: Svibanj 04, 2006, 22:27:00 poslijepodne »
Kakve su to grane? od kuda?
TORINO/ITALIJA
Svaki auto je lijep ali Ferrari je Ferrari

Offline sajonara

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 332
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #6 u: Svibanj 05, 2006, 00:32:00 prijepodne »
Ne znam kak nisi naučil od mene tu pogrešku kad sam ti tristo puta rekel da je moj akvarij (iste visine kao i tvoj) pre visok!!!

Varaždin

Offline lula

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1475
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #7 u: Svibanj 05, 2006, 07:50:00 prijepodne »
Sad je stvarno super.!!
Varaždin / Hrvatska

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #8 u: Svibanj 05, 2006, 08:24:00 prijepodne »


meni se sviđa zbog panja - prvenstveno zbog panja, valisnerija ga ne čini posebnim niti pijesak, ribe su lijepe, ali ono što odskače je definitivno panj - i to način na koji je položen, ko da visi u zraku (vodi).


čini mi se da je fokusna točka u anubiasu i mislim da je dobro smještena (lijeva strana ima prednost jer smo naučeni "čitati" s lijeve na desnu stranu). bez obzira na neprirodnost lomljenog kamenja meni djeluje zanimljivo - znam da je neprirodno, ali je zanimljivo..

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #9 u: Svibanj 05, 2006, 08:30:00 prijepodne »
Po meni jos bilja u kuteve akvarija a panj van i bit ce super...
Edited by: LP25

Offline Irusnjak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4966
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Dobrodol, Sesvete
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #10 u: Svibanj 05, 2006, 10:30:00 prijepodne »
Bopacak, iako u Tanganyiku ne idu drva od kojeg su i mene odgovorili, vidim da je ovo i više nego odlično, dapače jako uredno i pohvalno. Drvo ukupnom dojmu daje itekakav pravi štih, a valisnerije lijepo zatvaraju lijevu i desnu stranu zavjesama. Reci mi samo koliko je akvarij u ovoj postavi i kako to da nema algica; kako ih riješavaš?  

Online Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #11 u: Svibanj 05, 2006, 11:22:00 prijepodne »


a meni je pak jedan od najboljih tanga biotopa bio dio sa hrpom, ali hrpom granja i pokojim listom suhim, sa hrpom kućica neothauma puževa i školjkašima u njima, par kamena i pijesak sitni..


di sam to vidio?


Dokumentarac "Mala riba u Velikom jezeru-Tanganyka"

Offline bopacak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1058
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Čakovec
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #12 u: Svibanj 05, 2006, 11:40:00 prijepodne »


Ljudi griješe, kad kažu da u tanganyici nema grana i drveća. Ljudi, pa pogledajte ovu sliku, zar nije moguće da se jedna takva grana zalomi i u vodu.Po meni to je jedna od ciklid-predrasuda : "u tanganyici i u malawiju nema granja", što je samo po sebi apsurd!


Evoslike:


Edited by: bopacak

Offline bopacak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1058
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Čakovec
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #13 u: Svibanj 05, 2006, 11:45:00 prijepodne »


Citat: Moris Popovic
Kakve su to grane? od kuda?



Granu mi je iz lipika poslao Jednooki na inicijativu ZECa.pretpostavljam da je grana iz neke rijeke ili jezera...

Online Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #14 u: Svibanj 05, 2006, 12:41:00 poslijepodne »
mislim da ljudi to govore iz čisto praktičnih razloga..znamo kakva voda treba tanganjikancima, a isto tako znamo da drvo i lišće vodu lagano kiseli, zažuti...ne može se uspoređivati akvarij sa jezerom, jer te "čačkalice" u prirodi ne mogu utjecati na kemizam vode, dok u akvariju mogu..ali zato su tu aktivni ugljen, soli za tanganykance....ZG voda iz pipe

Offline Irusnjak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4966
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Dobrodol, Sesvete
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #15 u: Svibanj 05, 2006, 14:37:00 poslijepodne »
Neki su rekli da mi niti u malawi akvariju nije mjesta drvu ali sam primjetio da su se samo tada ciklidi mrijestili, a i granje, pogotovo ovakvo gore, akvariju daje i te kako lijep i profesionalan štih.

