Ožujak 19, 2024, 06:39:57 prijepodneNajnoviji Član: EugenLaxa

Autor Tema: Morski Rio 180  (Posjeta: 61796 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #225 u: Veljača 13, 2018, 19:46:09 poslijepodne »
Koliko bi mogao krivo pokazivati NO3 test Salifert kojem je rok prosao u 6/2017?
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #226 u: Veljača 19, 2018, 20:20:45 poslijepodne »
Zarkec , kako očekuješ da neko ti da neki koristan odgovor ? Na osnovu iskustva , tsklene kugle ,...?
   Ako ćemo pošteno to ti niko ne može dati pouzdan odgovor ! Kemikalije / reagens imaju svoj  rok trajanja i to proizvodjac je naveo do kad garantuje neku pouzdanu upotrebu ! Koliko preko datuma ovisi od vise faktora , da li su u tamnom lagerovani , temperatura , ...

    Natrag na tvoje pitanje ! Da moglo bi se utvrditi pomoću referentne tečnosti  i svakako testovanja sa novim testom ! Da li se to i$Plati ? Ne !!!

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #227 u: Veljača 20, 2018, 08:30:02 prijepodne »
pošto ne vjerujem u staklene kugle, pretpostavljao sam na iskustvo. vjerujem da postoji slučajeva u kojima je test prešao rok trajanja, pa da se koristio i u nekom trenutku kupio novi i onda se moglo usporediti... da li je ok, ili nije... no nebitno. ionako nije odgovorio. slučajeva u svijetu ima napretek, zaključka nema... a ja pitam, tko pita ne skita... :)
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #228 u: Veljača 20, 2018, 08:34:50 prijepodne »
Ne vjerujem da prestaje vrijediti baš taj tren kad piše na kutiji, to kemija unutra pa vjerojatno ako je pravilno skladištena vrijedi još neko vrijeme tj neće puno griješiti..

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #229 u: Veljača 20, 2018, 13:02:03 poslijepodne »
Gorane ,sigurno da nije test nakon datuma na sljedećii  dan loš! Niti se kemija ko na tajmer kvari pri isteku datuma !datum je samo da bi se proizvodjac ogradio do kada garantuju za njega !
Kao sto sam Napisao skladištenje je najbitnije , e sad test  koji je istekao prije skoro 8 mjeseci koliko odstupa , ko će to znati ??? Znaci sve špekuliranje i prazne price koje mogu biti tacne ili ne ! Jedino referentna tečnost može mu reci kakva su odstupanja !
Flasica je skuplja od ovog testa pa sad dal’ je pametno.....

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #230 u: Veljača 20, 2018, 13:54:38 poslijepodne »
jasno je to i meni... vidim da nisam jedini koji to pita, ima na engleskom dosta upita... no, tko će ga znati kad ima slučajeva gdje Salifert koji je ispravan i Hanna daju različite rezultate... gdje onda neće ovaj kojem je rok prošao...
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #231 u: Veljača 20, 2018, 14:35:29 poslijepodne »
Nisu bas precizni nasi, hoby, testovi, ali ni netrebaju biti.
A koliko ti sad pokazuje nitrate? Zasto te brine?

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #232 u: Veljača 20, 2018, 14:59:05 poslijepodne »
jasno je to i meni... vidim da nisam jedini koji to pita, ima na engleskom dosta upita... no, tko će ga znati kad ima slučajeva gdje Salifert koji je ispravan i Hanna daju različite rezultate... gdje onda neće ovaj kojem je rok prošao...

Pa ne moras porediti Hanu i Salifert! Izmjeri salifertom tri puta zaredom  pa će i tu biti razlike ! Kome je potrebno bas tačno da zna može to provjeriti sa već pomenutom tečnosti !
 
