Ožujak 28, 2024, 13:01:28 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: ... a i ciklidni  (Posjeta: 27917 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
... a i ciklidni
« u: Travanj 16, 2015, 15:40:06 poslijepodne »
Dakle, nov sam ovde na forumu, ali ne i u svetu akvaristike.
Kako renoviram i sređujem kancelariju, rešio sam da ubacim i jedan akvarijum u istu. Mislim, ipak u društvu akvarijuma svaki je sastanak prijatniji.

Dimenzije akvarijuma spoljašnje 200x17x45cm  staklo 10mm .

Trenutno od riba nema bas nešto previše jer je ipak u fazi formiranja, ali osmišljen je kao akvarijum u kome će se nalaziti isključivo mužjaci ciklida. Pretežno mbune (koje rastu do 10 cm) i možda (ako se ribe budu slagale) 2-3 različita muzjaka tropheusa. Sem riba, u akvarijumu će se nalaziti i bilje (za sad je ovo funkcionisalo u drugom akvarijumu) Criptocorine i Anubiasi.

Dakle, zanima me:
1. dal neko ima iskustva isključivo sa mužjacima mbuna (da se samo oni nalaze u istom akvarijumu) . Video sam par akvarijuma uzivo i tvrde da je to izvodljivo i da nije nikakav problem (ako je verovati), ali me zanima još i dodatno misljenje (idejno: Demason, Mpanga, Maigano, P.Chevere, P.Polit (ili Afra membe deep) )
2. Da li mogu 2 ili 3 različita muzjaka tropheusa da se drže zajedno u akvarijumu bez ženki. (primer: po jedan muzjak od vrste Bemba, Dubiosi, Ikola)


Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #1 u: Travanj 16, 2015, 15:58:21 poslijepodne »
Ovde je postavljen video (nadam se da je dozvoljeno ukoliko nije izvinjavam se i nek moderatori izbrisu post)

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #2 u: Travanj 17, 2015, 10:12:54 prijepodne »
moje je skromno misljenje da nebih nikada mijesao biotope...ili Malawi ili Tanganyka(za koju navijam :) )
Uz to, treba voditi racuna da su Tropheusi iskljucivo biljojedi i teskoje onda hraniti....riskiras bloat ako jedu proteinsku hranu. Imas divan lijepi i veliki akvarij....sve pretpostavke za napraviti zanimljiv biotop.....tebi na volju.....
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #3 u: Travanj 17, 2015, 10:23:04 prijepodne »
Ja osobno na 17 cm sirine ne bi stavljao nikakve veće ribe od 4-5cm, malawce nikako, istina da ima duljine akvarij ali sirina od 17 cm je definitivno premalo.
Idealno za neonke, razbore i slično.
Malawci su plivači, mislim da ce biti nervozni previše i da nece dobro završiti...

Offline galo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1545
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: virovitica
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #4 u: Travanj 17, 2015, 10:30:17 prijepodne »
Ja osobno na 17 cm sirine ne bi stavljao nikakve veće ribe od 4-5cm, malawce nikako, istina da ima duljine akvarij ali sirina od 17 cm je definitivno premalo.
Idealno za neonke, razbore i slično.
Malawci su plivači, mislim da ce biti nervozni previše i da nece dobro završiti...
slazem se sa igorom, nikako stavljati malawce, tangu, treba im sirina aq koju ti nemas, mucenje riba ..tetre jedino

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #5 u: Travanj 17, 2015, 10:32:06 prijepodne »
Ja osobno na 17 cm sirine ne bi stavljao nikakve veće ribe od 4-5cm, malawce nikako, istina da ima duljine akvarij ali sirina od 17 cm je definitivno premalo.
Idealno za neonke, razbore i slično.
Malawci su plivači, mislim da ce biti nervozni previše i da nece dobro završiti...
slazem se sa igorom, nikako stavljati malawce, tangu, treba im sirina aq koju ti nemas, mucenje riba ..tetre jedino
Upravo tako!  :up:

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #6 u: Travanj 17, 2015, 10:34:44 prijepodne »
fuck...sorry, moj grijeh...sirina 17Cm....to mi promaklo......ne tropheuse niti Malawi :)
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #7 u: Travanj 17, 2015, 15:14:40 poslijepodne »
Za širinu, smao nagađate ili znate iz iskustva?

radi se o tome, što sam posmatrao Mpange u mom drugom akvarijumu, a takođe sam našao i podatke na netu, da je mbunama bitna dužina akvarijuma, ali ne i širina (što se opet poklapa sa mojim posmatranjem). Došao sam do zaključka da je ribama velicine do 12 cm sasvim dovoljna širina akvarijuma od 15 cm (doduše postoji dosta faktora koji treba da se poklope i ispune za ovo) .

