Travanj 16, 2024, 19:34:05 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: problem vise vrsta algi  (Posjeta: 2675 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline vlais

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 378
problem vise vrsta algi
« u: Veljača 11, 2016, 07:42:35 prijepodne »
dragi moji akvaristi.
kako godinama nisam bio aktivan,tako sam malo ispao iz stosa.
naravno da svih tih godina nikad nisam bio bez tanka on je uvijek tu uz mene.
pojavilo se nekoliko vrsta algi koih bi se htjeo rijesiti.

akvarij je 200 l vanjski home made filter
nove lampe kupljene prije 2 mjeseca u wiliju(na njihovu preporuku)
svijetlo 10h dnevno
30 neonki,3 skalara ,1 botia i 4 coridorasa
vodi mijenjam svakih 30 dana (do sad bas nisam se drzao takvog rezima)
u filteru sitna i krupna spuzva.

sta da radim i o kojim algama se radi.
NOVA GRADIŠKA

Offline vlais

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 378
Odg: problem vise vrsta algi
« Odgovori #1 u: Veljača 11, 2016, 07:52:31 prijepodne »
akvarij i filter
NOVA GRADIŠKA

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: problem vise vrsta algi
« Odgovori #2 u: Veljača 11, 2016, 13:39:42 poslijepodne »
Mijenjaj 30-50% vode tjedno, gnoji po pps pro metodi, dnevno, dodaj jednaki volumen easycarbo koliko stavljas i ppspro mjesavine, jednom tjedno prije gasenja svjetla dodaj malo profito i bit ce ok.

Ofo mje smedja i fuzz alga. Obje nisu teske za rijesiti. Ancistrusi klopaju smedju, kozice klopaju fuzz.

Viktor via mobile


Offline Ivica07

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 317
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Rijeka
Odg: problem vise vrsta algi
« Odgovori #3 u: Veljača 12, 2016, 08:20:48 prijepodne »
Kao prvo filter ti nikako ne stoji... Njega gurni u jedan kut da voda cirkulira kroz cijeli tank... Drugo smanji foto preiod za pocetak na 8 sati da biljke mogu iskoristiti gnojivo... I trece kreni sa dodavanjem easycarba (po mogucnosti po biljkama sa nekom spricom)... Pusti tako 2 tjedna pa onda gledaj odvijanje situacije...

Offline klinac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: zagreb-martinovka
Odg: problem vise vrsta algi
« Odgovori #4 u: Veljača 12, 2016, 11:44:45 prijepodne »

Treba smanjiti uvjete za rast algi: smanjiti svjetlo (1 lampa manje/kraći fotoperiod), dodavanje CO2 i smanjivanja VIŠKA nutijenata mijenjanjem vode.

Pitanje je i hranjenja riba: prevelika količina hrane "prlja" vodu, a samim time hrani alge (i biljke).

Za početak ja bi sveo te uvjete na najmanje da se uspostavi dovoljna bakterijska populacija za filtriranje viška nutrijenata jer ono što biljke ne potroše ide u alge (laički).

inficirane listove bi odrezao da ne potpomognu širenju.
X

Offline vlais

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 378
Odg: problem vise vrsta algi
« Odgovori #5 u: Veljača 13, 2016, 19:01:59 poslijepodne »
Mijenjaj 30-50% vode tjedno, gnoji po pps pro metodi, dnevno, dodaj jednaki volumen easycarbo koliko stavljas i ppspro mjesavine, jednom tjedno prije gasenja svjetla dodaj malo profito i bit ce ok.

Ofo mje smedja i fuzz alga. Obje nisu teske za rijesiti. Ancistrusi klopaju smedju, kozice klopaju fuzz.

