Ožujak 28, 2024, 17:29:32 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Alga napala akvarij  (Posjeta: 1326 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Akasha

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Alga napala akvarij
« u: Ožujak 27, 2018, 20:32:35 poslijepodne »
Pozdrav, nova sam u akvaristici. Imam 60l akvarij sa 11 barbusa, cikliran prema uputama iz ducana. Sve je bilo super nekih mjesec dana a onda je alga krenula napadat. Ima je posvuda, zelena je na nekim mjestima koncasta. Pri dnu su se pojavile i smede naslage. Saljem slike u prilogu. Pliz pomagajte kako se rijesiti toga (sto ja vise cistim to ona brze raste)

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Alga napala akvarij
« Odgovori #1 u: Ožujak 28, 2018, 08:02:33 prijepodne »
Možeš pojačati protok pumpe, ako ju imaš, prema tom staklu, povećati frekvenciju zamjene vode, smanjiti hranjenje i odabrati drugačiji spektar osvjetljenja. Čini mi se da imaš običnu žarulju kao rasvjetu, a po mojem iskustvu one pogoduju rastu alge. Možeš u filter staviti i phosphate remover. Možeš ubaciti i kojeg Ancistrusa da klopa alge. Imaš puno opcija. I zeleno staklo nije tragedija. I u prirodi rastu alge u rijekama i jezerima zar ne? :)

Offline Akasha

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Odg: Alga napala akvarij
« Odgovori #2 u: Ožujak 28, 2018, 09:11:33 prijepodne »
Hvala na odgovoru! Pumpu imam pa cu pokusati s tim iako su sva 4 stakla zahvacena. A i sam otvor pumpe. Pokusat cu i sa svjetlom (iskreno ne znam kakvu lampu imam, i lampa i pumpa su dosle s akvarijem). Slazem se da alge rastu i u prirodi no koja poanta akvarija ak ne mozes u njemu uzivati jer se od zelenila ne vidi unutra? Hvala jos jednom

Offline damirOS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Osijek
    • 240Biljni
Odg: Alga napala akvarij
« Odgovori #3 u: Ožujak 28, 2018, 14:57:54 poslijepodne »
alga koja se pojavljuje uslijed niskog co2 i nedostatka hranjivih tvari u vodi.
Treba dodavati EasyCarbo, i neka gnojiva, sve zavisi što ste do sada koristili, koliki je akvarij, koje biljke itd...

Offline Akasha

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Odg: Alga napala akvarij
« Odgovori #4 u: Ožujak 28, 2018, 15:24:06 poslijepodne »
akvarij je star cca 3 mjeseca. 60l. s obzirom da u kući koristimo filtiranu vodu (imamo sistem ugrađen u cijevi) te voda nema klora, rečeno nam je u dućanu u kojem smo kupili akvarij da ne trebamo ubacivati nikakve početne kemikalije. ono što koristim kod svake izmjene vode je sredstvo za obogaćivanje mikroflore (dobre bakterije). u akvariju nema biljaka za sada. 50% vode mijenjam jednom tjedno. ribice hranim 2x na dan prstohvat hrane. temperatura vode je na 25 stupnjeva, svijetlo je upaljeno cca 8-10 sati dnevno. ta zelena alga se relativno lako čisti, no istom brzinom se i počinje skupljati na staklu. može li to naštetiti ikako ribicama?

Offline thorus

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: Alga napala akvarij
« Odgovori #5 u: Ožujak 30, 2018, 11:34:44 prijepodne »
Smanji period osvjetljenja, i nabavi neke biljke koje su brzorastuće koje se ne sade (tipa rogolist)
Imaš puno nutrijenata a premalo biljaka pa ti rastu alge.
To niti najmanje ne šteti ribicama.
Dapače da imaš nekog od algojeda njima bi to bio raj.
Od algojeda za 60 l ti preporučam od riba otocincluse i srdele, od kozica amano kozive, ili od puževa Nerita puževe.

Offline unixHR

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG
Odg: Alga napala akvarij
« Odgovori #6 u: Travanj 01, 2018, 14:23:14 poslijepodne »
...rumble in the jungle...

Offline Akasha

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Odg: Alga napala akvarij
« Odgovori #7 u: Travanj 08, 2018, 19:58:40 poslijepodne »
Hvala najljepsa na savjetima, ribice kupila po vasoj preporuci, biljke cekamo da dodu. Takoder u ovoj fazi pomogao je magnet za stakla (ne znam koliko je to pametno rjesenje no preporuka iz ducana).. hvala jos jednom