Ožujak 19, 2024, 05:55:28 prijepodneNajnoviji Član: EugenLaxa

Autor Tema: pomor u akvariju  (Posjeta: 3153 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline beginer

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
pomor u akvariju
« u: Siječanj 22, 2018, 10:02:51 prijepodne »
Pozdrav
imamo novi akvarij od 10/2017 110 litara, i jutros se dignem imam šta vidjeti - voda mutna, jedva se vidi kroz nju, 2 sijamska algojeda mrtva kao i 3 corija, a ostale ribe na vrhu hvataju zrak.
Uzvadila mrtve ribe, zamijenila filter (onu bijelu spužvu) promijenila  30 % vode - to je jedni što sam prije posla mogla,  kasnila 45 min na posao. Voda i dalje mutna, ribe i dalje na vrhu love zrak. Nitriti i nitrati otišli u nebo.
evo dolje ispunjen upitnik, i pomagajte - o čemu se radi.
U akvariju: 4 platija, 2 black moly, 2 gold moly, beta, i  1 anci (1 umro prije par dana),  bila još 3 corija (jutros mrtvi) i 2 sijamca (jutros mrtvi)
Dodatno - coriji iz nekog razloga, ima tjedan dva ostali bez  repa, već se tjedan dana vuku po dnu jedva.
od preključer i black moly fali pola repa
Sijamci tek tjedan dana u akvariju, bili su ok
anciji - bila dva, jedan rasao, drugi nije, ostao duplo manji od prvog, i neki dan nađem ga leži na podu.
voda mijenjana jučer, 30% vode, stavila pola špinovače koja je odstajala 24 sata i pola demineralizirane (da li u toj vodi proiblem??)
imala crnu bradatu algu, po preporuci u pet shopu stavila alga depot tablete (6 kom na 100l), ancija sam vidjela da je jede, pa je umro nakon toga
Crnji ugljen jučer vratila nakon dugo vremena, danas nakon pomora opet ga makla jer ne znam jel u njemu problem
zelenu spužvu promijenila prošli tjedan  - stavila novu
prošli tjedan asam počupala pola bila zahvaćenog algom, dodala novo bilje, stavila alga depot tablete, i zamijenila spužvu, akvarij izgledao odlično - ali prije par dana počinje se mutiti voda
onda umire prvo anci, pa noćas još 5 kom

pomagajte ljudi, što sam napravila, zašto je do ovoga došlo, i što da radim dalje. i šta radim krivo???   jer nešto očito ne štima
evo upitnik

AKVARIJ:
-   dimenzije/litraža,  JUWEL 110 l, sa svime što dođe u kompletu
-   temperatura, 24
-   parametri vode: pH, NO2, NO3, GH i KH   voda tvrda, preporuka u pet shopu da miješam sa destiliranom pola pola, počela to raditi prošli tjedan. ph 7,2, no2 bili jučer 5, no3 bilo 0. danas otišlo u nebo sve,
-   vrijeme od pokretanja akvarija,   4 mjeseca
-   kad su nakon pokretanja akvarija useljene prve ribice,    2 tjedna nakon pokretanja
-   koliko često i koliko mijenjate vode  svaki  1-2 tjedna, 30 %
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija  - da
 
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat)     unutarnji, bioflow 500, original od akvarija
-   način i periodi čišćenja filter materijala   bijelu spužvu svaki tjedan mijenjam,  crnu izvadila dok se ne riješim algi, a zelenu promijenila prvi put prošli tjedan. plavu spužvu nisam mijenjala, jednomje prije možda mjesec dana oprala u akvarijskoj vodi.
-   što imate od filter materijala u akvariju (spužva, aktivni ugljen, keramika, vata...)   4 spužve, bijela, crna, zelena i plava

OSTALA OPREMA: 
-   panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi?   panji kameni, čistim redovno, nema sluzi
-   grijač - original od juwela
-   pumpa za zrak   original od juwela
-   CO2 sustav – kakav    nema
-   koju kemiju dodajete u akvarij? (Gnojiva za biljke, sredstva za pripremu vode i dr.) dodajem svaki drugi dan easy carbo, stavila alga depot tablete  6 kom prošle  nedelje, prije sam dodavala neki algacid koji su mi prodali u pet shopu

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka   4 platy,  4 moly,   beta, 1 anci, i umrli  1 anci,  2 sijamca + 3 corija - umrli mi svi čistači
-   starost ribica     kupljene prije cca 3 mjeseca, osim sijamaca, one  od prije  7 dana
-   ima li potencijalnih „terorista“   ?
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom (da li je prošao rok trajanja)   skoro svaki dan, hrana za bete i  listići  - ali mijenjam -  jedan dan jedno jedan drugo, dam i svaki drugi dan  1/2 tablete za corije. + svaka dva tjedna jedan dan post.

