Ožujak 28, 2024, 16:10:55 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Pogostemon helferi - što mu nedostaje?  (Posjeta: 4578 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Pogostemon helferi - što mu nedostaje?
« u: Ožujak 15, 2009, 09:48:14 prijepodne »
Ovo mi se počelo nedavno pojavljivati, listovi u sredini "kupusića" pogostemona pobijele u potpunosti i nakon nekog vremena se oporave, sami od sebe. Ne bi mi bilo toliko čudno da nisam baš jednog konkretno primijetio da je pobijelio doslovno preko noći i danas ujutro je osvanuo bijel, jučer je bio zelen. Ona srednja žila ostane zelena a sve okolo pobijeli i recimo nakon tjedan dana otprilike se oporavi.

To je jedan slučaj, drugi slučaj (slika ispod) je taj da centar pogostemona povremeno bude nekoliko dana žut i opet se poslije oporavi. Ovo bi me moglo upućivati na manjak željeza, ali stargras raste ko lud i ima lijepe zelene listove.

O kakvim bi se problemima moglo raditi?

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Pogostemon helferi - što mu nedostaje?
« Odgovori #1 u: Ožujak 15, 2009, 10:50:35 prijepodne »
obicno je pogostemon jako osjetljiv na nedostatak zeljeza. kakva je podloga?

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Pogostemon helferi - što mu nedostaje?
« Odgovori #2 u: Ožujak 15, 2009, 11:01:24 prijepodne »
Vulkanit je podloga i iznad šljunak.

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Pogostemon helferi - što mu nedostaje?
« Odgovori #3 u: Ožujak 15, 2009, 11:15:42 prijepodne »
Jel omeksavas vodu i koliko? Kako prignojavas?

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Pogostemon helferi - što mu nedostaje?
« Odgovori #4 u: Ožujak 15, 2009, 11:34:32 prijepodne »
Na 120 litara imam 2 nutrafinova sistema C02, pps pro sistem gnojenja, tjedna izmjena 20% vode. Ovo mi se do sada nije dešavalo, lijepo se uhvatio i bacao bočne izdanke, sad tu i tamo jedan kupusić pobijeli na tjedan dana i oporavi se. Sve je dobro dok se oporavi i ne propadne  :) Inače u akvariju sve radim istom rutinom već mjesecima i nikakvih naglih promjena nisam radio. Nedavno sam ostao bez limnophile  :'( i nisam otkrio uzrok, ali ona je doslovce propadala, dok ovaj pogostemon malo zafrkava pa krene dalje. I ostalo bilje ide ok. Makroelementi su KNO3 i KH2PO4 a mikro Pro Fito, tu i tamo pojačam željezo pa se pitam je li vrijeme da to učinim i sada  :question:


Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Pogostemon helferi - što mu nedostaje?
« Odgovori #5 u: Ožujak 15, 2009, 11:51:10 prijepodne »
Meni je jednom propao citavi nasad pogostemona pa sam proucavao sve moguce uzroke i pokusavao sve i svasta da ga spasim. Ostale su samo stabljike bez listova. Cudesan i brz oporavak se dogodio 2 tjedna nakon prestanka koristenja EC-a. Jos sam saznao da mu odgovara tvrdja voda, osjetljiv je na nedostatak bilo kojeg elementa i pravi indikator nedostatka zeljeza. Pojava bijelih listica je 1. indikator nedostatka necega. Kod PPS sistema gnojenja  vrlo lako se dogodi da te ustaljene dnevne kolicine koje dodajes postanu premale kad se poveca biljna masa. Limnophila je biljka koja lako uspjeva, zasto je propala?

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Pogostemon helferi - što mu nedostaje?
« Odgovori #6 u: Ožujak 15, 2009, 11:55:55 prijepodne »
Za pogostemon sam negdje čitala da je gotovo najnormalnija pojava da počne stagnirati i propadati i da potom opet počne bujati.Pišu da nije otkriven razlog zašto je to tako,a mišljenja sam da se ništa ne dogodi bez razloga,pa sad ne znam...

