Ožujak 28, 2024, 17:39:35 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Ribnjak, kako je nastao...  (Posjeta: 26696 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mrljo#2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: 4 Rijeke
Ribnjak, kako je nastao...
« u: Svibanj 26, 2010, 18:22:11 poslijepodne »
..ajde da i ja pokažem svoj ribnjak...

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Ribnjak, kako je nastao...
« Odgovori #1 u: Svibanj 26, 2010, 18:30:01 poslijepodne »
bas me frend gnjavi da mu pomognem...ajde malo detalja, lijepo te molim....Imas nekakvu podlogu na foliji...posadjeno bilje...kako?
Filtracija...na koji nacin filtriras tako veliku kolicinu vode?
Unaprijed puno hvala!
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline acies

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 946
  • Spol: Ženski   Lokacija: zg
  • zagreb
Odg: Ribnjak, kako je nastao...
« Odgovori #2 u: Svibanj 26, 2010, 20:08:51 poslijepodne »
kakav pedantan rad i na kraju prekrasno jezerce :clap2:

bilje,kamen,mostić...ma sve :respekt-ss:

Offline mrljo#2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: 4 Rijeke
Odg: Ribnjak, kako je nastao...
« Odgovori #3 u: Svibanj 26, 2010, 21:31:06 poslijepodne »
bas me frend gnjavi da mu pomognem...ajde malo detalja, lijepo te molim....Imas nekakvu podlogu na foliji...posadjeno bilje...kako?
Filtracija...na koji nacin filtriras tako veliku kolicinu vode?
Unaprijed puno hvala!
Kaj se tiče podloge, na dnu je isto folija debljine 1mm abokovi su zaglađeni finim pjeskom tzv.nula. Bilja nemam jer moji ga koi-ći svega, što pojedu, što počupaju. Kao što vidiš obala je strma bez terasa, jer sam ribnjak isključivo radio za Koi šarane, a bilje sam nadoknadio izvan ribnjaka. Ukupna količina ribnjaka je 10 000 L
Filter je prikazan na jednoj od slika. Ukratko, izveden sa 4 komore evo slike dolje, ima zapreminu 570 L. 1. komora je za taloženje većih čestica, 2. s četkama za finije čestice, 3. s 2 grube spužve i bio medijem i 4. s bio medijem i 2 fine spužve. Pumpa od Heissner 6600 L/H i UV-C max. 18W.
..eto ukratko....
« Zadnja izmjena: Svibanj 26, 2010, 21:34:55 poslijepodne od mrljo#2 »

Offline fishbowl

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 52
  • Spol: Muški   Dob: 34
  • Lokacija: Ri
Odg: Ribnjak, kako je nastao...
« Odgovori #4 u: Svibanj 26, 2010, 21:40:14 poslijepodne »
Ajme fora  :klap:

Može malo slike ribica?  :up:

Offline Dombe

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 745
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Bjelovar
Odg: Ribnjak, kako je nastao...
« Odgovori #5 u: Svibanj 26, 2010, 22:35:54 poslijepodne »
Lijepo,si probao staviti lokvanj,ima jače korijenje i teže bi ga potrgali nego lopoč?

Offline mrljo#2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: 4 Rijeke
Odg: Ribnjak, kako je nastao...
« Odgovori #6 u: Svibanj 27, 2010, 06:30:44 prijepodne »
Može malo slike ribica?  :up:
[/quote]
Obzirom da je u vodi prilično teško poslikati bez refleksije (barem meni), evo nekih.
Ovaj mali je velik nekih 9cm tak da se mogu predočiti ovi drugi...
« Zadnja izmjena: Svibanj 27, 2010, 16:32:31 poslijepodne od mrljo#2 »

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Ribnjak, kako je nastao...
« Odgovori #7 u: Svibanj 27, 2010, 08:45:04 prijepodne »
Hvala puno na odgovoru...moze samo jos jedan detalj (nisam uspio iz slike skuziti)...kako se voda preljeva iz komore u komoru?? Ili se ne preljeva nego su spojene rupom ispod??
Unaprijed puno hvala...
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline ribafish