P.S. Brevisi isključivo vole Jadranske kućice Volaka i upravo su u takvima kod mene živjeli i mrijestili se. Sve ostalo otpada

Offline nature

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Why can't humans behave more like animals?
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #16 u: Svibanj 05, 2006, 15:59:00 poslijepodne »


akvari je prekrasan..


no bilje je nepotrebno.. sto se tice koliko toliko biotopa.. no nije bed lijepo izgleda
bogat je onaj koji malo daje ..

Offline cico047

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 622
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #17 u: Svibanj 05, 2006, 16:55:00 poslijepodne »


bopačak, nađi koju sliku snimljenu pod vodom gdje se vidi koja grana...
ja je još nisam našao...
Jarun/ZG
Tanganyika

Offline nature

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Why can't humans behave more like animals?
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #18 u: Svibanj 05, 2006, 17:03:00 poslijepodne »


mislim da se moze naci u tim jezerima grana istom vjerovatnoscu kao grana u nasem moru... vidi se na fotki da se podloga sastoji od stijena... i prije drvo strune do pola pa eventualno padne u vodu i nakon toga se brzo raspadne..


no ne kazem da se sigurno nemoze naci.. ali slazem se da nije "karakteristika" tog biotopa... za razliku od potoka i rijeka koji/e teku kroz prasume i tome sl.
bogat je onaj koji malo daje ..

Offline cico047

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 622
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #19 u: Svibanj 05, 2006, 17:07:00 poslijepodne »


slažem se...
ne kažem niti ja da se ne može naći, ali jednostavno nisam vidio sliku iz jezera gdje se vidi..
Jarun/ZG
Tanganyika

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #20 u: Svibanj 05, 2006, 17:13:00 poslijepodne »
Super. Podforum je uredjenje akvarij. Imate podforum biotopi, tamo o tome pricajte!!!
Salim se, naravno!

Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Njofra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1200
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #21 u: Svibanj 05, 2006, 18:11:00 poslijepodne »
Ruki ti i dobro zboriš al kad je več tema nek ide do kraja pa lako se i premjesti.
Ja Tanganyku isto uvijek vidim nekako sa nekim korijenom granama i slično za razliku od Malawia,mislim da su tome razlog ribe i njhove boje a i mirnije plivanje za razliku od malawia, uz koji baš paše takav štimung u akvariju.Možda je ovo od bopacaka malo extremniji primjer što se tiče grana ali ja akvarij svakako odličan i malo više od toga
I\'VE WATCHED THE MOON GROW OLD

Offline bopacak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1058
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Čakovec
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #22 u: Svibanj 05, 2006, 23:32:00 poslijepodne »


Cico, samo zato što nemožeš pronaći fotku tanganyike gdje ima grane, ne znači da je nema. Slažem se sa tim da granje nije karakteristika Tanganyike, ali da ih ima (po mom mišljenju) i u vodi, to sigurno (zakon vjerojatnosti). Tanga je 3. jezoro poveličini na svijetu, i ako tu nema bar 10 tona granja, ja ću se gol po najvećem snjegu na -38 postaviti na trepavice......i još ću pjevati Severininu "štiklu"...


Cico samo za tebe:





Njofra, i sad misliš da sam malo ekstrmniji što se grane tiće?



Offline Fenix

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1046
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #23 u: Svibanj 05, 2006, 23:55:00 poslijepodne »
photoshop na djelu
Zagreb/Malešnica

Offline bopacak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1058
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Čakovec
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #24 u: Svibanj 05, 2006, 23:58:00 poslijepodne »


Svi oni koji nevjeruju nek utipaju na google "tanganyika", izlistat će vam 1000 ovakvih fotografija...

