Travanj 25, 2024, 21:20:56 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: full spectrum led?  (Posjeta: 4776 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ShockViper

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Rijeka
full spectrum led?
« u: Studeni 13, 2015, 23:50:20 poslijepodne »
Pozdrav.
Nakon dužeg vremena evo mene ponovno s nekim pitanjma  :D
Zadnje vrijeme razmišljam o izradi LED rasvjete za aq, te sam malo švrljao po e-bayu i naletio na ovo:
http://www.ebay.com/itm/10X-3W-Plant-Grow-Full-Spectrum-380-840nm-High-Power-LED-lens-6-10x3w-driver-/221917406923?var=&hash=item33ab4ee6cb:m:mlyDmHRZIyK6yO2YbtYZ3Yw

10$ mi se čini malo prejeftino za driver 10x LED i 10x leća pa me zanima

Jel tko možda koristio, vrijedi li to šta?
Vrijede li uopće te full spectrum ili se više isplati uzet više različitih pa kombinirat?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: full spectrum led?
« Odgovori #1 u: Studeni 14, 2015, 00:07:46 prijepodne »
vidi, mozda..vjerovatno...grijesim, ali ovo ti nije nikakvo rjesenje.

ja neznam prakticki nista o slatkovodnoj led rasvjeti, ali ako gledam samo ono sto pise, bojim se da ovo nije za akvarij uopce primjereno, prije ce biti za uzgoj nekih "kopnenih" biljaka, ono,stajaznam, neke trave i slicno (ne mislim na onu travu, vec sobne biljke).

mislim da sve ispod 400nm (395) u biti nije korisno vec stetno za zive organizme, a opet, preko 800nm (odnosno 700) mislim da ides u onaj "infrared" dio spektra. odnosno, ova rasvjeta ce ti biti na oko jako prigusena i slabo vidljivog svjetla. drugim rijecima imat ces neko psihodelicno ljubicasto-plavo svjetlo.

Mislim da ti je sigurnije se drzati wavelengtha u rasponu od 400-660nm (od violet do deep red, plava i zelena ukljucena) nego experimentirati s ovime u akvariju, a to postizes obicnim warm,neutral i cool white ledicama uz dodatak crvene (660nm), plave (480nm) i plavo ljubicaste (450-460nm), tzv, royal blue. po zelji, jer nisu neophodne. takodjer imas i tzv. emerald green 500-510nm, ali mislim da ti ona nije potrebna jer je zastupljena u svakoj daylight ledici.

neka netko pametniji ispravi ako sam sta fulao.

Offline prime.4lpha

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 229
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: full spectrum led?
« Odgovori #2 u: Studeni 22, 2015, 10:13:10 prijepodne »
Ja sam istraživao jako puno na tu temu, obzirom da i sam imam DIY LED rasvjetu i s njom trenutno nisam pretjerano zadovoljan, pa sad radim krećem s izradom nove konstrukcije za dutch planted tank.

Ono što je meni zasad u planu je nekakva kopija ovih:
http://www.buildmyled.com/dutch-planted-6300k/

U prijevodu:
- na 30cm letvu staviš 8x6500K Cool White, 2x 625nm Red, 1x 470nm Blue, 1x505nm Cyan, 1x525nm Green, 1x615nm Orange/Red, 1x660nm Deep Red
- Za duže letve malo iskalkuliraš koliko ti treba po toj formuli.

Druga opcija je ova:
http://www.buildmyled.com/10000k-planted-xb-series/

U prijevodu:
- na 30cm letvu staviš 10x5700K Cool White, 3x660nm Deep Red, 2x450nm Royal Blue

Na linkovima možeš vidjeti i točan spektar koji daje pojedina konfiguracija. Za biljke vrhunska rasvjeta, a i ljudi se kunu u ove produkte, pa ne može biti da ne valjaju. :)

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: full spectrum led?
« Odgovori #3 u: Studeni 23, 2015, 03:17:32 prijepodne »
Da li ti je interesantna opcija gdje sam radis sve, u prijevodu DIY izvedba, ili bi bio zainteresiran mozda kupiti (ili testirati) vec gotov proizvod?

