Travanj 18, 2024, 07:47:18 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Prelazak na jači filter  (Posjeta: 1248 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline slim

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Prelazak na jači filter
« u: Siječanj 07, 2018, 14:05:39 poslijepodne »
Pozdrav svima,

Jedno rookie pitanje. Odlučio sam nabaviti jači filter, trenutno mi je u funkciji tetra ex800 plus (tank je cca 220l) i nabavio sam fluval 406icu, pa zanima me koliko dugo je preporučljivo da oba filtera rade paralelno?

Na interwebu sam pročitao svašta od preporuke dodavanja dijela medija iz starog filtera u novi i puštanje u pogon samo novog filtera (sa 70% starog medija), do paralelnog rad cca. 2-4 i više tjedana.
da li netko ima iskustva s ovom temom?
Hvala.


Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Prelazak na jači filter
« Odgovori #1 u: Siječanj 07, 2018, 14:22:53 poslijepodne »
pa gle, ako imas mogucnosti koristiti oba onda tak svejedno jel 2 ili 4 tjedna.
Ako nemas, iscjedi spuzve i vodu iz tetre u fluval i pusti ga u pogon. Kad imas vec stabilan akvarij i onda stavljas filter koji je sam po sebi dovoljno velik da izdrzi biolosko opterecenje onda, IMO, to nije toliko vazno. Ja sam proslo ljeto zamijenio fluval 405 za eheim pro4 600 samo tak, bez ikakavog starog materija ili bilo cega i nije bilo nikakavih posljedica.

Offline draz

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 437
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Velika Gorica/Mičevec (Novi Zagreb/Dugave)
Odg: Prelazak na jači filter
« Odgovori #2 u: Siječanj 07, 2018, 15:28:02 poslijepodne »
Često se nečija iskustva uzimaju zdravo za gotovo kao savjeti...
Ja ti mogu reći svoja iskustva. Držao sam i još uvijek držim i rijetke i skupe ribe i nekoliko sam puta bio u tvojoj situaciji i nikad nisam imao problema.
Znao sam promijeniti filtere odmah jer se dobre  bakterije jako brzo nasele iz vode na filter materijal, a isto tako  sam znao držati paralelno upogonjene dan dva. Nikad više od dva dana.
Bolje švert u ruci nego diskus na grani

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Prelazak na jači filter
« Odgovori #3 u: Siječanj 07, 2018, 17:39:00 poslijepodne »
Ne znam koliko imaš riba u tanku i koliki je bioload. Ako imaš malo riba, samo pustiš u pogon novi filter. Ako imaš puno riba (pretpostavljam da radi toga i nabavljaš jači filter) ubaci u novi filter malo biomaterijala iz starog filtera. I prvih tjedan ili dva smanji malo hranjenje tako da ne napraviš rusvaj u tanku. Ribama neće biti ništa. Mogu slobodno biti malo gladne. Možeš i bez svega toga pa unovi filter uliješ starter bakterije. Bilo koje od bilo kojeg proizvođača. Samo nek hranjenje bude smanjeno.
Ja na svom tanku imam dva filtera u pogonu koje jednom godišnje čistim u razmacima od po mjesec ili dva tako da uvijek jedan filter bude kompletan. Radi se o Monarka 1100 filteu tako da se mehanička filtracija redovito čisti a biomaterijal jednom godišnje. I tako već zadnjih 6 godina!

Offline slim

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Prelazak na jači filter
« Odgovori #4 u: Siječanj 07, 2018, 19:01:37 poslijepodne »
Pa ovak, trenutno imam 3 ancistrusa, 6 pygmy cory-a (2 odrasla i 4 bebe), 1 sijamca, 10 Crvenih neonki, 8 Harlekin razbora, i cca 8 kozica (4 cherry i 4 black rose). Pretpostavio sam da ak mislim dodavat još riba da će mi trebat jači filter, pa sam zato i nabavio 406. Pitanje je kak izvest da novi filter preuzme funkciju trenutnog filtera. Danas sam složio 406 i trenutno radi paralelno sa tetrom. Sad pitanje je kolko dugo bi trebala trajat paralelka obzirom da mi se nije dalo selit filter medij iz jednog u drugi kanister.

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Prelazak na jači filter
« Odgovori #5 u: Siječanj 07, 2018, 19:55:29 poslijepodne »
Pusti da radi tjedan dana i smanji hranjenje. To su sve male ribe i me zagađuju puno.

Trpimirovich Design Studio


Offline slim

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Prelazak na jači filter
« Odgovori #6 u: Siječanj 07, 2018, 20:02:24 poslijepodne »
Hvala svima na informasija/sugestijama, mislm da bum pustil paralelku cca tjedan-dva i onda deaktiviram stari filter.