Ožujak 28, 2024, 10:06:43 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: NOVA SAM!!! Pomoć  (Posjeta: 1220 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline karla95

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
  • Spol: Ženski   Lokacija: Split
NOVA SAM!!! Pomoć
« u: Rujan 19, 2018, 02:54:38 prijepodne »
Pozdrav ljudi, trebam malu pomoć.

Naime relativno sam nova u ovome i još učim. Prije cca 4 mjeseca uzela sam akvarij 15l sa dvije zlatne ribice. (po preporuci radnika u Zoo shopu). Jedna (pajčolanka) nakon cca mjesec ipo krenula se okretati naopačke i tako je živjela još neko vrijeme, malo bi plivala normalno, malo bi je okrenulo nije mogla zaplivati do dna pa je uginula. Predpostavljam po svemu što sam pročitala da se radilo o upali zračnog mjehura. Druga koja je ostala (lavlja glava) je iznenada također oboljela počele su joj se raspadati peraje i otpadati ljuske uginila je prije nego što sam uspjela reagirati i spasiti je.  :'(

Nakon uginuća te dvije počela sam pribavljati dodatnu opremu za akvarij, uzela sam termometar vidjela da mi je sobna temperatura vode 26/27 stupnjeva, mislila sam da je zbog toga došlo do oboljenja obje.

Trenutno imam dvije pajčolanke, pazim na njih kao na malu djecu i evo opet se nešto čudno događa. Primjetila sam da su se krenule trzati kao da ih struja drmne. Pomislila sam da je ICH ali ne vidim nikakve bijele točkice po njima. Ne odbijaju hranu, dapače obe jure kad me vide u blizini akvarija. Evo danas je novist kad ih nahranim krenu se vrtit u krug jedna oko druge, tuckat se u drob i zabijat se jedna drugoj u rep....ne grizu se, pratila sam ih. Također sam primjetila da mi dosta kao hvataju zrak na površini, pazim im na temperaturu vode i ne mislim da se radi o nedostatku kisika. Primjetila sam i bijeli izmet danas na površini vode sluzav.

Što se tiče akvarija vanjski filter imam, kamenčiće na dnu i jednu umjetnu biljku. Hranim ih dva puta dnevno sa malo hrane (suhu hranu koristim), vodu mijenjam 30% svakih tjedan dana a jednom mjesečno cijelu vodu i očistim akvarij. Vodu tretiram aqua safeom u koju sam dodala mrvicu soli čisto preventivno baš zbog bakterija za koje mi se čini da ih svejedno ima. Pazim na temperaturu vode.

Stvarno se trudim i želim da mi ribice žive i da ne ugibaju tako. Ne znam gdje radim grešku, jer očito je negdi radim čim svako mjesec dana imam problem u akvariju. Tek sad vidim da vas prilikom kupovine ribica nitko ne uputi u nikakav postupak održavanja. Daju vam akvarij, hranu, kažu vam hrani ih po malo jedan ili dva puta dnevno, ulij vode i bok. Rugaju mi se svi ukućani jer stalno visim kraj tog akvarija i gledam šta se događa unutra da primjetim svaku promjenu i reagiram na vrijeme.
Pomozite mi ljudi molim vas, ne znam stvarno di falivam, a toliko se trudim da uspije.

Molim vas da mi probate objasit to trzanje ribice, gurkanje ribica i sve sto znate a da mi moze biti od pomoci navedite. (btw.cekam jos da mi stigne svjetlo i pumpa za kisik)

Online kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: NOVA SAM!!! Pomoć
« Odgovori #1 u: Rujan 19, 2018, 07:21:08 prijepodne »
puno premalo vode za 2 zlatne...... 15l je za kozice ili 1 betu a nkako za 2 zlatne. I za jednu je premalo. Uglavnom, problem ces imati kaj god da napravis dok ne promijenis akvarij za veci (60-70 litara minimum) za 2 zlatne ili ribe.

Offline karla95

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
  • Spol: Ženski   Lokacija: Split
Odg: NOVA SAM!!! Pomoć
« Odgovori #2 u: Rujan 19, 2018, 14:41:20 poslijepodne »
puno premalo vode za 2 zlatne...... 15l je za kozice ili 1 betu a nkako za 2 zlatne. I za jednu je premalo. Uglavnom, problem ces imati kaj god da napravis dok ne promijenis akvarij za veci (60-70 litara minimum) za 2 zlatne ili ribe.

Hvala puno na odgovoru. Tragicno mi je da sam isla u svaki Zoo ducan u gradu i objasnjavala im kako mi se ribice razboljevaju i dali su mi sve savjete osim da je problem u velicini akvarija. Grozno je kako se odnose prema zivotinjama. Rekli su mi da mi ne triba ni filter nista da im ne triba, sve sam na svoju ruku uzimala...grozno

Online kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: NOVA SAM!!! Pomoć
« Odgovori #3 u: Rujan 19, 2018, 20:23:16 poslijepodne »
pa ono.... nis im ne treba jer su hladnovodne (grijac), svjetlo za biljke ne trebas jer 99% bilja pojedu, cak i bez filtera se mozes izvuci sa njima (ja osobno ne bi) ali kljucno u toj cijeloj prici je da one trebaju 10x veci akvarij da bi to MOZDA funkcioniralo tak bez icega. Jer u 15l ciste vode nakon jednog hranjenja i 24h tebi svi parametri odu u  :-X

Offline karla95

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
  • Spol: Ženski   Lokacija: Split
Odg: NOVA SAM!!! Pomoć
« Odgovori #4 u: Rujan 21, 2018, 13:19:57 poslijepodne »
pa ono.... nis im ne treba jer su hladnovodne (grijac), svjetlo za biljke ne trebas jer 99% bilja pojedu, cak i bez filtera se mozes izvuci sa njima (ja osobno ne bi) ali kljucno u toj cijeloj prici je da one trebaju 10x veci akvarij da bi to MOZDA funkcioniralo tak bez icega. Jer u 15l ciste vode nakon jednog hranjenja i 24h tebi svi parametri odu u  :-X

Znate li možda kako da pripremim biži za ribice? I koliko smije toga pojesti jedna ribica? Znam da ih se skuha i bez ovojnice daje za jest...ali ne znam koju kolicinu smiju pojesti da im ne naskodi.
I ako znato sto im je dobro jos za dati od povrca napisite mi