Ožujak 19, 2024, 10:36:58 prijepodneNajnoviji Član: EugenLaxa

Autor Tema: Skimmeri  (Posjeta: 15954 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Okrug Gornji
Skimmeri
« u: Studeni 03, 2016, 15:53:27 poslijepodne »
Dakle potaknuto anketom di je 80% i malo vise dalo zeleno svijetlo otvaram topic za sekciju skimmera za sve buduce generacije morskih akvarista. Dakle u ovoj temi budite realni bez "dlake" na jeziku kako se kaze. Ako je komad opreme dobar napisite isto tako ako ne valja budite iskreni da skratimo muke drugima. Osobno volija bi da je to i prije bilo pa da sam i sam osobno moga negdje procitati o opremi i sam prosuditi zato vas molim da napisete ako imate volje mali review, koliko dugo je u vas oprema i sumarum ocijena do 10 za isti.

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Skimmeri
« Odgovori #1 u: Studeni 03, 2016, 16:06:11 poslijepodne »
Evo da ja budem prvi  :D

Proizvodac: Reef Octopus
Model: NWB200 int
Vrijeme koristenja: 2 godine i mjesec dana
Ocijena: 8/10

Dakle vlasnik sam doticnog skimmera malo vise od dvije godine. Skimmer je u pogonu 24/7 i u globalu nemam nekih velikih zamjerki. Skimmer i dan danas radi kao i prvi dan i skimma prilicno dobro. E sad mane po meni je malo bucniji nego se predstavlja pa sam morao dodatno napraviti silencer diy verzija. Usis zraka se cuo dok nisam to ugradija. Nadalje aquatrance 3000s pumpa radi svoj posao ali mogla bi biti tisa. Uvijek u pozadini cuje se taj blagi hmmmmmmm zvuk ako me razumijete. Uronjen je u 20 cm mora kako je i preporuceno po proizvodace od 17-22 cm pa sam negdje na pola.
Skimmer je intolerantan na visinu u kojoj je postavljen npr. ako naraste nivo za 1 cm overskimma ka lud tako da sam s vrimenom nasa idealnu dubinu. Break in mu je cca 3-7 dana od postavljanja. Neck mu mora bit cist jer ako je sporak onda slabija skimma za bar 20 %. Cistim ga jednom tjedno tako da je to ok. Kapa skimmera je dosta velika kao i visina i footprint i onako na oko bi se reklo da se radi o mrcini koja je namjenjena za tankove od 2000 l ali nebi rekao. Recimo po mojoj procjeni nosi otprilike heavy stock cca 600 L a malo manje opterecen tank cca 800 L. Da li bi ga preporucija kupiti pa da i ne. Da jer je zbilja rijec o jako kvalitetnom proizvodu vrhunske izrade i kvalitete akrila. Zasto ne pa kada sam ja kupova skimmer u tom cjenovnom rangu nije bilo kod nas nabaviti nista bolje. Danas ima dosta dosta jako dobrih skimmera do cca 2500kn.

Eto toliko od mene sta se tice mog skimmera. Nadam se jos kojem dobrom review od vase strane.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Skimmeri
« Odgovori #2 u: Studeni 03, 2016, 17:47:09 poslijepodne »

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Skimmeri
« Odgovori #3 u: Studeni 04, 2016, 07:38:14 prijepodne »
 :zagrljaj: ajmo ljudi pisite dalje.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Skimmeri
« Odgovori #4 u: Veljača 10, 2017, 11:27:27 prijepodne »
Da, ajmo dalje... možda će mi uskoro trebati neki dobar nano skimmer, oni koji idu u glavni tank a ne sump, za nekih 100-200 litara. Ima li kakvih ozbiljnih iskustava, neka recenzija poslije dužeg korištenja?

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Skimmeri
« Odgovori #5 u: Veljača 10, 2017, 12:15:59 poslijepodne »
Proizvodac - ATB
Model - Atb small, eheim pumpa
Vrijeme - 1god +
Ocijena - 7/10

Kvalitetna izrada ali visoka cijena, eheim pumpa je robusna ali glasna. Zamjenio sam ju odmah(skimer nabavljen polovan) s tunze hydrofoamer 9420 pumpom koja ima mnogo bolje perfomanse, omjer zrak/voda, malu potrosnju i neusporedivo je tisa, besuman rad osim sto se cuje usis zraka. Sad bi mu dao ocjenu 10/10 za rad. Tolerantan je na manje promjene visine vode, +2cm, ima ato(svaki insump bi trebao po meni radi idealnog nastimavanja) ali dok dodam ili diram po overflovu. Po proizvodacu namjenjen za puno veci tank-do 1200l, kod mene radi na neki 300 i medium load, kocka smrznute hrane na dan, uz to skima odlicno a radi velike case necistim po 3-5 tjedana. Po meni maximalno bi isao na tank 500-600l

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Skimmeri
« Odgovori #6 u: Veljača 10, 2017, 12:44:47 poslijepodne »
Kad niko neće -....ja imao dva osobno!