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #25 u: Svibanj 06, 2006, 00:02:00 prijepodne »
bopacak, mislim da nasjedaš na fenixove pikače

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #26 u: Svibanj 06, 2006, 00:02:00 prijepodne »
najlakše je slikat dravu i reći da je to tanganyika

Offline Fenix

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1046
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #27 u: Svibanj 06, 2006, 00:04:00 prijepodne »
boris salim se ja...



Elena&Davor- kazete Drava?!


Zagreb/Malešnica

Offline bopacak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1058
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Čakovec
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #28 u: Svibanj 06, 2006, 00:19:00 prijepodne »
Pa znam da se šalite, ono sam rekao zbog drugih, "ozbiljnih" SS-ovca (SUPER_SKEPTIKA)!!! (kad smo več kod pikača)

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #29 u: Svibanj 06, 2006, 00:22:00 prijepodne »
pik, pik hehehedobio pikača

Offline nature

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Why can't humans behave more like animals?
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #30 u: Svibanj 06, 2006, 11:28:00 prijepodne »


... dobro veli Ruki... ima mjesta u "biotopu" za ovakve rasprave...


no kao sto sam rekao.. tu i tamo neko trulo drvo i upadne ali i dalje mislim da nije karakteristika tog biotopa ... mislim veliko e to podrucje.. svasta bi se moglo naci ....


bez obzira kao sto rekoh lijepi akvarij... a o biotopima mozemo u rubrici biotopa.. pa nemojte se ustrucavati... slobodno navratite... kao sto se vidi iz postova svako ima svoje misljenje pa da to sve povezemo i donesemo neke "standarde" odredjenog biotopa da one koje zanimaju mogu malo sigurnije odluciti kako urediti neki biotop... jer ja sam na netu pronasao puno razlicitih podataka.. a najmanje informacija o nekom podrucju u stilu recimo samo jedne rijeke (mislim na JA koju sam do sada htio sloziti no previse sam i zurio i dobio krivih infoa)
bogat je onaj koji malo daje ..

Offline cico047

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 622
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #31 u: Svibanj 08, 2006, 08:41:00 prijepodne »
Citat: bopacak



Cico, samo zato što nemožeš pronaći fotku tanganyike gdje ima grane, ne znači da je nema. Slažem se sa tim da granje nije karakteristika Tanganyike, ali da ih ima (po mom mišljenju) i u vodi, to sigurno (zakon vjerojatnosti). Tanga je 3. jezoro poveličini na svijetu, i ako tu nema bar 10 tona granja, ja ću se gol po najvećem snjegu na -38 postaviti na trepavice......i još ću pjevati Severininu "štiklu"...


puno hvala na slici, eto nešto naučih ...


ali ono što sam htio reći, a što je nature već spomenuo...
u knjizi Ed Konningsa: Tanganyika Cichlids in their natural habitat, ima puno slika riba u svom prirodnom okruženju, kako i sam naslov knjige kaže...
čini mi se, da niti na jednoj slici nisam vidio niti granu niti biljku, samo kamenje i alge...
naravno, to ne znači da biljaka i grana nema u jezeru, ali, kao što kaže nature nije karakteristično...
isto tako nitko nikome ne brani da uredi svoj aq kako mu odgovara...
Jarun/ZG
Tanganyika

Online Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #32 u: Svibanj 08, 2006, 09:25:00 prijepodne »


ok..ajmo malo bit picajzle... što je biotopski akvarij? mali komadić prirode, vjerno rekonstruiran u našem domu? slažete se s tim? znači, mogućnosti su enormne...Tanganyka može biti i kamenje samo, i dio sa hrpom granja i lišća nanesenog strujama i blatno ušće nekog potoka sa trskom i pješćani dio sa ono malo vegetacije koja raste unutra i akvarij sa vodenom zmijom koja jede male školjkaše zavlačeći se u njihove kućice i fck bazen sa krokodilom, jer se i oni ponekad u Tanganyki pojave i masa drugim opcija, izgleda...to je preveliko da bi bilo jednostavno strpat u neku šablonu, a opet jednostavno jer ima mnogo mogućnosti...nemojte ograničavat prirodu svojim ipak ograničenim mišljenjem zbog umjetno stvorenih percepcija baziranih na nedostatku kompletnih informacija, jer samo zato što nećeg nema na slici, ne znači da toga nema uopće .. Još jedan prumjer..naježim se kad čujem "amazonski biotop" ..još se više naježim kad ja izreknem takvu nebulozu,a zna mi pobjeć... u amazonskom slivu imate sve,ali apsolutno sve opcije koje možete zamisliti i što se samog aquascapinga tiče, možete složiti izgledom identične akvarije amazona i tanganyka, samo druge ribe unutra ubaciti i ne bi fulali ....