BILJE I HRANJIVA PODLOGA
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke  da
-   da li imate alge i koje (obavezno napomenuti ako imate Cijano bakteriju)  da,  crna četkasta alga, u postupku rješavanja
-   da li ste nedavno koristili neko kemijsko sredstvo za ubijanje algi da, alga depot tablete, a prije toga algacid 1 na tjedan 3 tjedna
-   od čega se sastoji podloga i kako je rađena te koliko su debeli pojedini slojevi JBL podloga.
-   da li koristite tabletice za gnojenje bilja, koje i kako su stavljene u podlogu ne

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema)    prošli tjedan nova dva sijamca, easy carbo, alga depot tablete ...
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris)  da, mutna mutna voda. mirisa nema . kao da ima neki sloj masti po vrhu, to tek od jučer. sada kada gledam neke fotke od prije dva dana vidim  da jei prije dva dana možda mrvu bila mutna voda.

SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma  ribe umrle. coriji bili bez repa. moly od preključer bez repa. ne vidim da neko jede repove. coriji bili zadnjih tjedan dana jako mirni na dnu
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima... nisam vidjela
-  da li uzima hranu, disanje, ponašanje (da li se sakriva...)  ribe sve sada na vrhu akvarija love zrak
-  kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...)  ne znam
-  kad su se simptomi prvi puta uočili   mirni koriji prije  tjedan dana.
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima 
-  koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća?    5 + 1 kom
-  stanje ostalih stanovnika  na vrhu  love zrak.  kao da su se usukale ribe


pomož ljudi čim prije
ako me dočekaju žive ribe dok dođem s posla uopće


Offline beginer

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: pomor u akvariju
« Odgovori #1 u: Siječanj 22, 2018, 10:15:43 prijepodne »
e da, još da dodam
prije sam stavljala uvijek špinovaču
da bi mi šprošli tjedan i u pet shopu i u viliju rekli da mi je voda pretvrda, i da pola vode stavim špinovaču pola destiliranu
pa sad stavila u nedelju   15 l dewstilirane i  15 l špinovače,

i jučer opet pola špinovače i pola ovaj put demineralizirane. 

jel u tome stvar? jel  prenaglo primijenjena tvrdoća vode?
 :'( :'( :'(

Offline beginer

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: pomor u akvariju
« Odgovori #2 u: Siječanj 22, 2018, 10:26:52 prijepodne »
evo slije dva bezrepa corija i cijeli akvarij prije ovog zamućenja naravno

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4040
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: pomor u akvariju
« Odgovori #3 u: Siječanj 22, 2018, 10:32:10 prijepodne »
IMO, mijenjas premalo vode. A i promjena spuzvi u filteru ne pomaze jer svaki put smanjis broj bakterija. Samo ih izvadi van i usisaj ono smetje kaj se nakupi unutra. I eventulano lagano pocisti ono najgrublje sa spuzvi.
Tvrda voda nema veze s tvojim problemom. Svi mi u ZG imamo tvrdu vodu. Ima to svojih minusa ali definitivno ne uzrokuje mutnu vodu.
Mislim da ti je najbolja opcija da sad mijenjas 30% vode svakih par dan dok ti se stanje ne popravi i onda nemoj nista novih riba useljavati, pusti akvarij da ti se stabilizira.
I mozda su ti ribe imale neku bolestinu pa ti je crkavanje i truljenje napravilo citav taj kaos.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: pomor u akvariju
« Odgovori #4 u: Siječanj 22, 2018, 12:07:23 poslijepodne »
A u pipovacu stavljas sredstvo protiv klora? Teoretski bi klor mogao ishlapit u 24h ali da je posuda otvorena i da se mjesa..inace neznam bas
Ako peres filter, spuzvu u takvoj vodi, to je vjerojatno razlog, narastao ti amonijak, nitriti..to je jako otrovno za ribe. Klor iz pipovace ubije dobre bakterije na filteru. Ako promjenis sve medije, spuzve, ista stvar, nema bakterija koje ce razgradivat. Ciklus cikliranja mora pocet ispocetka a parametri narastu do otrovnih granica
Btw, ako kupis destiliranu za aute, pegle, cisto sumnjam koliko je ta voda stvarno bolja, smanje tvrdocu a ceg svega drugog ima unutra, pitaj boga

Offline beginer

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: pomor u akvariju
« Odgovori #5 u: Siječanj 22, 2018, 12:25:43 poslijepodne »
u pipovaču sam stavljala sredstvo neko koje su mi prodali u trgovini. prošlu nedelju nisam stavila ništa - dakle pola destilirane pola obične do ukupno 30% + zamjena dva filtera od 3. treći nisam ni prala ni dirala

jučer isto nisam stavila to sredstvo, voda bila otvorena 24 sata
klor na mjerenju (5u1) bio mrvu visok, ništa strašno.

ja isto sumljam da je u toj kupovnoj vodi bilo nšto - i da mi je riješila tvrdoću ali ne ostalo

probati ću idući put iskuhati pa ohladiti vodu, možda bude bolje

ali pitanje je  što sada? kako spriječiti ostale ribe da umru i što napraviti da ribama bude bolje?