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #8 u: Travanj 17, 2015, 17:38:12 poslijepodne »
Za širinu, smao nagađate ili znate iz iskustva?

radi se o tome, što sam posmatrao Mpange u mom drugom akvarijumu, a takođe sam našao i podatke na netu, da je mbunama bitna dužina akvarijuma, ali ne i širina (što se opet poklapa sa mojim posmatranjem). Došao sam do zaključka da je ribama velicine do 12 cm sasvim dovoljna širina akvarijuma od 15 cm (doduše postoji dosta faktora koji treba da se poklope i ispune za ovo) .
na zalost vecina ovakvih tema zavrsava na isti nacin...ljudi potraze misljenje......dobiju ga i onda ipak naprave po svome.....
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #9 u: Travanj 17, 2015, 18:08:21 poslijepodne »
Za širinu, smao nagađate ili znate iz iskustva?

radi se o tome, što sam posmatrao Mpange u mom drugom akvarijumu, a takođe sam našao i podatke na netu, da je mbunama bitna dužina akvarijuma, ali ne i širina (što se opet poklapa sa mojim posmatranjem). Došao sam do zaključka da je ribama velicine do 12 cm sasvim dovoljna širina akvarijuma od 15 cm (doduše postoji dosta faktora koji treba da se poklope i ispune za ovo) .
na zalost vecina ovakvih tema zavrsava na isti nacin...ljudi potraze misljenje......dobiju ga i onda ipak naprave po svome.....

Pa ja cu da napravim po svom to svakako :) Mbune ce da plivaju. Tropheusi možda. npr Demasoni mogu u ovakav akvarijum bez problema, Maigano isto, Saulosi takođe ... takoreći mogu sve Mbune kraće od 10 cm bez ikakvog problema. NeMbune, ne mogu, jer su preglomazne, za ovakav akvarijum, a i svakako i da sam pravio širi akvarijum (mogao sam bez problema, ali mi se nije estetski uklapao u kancelariju) ne bih stavljao ribe koje rastu 15+cm, jer pojedu veličinu akvarijuma. Tj dva metra u tom slucaju nema nikakvog smisla.

Pre par godina kad sam prvi put radio biljni sa Mpangama (što je u ono vreme bilo nezamislivo), svi su tvrdili da to nema šanse da uspe. taj akvarijum je trajao uspešno par godina (pre neki dan sam ga rasformirao). Bilje sam iz njega vadio masovno i bacao, jer je napradovalo bez problema. Svakako nije moglo bilo koje, ali npr Criptocorine uspevale bez problema, dok npr Anubiasi, su morali da budu ili ispod same površine, ili zaklonjeni drugim biljkama, inače bi im Mpange pojele mlade listove. Eto, a dal bi ste to znali da može da neko nije eksperimantisao (u ovom primeru sad ja). Treba posmatrati ribe i učiti, kao i skupljati znanje, pa ga unapređivati.

Poenta je to što niko nije odgovorio na pitanja koja su mene zanimala, a to je:
1. dal neko ima iskustva isključivo sa mužjacima mbuna (da se samo oni nalaze u istom akvarijumu) . Video sam par akvarijuma uzivo i tvrde da je to izvodljivo i da nije nikakav problem (ako je verovati), ali me zanima još i dodatno misljenje (idejno: Demason, Mpanga, Maigano, P.Chevere, P.Polit (ili Afra membe deep) )
2. Da li mogu 2 ili 3 različita muzjaka tropheusa da se drže zajedno u akvarijumu bez ženki. (primer: po jedan muzjak od vrste Bemba, Dubiosi, Ikola)

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #10 u: Travanj 18, 2015, 16:04:43 poslijepodne »
Za širinu, smao nagađate ili znate iz iskustva?

radi se o tome, što sam posmatrao Mpange u mom drugom akvarijumu, a takođe sam našao i podatke na netu, da je mbunama bitna dužina akvarijuma, ali ne i širina (što se opet poklapa sa mojim posmatranjem). Došao sam do zaključka da je ribama velicine do 12 cm sasvim dovoljna širina akvarijuma od 15 cm (doduše postoji dosta faktora koji treba da se poklope i ispune za ovo) .


Pa naravno da im je dovoljno...vidi..