1.
imao aqua medic nešto 1000 misli turboflotor ,pumpa ocean runer,omjer cijene i kvalitete,ne znam ok nisam ga imao dugo,jer nisam bio ni blizu zadovoljan sa načinom rada i perfomansama......no bio i premali za moj sistem definitivno....
pisalo za akva do 500 litara,moj je akva bio 550 i to nije bilo to definitivno

nakon par mjeseci sam ga zamjenio sa

2
SCHURAN JET SKIM 200

za akva mislim do 2000 lit
pumpa eheim klasik 2400L/h
klasičan rotor

skup..hm....isplatio se barem triput
tih,kvalitetan,jednostavan za održavanje,visok sa komorama,tolerantan na nivo vode..
a što reč da idem opet u igru sigurno bi uzeo SCH -imao ga 9 godina. prodan ,čovjek ga već ima 2 godinu prezadovoljan ,radi.....
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Skimmeri
« Odgovori #7 u: Ožujak 10, 2017, 10:19:23 prijepodne »
update:
https://www.photobox.co.uk/my/photo/full?photo_id=21626500789

napravio recirkulacijski i vodu dovodim direktno iz overflowa u nadi da ce kupit vise detritusa, izbjegnem filter carapu i manje cistim sump. Tek je par dana u pogonu, vidjet cu hoce li bit neke razlike s vremenom pa javim
-modificirao i izlaz pa sad voda ulazi u otvorenu posudu/filter s kemijskim medijem, izbacio reaktor i jedna pumpa manje u sistemu

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Skimmeri
« Odgovori #8 u: Ožujak 10, 2017, 10:39:49 prijepodne »
update:
https://www.photobox.co.uk/my/photo/full?photo_id=21626500789

napravio recirkulacijski i vodu dovodim direktno iz overflowa u nadi da ce kupit vise detritusa, izbjegnem filter carapu i manje cistim sump. Tek je par dana u pogonu, vidjet cu hoce li bit neke razlike s vremenom pa javim
-modificirao i izlaz pa sad voda ulazi u otvorenu posudu/filter s kemijskim medijem, izbacio reaktor i jedna pumpa manje u sistemu

Ne znam da li je samo do mene ali ne vidim sliku ?

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Skimmeri
« Odgovori #9 u: Ožujak 10, 2017, 14:23:28 poslijepodne »
Neznam, ja mogu vidjet, uplodao sliku online pa tu kopirao link, neznam kako drukcije postavit na forumu. Ali nemas ni previse za vidjet, tri pvc djela povezana teflonom da mogu demontirat ako treba. Koljeno 45', 90', T razvodnik gdje ulazi overflow cjev. Samo sam probusio skimer i tu zaljepio komad 32mm cjevi, pa ako hocu opet stavit da standardno radi razmontiram nastavke a tu zacepim s pvc cepom.
- Bez busenja skimera se moze samo stavit T razvodnik na usis pa overflow u njega, opet direktnije uzima vodu nego da se prvo mjesa u sumpu..to je dobra ideja i ako netko koristi pelet reaktor pa odma pred usis skimera dolazi sve

Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: Skimmeri
« Odgovori #10 u: Ožujak 10, 2017, 18:19:02 poslijepodne »
Ne, nema slike, a zanima me.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Skimmeri
« Odgovori #11 u: Ožujak 11, 2017, 12:12:39 poslijepodne »
« Zadnja izmjena: Ožujak 11, 2017, 12:26:07 poslijepodne od stomed »

Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: Skimmeri
« Odgovori #12 u: Ožujak 11, 2017, 22:31:00 poslijepodne »
Slično sam i ja složio, meni se skupljao detritus po dnu skimera (ati pc).