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 755
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Ribnjak, kako je nastao...
« Odgovori #8 u: Svibanj 27, 2010, 10:10:40 prijepodne »
uvijek mi se činilo da ovakvih jezeraca ima samo na filmovima.
ne u nečijem vrtu.
svaka čast!  :up:

Offline mrljo#2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: 4 Rijeke
Odg: Ribnjak, kako je nastao...
« Odgovori #9 u: Svibanj 27, 2010, 16:29:01 poslijepodne »
.. Ili se ne preljeva nego su spojene rupom ispod??
..Bingo, točno tako iz prve komore voda pada prema dnu i tu se smiruje, u drugu komoru se voda diže i prolazi kroz četke, te preljeva u treću kroz spužve, oped prema dnu i opet dizanje u 4. i direktno u ribnjak, dakle dolje, gore, dolje i opet gore. Još sam naknadno dodao jedan komad cijevi fi 160 na sam ulaz vodeu filter od pumpe kako bi se u njoj voda vrtložila i vukla nečistoće na dno. Na slici je vidljivo da su  1. i 4. komora međusobno povezane jednim preljevom. Funkcije tog preljeva je da pobere višak vode usljed čepljenja spužvi, kako voda nebi istjecala van ribnjaka.
« Zadnja izmjena: Svibanj 27, 2010, 16:35:15 poslijepodne od mrljo#2 »

Offline ivborosa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Ribnjak, kako je nastao...
« Odgovori #10 u: Svibanj 28, 2010, 00:09:11 prijepodne »
 :klap: ovo mi se stvarno svidja...

da je abr moje jezerce tak veliko da u njega stanu koi-i....ja sma delal po maminim željama i sad imam vise lavor nego jezerce....
Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)

Offline SMRTNIK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 889
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: ZAGREB-TRNJE
Odg: Ribnjak, kako je nastao...
« Odgovori #11 u: Svibanj 28, 2010, 11:14:34 prijepodne »
lijepo

Offline cicovspu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1374
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zaprešić (Brdovec)
  • CiCo
Odg: Ribnjak, kako je nastao...
« Odgovori #12 u: Svibanj 28, 2010, 12:16:12 poslijepodne »
:klap: ovo mi se stvarno svidja...

da je abr moje jezerce tak veliko da u njega stanu koi-i....ja sma delal po maminim željama i sad imam vise lavor nego jezerce....

sad mami pokaži ove slike... oduševit će se kao i svi mi i dobit ćeš :up: za veći lavor :D
Zaprešić / Vukovar / Križevci
Trigon190
Cayman 60

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Ribnjak, kako je nastao...
« Odgovori #13 u: Svibanj 28, 2010, 13:25:37 poslijepodne »
krasno..

kak je preko zime? jel Koi trebaju neko lagano grijanje ili ne?

Offline mrljo#2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: 4 Rijeke
Odg: Ribnjak, kako je nastao...
« Odgovori #14 u: Svibanj 28, 2010, 16:23:21 poslijepodne »
krasno..

kak je preko zime? jel Koi trebaju neko lagano grijanje ili ne?
Preko zime stavim pumpu manjeg protoka, i podignem je nekih 40-setak centimetara do površine da stalno voda cirkulira a da pri tom ne miješa onu vodu koja je dublja.
Kaj se tiče grijanja to apsolutno nije potrebno, pogotovo kada je dubina preko 90cm. Na 1 m temperatura je 4°C i tu ribe hiberniraju cijelu zimu.