Offline ShockViper

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Rijeka
Odg: full spectrum led?
« Odgovori #4 u: Studeni 23, 2015, 11:38:24 prijepodne »
Pošto sam elektroničar radit ću sam.
Ledice su naručene već (cool, warm neutral, blue,red), drivere ću sam riješit za sad samo lm317 sa dimanjem a poslije možda riješim nekakav kontroler za to (AVR, arduino ili slično).

A što se tiče gotovih proizvoda ne da mi se davat previše para kad mogu riješit uglavnom sve sam

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: full spectrum led?
« Odgovori #5 u: Studeni 23, 2015, 22:34:03 poslijepodne »
Iz mog iskustva cool white je sasvim dosta. Za "bolji dojam" moze malo warm white.

Offline prime.4lpha

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 229
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: full spectrum led?
« Odgovori #6 u: Studeni 24, 2015, 15:06:59 poslijepodne »
Inače, ova stranica ima odličan "kalkulator" za LED rasvjetu. Računa ti spektar, CRI, količinu svjetla, udjel pojedinih boja u rasvjeti i koješta.

Napravno, to je sve aproksimacija bazirana na istraživanjima u labosu, ali mislim da je poprilično dobar alat za pronaći nešto što ti odgovara.

http://www.bmlcustom.com/custom-led-strip/

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: full spectrum led?
« Odgovori #7 u: Studeni 24, 2015, 20:33:13 poslijepodne »
Evo jedno malo zapažanje sa moje strane , vidim da se dosta upuštate u izradu led rasvjete , što je pohvalno , ali nitko od vas ne spominje luxe (LX), lumene (LM) ili kandele (CD) . To su mjerne jedinice za količinu svjetlosti . Ledica od 3 W ili ledica od 3 W ne daju uvjek istu količinu svjetlosti i razlike mogu biti više nego dvostruke što je jako bitno . Većina nas kupuje na ebay-u a kinezi te podatke o količini svjetlosti skrivaju kao zmija noge . Ako malo bolje potražite mogu se naći i ledice sa tom informacijom ali one su i cijenom obično malo skuplje . Eto samo toliko od mojega zapažanja oko ove teme  ;)

Offline ShockViper

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Rijeka
Odg: full spectrum led?
« Odgovori #8 u: Studeni 24, 2015, 23:09:04 poslijepodne »
Hvala na savjetima, vrlo koristan link s kalkulatorom :)
A što se tiče kineskih ledica to se više manje zna, većina ih nije čak ni 3W nego 2-2.5W (3.6V na 650mA je 3.35W ne računajući gubitke  :D ).
Zato ću stavit skoro duplo ledica od preporučenog za kvalitetne ledice (cree itd pravih 3W 3.3V 900mA) led pa podešavat dimmerom ako je previše.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: full spectrum led?
« Odgovori #9 u: Studeni 25, 2015, 01:45:28 prijepodne »
s time sto ni cree ni ostale brand ledce nisu iste ono sto treba gledati su "binned" ledice, a njih jako malo mjesta prodaje po normalnoj cijeni. jednostavno isti bin osigurava da ledice od proizvodjaca dolaze s istim karakteristikama sto nije slucaj ako se kupuju po ebayu i slicnim mjestima tao da prakticki nikad neznas sto ti svjetli iznad akvarija. pa vise ni cree nije jamstvo da imas tocno ono sto ti treba, jer se i njihove specifikacije razlikuju, od "boje" svjetla, kolicini lux, pur, par, cri index....sve varira od ledice vrhunskh karakteristika, do cree ledice sa "ponasanjem" kineskog 0.20$ smeca po komadu.

Nije jos vrijeme za led rasvjetu.....treba proci jos malo vremena prije nego ona postane standard s opcepoznatim karakteristikama kao sto je t5 recimo....

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: full spectrum led?
« Odgovori #10 u: Studeni 25, 2015, 03:05:57 prijepodne »
Cree ima specificirane binove. I nekolicina drugih brandova. Ako kupujes na pravom mjestu cak i dobijes informaciju o binu.

Moja rasvjeta koju sam radio sa Cree ledicama ima 6x Cree XM-L T6 1A. 6800K. Standardizirano. U ovom mom postavu rade na 2.2A.