drugo je što mi imamo neke slike u glavi pa si uglavnom ograničavamo kreativnost...

Offline Njuška

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1492
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Rijeka
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #33 u: Svibanj 08, 2006, 10:23:00 prijepodne »


Biotopski akvarij bi trebao izgledati shodno potrebama riba (i inih organizama) koje imaju karakteristične navike i ponašanja npr, tanganyika školjkaši - pijesak, prazne ljuštura školjki ili kućice puževa i eventualno koji kamen. Dvodohalice - spora voda, puno plivajućeg bilja. Za neke ribeje teškosložiti biotop jer jednostavno nema smisla npr. neonke - žive u mutnim vodama s muljevitim dnom ili npr. sjekirice - njima treba samo otvorena voda i otvoren prostor iznad akvarija za vratolomije. Nikakav korijen ili kamen.


Dakle, "biotop" je uglavnom kompromis između pokušaja da se iskopiraju fiziološke i kemijske karakteristika vode, vrste bilja,viših organizama i oku ugodanog, "ikebaniziranog" komadića prirode u našim domovima.
Rijeka / Hrvatska
...nakon duge i teške muke dobio sam internet...

Offline cico047

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 622
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #34 u: Svibanj 08, 2006, 10:49:00 prijepodne »
je, ako ćemo tako onda i morski možebiti i smdrljiva riva gdje izlazi kanalizacija, nakupina probušenih luftića koje su česi ostavili na kraju sezone, prazne limenke ili gume od fićeka otpale s neke barke... itd, itd., pa nitko ne pokušava to imitirati u svom morskom...
Jarun/ZG
Tanganyika

Offline cico047

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 622
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #35 u: Svibanj 08, 2006, 10:51:00 prijepodne »
a jednom sam i borovu granu vidio u moru... pa nitko ne stavlja granu u morski...
Jarun/ZG
Tanganyika

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #36 u: Svibanj 08, 2006, 11:18:00 prijepodne »
Ja se nekako sa Cicom slazem vise nego s Vedranom. Pod biotop smatram reprezentativnu sliku nekog pravog biotopa s ribama i biljkama iz tog podrucja.
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Online Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #37 u: Svibanj 08, 2006, 11:18:00 prijepodne »


dobro, ne znam sad čemu ova ironija, al ajde... ako ćemo tako u biti nema biotopa bez coca cola boce, ali mislim da malo nisi shvatio bit gornjih postova...


općenito je mišljenje da je malawi i tanganyka "biotop" hrpa naslaganog kamenjai sitni pijesak bez bilja i tog se drži kao nekog zakona i ne samo da se većina ljudi toga drži, nego si eto i sam napisao da ti nije karakterističnoza Tanganyku da se slaže akvarij sa granjem..to tvoje mišljenje je po meni rezultat gledanja hrpe slika akvarija po netu gdje se vidi samo kamenje i ribe..po tim slikama ti podsvjesno ili svjesno u svojoj glavi stvaraš izgled "ispravnog" akvarija tih područja i ne prihvaćaš nove mogućnosti, dok s druge strane ne uzimaš u obzir da se drvo u malawi i tanganyku ne stavlja uglavnom zbog kemizma vode u malim sistemima..ali to opet ne znači da nije moguće, da toga u nekom djeliću orirode nema ili da se akvarij koji to ima mora manje smatrati "biotopskim " od onoga koji odgovara uopćenim šablonama tih tipova akvarija...po meni je to ograničavajuće razmišljanje...


a ako ćemo baš o "karakterističnom" Tanhanyka biotopu, razmislite malo o činjenici koliko je to veliko jezero...ej, ima valove ko more...znate li što bi bio karakterističan biotop? Akvarij s vodom... prazan...


moj post uostalom nije gore da nekom solim pamet nego da ukažem na jednostavnu mogućnost da se može gledati i izvan usvojenih okvira slaganja akvarija, bilo običnih bilo "biotopskih" , al kome to nije jasno možda izvan tih okvira nikad ni neće izaći...

