Travanj 20, 2024, 05:20:38 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Sva oprema  (Posjeta: 1189 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline King

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Sva oprema
« u: Rujan 15, 2009, 15:27:39 poslijepodne »
Ljudi ceo forum sam pregledao al' video 101 marku raznih stvari i nikako da shvatim koja je najbolja i koja oprema treba za morski?? Kakav filter,kojeg protoka? kakav skimmer i zashta to uopste sluzi... Please help.... :)

Offline dare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1306
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zdenci Brdovečki
  • 091/5892288
Odg: Sva oprema
« Odgovori #1 u: Rujan 20, 2009, 21:34:59 poslijepodne »
Akvarij, živi kamen , sol i destilirana ili RO voda, rasvjeta i grijač te streem pumpe.
To je dosta za meke koralje-najbolje za početak.( dobro če doči i aktivni ugljen i fosfat remoover)

Ako imaš koze,rakove,ribe i ko zna što još teba ti i aktivni ugljen i fosfat remoover od kemiske filtracije i skimer za biološko onečiščenje.

Ako poželiš tvrde koralje trebat češ i kalcij reaktor,zeovit,......i ko zna koliko vrsta bošica i testera ta sve i svašta.
To bi bilo otprilike to za početak :roll: Nisam ekspert ali sam barem napisao par redaka.

Offline King

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: Sva oprema
« Odgovori #2 u: Rujan 20, 2009, 22:13:27 poslijepodne »
Hvala puno a jel znash neshto o proizvodjacima... koj je bolji itd??? da ne kupim sve i posle sve ribe da mi se "prevrnu" zbog  :nuclear: losheg filtera.

Offline zeljkoc

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 638
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Sva oprema
« Odgovori #3 u: Rujan 20, 2009, 22:41:59 poslijepodne »
Imas brdo proizvodaca, sto s istoka, sto europskih, naravno zapad (ameri) ne zaostaje, ja ti mogu nabrojati neke koje imam ili za koje sam cuo da su ok!

H&S, Tunze, AquaBee, ATI, Eheim, Aqua Medic, Schuran, Wave, Octopus .... ima toga koliko te volja, najbolje ti je malo proguglati prije kupovine.
Ja također koristim neke male jeftine pumpice tipa do 500 l/h protoka koje bacam nakon oko 1g jer toliko izdrze u morskoj vodi. Jeftine su, pa mi je to jeftinije nego kupovati neke skupe koje bi izdrzale mozda godinu duze, a kostaju 6x vise. Sve ima svoju cijenu, a na tebi je da se odlucis sto ti se isplati. Uglavnom koliko novca, toliko kvalitete i pouzdanosti.

Offline King

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: Sva oprema
« Odgovori #4 u: Rujan 21, 2009, 13:29:41 poslijepodne »
Hvala zeljko...A koje je marke ta tvoja pumpa i skimmer? koliko sam ja shvatio skimer sluzi da pravi penu i mehurice?? :rolleyes: malo sam zbunjen oko toga zashta sve to sluzi???

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Sva oprema
« Odgovori #5 u: Rujan 21, 2009, 13:41:01 poslijepodne »
gle... nemoj sad  i ti kao dare, prvo skok u vodu, a onda vikat - ne znam plivat, pomozite!..

tako dugo dok ne pročitaš i ne shvatiš ČEMU skimmer uopće služi, ne da mi se ništa previše pisati u temi... iako bih na tvoje pitanje jednostavno mogao napisati -kakva je razlika između Yuga 45 i Mercedesa SLK 500... i jedno i drugo su automobili, služe da se dođe od točke A do točke B, ali...

u svakom slučaju treba ti biti jasno nekoliko stvari
a) morska akvaristika je skup sport
B) traži barem osnovno poznavanje pojmova, opreme, biologije, kemije, organizama
c) to se stječe ČITANJEM i učenjem , prije praktičnog dijela, tek nakon toga se stječe neki dojam o tome ŠTO i KAKO se želi od morskog akvarija
d) nakon toga se kreće s nabavkom i pitanjima vezanima uz nabavku

Offline zeljkoc

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 638
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Sva oprema
« Odgovori #6 u: Rujan 21, 2009, 13:55:01 poslijepodne »
Da, kao što šef V kaže trebaš se malo educirati o svemu. Ima raznih knjigica na netu. Imam ja nešto u manjem formatu što bih ti i preko maila mogao poslati pa se javi na pp.

H&S je kod mene marka skimmera, glasna stara kanta s dvije pumpe, ali radi ko sat, red veličine za novo oko 1000 EUR ako te i cijena zanima, ja sam naravno kupio za puno manje jer je polovno 
Od Eheima koristim povratnu pumpu, cijena oko 150 EUR.

Pozz