Ožujak 28, 2024, 22:56:09 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: čišćenje opreme  (Posjeta: 1458 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline riki_lh

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Poreč
čišćenje opreme
« u: Ožujak 06, 2016, 17:31:05 poslijepodne »
Dragi moji sup(a)utnici u akvaristici, treba mi pomoć od nekoga tko bolje pamti od mene. Sjećam se posta sa Leline stranice o otopini koja otapa koraline/kalcifikate kod pranja opreme.. (slika)
 Osobno mi je ljepše kada oprema u akvariju dobije sve one grbice i ljubičaste patine po sebi pa se nakon par godina pretvori u dio reefa.... Tim više danas imam veći problem to očistiti...
 Odlučio sam pospremiti opremu koju ni do sada nisam upotrebljavao, a sada ću još manje.. i doživio onaj šok koji bi i svaki od vas doživio da krene ormare, stalaže, "neka" skladišta di nešto akvaristike ima, pospremiti. Iznosim pred ulazna vrata cijelu hrpetinu.. i mislim tjt kad ono još jedna vrečica filterskih spužvi, pa još jedna cijevi i priključaka plastičnih od krojenih preljeva, pa kemije razne, ej i kanta od tri kile phosremovera hahahha... a da mi je trebalo vjerojatno bi išo kupiti :-D
Dakle.. Pomoć mi treba u obliku nformacije da li je otopina od 5% hcl u vodi u redu za čišćenje opreme, bez da se ozlijedim i bez da se oprema uništi ili predlažete jaču koncentraciju?

 Lp
 Riki
><((((º>

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: čišćenje opreme
« Odgovori #1 u: Ožujak 06, 2016, 17:57:34 poslijepodne »
Otopina ocat i voda meni daje super rezultate. Stavis onako od oka octa pomisas s vodom obicnom i ostavis opremu da radi 2-3 sata. Sve lipo ocisti. Nakon toga izlijes vodu i ulijes novu bez octa samo cistu. Opet ostavis opremu da vrti 2-3 sata i to je to.

Offline riki_lh

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Poreč
Odg: čišćenje opreme
« Odgovori #2 u: Ožujak 06, 2016, 18:11:44 poslijepodne »
Hvala Slim, pokušati ću tako, ali bojim se da je ta otopina octene kiseline slabašna za moje "kore".
Prao sam ja to sa tom g.n. HCL kiselinom i to je odradilo posao unutar skimera koji nije dostupan za četkanje ni četkom za boce.... ali se ne sjećam omjera... zbog godina... godina otkad sam to radio i godina koje nosim  ;)
><((((º>