Offline cico047

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 622
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #38 u: Svibanj 08, 2006, 11:57:00 prijepodne »
Citat: Vedran



...općenito je mišljenje da je malawi i tanganyka "biotop" hrpa naslaganog kamenjai sitni pijesak bez bilja i tog se drži kao nekog zakona i ne samo da se većina ljudi toga drži, nego si eto i sam napisao da ti nije karakterističnoza Tanganyku da se slaže akvarij sa granjem..to tvoje mišljenje je po meni rezultat gledanja hrpe slika akvarija po netu gdje se vidi samo kamenje i ribe..po tim slikama ti podsvjesno ili svjesno u svojoj glavi stvaraš izgled "ispravnog" akvarija tih područja i ne prihvaćaš nove mogućnosti, dok s druge strane ne uzimaš u obzir da se drvo u malawi i tanganyku ne stavlja uglavnom zbog kemizma vode u malim sistemima..ali to opet ne znači da nije moguće, da toga u nekom djeliću orirode nema ili da se akvarij koji to ima mora manje smatrati "biotopskim " od onoga koji odgovara uopćenim šablonama tih tipova akvarija...po meni je to ograničavajuće razmišljanje...





pa nije baš tako... rekao sam da sam gledao slike od Konningsa snimljene u jezeru, a ne akvarije... prolistajte malo knjigu pa će vam sve biti jasno...
naravno, nigdje ne piše da to tako mora biti... ali to su fakti snimljeni u prirodi koju mi pokušavamo kopirati...
netko više netko manje, netko namjerno netko slučajno...
Jarun/ZG
Tanganyika

Offline frida lang

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 407
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #39 u: Svibanj 15, 2006, 23:00:00 poslijepodne »


Citat: cico047
je, ako ćemo tako onda i morski možebiti i smdrljiva riva gdje izlazi kanalizacija, nakupina probušenih luftića koje su česi ostavili na kraju sezone, prazne limenke ili gume od fićeka otpale s neke barke... itd, itd., pa nitko ne pokušava to imitirati u svom morskom...






split

Offline frida lang

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 407
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #40 u: Svibanj 15, 2006, 23:01:00 poslijepodne »


uh, šta se ovdje zahuktalo!


mene zanima šta si ono stavio za pozadinu...Edited by: katija
split

Offline bopacak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1058
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Čakovec
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #41 u: Svibanj 16, 2006, 10:24:00 prijepodne »


U jedno sam siguran, ciklidaši su stvorili predrasude tipa: "U ciklid akvarij ne idu grane, ne idu panjevi i ne idu biljke." To tako ispada kada npr Tanganyiku gledamo generalno, zato jer kamenje prevladava, al kad bismo ronili u Tanganyici na 100različitih mjesta, vjerujem da bi vidjeli 100 različitih biotopa...zaboga pa tanganyika je ogromno jezero tamo ima svega, od boca cocacole, fićekovih guma, pa sve do srušenog drveća u vodi... zar nije moguće da se u Tanganyici na površini 120x50cm nađe jedan sličan prizor kao u mom akvariju?

Offline bopacak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1058
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Čakovec
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #42 u: Svibanj 16, 2006, 10:25:00 prijepodne »
Katja pozadina je običan tiskarski crni papir.