Koliko god iskusnih akvarista i ciklidasa ti reklo da je ovakvo slaganje riba u malo veci ovir za slike na zidu skroz lose, ti ces dalje po svom...
Ne kuzim cemu onda otvaranje teme i trazenje opravdanja...

Btw, napisala sam ti na fb da si ovaj akvarij mogao puno bolje iskoristiti

Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #11 u: Travanj 18, 2015, 16:23:22 poslijepodne »
Za širinu, smao nagađate ili znate iz iskustva?

radi se o tome, što sam posmatrao Mpange u mom drugom akvarijumu, a takođe sam našao i podatke na netu, da je mbunama bitna dužina akvarijuma, ali ne i širina (što se opet poklapa sa mojim posmatranjem). Došao sam do zaključka da je ribama velicine do 12 cm sasvim dovoljna širina akvarijuma od 15 cm (doduše postoji dosta faktora koji treba da se poklope i ispune za ovo) .


Pa naravno da im je dovoljno...vidi..




Koliko god iskusnih akvarista i ciklidasa ti reklo da je ovakvo slaganje riba u malo veci ovir za slike na zidu skroz lose, ti ces dalje po svom...
Ne kuzim cemu onda otvaranje teme i trazenje opravdanja...

Btw, napisala sam ti na fb da si ovaj akvarij mogao puno bolje iskoristiti

Ne tražim popravdanje. Lepo sam postavio dva pitanja, na koja kolko vidim, niko nema odgovor. A koja su meni jako bitna, pogotovo vezano za tropheuse (da uzalud ne bacam pare)
A ovaj akvarijum je rađen namenski, dakle, upravo za ovakvu postavku. A ne za tetre ili biljne akvarijume (koje sam godinama drzao i iskren da budem dosadilo mi je).
Kolko ja vidim, ovde niko živ nema odgovor na moja pitanja, svi znaju samo ono što piše na netu i što je već hiljadu puta prožvakano i niko se nije ni malo potrudio da obogati znanje i da barem malo izeksperimentiše. Tužno :(

Offline mirko77

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 257
  • Lokacija: Split
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #12 u: Travanj 19, 2015, 15:56:08 poslijepodne »
Mene samo zanima jedna stvar.... pobogu zašto samo 17cm??? da si napravio malo širi akvarij mogao bi u njega staviti šta te volja a ne da sad imaš situaciju da se lomiš, kemijaš i dvoumiš se.... mislim da većina iskusnijih kolega zna o čemu piše i daju dobronamjerne savjete... opet, tvoja je stvar hoćeš li ih poslušati...

Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #13 u: Travanj 19, 2015, 16:26:20 poslijepodne »
Samo 17cm jer ne zelim da mi u kancelariji stoji ribnjak ili bazen. Ruzno izgleda kad imas u kancelariji akvarijum koji je npr 45 cm sirine.
Idejno je bilo da kompletan akvarijum od zida zauzima maksimu 20cm. Dakle, 2cm stiropol iza (od zida) + 17cm akvarijum + 0,5cm prednja maska = 19,5 cm = Odlično.
Uglavnom, akvarijum je postavljen skroz na naucnoj osnovi. Ima poprilican broj pecina, korisna sirina ispred prednjeg stakla za plivanje 10 do 15 cm , usmereno strujanje vode (jako bitna stavka),  biljke na 10 cm od prednjeg stakla ... Sve u svemu, ukratko u ovaj akvarijum je uloženo poprilično znanja da bi se napravio održiv uzak UKRASNI akvarijum. Ribe će biti do 9-10 cm (ne računajući tropheuse za koje i dalje nisam dobio odgovor). Trenutno je Mpanga od 9 cm i deluje mu sasvim komotno u akvarijumu.
Doduše ukoliko grešim uvek greška može da se ispravi. Ali sa ovim iskustvom i znanjem, mislim, da je ovo jedan jako funkcionalan akvarijum. Vreme će pokazati.

« Zadnja izmjena: Travanj 19, 2015, 16:32:56 poslijepodne od eQuilibrium »

Offline matan88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 161
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #14 u: Travanj 19, 2015, 22:58:01 poslijepodne »
Mbuna muzijake nikako iz tog razloga što je preuzak akvarij i pobit ce se, a i neće dolaziti do izražaja sa svojim bojama koje dobiju za vrijeme mrijesta i kad ganjaju ženke jer su tada na vrhuncu i tada su najljepši... .tropheuse nebi nikada miješao sa mubunama i pogotovo ne samo muzijake...po meni možeš ubaciti tu jednu vrstu manjih ciklida na primjer demasone ili saulosije ali ne puno komada...