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Ribnjak, kako je nastao...
« Odgovori #15 u: Svibanj 28, 2010, 16:41:07 poslijepodne »
je, to me zanimalo, znam za 4 C na 1 metar, ali sam mislio da Koići trebaju nešto topliju vodu preko zime..

btw. točno sam tak zamislio svoj eventualni budući ribnjak, dva dijela, s mostićem preko...  8)

Offline mrljo#2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: 4 Rijeke
Odg: Ribnjak, kako je nastao...
« Odgovori #16 u: Lipanj 04, 2010, 15:14:27 poslijepodne »
Kako mi je već nekoliko vas postavilo pitanje oko izrade UV-C-a, pa da neodgovaram svakom pojedinačno evo kratkog opisa i mozda pokoja slika.
..ovako za izradu UV-C-a treba jedna Inox cijev polirana iznutra fi 80 X 500, dvije kraće inox cijevi fi 30 x 100. Djelovi starog sterilizatora najbitnije je kvarcno staklo i poklopac s navojem i grlom žarulje. U cijev idu umeci od pune plastike, na kojima se istokari jedan kraj na promjer cijevi a na drugom kraju se nareže navoj istovjetan onom sa starog kućišta sterilizatora. Poslije se taj umetak ugura u cijev , predhodno namazan silikonom ili se stavi odgovarajuća gumica u utor.
Ovak je kod mene (slika dolje). I to je to, ja sam imao dva ista UVC-a, (mislim da su bili oko 250-300kn u Bauhausu) pa sam to napravio i na drugoj strani cijevi tak da mogu kombinirat želim li snagu 2 x 9 wata ili jednu ugasim, pa stavim 1 x5 w + 1 x 7W, kombinacija sto.

Offline mrljo#2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: 4 Rijeke
Odg: Ribnjak, kako je nastao...
« Odgovori #17 u: Lipanj 04, 2010, 15:22:18 poslijepodne »
...a evo nešto i za one koji bi htjeli napraviti jeftiniji a funkcionalan filter iz bačve..

Offline Dombe

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 745
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Bjelovar
Odg: Ribnjak, kako je nastao...
« Odgovori #18 u: Lipanj 04, 2010, 18:01:17 poslijepodne »
Ja imam dvije bačve ali imam puno više materijala,dvije vrste spužvi,aktivni ugljen,keramiku i još sam naručio JBL HumoPond Activ(Treset u granulatu protiv algi sa 25 % prirodne humusne kiseline),fina vata.Uv lampu sam dobio sa tom bačvom ali ju ne koristim,jačina joj je samo 5 w a ne želim kupovati jaču jer je bolje kupiti više filter materijala.I bez lampe voda mi je full bistra,vidi se svaki kamenčić na 120cm dubine što kod mnogih ljudi nisam vidio a imaju Uv.Za jezero je najvažnije da ima dobar protok i da je voda bogata kisikom(za to imam pumpu za zrak za jezero).Uv lampa uništava alge ali i ostale mikroorganizme(dobre bakterije),što nije dobro.

Offline mrljo#2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: 4 Rijeke
Odg: Ribnjak, kako je nastao...
« Odgovori #19 u: Lipanj 04, 2010, 19:40:45 poslijepodne »
Uv.Za jezero je najvažnije da ima dobar protok i da je voda bogata kisikom(za to imam pumpu za zrak za jezero).Uv lampa uništava alge ali i ostale mikroorganizme(dobre bakterije),što nije dobro.
...drago mi je zbog tebe, da možeš održavat 10m3 vode bez UV vjerojatno ti je jezero u polusjeni i imaš dosta bilja. Po mom skromnom mišljenju oni koji imaju UV a nemaju čistu vodu, imaju problema s neodgovarajućim protokom kroz UV što je česta pojava kod jeftinijih modela manje zapremine i prevelikog protoka.
Volio bih da si popratio svoje jezero s slikama da malo vidim tvoje ideje, na samom videu si snimio samo Koi-e, zanima me koliko ih imaš i kako su veliki?.
Kaj se tiče filter materijala tu se slažem s tobom jer se u njemu nastanjuju nitrifikacione bakterije koje razgrađuju amonijak na nitrate. Znači što više površine nastane to mogu razgraditi više amonijaka koji proizvode ribe. Što više riba to više hrane, što više hrane , više amonijaka koji treba razgraditi a proizvod razgradnje su između ostalog, nitrati kojim se hrane biljke i alge. Tak da ja u mom ribnjaku bez lampe nemogu funkcionirat jer mi nema kaj pojest nitrate osim algi, obzirom da nemam niti podvodnog bilja ala tvrdi rogolist ili vodene kuge.
....zašto...'?? ....zato jer mi moji Koi-ći sve potrgaju.
...nažalost u pogledu štetnosti UV-a se nemogu složiti s tobom, obzirom da sterilizacijom vode uništavamo većinu štetnika u vodi a dobre bakterije se nalaze i onako u fitrirajućem mediju koji se hrani kao što sam već rekao amonijakom.
U svemu tome stoji jedna činjenica a to je da nije svaka bistra voda čista voda jer i solna kiselina je bistra i čista, pa... Tako da biološkučistoću vode vodu treba kontrolirati testerima, ne pretjerivati već to napraviti povremeno.