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: pomor u akvariju
« Odgovori #6 u: Siječanj 22, 2018, 12:42:29 poslijepodne »
Nemoj kuhat, nece to bas pomoci, hlapi h2o a svi minerali ostanu u unutra. To drugo da mozes kupit paru, al to je vec destilacija onda.. Klor ce prije ishlapit ali puno bolje i lakse ti stavit samo sredstvo u vodu.  Ako ti se trose kn kupi jeftin uredaj za osmozu, snjim dobijes meku i cistu vodu.  Ali kako ti kolega rekao nije potrebno i svi ju imaju.
Nediraj filter vise, mjenjaj vodu cesto(neutraliziraj klor prvo)  i nadaj se boljem. Nemozes sad puno uciniti
- i sto se tice testra, puno bolji su ti 'pravi' nego ti listici. Ali kad se uhodas, rjetko kad i trebas mjeriti

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4040
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: pomor u akvariju
« Odgovori #7 u: Siječanj 22, 2018, 12:53:26 poslijepodne »
mijenjaj vodu svakih par dana......
A kaj se tice klora, to te ne treba brinuti previse. Da je dobar, nije ali bolje uliti cistu vodu sa malo klora nego imati nitrite ili amonijak. Ja upravo mijenjam vodu i ide direktno iz pipe bez ikakve kemije ili stajanja. Kad ju pustam iz pipe, mijesa se i klor hlapi. Kad ju grabim iz kante i tocimu akvarij opet se mijesa i opet klor hlapi. Jedino kad ti taj klor moze biti bas opasan je ako je bilo neko puknuce cijevi ili nekakva druga havarija na vodovodu pa da su bas natocili klora unutra do boli. Ali to osjetis odmah jer voda smrdi kao na bazenima i sva je nekakava mutna/bijela. Samo pazi da ti temperatura vode bude tu negdje.

Offline beginer

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: pomor u akvariju
« Odgovori #8 u: Siječanj 22, 2018, 13:00:17 poslijepodne »
sad sam zvala zoo vili
oni kažu da ili sam krivo dozilala algo stop depot tablete ili easy carbo
po njima nema šta drugo biti
povaditi ćui te tablete danas

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4040
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: pomor u akvariju
« Odgovori #9 u: Siječanj 22, 2018, 13:06:15 poslijepodne »
te sve tablete, algizit i kaj sve ne ti samo bacanje love.....

Offline Jakov123

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 401
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Zagreb,Borčec
Odg: pomor u akvariju
« Odgovori #10 u: Siječanj 23, 2018, 22:11:12 poslijepodne »
Da se nadovezem, aktivni ugljen je sad u filteru ili nije? Ako kazes da si micao pa vracao jel to znaci da nije mjenjan? On se mjenja nekih svakih mjesec do dva, kad ima potrebe ga uopce stavljat, no ja bi na tvome mjestu maknuo ugljen prestao mjenjat filter spuzve, prestao stavljat bilo kakva sredstva protiv alga, i mozda krenut sa stavljanjem lijeka Bactopur, ako se varam neka me isprave, i da.. mozda probaj usmjerit vodu iz filtera malo prema gore da ti se kisika otopi u akvariju, i prestat stavljat easy carbo, sretno...

Offline beginer

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: pomor u akvariju
« Odgovori #11 u: Siječanj 24, 2018, 07:50:09 prijepodne »
pozdrav
aktivni ugljen sam izvadila kada sam počela stavljati sredstva protiv algi, a kad sam ga vratila vratila sam novu spužvu, ne staru
inače zoo vili kaže  - jedino te algo stop tablete mogu biti, jedino to je dodano. češće izmjene vode,  bakterije dok se ne stabilizira i prestati mijenjati spužvve

tako da, dvije izmjene vode, izvadila tblete algo stop depot, dodala ffm jer to sam imala doma,  stanje se stabiliziralo. voda se izbistrila, nije više mutna.  ribe plivaju normalno i ponašaju se normalno,  jedu, plivaju itd. kriza prošla
u petak ću opet promijeniti vodu. barem 20 %
nove čistače ću staviti kada se normalizira sve - možda idući tjedan.
eto, huh
hvala svima na savjetima

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: pomor u akvariju
« Odgovori #12 u: Siječanj 24, 2018, 11:09:37 prijepodne »
Easy Carbo ti je naglo spustio pH pa si dobila ugljikovodičnu kiselinu pa si ribama spalila sluznicu pa se onda sve to zakompliciralo i tako to. Sve što su napisali drugi je OK i kad se tank stabilizira to će biti to. Aktivni ugljen ti ne treba za taj tank, dovoljna ti je bio spužva ili neki drugi materijal za biološki dio filtracije a ja bih ti preporučio Seachem Matrix koji staviš u filter iza mehaničke filtracije.