Offline dare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1306
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zdenci Brdovečki
  • 091/5892288
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #43 u: Svibanj 18, 2006, 19:28:00 poslijepodne »
Ak se čovjeku sviđa nek mu bude osim toga akvarij izgleda jako lijepo a sve one mudrosti - zlatni rez i tome slično bacite u smeče. Staro drvo ne mijenja jako kemizam vode a lijepo izgleda,a dali u globalu u jezeru ima samo 0.00025 % granja po kilomertu obale menin se sviđa baš taj segment a sve ostalo mi je kliše i dosadno.Bilje osim što je korisno i lijepi izgleda ako nemaš pedeset raznih vesta ko ja. Za granu znam da malo pluta ,to je jedina zamjerka jer stoji malo ali kad sjedne i to če sjesti.Nisam neki autoritet u akvaristici ali znam što je lijepo i to je sebi svrha.

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #44 u: Svibanj 18, 2006, 23:45:00 poslijepodne »


uuuuuuh! ne diraj u zlatni rez


dare, nemoj ljudima govoriti da zlatni rez bace u smeće, jer to je jedan od temelja estetike od starih grčkih vremena. nije zlatni rez dovoljan da ti akvarij lijepo izgleda, nije niti uvjet da ga kombiniraš u akvariju... ali stoljeća povijesti umjetnosti koja progovaraju kroz zlatni rez (koji je i danas sveprisutan) ipak imaju neku težinu i značaj. mislim da zlatni rez nije za odbaciti, ali nije ni da ga se moraš držati k'o pijan plota. daj, ako znaš što je lijepo, objasni nam, nemoj se sramiti, podijeli s nama svoje iskustvo. pa zato je i otvoren ovaj podforum o uređenju akvarija. ne znam tko bi bio taj "autoritet u akvaristici" - prije nas sve shvaćam ravnopravnima u raspravi i neravnopravnima po iskustvu (možda su administratori malo ravnopravniji od nas ostalih običnih smrtnika)

Offline Sheep

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #45 u: Svibanj 19, 2006, 13:26:00 poslijepodne »
ma, filozofirate malo previše. ak je dobro i ribama i vlasniku, dobro je. sve ostalo je blago preseravanje.
5 sezona u par dana,viva Torrent
Zadar

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #46 u: Svibanj 19, 2006, 16:03:00 poslijepodne »


malo generaliziraš... ili banaliziraš... svejedno... filozofiranje je nekaj drugo.


e, a ovo za blago preseravanje mi je baš došlo onako. now you hurt my feelings

Offline Krcko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1103
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb, Republika Pešćenica
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #47 u: Svibanj 19, 2006, 17:18:00 poslijepodne »


eto bopacak je složio svoju viziju Tanganyike i molim da ga se zbog toga ne baca na lomaču (bar ne još) ako su životinje sretne i ako su ima zadovoljene njihve životne potrebe tko od nas može tvrditi da negdje u tom ogromnom prostranstvu ne postoji biotop sličan bopacakovom.


Generaliziranje oko biotopa pada u vodu samom činjenicom da postoje iste životinske vrste koje žive u različitim biotopima, ne mislim tu samo na Tanganyiku i ciklide već i morske i riječne ribe...
Ludim smatraju onoga čije se ludost ne poklapa sa ludošću većine!

Offline dare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1306
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zdenci Brdovečki
  • 091/5892288
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #48 u: Svibanj 19, 2006, 19:59:00 poslijepodne »


Citat: Sheep
ma, filozofirate malo previše. ak je dobro i ribama i vlasniku, dobro je. sve ostalo je blago preseravanje.



Baš sam to želio reč- hvala na slobodnom izrazu.