Viktor via mobile

auuuuu nisam u toj fazi,malo moram te metode vise proucuti,pises mi kao da sam profić ;)
NOVA GRADIŠKA

Offline vlais

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 378
Odg: problem vise vrsta algi
« Odgovori #6 u: Veljača 13, 2016, 19:03:18 poslijepodne »
decki hvala,krecem s svim prijedlozima i javljam rezultate
NOVA GRADIŠKA

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: problem vise vrsta algi
« Odgovori #7 u: Veljača 13, 2016, 19:47:45 poslijepodne »

Treba smanjiti uvjete za rast algi: smanjiti svjetlo (1 lampa manje/kraći fotoperiod), dodavanje CO2 i smanjivanja VIŠKA nutijenata mijenjanjem vode.

Pitanje je i hranjenja riba: prevelika količina hrane "prlja" vodu, a samim time hrani alge (i biljke).

Za početak ja bi sveo te uvjete na najmanje da se uspostavi dovoljna bakterijska populacija za filtriranje viška nutrijenata jer ono što biljke ne potroše ide u alge (laički).

inficirane listove bi odrezao da ne potpomognu širenju.


Ne slažem se s većinom napisanog. Ako se smanji rasvjeta i nutrijenti i ovo malo biljaka koje su u akvariju će propasti. Isto tako, teško je "izgladniti" alge jer im treba mala količina nutrijenata u vodi (ovo kaj ribe kakaju i ono čega ima u vodovodnoj vodi im je i više nego dovoljno). Slažem se da filtracija treba biti što bolja (zbog riba, ne zbog biljaka).

Po meni, najbolji način za borbu protiv algi su biljke koje dobro i zdravo rastu. Tako da bi ja napravio obrnuto - ostavio bi rasvjetu kakva je, a povećao bi količinu biljaka u akvariju (i to nešto što brzo raste, razne Hygrophile, Limnophila sessiliflora, Vallisneria) i dodao nešto hranjivo u podlogu (npr. napravi blato od zemlje za cvijeće pa u kalupe za led i u frizer...nakon kaj se smrzne možeš kockice gurati u podlogu bez da ti se zamuti voda, samo gurni dovoljno duboko u podlogu i nemoj pretjerati s količinom). CO2 bi isto pomogao, ali nije nužan. Možeš dodati i nekoliko ancistrusa koji će postrugati ovo kaj se stvorilo (samo dodaj i neki panj u akvarij jer oni za probavu trebaju drvo).
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Monstrum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 233
  • Spol: Muški   Dob: 41
Odg: problem vise vrsta algi
« Odgovori #8 u: Veljača 13, 2016, 20:50:17 poslijepodne »
moje skromno mišljenje ...

1. adaptirati filter kako je već rečeno, da zaokruži akvarij
2. ostaviti rasvjetu kakva je
3. brzorastuće bilje ... ja bih i gnojio ali samo pola od preporučene vrijednosti, hygrophila će mu pojesti sav kalij i propasti vrlo brzo ako ne bude stavio ništa unutra, može i ledene kocke kako je već rečeno ili oni gnojni štapići
4. easy carbo ... ne bih dao izvor co2 dostupan algama, već samo ono što biljke mogu iskoristiti, kad se primi bilje diy kvasac i gnojidba po režimu
5. ne bih dodavao ancije ja nemam baš neko dobro iskustvo s njima no to je samo moje mišljenje, možda sijamskog algojeda
6. uredne tjedne izmjene vode
"When I die bury me upside down, so the world can kiss my ass."

Offline vlais

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 378
Odg: problem vise vrsta algi
« Odgovori #9 u: Veljača 13, 2016, 21:01:25 poslijepodne »
filter je tamo 8 godina i nije bilo nikad problema do sad ovog ljeta kad sam ga zapustio...
-sta mislite da bih trebao stavljati u filter imam samo sitnu vatu i krupnu spuzvu.
-u fazi sam i kupovine nove pumpe jer je ova postala bucna ,pa mi dajte savjet,nasao sam ovu ali se bojim da ce mi biti prejaka 1200l/h
NOVA GRADIŠKA

