Travanj 23, 2024, 23:16:40 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Aponogeton m. i Aldrovanda .  (Posjeta: 2783 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kokolo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 198
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Split
Aponogeton m. i Aldrovanda .
« u: Siječanj 15, 2007, 23:23:00 poslijepodne »
Gledao sam biljke po netu i ove dvije su mi zapele za oko kao možda dvije najljepše biljke koje sam vidio. Pa me zanima ima li tko uopće te biljke i može li staviti slikicu... Meni bi iskreno bilo žao staviti te dvije biljke u moj akvarij, od straha da ne propadnu... Prelijepe su.


Aponogeton madagascariensis






Aldrovanda vesiculosa



Josip...::...Split

Why are you wearing that stupid man suit?

Offline Tompa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 498
Aponogeton m. i Aldrovanda .
« Odgovori #1 u: Siječanj 16, 2007, 09:05:00 prijepodne »


Nemam slike, ali eto kratki komentar. Aponogeton je čak i dosta čest, ima ga za kupiti i u našim dućanima. Nikad ga nisam držao u akvariju jer... mi se ne sviđa. U pravilu svi padaju na tu biljku - jane. Radi ovog rupičastog lišća izgleda mi kao da ga je napala neka gamad... Ali ne umanjujem mišljenje ostalih. 100 ljudi...


Ova Aldrovanda mi nije poznata kao akvarijska biljka. Možda griješim, ali eto, nisam se nikad još s njom susreo - niti u živo, niti u literaturi. Inače je mesožderna biljka, a klopke su ova mala zadebljanja na vrhovima listova. Aldrovanda je monotipna (jedina) vrsta istoimenog roda, a pripada porodici Droseraceae čiji puno poznatiji predstavnici dolaze iz roda Drosera (kod nas u Hrvatskoj npr. raste Drosera rotundifolia, rosika, link: [url]http://www.biopix.dk/Temp/JCS%20Drosera%20rotundifolia%20260 80.jpg[/url]). Plutajuća je biljka kojoj stabljika i stariji listovi odumiru sukladno rastu novih. Zimi prezimljava u obliku pupova. Raširena po cijelom svijetu. Pretpostavljam da ne bi bila dobrodošla u mrijesnim akvarijima. Iz očitih razloga...





Edited by: Tompa

Offline kokolo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 198
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Split
Aponogeton m. i Aldrovanda .
« Odgovori #2 u: Siječanj 16, 2007, 09:15:00 prijepodne »
http://www.aquahobby.com/garden/e_Aldrovanda_vesiculosa.php

S ove stranice san gleda biljke, tu je uvrštena kao akvarijska biljka... Ja nisan niti jednu vidio u trgovinama, ali mi u Splitu ionako nemamo neki izbor...

A Aponogeton mi baš zbog listova izgleda super, kao da je umjetno rađena da bi bila cool...

Josip...::...Split

Why are you wearing that stupid man suit?

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Aponogeton m. i Aldrovanda .
« Odgovori #3 u: Siječanj 16, 2007, 09:41:00 prijepodne »
O drugoj biljci neznam ništa.
Aponogeton imam ali nije baš neka biljka koju si trebaš željeti. Malo ljudi ju uzgaja bez nekih problema, moraš biti spreman nakon nekog vremena vaditi ju van iz akvarija i držati par tjedana na suhom zbog odmora i nakon sve te muke aquascaperski to i nije baš neka jaka biljka.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline kokolo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 198
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Split
Aponogeton m. i Aldrovanda .
« Odgovori #4 u: Siječanj 16, 2007, 12:00:00 poslijepodne »

Citat: Tuljan
O drugoj biljci neznam ništa.

Aponogeton imam ali nije baš neka biljka koju si trebaš željeti. Malo ljudi ju uzgaja bez nekih problema, moraš biti spreman nakon nekog vremena vaditi ju van iz akvarija i držati par tjedana na suhom zbog odmora i nakon sve te muke aquascaperski to i nije baš neka jaka biljka.

Što ne može biti stalno pod vodom???
Josip...::...Split

Why are you wearing that stupid man suit?