Dali je idealno kad je samo kamenje,bijeli pjesak i ribe??KLIŠE KLIŠE KLIŠE. NE, prvo kamenje koje se obično gomila nije nikakav isječak iz prirode a BIJELI pjesak je samo šminke radi jer je to u prirodi obično nezanimljiv MULJ koli si niti jedsn akvarist nebi stavil u akv. jer bi imal gustu juhu a ne bistri akv. , pa di je tu biotop?? Akvaristika je umjetnost u hobiju među kućnim ljubimcima i kao takva ima pravo na slobodu izričaja, a sve su ostalo tehnikalije. Neko se pali na biotop mjesta koje mu se sviđa a neko na umjetnićko-dekorativnu stranu iste priće. Da jeXY složio nešto ružno sa stanarima koji če se poubijati svaka kritikan je dobrodošla kao u mom slušaju ali kada neko složi svoj akv. pa ga doradi na bolje to je onda samo za pohvalu( ako treba može i komentar -vlastita kritika) Imaju ljudi i gore kombinacije pa čak i pa nikom niš . Ja a valjda i vi, stano nešto prčam po akv. dok ne dođem do ( svog) savršenstva, jer to je hobi koji je dinamičan iako to i nije uvjek u interesu riba več kao što reče kolega ukras u stanu i zanimacija pojeedinca. Niko ne kupuje psa zbog psa več zbog sebe( malo sebično) pa tako i mi hobisti a prifići su nešto drugo izuzev biologa.


Tako to ja vidim.Nadam se da nisam nikog povrijedio


Edited by: dare

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #49 u: Svibanj 19, 2006, 22:59:00 poslijepodne »


Ošli mi u totalni offtopic.A tema kako bopacak uredio svoj akvarij. UREÐENJE AKVARIJA, eto naslov podforuma, sve na mjestu, komentiramo uređenje akvarija bla, bla, bla. Recimo, pošto nemamo ciklide ne uključujemo se u podforum o ciklidima.I ne pada nam na pamet upadati ljudima u njihovu raspravu i govoriti im da se blago preseravaju i filozofiraju ili da nam baš fali riječi za slobodniji izraz... Ljudi, koga ne zanima tema uređenje akvarija nek se ne javlja, a ne mora ni čitati. Pogotovo jebezveze pisati da neštošto je u temeljima estetike već stoljećima za koš. Ako govorimo o uređenju akvarija (pod uvjetom da nam je cilj složiti nešto što LIJEPO izgleda) estetiku ne možemo izbjeći.


Kliše, sloboda izražavanja,... cool!Idemo o tome u posebnoj temi. Nitko nam ne brani da razgovaramo o onome što nas sve muči kod uređenja akvarija - o kompoziciji, perspektivi, dinamici, bojama, simetriji, zlatnom rezu, raspoređivanju bilja, oblicima... Samo, da bismo o tome raspravljali nešto malo moramo i znati (ili se barem za to zanimati), a ne samo sve popljuvati da je filozofiranje (u negativom smislu) ili blago preseravanje. To meni zvuči BLAGO PODCJENJIVAČKI. No, kao što rekoh, ošli mi u offtopic. Bopacak, sorry prijatelju, otimam ti temu

Offline bopacak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1058
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Čakovec
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #50 u: Svibanj 19, 2006, 23:59:00 poslijepodne »


Davore prijatelju, oprošteno ti je! Jel može jedna dobroćudna frendovska konstruktivna kritika? Naravno da može: Smatram da si previše vezan uz neke postavljene temelje u umjetnosti i da se/nas podcjenjuješ, jer te "temelje" postavili su ljudi (obični ljudi sa nešto malo talenta, podosta znanja i puno truda), a prije njih ti "temelji" su se smatrali kao smeće. Pa zar je nerealno za očekivati da mi kao grupa i pojedinci nemožemo pomaknuti barem za milimetar neke granice? Mislim da nije,i mislim da možemo. Evo jedan konkretan primjer : ja osobno pokušavam srušiti neke ciklid predrasude o kojim sam već pisao, i mislim da argumentima, iskustvom i dokazima mogu uvjeriti neke ljude da griješe. A to dali sad u ovom trenutku možda JA griješim, to će pokazati vrijeme...


BDW: dare, do savršenstva nećeš doći, njega nema, jedino pravo, neuništivo, nepromjenjivo i savršeno je ideja, a svaka realizacija te ideje završit će kao nesavršena kopija ideje...