Kod samih proizvodjaca testova ima razlika u preciznosti ! Zna se da za Nitrate i Fosfate nikad nisu bili vrh ( salifert ) Al imaju dobar odnos kvalitete i cijene !
Ako ćemo pravo i kod Hane reagensi imaju isto rok upotrebe ;)

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #233 u: Veljača 20, 2018, 15:02:37 poslijepodne »
između 5 i 10 po salifertu...
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #234 u: Veljača 22, 2018, 09:27:00 prijepodne »
Neznam dal je salifert dobar i za slatku ali ako je onda bi mogao vodovodnu izmjerit, ako po prilici znas koliko sadrzi. Zg ima izlist na netu neznam za druge gradove. I onda kad umjesas novu sol isto gdje bi trebao bit 0 uz ro, ro/di. Dvije poznate vrjednosti pa bi okvirno vidio dali i koliko fula

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #235 u: Veljača 22, 2018, 11:08:26 prijepodne »
Stomed , mislim da je ta metoda jako nepouzdana  ! Tačno je da su vodoopskrbljivači dužni da objave vrijednosti ! Za Zagreb su navedeni po pojedinacnim  vodo crpilištima ! Kuka je sto su te vrijednosti godišnji prosjek a ne aktuelna vrijednost !zakonski sasvim dovoljno kako rade ! Znaci ima prosjecnu vrijednost ili u nekim gradovima stavljaju dodatno mjerenje koje se obično radi i zimskom periodu gdje su opterećenja nitrata i fosfata puno manja nego u proljeće ili jesen zbog zemljoradničkih radova na polju ! Druga kuka ta vrijednost je mjerena  direktno na opskrbnih pumpi a voda koja prodje kroz ko zna kakve cijevi i kakve kucne instalacije ima druge vrijednosti  ! Onda prodje kroz RO ili RO / DI i bez preciznog TDS mjerenja opet nema pouzdane vrijednosti ! Mislim da sve ovo pretražiti i istražiti  ne stoji u odnosu prema recimo novim testerom ili nekog zamolit da mu izmjeri !

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #236 u: Veljača 22, 2018, 11:29:39 prijepodne »
Mislim da sve ovo pretražiti i istražiti  ne stoji u odnosu prema recimo novim testerom ili nekog zamolit da mu izmjeri !

upravo tako i ja mislim... tester je u smeću i razmišljam kojeg kupiti
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #237 u: Ožujak 19, 2018, 09:11:24 prijepodne »
Nakon 5 mjeseci što sam sve preselio u veći akvarij, stanje je recimo ok... prije nekih 2 tjedna me nije bilo neko vrijeme doma, kad se vratim bum... sve nekako ljepše, kao da je stiglo proljeće i procvjetao akvarij (npr gljive na slici su napuhnute, prekrasne... i sve se nekako čini općenito bolje). osim sumpa, u njega sam prije kojih par tjedana stavio chaeto i prošli tjedan kad sam se vratio, staklo u ljubičastoj coralini, sve puno coraline, na skimeru i koralina i zelena alga na slici za koju sam primjetio da također poljubičasti.. jel se trebam što brinuti ili ostaviti tako kako jest? ne dodajem ništa, mijenjam vodu jedno u 2-3 tjedna (cca 15%) i to je to. i da stavio sam nove lampe. 4 * 54 w T5. nakon njih se stanje popravilo...
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #238 u: Ožujak 19, 2018, 10:32:33 prijepodne »
Alge nisu zahtjevne rast ce gdje god ima svjetla, to ti je normalno. Zato neki blokiraju svjetlo da izlazi iz refugiuma, pregrade s chateo, sta vec.. ali sumnjam da ti moze stvarat neke probleme, osim sto vizualno mozda nije ljepo za vidit. Samo ces imati rozi skimer:) a ako ti zelena nece rasti jako, da ulazi u usis, nakuplja po rotoru... nebi trebalo bit problema.  Jedino imas neke sonde za mjerenje, top off, to bi trebalo bit u mraku da nista neraste po njima