Offline Monstrum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 233
  • Spol: Muški   Dob: 41
Odg: problem vise vrsta algi
« Odgovori #10 u: Veljača 13, 2016, 21:48:03 poslijepodne »
filter je tamo 8 godina i nije bilo nikad problema do sad ovog ljeta kad sam ga zapustio...
-sta mislite da bih trebao stavljati u filter imam samo sitnu vatu i krupnu spuzvu.
-u fazi sam i kupovine nove pumpe jer je ova postala bucna ,pa mi dajte savjet,nasao sam ovu ali se bojim da ce mi biti prejaka 1200l/h

pa neko pravilo je imati što više različitog filter materijala ... keramika ... bio kugle ... spužva ... vata
"When I die bury me upside down, so the world can kiss my ass."

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: problem vise vrsta algi
« Odgovori #11 u: Veljača 13, 2016, 21:49:24 poslijepodne »
filter je tamo 8 godina i nije bilo nikad problema do sad ovog ljeta kad sam ga zapustio...
-sta mislite da bih trebao stavljati u filter imam samo sitnu vatu i krupnu spuzvu.
-u fazi sam i kupovine nove pumpe jer je ova postala bucna ,pa mi dajte savjet,nasao sam ovu ali se bojim da ce mi biti prejaka 1200l/h

Možeš dodati umjesto vate još sitniju spužvu (vata se brzo začepi pa stvara probleme ako ju ne mijenjaš redovito) tako da imaš krupnu pa sitnu spužvu i onda toga možeš staviti nešto za biološku filtraciju (keramiku ili sintetičko staklo). Ova pumpa bi po meni bila taman, nešto će ti se smanjiti protok zbog filter materijala i bit će dobra :)
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline poker71

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: Osijek
Odg: problem vise vrsta algi
« Odgovori #12 u: Veljača 26, 2016, 12:46:47 poslijepodne »
Mogu ti pomoći samo s svojim osobnim iskustvom u borbi s algama.Zbog svoje lijenosti i nemara zapustio sam svoj akvarij i nisam gnojio niti mjenjao vodu cca 1 god .Prvo je neodržavanje krenulo iz nemara a onda sam odlučio da malo eksperimentiram  koliko dugo će akv. biti stabilan. I nakon godine dana  pojavile su se sve moguće alge osim cijanobakterije ali u punoj dozi , znači akv. je bio prepun algi i da sreća bude veća riknuo je grijač i tetrin filter (nakon samo 12 god ) je prucurio i nije više imao protok - izgleda da je motor pred riku jelena.
Ajmo sve van od riba i trpaj ono ful ali ful dozu easy carbo pa nakon par dana hipermangan u količini da je sam akvarij bio 3-4 dana ljubičast.Nakon toga sam dodavao 3% hidrogen  peroksid  na dnevnoj bazi mislim oko 30 -60 ml i tako sedam dana.Nakon toga sam mjenjao vodu svaki 3 dan po 30 % - normalno ide osmoza s mineralizatorom i počeo sam dodavati DIY Co2 oko 2 mjehurića po sec. Kasnije sam nabavio od easy life proiz. algexit i dodavao po uputi ta za 2-3 tjedna sva alga se povukla pa sam zaciklirao akv i ubacio black helmet puževe da se obračunaju s ostacima algi  , što su ovi i učinili vrlo uspješno.Ubacio sam i 20 korića i cca 35-40 red shirmpova koji vrlo lijepo pasu alge koje su na nedostupnim mjestima
I to ti je to sad trnutno vidim da mi fali fosfata pa ću ih morati dodavati posebno jer mi v30 gnojivo od denerle nema dovoljno ( nitrati su na 25).
P.S. svo bilje je preživljelo , neke su bile oštećene više a neke manje - ali su preživljele

Offline ante78

  • Trade Count: (+12)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 458
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: NOVA GRADIŠKA
Odg: problem vise vrsta algi
« Odgovori #13 u: Ožujak 08, 2016, 11:10:41 prijepodne »
Kako borba s algama jesí i ti iz NG ko i ja