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Skimmeri
« Odgovori #13 u: Veljača 28, 2018, 19:51:37 poslijepodne »
Proizvodac: Tunze
Model: 9410
Vrijeme koristenja: 1 godina
Ocijena: 10/10

Tunze hmmm ah taj tunze. Kad ih gledam imam osjecaj kao kad vidim Toyotu. Znas da je vrhunsko auto bez ikakvih mana ( vecih ) ali onda pogledas auto u globalu i shvatis koliko je u biti ruzan izvana i uvijek nekako ides na sveti njemacki trojac ili na alfu za koju znas da ce te kostat ko 3 toyote ali jebemu dizajn. Ok mozda malo pretjerujem ali ovo je moje videnje skoro svih Tunze proizvoda. Po meni skoro pa jedini od novcaniku dostupnih proizvodaca akvarijske opreme koji toliko dugo drzi sinonim kvalitetnih proizvoda da zbilja ne treba trositi rijeci ali kad vidite dizajn opreme u najmanju ruku je cudan da ne uvrijedim nekoga. Mozda nisam objektivan kod Tunze jer sam njihov veliki fan ali ovaj proizvod koji cu sada opisati ne najbolja kupnja na mom tanku od kada ga imam ( naravno sve kazano do sada je samo moje i iskljucivo moje iskustvo i zakljucak stoga uzimajte sve s rezervom).

Dakle radi se o 9410 skimmeru koji nije bas novi na trzistu. U moru lijepo dizajniranih i "boljih" skimmera ovaj je nekako isao ispod radara ali ne i meni. Pikirao sam ga prije nekih 3 godine i cekao sam moment kada ce ga netko prodavati jer iskreno prije svega sam ga tija testirat jer citajuci neke forume dosao sam do saznanja da se radi o jako dobrom proizvodu ali koliko dobrom sam se sam trebao uvijerit. Svi koji su upoznati do Tunze-a sam koristio Reef Octopus NWB200 ( koji je sada u pogonu na zoa tanku ) i iskreno iako izgleda impresivno nekako mi nikada nije lega u potpunosti. Nemojte me krivo shvatit RO je takoder odlican proizvod ali kada se uzme ovaj malisan i usporedi s RO to izgleda otprilike kao da ste stavili game boy kraj ps4. Gabaritno Tunze zbilja izgleda kao igracka i kada sam ga otpakira proslo mi je kroz glavu hmm dobar za.eb ali ajmo ga provat.

Prvo sta upada u oko je akril koji je onako ok jer RO akril je po meni jedan od boljih tako da je tu bila prva sumnja. Nadalje footprint je u 1/3 RO. Pumpa izgleda kao da je za nekakav reaktor ne skimmer, collection cup je smjesan kada se usporedi s RO. Uglavnom da ne duljim shvatili ste poantu. Izgled ne uljeva povjerenje i nisam ni u najludim mislim vjerovao da cu vidjet ono sta je usljedilo nakon paljenja Tunze. Pri prvom paljenju prvo sta upadne u oko nema nikakvog klasicnog ventila kao u 99 % skimmera s kojim reguliras visinu mora unutar komore skimmera. Takoder tijelo nema cone oblik nego je kao reaktor samo tuba ( isto smijesno ali valjda znaju sta cine :D ) tako da ni on nije bas uljeva povjerenje. Onda primjetite detalje. Primjetite da je spreman za ozon ( nije mi neka shema na koju se hvatam ali eto ima ga pa zasto ne ). Nadalje s strane ima nekakvu rupicu na tijelu skimmera koja kod svih normalnih skimmer u biti nebi trebala biti tu. E ta rupa u  kombinaciji s samim patentom necka gdje kolektorski cup upada do 1/4 tijela sprijecava skimmer da over skimma. Nemojte mislit da sam lud ovo sta cu sada kazat ali ovo je istina. Dakle skimmer bez obzira u koliko mora lezi uvijek isto skimma :D sta znaci da sam sebe steluje i nikad ne overskimma. Kako su to izveli samo oni znaju ali radi. Ovo je najveci plus skimmera i po meni stvar koja bi trebala biti na svim skimmerima ali Tunze bio pametan pa patentno to zastitija.