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #239 u: Ožujak 19, 2018, 10:36:22 prijepodne »
Alge nisu zahtjevne rast ce gdje god ima svjetla, to ti je normalno. Zato neki blokiraju svjetlo da izlazi iz refugiuma, pregrade s chateo, sta vec.. ali sumnjam da ti moze stvarat neke probleme, osim sto vizualno mozda nije ljepo za vidit. Samo ces imati rozi skimer:) a ako ti zelena nece rasti jako, da ulazi u usis, nakuplja po rotoru... nebi trebalo bit problema.  Jedino imas neke sonde za mjerenje, top off, to bi trebalo bit u mraku da nista neraste po njima
tako i imam, te sonde su mračnom dijelu i na njima nema ništa.
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #240 u: Ožujak 19, 2018, 12:06:55 poslijepodne »
Sump bi zapravo uvijek trebao biti u mraku, po meni. Nikakav rast bilo čega nije poželjan u sumpu, na skimeru, povratnoj pumpi i drugoj opremi. Jer, prije ili kasnije ćeš to morati čistiti a nedaj bože da ti nešto zašteka u radu zbog koraline ili alga..
Dakle, ja bih ogradio svjetlo refugiuma od sumpa...iz predostrožnosti.

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #241 u: Ožujak 19, 2018, 12:59:50 poslijepodne »
Sump bi zapravo uvijek trebao biti u mraku, po meni. Nikakav rast bilo čega nije poželjan u sumpu, na skimeru, povratnoj pumpi i drugoj opremi. Jer, prije ili kasnije ćeš to morati čistiti a nedaj bože da ti nešto zašteka u radu zbog koraline ili alga..
Dakle, ja bih ogradio svjetlo refugiuma od sumpa...iz predostrožnosti.

hvala, da. tako ću i napraviti. moram refugium čisto odvojiti.. .jel ima tko da je radio chaeto reactor?
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #242 u: Kolovoz 28, 2018, 18:25:00 poslijepodne »
izronio sam na Jadranu jako lijepo kamenje. čisto, porozno, izgledom ne bi rekao da ima razlike između tog i kupljenog. dofurao sam ga doma zapakiranog, vlažnog, koliko sam mogao promijetiti nije billo nekog dye off-a, nije smrdilom ono.. po jus-u. stavio sam ga u veliku posudu, stavio streamicu i skimer. mjerio sam nitrate i 0. skimer je u 2 dana poskimao nekih pola litre smeđe prljavštine i sada 2 dana ne vadi više ništa, čisti mjehurići idu. nitrati su i sada nakon 5 dana na nuli. salifert test, uopće ne mijenja boju. da čekam i dalje prije ubacivanja u akvarij ili da stavljam kamen po kamen? što preporučujete? hvala
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #243 u: Kolovoz 29, 2018, 17:07:54 poslijepodne »
Osobno ne vidim iz kojeg razloga treba da još čekaš!
       Sam si napisao da je bio vlažan kad si ga donijeo i da nije imao nikakav neugodan miris !
Dodatno si skimovao , sto je ok !
   Kad pogledaš malo situaciju “ vani “ gdje je dostupnost bolja , teži se FRIŠKOM živom kamenu !a ti to imaš 😃
Sa nekim čekanjem možeš dobiti kontraproduktivni rezultat i da bas korisni  živi svjet se decimira !
Zato se kod ugledni radnji sve manje upotrebljava sistem da drže živi kamen u nekim tankovima,
Već samo ga špricaju morskom vodom da bude vlažan
I tako sto vise mikro flore i faune preživi i ostane u kamenu a ne završi u tanku ili sumpa od trgovca !

