Ožujak 28, 2024, 17:51:13 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: 300 l zlatnih , neka pitanja ..  (Posjeta: 1184 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline galo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1545
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: virovitica
300 l zlatnih , neka pitanja ..
« u: Lipanj 02, 2010, 11:47:38 prijepodne »
odlucio sam prijatelju pomoci napraviti aq od 300 l sa zlatnim ribekima , dim su 170*60*30 i biti ce postavljen u zid.
novi sam u hladnovodnim vodama pa me zanimaju neke nedoumice :
- da pocnem od svijetla, koja su najbolje lampe za zlatne i pod kojima bi raslo bilje ( anubias i valisneria ) , inace koristim svijetla od sylvanie
- koliko zlatnih bi trebalo ici na tu litrazu
- sto se tice protoka u aq , dali bi trebao biti veci nego kod tropskih ribica jer sam cuo da su zlatne ko prasice  :D
- aq bi se nalazio u podrumu , sto znaci da bi temp. po zimi varirala i dali je neophodan grijac za aq



Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: 300 l zlatnih , neka pitanja ..
« Odgovori #1 u: Lipanj 02, 2010, 12:55:38 poslijepodne »
Broj riba ti ovisi od vrste ako bi bio karas računica je 40 lit po ribi ako je fancy onda je 20-30 lit.
Za rasvjetu nisam siguran mislim da nemora biti nešto prejaka jer bi ti se mogle alge stvarati po listovima.
Grijač bi trebao da ti ne varira temperatura nega da ga održava na konstanti.
A protok čim više to bolje.
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline galo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1545
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: virovitica
Odg: 300 l zlatnih , neka pitanja ..
« Odgovori #2 u: Lipanj 02, 2010, 14:40:31 poslijepodne »
Znaci ovo sa svijetlom ... netreba biti puno svijetla , mislio sam staviti sylvania gro lux-icu ili u komb . sa aquastrom , dali je bolje samo
jedna vrsta svijetla , ili u kombinaciji ?? ako je netko imao kakvih iskustava sa tom kombinacijom , pomagajte jer besmisleno je kupovati
dvije vrste lampi ako nije potrebno...  zlatne kazu netrebaju previse svijetla a stavljao bih anubias i koju kriptu kojima pase manje svijetla
.. prijedlozi su dobrodosli ..

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: 300 l zlatnih , neka pitanja ..
« Odgovori #3 u: Lipanj 02, 2010, 14:55:24 poslijepodne »
rasvjeta nije nužna jaka - mi već godinama koristimo sylvanijine flora glo + aqua glo...a i groluxice su OK...
preporučam ti da staviš lampe koje će davati što bijelje, a opet blaaago žućkasto svjetlo - tada ribice dolaze do izražaja najviše

temperatura im nije dobro da previše varira naglo, ali ako su padovi postepeni (recimo, 1 stupanj u 2 - 3 sata) onda OK...
dakle, ako su varijacije noć-dan velike (8 - 10 stupnjeva), e onda treba grijač na 21 - 22 stupnja da održava konstantu jer se ribice inače ne stignu prilagoditi
i pobolijevaju

šljunak neka svakako bude riječni okruglasti jer ga vole cuclati i pljuckati...

na 300 l ne preporučam više od 6 - 7 ribica....volumen je relativno velik i pajceki će brzo narasti ...

protok što bolji ali opet ne takav da nosi ribe - to su ipak šarani, dakle, ribe nizinskih a ne planinskih rijeka...

ali, preporučam svakako pumpicu za zrak radi što bolje opskrbljenosti vode kisikom (mreškanje koje radi filter često nije dovoljno) a i radi igranja ekipe na mjehurićima...

stavi im neki panj dosta razgranati ali ne sa špicastim krajevima - da se mogu igrati okolo, ali da se ne nabodu kad krenu divljati...

svakako im stavi i različite veličine velikih oblutaka - kad se po njima nakupe algice, jako ih vole "lizati"....

hranjenje - što više puta na dan po malo...

još? :)

Offline galo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1545
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: virovitica
Odg: 300 l zlatnih , neka pitanja ..
« Odgovori #4 u: Lipanj 02, 2010, 18:00:20 poslijepodne »
to te ja pitam  ;) , tenks babyboom na trazenim informacijama  :up:

Offline Mins

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 237
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb
  • I mala riba je - riba.
Odg: 300 l zlatnih , neka pitanja ..
« Odgovori #5 u: Lipanj 05, 2010, 13:12:38 poslijepodne »
Ja jedino izbjegava pretjerano stavljati panjeve (osim malog za anubias) jer oni kisele vodu, a koliko sam shvatila zlate to ne vole...više su za odstajalu pipovaču...barem kod mene. Bolje su velike batude (oblutci)...I istina je da treba jako paziti da sve bude glatko...zato se također ne preporučuju umjetne biljke ili popularne dekoracije koje imaju oštre bridove.
Pet ribljih sloboda: site i kvalitetno hranjene, u ugodnom okruženju, bez ozljeda, boli i bolesti, sa slobodom prirodnog ponašanja i izostankom stresa i strahova.