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #15 u: Travanj 20, 2015, 07:17:00 prijepodne »
Mislim da su ljudi rekli svoje, a ti nastavi raditi po svome! Tako da je diskusija bespotrebna, nije ni prvi ni zadnji slučaj.
Riba će živjeti i neko vrijeme u wc skoljki samo je pitanje koliko dugo i kako će joj biti, isto tako će tvoje mbune i tropeusi (koji se ne mješaju) kod tebe zivjeti, samo je pitanje koliko dugo (kratko) i koliko sretno (nesretno).
Akvarij od 17 cm širine je namjenjen čisto za ukras u tvojem slučaju, a ne da ribama bude dobro. Malo sebično ali opet kažem može, super tebi, ribama kako bude.


Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #16 u: Travanj 20, 2015, 12:21:31 poslijepodne »
I ako se ne varam, 17cm je vanjska dimenzija - 1cm stakla sa svake strane = citavih 15 cm unutarnjeg prostora...za ribe od koliko oko? Oko 12cm? :down:

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #17 u: Travanj 20, 2015, 12:31:40 poslijepodne »
Na dnu vidim puno kamenja, pločastog, tu će se sakupljati drekeci, neće biti cirkulacije, a kad budeš mjenjao vodu i usisavao dno drekeci će ti se zavući pod kamenje i nećeš moći.
Vidim da s mpangom muzjakom držiš i par neonki  :D :D :D


Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #18 u: Travanj 20, 2015, 12:34:56 poslijepodne »
bilo bi fora da te velike ribe imaju onaj beeper kad idu unatrag.. ko kamioni.. pa tutnes veliku ribu u uski akvarij.. pa pliva... naprijed... biip..biiip..biiip.. natrag.. pa naprijed... pa biip biip biip natrag ... :)
biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #19 u: Travanj 20, 2015, 12:38:20 poslijepodne »
bilo bi fora da te velike ribe imaju onaj beeper kad idu unatrag.. ko kamioni.. pa tutnes veliku ribu u uski akvarij.. pa pliva... naprijed... biip..biiip..biiip.. natrag.. pa naprijed... pa biip biip biip natrag ... :)
:D :D :D

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #20 u: Travanj 20, 2015, 14:04:21 poslijepodne »

Ne tražim popravdanje. Lepo sam postavio dva pitanja, na koja kolko vidim, niko nema odgovor. A koja su meni jako bitna, pogotovo vezano za tropheuse (da uzalud ne bacam pare)
A ovaj akvarijum je rađen namenski, dakle, upravo za ovakvu postavku. A ne za tetre ili biljne akvarijume (koje sam godinama drzao i iskren da budem dosadilo mi je).
Kolko ja vidim, ovde niko živ nema odgovor na moja pitanja, svi znaju samo ono što piše na netu i što je već hiljadu puta prožvakano i niko se nije ni malo potrudio da obogati znanje i da barem malo izeksperimentiše. Tužno :(
U cijeloj je prici samo jedna stvar tuzna...a, to je da ne zelis poslusati savjet ljudi koji ti ga daju u najboljoj namjeri. Ok, napravi tocno onako kako zelis..ali za ito onda nisi trebao traziti savjete8razmisljanja). Ja cu ti samo dati jos jedan savjet....skroz dobronamjerno.....Tropheusi su biljojedi....stavis li ih sa drugim ribama koje spominjes...neces i uspijeti ciljano hraniti...i, vjerojatno ce uginuti od bloat-a. Ali, gle...mozda i to uspijes uz..kako ti kazes eksperimentiranje...mozda ih naucis na proteinsku hranu......
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline mirko77

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 257
  • Lokacija: Split
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #21 u: Travanj 21, 2015, 00:50:32 prijepodne »
mene najviše kopa šta vidim da se dosta starijih i iskusnijih kolega javilo sa korisnim savjetima i prijedlozima (odavno to nisam zatekao na forumu... bar među ciklidašima).. a kolega eQuilibrium zapeo ko mutav!! svaka čast na trudu i inovacijama, eksperimentima i ostalom... al zar je stvarno to sve potrebno ako se sa velikom sigurnošću može reć da će završit neslavno??? žali bože truda, vremena i živaca....
(ja još nikako ne mogu prožvakat onih 17cm.... -?)