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Pogostemon helferi - što mu nedostaje?
« Odgovori #7 u: Ožujak 15, 2009, 12:17:07 poslijepodne »
Znam Karlo da ti je pogostemon propao zbog EC, čitao sam, sve upijam na ovom forumu  :) pa tako se i divim tvom biljnom akvariju  :up: Može biti da mi je premalo nitrata i fosfata, odnosno, kad testiram nitrate oni su negdje oko 10-15, a budući da na staklu zadnje vrijeme imam točkaste čini mi se da nedostaje fosfata, a ne znam koliko je pogostemon gladan fosfata?

Što se tiče limnophile ne znam ni sam zašto je propala, jednostavno je odjednom počela bacati neke zakržljale listove i jednostavno doslovno stala s rastom i potom propala. Nisam otkrio uzrok, to mi je i dan danas enigma  :question: ostale su mi neke dve sitne stabljičice koje su izgledale relativno zdravo pa ju možda oporavim. A imao sam prekrasan gusti grm limnophile, otišla u mjesec dana...

Sarita, može biti da pogostemon ima svoje sezone, faze, kao i ostale biljke i da to možda i nije nešto zabrinjavajuće. Ma dokle god mi on raste sve ok, samo mi je čudna ta pojava pa rekoh hajde da malo ispitam kolege na forumu znaju li što više o tome  :)

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Pogostemon helferi - što mu nedostaje?
« Odgovori #8 u: Ožujak 15, 2009, 13:06:54 poslijepodne »
Jos nisi napiso jel koristis pipovacu ili RO.
ne mora bit da je moj pogostemon propao zbog EC-a, ne iskljucujem ni sezonski period biljke jel upravo je meni  u ovo doba pocela propadati

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Pogostemon helferi - što mu nedostaje?
« Odgovori #9 u: Ožujak 15, 2009, 13:40:43 poslijepodne »
Voda iz špine s dodatkom easy life-a ffm.

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Pogostemon helferi - što mu nedostaje?
« Odgovori #10 u: Ožujak 15, 2009, 13:49:41 poslijepodne »
ja sam izbacio ffm, po meni je on idealan za ciklidne a ne za biljne akvarije

Offline veco

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Pogostemon helferi - što mu nedostaje?
« Odgovori #11 u: Ožujak 15, 2009, 15:28:40 poslijepodne »
Imam je zasadjenu tri i pol mjeseca i tek je sad krenula rasti kako treba do sada je stagnirala

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Pogostemon helferi - što mu nedostaje?
« Odgovori #12 u: Svibanj 25, 2009, 21:49:44 poslijepodne »
Kakva su vaš iskustva na kraju s pogostemonom, ima li on neke svoje faze, tj. kada ta glavica kupusa naraste ostane li takva ili vam propadne? Moji su tako fino izrasli i bili bujni zeleni, kompaktni, nisu isli u vis, i onda su počeli kao propadati, a ono što bih odrezao i nanovo zasadio to se i nije nešto uhvatilo...baš mi nije jasna ta biljčica, trebalo joj je da krene, lijepo se razvila i onda krenula nizbrdo, samo nestane, kao da se stopi  :question:

Da li i vi imate da/ne faze s tom biljkom  :question:

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Pogostemon helferi - što mu nedostaje?
« Odgovori #13 u: Svibanj 25, 2009, 22:15:25 poslijepodne »
ja od kada sam ga nabavio nemam nikakvih problema s njime. Raste ko gljive poslje kiše. Dosta raste u vis pa ga moram i rezat, ali mislim napravit mali tepih na dijelu akvarija od njega tak da mi za sada ne smeta. Nije mi se ovo za sada javljalo na njegovim listovima kao kod tebe.

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Pogostemon helferi - što mu nedostaje?
« Odgovori #14 u: Svibanj 25, 2009, 22:57:04 poslijepodne »
Može se i rezati?

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Pogostemon helferi - što mu nedostaje?
« Odgovori #15 u: Svibanj 26, 2009, 07:18:43 prijepodne »
Moj gotovo da i ne raste u vis, odnosno dok je rastao  :roll: nije rastao u vis tako da ako sam ga rezao morao sam to učiniti zabovši škare dublje u podlogu da mogu odrezano nanovo zasaditi ali nije se uhvatio. Sve si razmišljam da ga probam zavezati za kamen pa da vidim hoće li tako uspijevati, ima na youtubeu - lik ga veže za lava kamen...je li tko probao tako?