Offline Njofra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1200
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #51 u: Svibanj 20, 2006, 02:06:00 prijepodne »
Ljudi pa  kud bi došli kad bi svaki akvarij bio kao po nekom predlošku(pravilu)pa svi bi bili isti,zato je ovaj baš osvežavajuć.
I\'VE WATCHED THE MOON GROW OLD

Offline dare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1306
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zdenci Brdovečki
  • 091/5892288
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #52 u: Svibanj 21, 2006, 11:07:00 prijepodne »


Kad sam svojim akvarijem bio prezadovoljan nazvah ga princezom ali sad vidim da se da još štošta napraviti. Naravno savršenstvo ne postoji pitanje je samo koliko smo mi sami zadovoljni sa onim što smo postigli i TO rado povjeravamo VAMA na ovom forumu. U prirodi svaki kutak ti i ne oduzima dah, mi pokušavamo složiti svoj mali dio toga što idealiziramo o onom o čemu sanjamo.Ja osobno imam ciklide sa biljem i ne prave mi neke štete a osim toga preostale su mi neke tetre -sjekirice iz stare postave zajedno sa platijem i svi su živi i zdravi i nitko ih ne proganja. Eto to su dvije -NEMREŠ TO SKUPA- ideologije koje metodom pokušaja i pogreški uspijeh pobiti. Ako netko složi nešto novo i to funkcionira to je onda samo za dobrobit ostalima i hvala na dobronamjernim kritikama. Meni su više štete napravili skalari nego lifallili ili neki drugi afrički ciklidi.


LIJEPOTA i ostale formule mogu pomoči ali bez vizije i talenta to sporo napreduje.I pitanje+ ne bavimo li se mi to nekim HOBIJEM ??


Eksperiment koji funkcionira je pronalazak i svakako ga treba cijeniti(pa ni leonardo da vinchi nije bio svačen a sada ga svi kuju u zvijezde).


Za uvrijeđene-molim oprostite mi , nadam se da sam se objasnio i ne stavljajte mi riječi u usta bez cijelog konteksta, jer mi nije bio nikog uvrijedit nego podržati nove ideje u akvaristici.

Offline Senna6666

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 30
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Gunja
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #53 u: Lipanj 03, 2006, 20:10:00 poslijepodne »


Dare care i njofra slazem se u potpunosti se slzem s vama i pojedinim komentarima prije !!!


Svako ima svoj ukus a o UKUSIMA SE NE RASPRAVLJA !!!


Meni se osobno aq uistinu svidja i sama zamisao i ono sto je dobiveno je ono sto je izaslo iz njegove glave i upravo iz tog razloga je prelijepo !!!


A ako neko ganja biotop odredjenog podrucja onda bi morao otici tamo osobno i ponijeti aq tamo i preseliti povrsinu dna u svoj aq-cm po cm !!!


Napravite sami svoj biotop i napravite nesto sto nema nigdje a sto se vama osobno svidja a od ostalih prihvatite samo prijedloge sto bi se moglo jos ubaciti ili izvaditi - nikad ne pitajte druge jel im se to svidja-ovisi o tome tko ce pogledati vas post !!! A ne vole svi isto,i na kraju krajeva bitno je da se vama svidja,jer cete vi biti ti koji se odmaraju uz njega i koji ga gledaju !!!


Nemorate znati kako ta jezera zbilja izgledaju da biste napravili svoje malo jezero u tih 0,5-3 m2 povrsine iz razloga :


MASTOVITOST JE DALEKO VAZNIJA OD ZNANJA !!!
Riba je riba-nigros je nigros

Offline Kive

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 424
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zg
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #54 u: Lipanj 07, 2006, 12:29:00 poslijepodne »
Ja kazem da ste svi malo zabrijali i unistili temu
zg.centar

Sve bi cure htjele spavati sa mnom, ali ja nikad nisam pospan

Offline mars

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
Kako sam ja sredio svoj akvarij
« Odgovori #55 u: Lipanj 09, 2006, 14:13:00 poslijepodne »
Što god vi svi rekli ovaj akvarij izgleda cisto ok.!!!! svaka cast majstoru, ako nista drugo a onda na trudu.
slavonski brod!!!!