Offline suabhiz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 151
  • Spol: Ženski   Dob: 68
  • Lokacija: pula
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #22 u: Travanj 21, 2015, 09:21:01 prijepodne »
širina je premala, ja imam širinu 40 cm i to im je premalo, a kamo li 17 cm.
Najprije da dresiraš ribe da plivaju samo naprijed i unatrag :)

Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #23 u: Travanj 21, 2015, 16:38:27 poslijepodne »
Vidim razne odgovore.

Drago mi je sto ste se potrudili da mi pojasnite, ali ... niko izgleda nije pročitao celu temu.

Dakle, ribe će biti one koje rastu do 10 cm.
Neonke su tu, jer se akvarijum jos uvek ciklira, pa su oni bili prvi pilot primerci.
Mbune su biljojedi, pa shodno tome i tropheusi ne bi trebali imati nikakvih problema sa ishranom.
Tropheusi će možda biti, a možda i ne u akvarijumu. Još nisam dobio konkretne odgovore vezano za njih (ispada da to nikad niko od vas nije isprobao).
Kao što kažem ubačen je Mpanga mužjak od 9 cm da vidim ponašanje. I za sad je ok. Čak mu i širina više nego odgovara.
Ovo je ukrasni akvarijum, dakle cilj mu je da ulepša prostor, nije mu namena da bude mresni ili da bude ribnjak za izlov i dalju prodaju ribe.
Ribe će da se kreću pretežno napred nazad, jer postoji usmereno strujanje vode (jako bitna stavka).
Za Mbune je bitna dužina akvarijuma, dok je za amerikance bitna i širina (tako iskustva kažu). Bolje je imati 200x15 nego npr 80x50 (savršeno bi bilo 200x50)
Postoje pećine, uvale, kao i biljke da se ribe mogu sakriti i osloboditi stresa.
Dno je pločasto kamenje i pesak, da problem će biti prilikom usisavanja, ali već sam isprobao i za sad je solidno, mada je jače strujanje vode, pa se prljavština manje skuplja (ostavljen je deo gde bi trebala da se taloži prljavština (nadam se da nisam pogrešio, imao sam tako uređenje u biljnom i bilo je ok) zbog strujanja vode).

Izmerite (oni koji imaju ukrasni akvarijum) kolko je vama od prednjeg stakla do stena i kolko je mesta za plivanje (oni koji unutra po sredini imaju glomazne stene). Eto da vam izračunam pretežno se ubacuju stene nekih 20x20 cm dakle imate širinu akvarijuma 40 cm kolko vam ostaje? 10cm od napred i jos neki 8-10 cm iza stena.

Ne opravdavam sebe, prihvatam savete, ali one koji su meni potrebni i koje nisam mogao da nađem, ili jednostavno ono što sam našao nije bilo dovoljno uverljivo.
Sve u svemu, vreme će pokazati. Držaću ovde temu vezanu za ovaj akvarijum, pa o svemu će te biti blagovremeno obaveštavani.

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #24 u: Travanj 22, 2015, 08:49:59 prijepodne »
Ne znam gdje pise da mpange narastu do 10 cm, vjerovatno negdje na netu ali to je opet samo net, stvarnost je drugačija.
Ja ih imam doma i muzjaci imaju 12 cm, stari cca 2 godine.
Maingano sam imao, takoder narastu veći od deset cm, Imam chewere, muzjaci su na preko 12 cm... (ko da sam ja u liftu dugom 5 m i sirokom pola metra).
Tak da ovih 10 cm ne drzi vodu. Iskreno ne mogu zamisliti takvu ribu u tanku širine 15 cm.
Pitao si o gej akvariju, samo muzjaci...Osobno to nisam imao nikada ali kako sam u tom malawi điru, znam par ljudi koji su pokušali i moze ali ribe su bile ofucane, konstantno napdanje, grickanje repova i česti smrtni slučajevi. Svremenom ostaneš na par riba, svakodnevno vadiš s mrežicom ubijenog muzjaka. Da je to normalno bilo bi tako i u prirodi, definitivno je puno bolje kad je normalan omjer. Zato postoje vrste kod kojih su i mužjaci i ženke obojeni. Carleus, esterae, demasoni, socolofi itd.
Tropeusi i malawi naravno da mogu skupa, sve može, samo je opet pitanje koliko dugo će to funkcionirati, ali netko tko poznaje prirodu ponašanja jednih i drugih, ko ih je vidio u živo i promatrao barem 15 min, a ne čitao o njima na netu, znat ce da te ribe nikada ne idu u isti tank.
Eto toliko od mene u ovoj temi! LP