Dao sam sve podatke da onaj tko zna izracuna koliko lumena daju ukupno.

Nalaze se na oko 16cm iznad povrsine.

Dao sam sve podatke da se cak izracuna i PAR vrijednosti.

Ali iz mog iskustva, ljudi pretjeruju s tehnikalijama rasvjete, bar za biljne akvarije. Dok ima dovoljno svjetlosti i ispravnu kemiju vode, bilje ce se snaci, bar hoce neosjetljive vrste.

Imam 7 biljnih akvarija (trenutno, bilo je toga jos), na svima sam radio rasvjetu sam, koristio i brand i noname ledice, raznih poznatih i nepoznatih temperatura boje i binova. U sve do jednom bilje jako lijepo raste a algi ima minimalno.

Naravno, ista biljna vrsta u razlicitim od tih akvarija moze izgledati poprilicno razlicito, ali dok odrzavam kemiju, svo bilje je lijepo, od tih nekih 25 vrsta koje ja imam po akvarijima.

Npr. star grass pod warm white svjetlosti krzljavi, a pod cool white buja. Kod mene.

Ali, nisam koristio niti jednu ledicu ispod "deklariranih" 5W. Iako to isto nista ne znaci. Ajmo reci da znam prepoznati da li je ledica smece vec sa slike na netu. ;)

Iskustvo sa ledicama, temperaturama svjetlosti, binovima, vrstama drivera i jakosti struje koja tece prije i poslije drivera, iz dana prije moje akvaristike - pomaze.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: full spectrum led?
« Odgovori #11 u: Studeni 25, 2015, 10:25:12 prijepodne »
Pojasni malo kako racunas par i lux, ja sam mislio da se oni mjere?

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: full spectrum led?
« Odgovori #12 u: Studeni 25, 2015, 13:04:31 poslijepodne »
Luxi se mjere. Nisam nikad racunao par, ali cree modeli su toliko standardizirani, specificirani i testirani da bi se dalo izracunati.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: full spectrum led?
« Odgovori #13 u: Studeni 25, 2015, 13:20:43 poslijepodne »
nisam siguran, znam da se i par-pur isto mjeri, barem sam mislio da se mjeri jer ovisi o dosta varijabli, pocevsi od same ledice, udaljenosti od dna, medij kroz kojeg svjetlo prolazi.....

no, vjerovatno postoje neke "standardizirane" procedure za izracunati isto, uz manja odstupanja.

sve u svemu, ja sam osobno odustao od ganjanja neke "full spektrum ultimativne" led rasvjete, to jednostavno nije to, kako god okrenes,a da bi bilo to to, cak i u diy varijanti kosta sulude novce, tako da jednostavno nema pokrica za takvo ulaganje.

Jasno,ovisi o kojoj kolicini svjetla pricamo, u slucaju kad treba ekvivalent 6,8 ili 10 t5 lampi izraziti u ledu, to je onda sulud posao, sto cijenom samih (kvalitetnih) ledica, sto cinjenicom da nikad neces nadmasiti t5 u nekim aspektima.

Jednostavno iz prakse sam uvidio, a mozda grijesim, da 20 ili vec koji broj cree ledica NIJE ekvivalent 250w MH, ili 4x39w t5 lampama naprimjer, kako se to marketinski tvrdi, odnosno JE, ali u jednom uskom segmentu,koji u praksi malo znaci.

tako da sto se mene tice, proci ce jos dosta vremena dok se (ponnovo) ne odlucim na led only rasvjetu, sto sam eksperimentirao - eksperimentirao sam, t5 uz malo leda prvenstveno radi mogucnosti sunrise-sunset, te shimmering efekta to je ono sto mislim da je trenutno najbolje, iako je cak i to nepotrebno.

ne pricam o gotovim led rasvjetama, ni one nisu idealne, iako su svakako kilometrima iznad svega sto se moze sloziti u kucnoj radinosti, a da bi mogli govoriti o nekoj ustedi.

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: full spectrum led?
« Odgovori #14 u: Studeni 30, 2015, 03:00:35 prijepodne »
Da li pricas o morskoj rasvjeti, slatkovodnoj/biljnoj, ili generaliziras?