Ožujak 19, 2024, 11:00:25 prijepodneNajnoviji Član: EugenLaxa

Autor Tema: Pocetnik🤔  (Posjeta: 2740 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Arija23

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
  • Spol: Ženski  
Pocetnik🤔
« u: Ožujak 18, 2018, 19:03:18 poslijepodne »
Pozdrav svima, nova sam na forumu i zanima me par stvari
Imam akvarij od 54 litre (koliko sam uspjela skuzit to je nesto minimalno za dvije zlatne) i trenutno je peti dan cikliranja..da odmah sve kazem, filter koji imam je fan filter mini plus, za 30-60 litara, cini mi se dobar, neonka je neka led ne znam od koliko vata, grijac imam ali ga nisam stavila jer mislim da nije potreban posto su u pitanju hladnovodne
Na jednom dijelu imam hranjivu podloga i preko toga pijesak tj kamencici sitni, par vecih kamenja i jedna grana od vinove loze koju sam prije prokuhala pa vise ni ne ispusta boju
Prvo pitanje je, trebam li dodavati dobre bakterije ili mogu pustit da se sve prirodnim procesom ciklira?
Drugoo, citanjem sam skuzila da bilje i zlatne ribice nisu najbolja kombinacija i zanima me jel uopce onda potrebno u akvariju ili moze nekako proci bez bilja?
 I trecee, moze li s njima ici nekakav cistac i ako da koji?
To je za sad to, vrlo vjerojatno ce biti jos pitanja😂 ii planiram kasnije kupiti veci akvarij ali mislim da im je za pocetak ovaj dovoljan posto planiram kupiti bas male (vidjela sam u pet shopu da imaju skroz male zlatice od koja tri cm)
Unaprijed hvala na odgovorima😊

Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: Pocetnik🤔
« Odgovori #1 u: Svibanj 26, 2018, 22:11:54 poslijepodne »
Pozz i dobrodošla.

54l je premalo za jednu a kamoli dvije zlatne. Vrti priča da je za jednu zlatnu potrebno 50l, no to je zbilja neki minimum... te ribe trpe svasta no doista im je najbolje u jezercu adekvatne veličine ili, za fancy varijante, veliki akvarij s adekvatnom filtracijom...
Na naslovnoj stranici je vodic za pocetnike kojeg nije lose prouciti.
U 54l se da sloziti lijep akvarij s toplovodnim ribicama, gupijima, platijima i sl manjim vrstama tropskih ribicama.

Dobre bakterije se mogu i nemoraju dodavati. Cikliranje bi ionako trebalo pustiti da odradi svojih mjesec dana.
Zlatne i bilje ponekad moze ici. Svaka je riba orica za sebe tako da treba provati.
Taj filter sigurno nece durat zlatne ali tropske bi mogao ako se ne pretjera sa brojem ribica.
sa zlatnima ljudi drze ancistruse i coridorase no te ribe isto mazu vodu i treba voditi racuna o filtraciji.

Za zlatne ti se najbolje isplati odmah kupiti akvarij koji bi im trebao biti stalan jer je i dugorocno naisplativije s novcane strane... neka te ne buni sto su u pocetku male, to su male bebe koje za mjese dana mogu duplo narasti. 😉