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #244 u: Kolovoz 30, 2018, 10:56:22 prijepodne »
Osobno ne vidim iz kojeg razloga treba da još čekaš!
       Sam si napisao da je bio vlažan kad si ga donijeo i da nije imao nikakav neugodan miris !
Dodatno si skimovao , sto je ok !
   Kad pogledaš malo situaciju “ vani “ gdje je dostupnost bolja , teži se FRIŠKOM živom kamenu !a ti to imaš 😃
Sa nekim čekanjem možeš dobiti kontraproduktivni rezultat i da bas korisni  živi svjet se decimira !
Zato se kod ugledni radnji sve manje upotrebljava sistem da drže živi kamen u nekim tankovima,
Već samo ga špricaju morskom vodom da bude vlažan
I tako sto vise mikro flore i faune preživi i ostane u kamenu a ne završi u tanku ili sumpa od trgovca !

hvala.
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #245 u: Kolovoz 30, 2018, 19:04:13 poslijepodne »
Molim !Nema  na čemu ! ;)
  Još nešto oko nitrata da pokazuje nulu je skoro normalno i ništa me ne čudi ! Naime ako ti ništa nije masovno pocrkalo ( miris kaže da nije ;) ) vjerovatno si stavio akvarijumsku , tvoju , vodu ili novu zamjesao gdje su nitrati nula , vjerovatno i fosfati ;) ! Kamen prvo akumulira masu nitrata i fosfata prije nego sto počne da ispusta nazad  u vodu ! Dobar su pokazatelji i fosfati da nešto nije u redu ali  ne mjere  fosfate naši testeri koji su i kamenu  već “ slobodni fosfor “ koji preračunavamo u testu u fosfate ! Postoji mogućnost testiranja diference izmedju fosfata u kamenu i u vodi sa termičkim testom ! Ako kamen dobro izgleda i mirise na more  onda je dobra baza za funkcioniranje u tanku !

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #246 u: Kolovoz 31, 2018, 08:23:45 prijepodne »
kamen je dobro mirisao, vodu sam uzeo malo iz akvarija, malo nove. no, bilo kako bilo, stavio sam sve unutra pa ćemo vidjeti. cca 25 kg je u akvariju, i 10-15 u sumpu. nadam se da neće biti problema... evo, posložio i sad to ovako izgleda. ribe su oduševljene koliko vidim, imaju brdo prolaza, skrivaju se... 1 dan je prošao ok, nadam se da će i sada biti bolje. i da, ubacio sam puževe koje sam isto uzeo iz mora, izgledaju ko mali turbo... čiste, ližu staklo... full su aktivni.

Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #247 u: Listopad 18, 2018, 14:25:51 poslijepodne »
Akvarij ide dalje... znači, nakon dodavanja kojih 40 kg živog kamena nekako mi sve krenulo na bolje... parametri ko zacementirani na

Temp 26
Sal 24
Kh 8
Mg 1400
Ca 430
NO3 5
PO4 0

jedino što mi nije jasno i što mi je žao, nikako mi ne uspijevaju ni montipore ni recimo caliendrum... stavim ih unutra, traju 2-3 tjedna i počinju blijediti. stylophora recimo raste, histrix se čini ok... ostalo je sve ok. algi nemam uopće, stražnje staklo nisam čistio skoro 2 mjeseca, puževi sve očiste... dodajem dnevno 3-4 ml nopoxa i ovisno o testu stavljam koji ml aquaforest 1 2 3. vodu mijenjam 10% jednom u 2 tjedna. možda bi to trebao malo češće raditi pa bi možda i situacija bila bolja... mada nije loša ;) evo, vidite i sami


ps: pošto već dugo to nije 180, molim preimenovanje teme u 300 litara u Zagorju :) hvala
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #248 u: Listopad 19, 2018, 08:50:36 prijepodne »
i da, od kemijske filtrracije imam samo Chemi pure elite... svjetla su Giesemann 6*39 w T5.
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #249 u: Listopad 19, 2018, 09:55:38 prijepodne »
On ima odstranjivac fosfata u sebi. Kad vec doziras ugljik ja bi na tvom mjestu koristio samo aktivni ugljen za kem filtraciju