Ožujak 19, 2024, 11:30:48 prijepodneNajnoviji Član: EugenLaxa

Autor Tema: LED žarulja kao rasvjeta za manji akvarij?  (Posjeta: 1550 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Puffy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 798
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Valpovo (Osijek)
  • univ. bacc. biol.
LED žarulja kao rasvjeta za manji akvarij?
« u: Studeni 23, 2017, 23:50:47 poslijepodne »
Poštovanje, dragi kolege akvaristi...

Planiram jedan manji akvarij, specifičnih dimenzija (s obzirom na prostor u koji će doći) 40 × 25 × 40 cm (d × š × v).

Još od prije imam kućište DIY rasvjete, duljine točno 40 cm, koja još uvijek lijepo izgleda, a i praktična je jer se samo postavi na akvarij / stakleni pokrov...

E sada, unutra su postavljena 2 grla za žarulje, a nekada su se u te svrhe koristile štedne/spiralne žarulje.
Želim reći,... nikako se ne namjeravam riješiti toga kućišta jer stvarno izgleda dobro i praktično je. Ne tvrdim da nema boljih (i ljepših) rješenja, ali meni je priraslo srcu... no, eto, grla za žarulje su unutra.

Interesira me, mogu li se za potrebe akvarija koristiti LED žarulje?
U današnju priču o akvarijskoj rasvjeti upleli su se i lumeni [lm], a ja se sjećam samo one definicije s watima [W] u odnosu na litražu, a neki dan pročitah da je ta posve pogrešna  :nerd:
Sve skupa postalo previše za mene i zaista se ne razumijem pa tražim Vašu pomoć :-)

U planu je akvarij u kojeg bi išle Spider Wood grane, s nešto Anubias nane na dnu, eventualno kakva Valisneria u pozadinu, i možda grmić-dva Crypte.
Po biljnom sastavu, ali i nekakvoj početnoj ideji, trebao bi ovo biti low-light akvarij, no i u takvim uvjetima želim pružiti biljkama puni spektar, nužan za odvijanje procesa fotosinteze.

Danas sam za probu kupio LED žarulju 6500 K, 7 W, 470 lm.

Je li jedna takva dovoljna za spomenuti akvarij?

Koji su najveći nedostaci ovakve rasvjete te isplati li se ići na primjerice AQUAEL Leddy Tube 6 W Plants (8000 K), koja daje baš onu lijepu boju ribicama i specifičnu boju cijelog akvarija...?
Naravno, to je izdatak od kojih 160 kn, no ako je to najbolja opcija... onda nema govora.


Zahvaljujem svima koji će se uključiti u raspravu o upotrebi LED žarulja u akvaristici...

Lijepi pozdrav svima!


P.S. Sada sam shvatio da sam totalno promašio podforum pa molim da se tema premjesti u rasvjetu slatkovodne akvaristike...  :-[

« Zadnja izmjena: Studeni 23, 2017, 23:56:14 poslijepodne od Puffy »
FILIP (Valpovo)

Offline Puffy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 798
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Valpovo (Osijek)
  • univ. bacc. biol.
Odg: LED žarulja kao rasvjeta za manji akvarij?
« Odgovori #1 u: Prosinac 01, 2017, 16:33:53 poslijepodne »
Hvala na savjetima :D

Zazirem od upita na facebook-u, ali ipak...

Kupljena LED rasvjeta za akvarij, koja se okači na staklo. Problem riješen.
FILIP (Valpovo)

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: LED žarulja kao rasvjeta za manji akvarij?
« Odgovori #2 u: Prosinac 01, 2017, 17:22:43 poslijepodne »
Postovani kolega ako cemo maknuti sarkazam na stranu bit cu uljudan i samo vam rasvijetliti razlog ovako velikog broja odgovora. Dakle pitanje ste postavili na morskom dijelu a neta. Samim tim ovdje se barata s adekvatnim rasvijetama za morski ne s stednim ili led zaruljama grla e27. Drago nam je da ste nasli rijesenje i radujemo se vasoj temi na slatkovodnom dijelu aneta.

Ugodan dan vam zeli morski dio aneta.

Offline Puffy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 798
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Valpovo (Osijek)
  • univ. bacc. biol.
Odg: LED žarulja kao rasvjeta za manji akvarij?
« Odgovori #3 u: Prosinac 01, 2017, 17:48:03 poslijepodne »
Poštovani,

odmah sam uočio krivo postavljanje teme, no to kao obični član nisam mogao izmijeniti te sam pozvao nadležne da isprave moj propust.

P.S. Sada sam shvatio da sam totalno promašio podforum pa molim da se tema premjesti u rasvjetu slatkovodne akvaristike...  :-[

Nikome ništa ne zamjeram. Hvala na toplim riječima, želim Vam ugodan dan. :)

FILIP (Valpovo)