Ožujak 28, 2024, 13:37:31 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: T5 24W rasvjeta za akvarij - ne znam ništa...  (Posjeta: 1251 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Puffy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 798
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Valpovo (Osijek)
  • univ. bacc. biol.
T5 24W rasvjeta za akvarij - ne znam ništa...
« u: Siječanj 28, 2018, 22:46:59 poslijepodne »
Dragi kolege,

Dakle. Imam akvarij dužine 60 cm te iznad njega, nešto u stilu viseće rasvjete iste dužine (na posebno konstruiranom DIY stalku, kojeg mi je prije puno godina napravio jedan naš forumaš  :up: ).

U toj konstrukciji, sada se nalaze 2 x T5 13W neonske cijevi (Sylvania Standard 6500 K) i sve funkcionira odlično. Cijevi su "ubačene" u već gotove sklopove, dakle kompletna rasvjetna tijela - upikne se kabel i radi :D

I naravno, čovjek bi očekivao da se to isto može kupiti i za cijevi T5 24W, ali ja to naravno ne pronalazim. A pogotovo ne jer je era LED lampi u svom punom zamahu.

Moj je plan ostaviti jednu Daylighticu u pogonu, a u samu konstrukciju ugraditi jedan T5 24 W sklop jer mi nedostaje boja akvarija i ribica, koju daje lampa GRO-LUX, a vidim da su iste dostupne u pet shopovima još uvijek. Uz to, te su lampe duge, koliko sam uspio vidjeti, oko 55 cm pa mislim da bi se moglo uklopiti u tih 60 cm s grlima i svime.

Moje pitanje, nekome od Vas tko se u to zaista razumije, jest:
Može li mi netko napisati točno što treba kupiti u prodavaonici elektro opremom i rasvjetom za takav jedan sklop? ... te također okvirne cijene.

Dakle, od A do Ž jer mi je ovo apsolutno nepoznato područje.  :'(

Pokušao sam istraživati forum, ali rezultata pretrage je previše da bih se u kratkom vremenu mogao skoncentrirati na bitno.

Koliko sam shvatio, ima neka fora s kupovinom štedne žarulje iz koje se vadi, hm, prigušnica pa to može koristiti?  :nerd:

I treći put dakle, ne znam ništa  :D


P.S. tata mi je "strujić", polemit će štogod treba, shvatit će bilo kakvu shemu (ako je netko ima, neka je ovdje pokaže), ali do sada bilo što s neonkama nije radio pa mi uopće nije od pomoći. On će odraditi sav posao, ali ako nas netko može uputiti - bili bismo zahvalni.

I još napomena za kraj -vodotjesna grla ne trebam jer je cijela konstrukcija iznad akvarija, a iznad vode je stakleni pokrov. Shvaćate, jel ... ;-)



Pozdrav :-)

Filip
FILIP (Valpovo)

Offline Puffy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 798
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Valpovo (Osijek)
  • univ. bacc. biol.
Odg: T5 24W rasvjeta za akvarij - ne znam ništa...
« Odgovori #1 u: Siječanj 31, 2018, 09:19:48 prijepodne »
 :wall: nisam vidio da ima tu: http://www.akvarij.net/index.php/zanimljivosti/uradi-sam-othermenu-83/416-elektronska-prigunica4

To bi trebalo biti to :) Još samo ako netko ima eventualno savjet plus, koju sliku iz svoga iskustva... i volje da se uopće javi :D

Pozdrav
FILIP (Valpovo)

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: T5 24W rasvjeta za akvarij - ne znam ništa...
« Odgovori #2 u: Siječanj 31, 2018, 09:30:53 prijepodne »
pa na tebi je da to gore slozis kak mozes/zelis.
Ja imam 2x24 ali u poklopcu.

i dok je bila samo jedna unutra....

Offline Puffy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 798
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Valpovo (Osijek)
  • univ. bacc. biol.
Odg: T5 24W rasvjeta za akvarij - ne znam ništa...
« Odgovori #3 u: Siječanj 31, 2018, 14:38:50 poslijepodne »
Kažem, ne znam ništa  - neću to raditi.

Evo, tati je sve iz tvoje slike jasno. Dakle, hvala. Slika je odlična.

Još samo preostaje pronaći štednu 23, 24, 25 W -i mislim da bi to mogao biti problem...

Pozdrav i hvala još jednom.
FILIP (Valpovo)