Inače, što mi je interesantno, da ne kopam opet staru temu o mojoj limnophili, dobio sam nekoliko pelcera i fino je počela rasti, ali vidim opet se dešava slično, da bih zaključio, ako sam dobro uočio, slijedeće - dok ne preraste sredinu visine akvarija raste ok, kad je u gornjoj polovici visine počne zafrkavati s rastom. Evo jedna stabljika limnophile mi se pri rastu počela svijati, kao da joj više paše voda pri dnu akvarija  :o je li to moguće ili je to neki ufo...vjerujem da kvaliteta vode ne mora biti ista pri dnu kao pri vrhu, ali da li to može uzrokovati dobar rast u donjem dijelu akvarija a loš u gornjem, fali li tamo elemenata??? Nezahtjevne biljke luduju i gore i dolje, samo limnophila i pogostemon su gospođica i gospodičić  :clown:

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Pogostemon helferi - što mu nedostaje?
« Odgovori #16 u: Svibanj 26, 2009, 10:55:33 prijepodne »
Može se i rezati?
MOže! Ali onda će ti uglavnom na precvikanom mjestu počet rast u dva nova izdanka,što ne smeta.

To Aquatic: Ja sam također primjetio da mu lišče ponekad zna malo požutjet,osobito ono donje,skroz uz podlogu,ali nikad ne pobjeli kao kod tebe. Stvarno ne znam zašto ti tako slabo uspjeva,jer evo kod mene je rasao u svim mogučim uvjetima i neuvjetima,puno svjetla,malo svjetla,sa co2 bez njega,sa EC i bez.. Jedina konstanta je da gnojim sa Profitom i sa diy makroelementima naizmjenično svaki drugi dan po PPS metodi u svim akvarijima sa biljem do sad.

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Pogostemon helferi - što mu nedostaje?
« Odgovori #17 u: Svibanj 26, 2009, 18:59:06 poslijepodne »
ja stvarno nemam pojma zašto ti limnophila i pogostemon ne rastu. Ako je co2, mikro i makro ok, svjetla dovoljno. Cirkulacija je i više nego dovoljno... Jedino ostaje tvrdoća vode, tj. da je premekana, ali to fakat mislim da je nemoguće da radi toga ne raste....  kakvo ti je stanje s algama u akvariju?

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Pogostemon helferi - što mu nedostaje?
« Odgovori #18 u: Svibanj 27, 2009, 20:02:19 poslijepodne »
ja stvarno nemam pojma zašto ti limnophila i pogostemon ne rastu. Ako je co2, mikro i makro ok, svjetla dovoljno. Cirkulacija je i više nego dovoljno... Jedino ostaje tvrdoća vode, tj. da je premekana, ali to fakat mislim da je nemoguće da radi toga ne raste....  kakvo ti je stanje s algama u akvariju?

Gdje je nestao moj odgovor??? A niš, nanovo ću napisati.

Dakle, od kada sam promijenio tok cirkulacije staghorn se povukla. U drop checkeru mi je kh4 otopina i ona je svijetlo zelene boje tako da bi CO2 trebalo biti dovoljno. Gnojenje je po sistemu pps ali u duplim dozama jer je puno bilja - 2ppm nitrata i 0,2 fosfata dnevno, zamjena 20% vode tjedno. Svijetla imam od 0,5 do 0,7, palim svijetla na 0,5 pa kasnije pojačanje na 0,7 i tako se gase. Alge ima nešto točkaste po staklu ali ništa izvan normale. Jedino što bih mogao istestirati jest da gnojivo uštrcavam negdje sa strane jer mi je limnophila prema sredini gdje je i poklopac, je li moguće da ako uštrcam gnojivo blizu biljke da ju taj koncentrat sprži? Ne znam što bi više moglo biti. Ali ako i jest, na pogostemon ne dolazi direktno gnojivo...

Offline razorblade

  • baniran
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 83
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pogostemon helferi - što mu nedostaje?
« Odgovori #19 u: Srpanj 07, 2009, 17:46:25 poslijepodne »
ja odkad ne mijenjam tak cesto vodu sve raste jako dobro. i blyxa i pogestemon