Druga stvar koja je isto po meni veliki plus. Skimmer ima na izlazu dodanu jednu poliestersku carapu u kojoj ja osobno drzim aktivnu ugljen i smanjio mi je broj reaktora za 1. Nadalje skimmat koji producira nakon 7 dana napuni cup skroz. Skimat je crn i onako fino mirise na kanalizacijski zbirni centar :D . U usporedbi s RO ovaj vuce vise skimmata u 7 dana nego RO u 3 tjedna. Jedan od najvecih pluseva je sta je skimmer doslovno necujan. RO je dosta tih ali ovaj se doslovno ne cuje. Pumpa je Tunzeova 900 L / 600 l zraka i radi posao savrseno. Veliki plus je sta je pumpa dobavljiva prakticki svugdje i cijena je razumna oko 120 € a kao kod drugih proizvodaca kupis skimmer od karikiram 400 €i kad pumpa ode ona je 350 €.

Najljepse za kraj :D . Cijena novog Tunze je oko 1800 kuna. Da dobro ste culi 1800 kuna. RO kojeg imam je daleko skuplji, bucniji, losije skimma, nova pumpa 200 €, nema dodatnu carapu, break in mu je 20 dana itd. Kod Tunze brak in kod mene bio 2 dana. Od kada sam ga stavija u pogon zaboravija na njega samo praznim i cistim cup sve sam steli. Toliko se dobro steli da sam maknija u plovak koji sam drza na RO da ne overskimma kada naraste nivo mora u sumpu usljed nestanka struje.

Ovaj Tunze koji je u mene je kupljen za 600 kn kod jednog naseg kolege s foruma necu o imenu i radija je kod njega 3 mjeseca tako da sam ga dobija u odlicnom stanju te mu se ovom priliko zahvaljujem sta mi ga je proda jer za mene osobno najbolja kupnja u omjeru ulozeno/dobiveno cak ako se ide i na potpuno novi uredaj od 1800 kuna a za cijenu od 600 kuna necu niti pricati.

Suma sumarum. Da li bi ga preporucija pa mislim da je svima jasno nakon ovog review-a da je odgovor pozitivan. Da li bi ka kupija bez imao razmisljanja i moj sljedeci skimmer ce opet biti Tunze 9410 jer moj sistem od 700 litara koji je onako posteno hranjen i ima tangova koji vole sporkat i meki su koralji bez imalo muke cisti evo sad vec godinu dana.

Do sljedeceg javljanja  8)
« Zadnja izmjena: Ožujak 01, 2018, 12:54:05 poslijepodne od Slim_okrug »

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Skimmeri
« Odgovori #14 u: Ožujak 01, 2018, 09:19:44 prijepodne »
isto mislim o izgledu/ učinkovitosti Tunzeta...
onak, nemreš verovat, ali da, to je to..izgleda bezveze, razvaljuje učinkovitošću :D

iako, sjećam se jednog DOC hang on skimmera kojeg više ne bih taknuo, mislim da ga više ni ne proizvode... magnetni držaći su mu bili opako jaki... a ja nisam pazio..nastavak ću prešutjeti zbog ptspa :D :D

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Skimmeri
« Odgovori #15 u: Ožujak 01, 2018, 12:30:56 poslijepodne »
Haha nadam se da si slomija prst  ;)

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Skimmeri
« Odgovori #16 u: Ožujak 01, 2018, 12:49:53 poslijepodne »
Da, slažem se sa Slimom.. Meni je na radaru već par godina Tunzeov skimer 9430 ali nikako da se odlučim.. no, kad budem mijenjao skimmer on je prvi izbor, zbog više razloga.




Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Skimmeri
« Odgovori #17 u: Ožujak 01, 2018, 12:52:26 poslijepodne »
Nisam ga ima prilike vidit ni provat  :D ali ne sumnjam da je vrhunski proizvod  :up:

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Skimmeri
« Odgovori #18 u: Ožujak 01, 2018, 12:55:09 poslijepodne »
E i jos jedna stvar koja isto nije zanemariva. RO pumpa radi na 65 w ova na 11 w  :up:. Ako se uzme u obzir da radi 24/7 nakupi se i tu ustede poprilicno.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Skimmeri
« Odgovori #19 u: Ožujak 01, 2018, 13:06:26 poslijepodne »
Odlicne performanse imaju te pumpe, msm da su 3 u seriji. Ja sam 2 god koristio 9420 model, pumpu samo ne skimer. Puno zraka za malo struje
-Jedina mana mi same pumpe, posto se prodaju odvojeno, to sto nema neki stalak, nosac, bar posebno kupit, za njihove skimere netreba naravno. Ja sam koristio silikonski podlozak ispod nje.
« Zadnja izmjena: Ožujak 01, 2018, 13:14:24 poslijepodne od stomed »