Offline Dombe

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 745
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Bjelovar
Odg: Ribnjak, kako je nastao...
« Odgovori #20 u: Lipanj 04, 2010, 20:23:12 poslijepodne »
Jezero je skoro cijeli dan na suncu ali imam puno bilja jer ga moje ribe ne trgaju nego elegantno plivaju pored njega.Ribe nisam mjerio ali dosta su velike i jake,najvećeg koia(bijelo-plavi Shusui) sam morao držati sa dvije ruke kada sam ga prebacivao u jezero,taj najveći u jednom zalogaju pojede 5-6 onih velikih granula za koie pa možeš mislit njegovu veličinu.U jezeru je trenutno 9 koia ali mislim nabaviti još par komada,pogotovo butterfly.Pošto nemam fotić ne mogu slikati jezero nego samo snimiti sa kamerom a pošto se video dugo uploada neda mi se svaki čas snimat.Kada završim i drugo jezero staviti ću snimke da se vidi cijeli "vodeni park".Evo ti link za temu mog jezera za kornjače,tamo ti je mislim objašnjeno kako sve funkcionira.Ove godine će to biti još bolje.Sa kornjačama sam mislio držat koie ali sam odustao i koima napravio veće jezero.

https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=32700.0

Offline Dombe

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 745
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Bjelovar
Odg: Ribnjak, kako je nastao...
« Odgovori #21 u: Lipanj 04, 2010, 22:44:38 poslijepodne »
Koje varijacije koia imaš u jezeru?

Offline mrljo#2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: 4 Rijeke
Odg: Ribnjak, kako je nastao...
« Odgovori #22 u: Lipanj 05, 2010, 09:13:52 prijepodne »
Koje varijacije koia imaš u jezeru?
Vidi se na slikma, no ovak.. Kohaku, Kohaku Menkaburi, Sankei, Platinum Ogon , Beko, Shiro Utsuri, Asagi, Kin, Aka Muji, Benigoi, Yamabuki, Chagoi dakle od svake klase po jedan dva.Moram priznati da jedino Kohahu, Menkaburi, Shiro Utsuri i Platinum Ogon imaju svoja prava obilježja, dok ovi drugi imaju neke nedostatke, odnosno viškove u šarama i obilježjima. No to ionako nisu ribe za izložbe, pa...iako po cijenama koje vidim po pet-shopovima imaju cijene kao za izložbene primjerke... po tome ima popriličan broj kuna u ribnjaku hahaha....
U skoro vrijeme bi htio nabaviti jednog Tanca, Asagia ali pravog a onda ćemo vidjet...

Offline Dombe

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 745
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Bjelovar
Odg: Ribnjak, kako je nastao...
« Odgovori #23 u: Lipanj 05, 2010, 10:47:06 prijepodne »
Mene posebno fasciniraju butterfly vrste,posebna želja mi je butterfly Kin Kikokuryu i butterfly Gin Matsuba.

Offline kornjaca

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 50
Odg: Ribnjak, kako je nastao...
« Odgovori #24 u: Lipanj 08, 2010, 12:14:03 poslijepodne »
stvarno super izgleda, jako lijepo.