Ožujak 29, 2024, 06:13:58 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Posavina -biotopi i stanista  (Posjeta: 42647 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ana*žac

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 284
  • Dob: 45 Lokacija: Zg
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #50 u: Siječanj 04, 2011, 15:31:02 poslijepodne »
Biobio daj sliku cijelog akvarija. ;)
Don't drive faster than your Guardian Angel can fly!!!

Offline Godfish

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 398
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb - Čulinečka (kod Bille)
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #51 u: Siječanj 04, 2011, 15:48:15 poslijepodne »
Biobio daj sliku cijelog akvarija. ;)
Yep :up:
- :a042:

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #52 u: Siječanj 04, 2011, 18:20:46 poslijepodne »
Prve slike slede uskoro dok se posade biljke i panjevi natope. Sada su ispritiskani kamenjem i samo je ubacena velika kolicina C. Demersuma (drezge).
Evo neki idejni scape neposredno pre punjenja vode

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #53 u: Siječanj 04, 2011, 19:11:17 poslijepodne »
ja mislio da ćeš ić na neku divljinu, ali ovo mi je za početak prejako, prejako bio  :klap: :klap:

Offline Godfish

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 398
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb - Čulinečka (kod Bille)
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #54 u: Siječanj 05, 2011, 08:55:07 prijepodne »
Opalac! Panjevi su strašni  :o !!Koje je to drvo,malo se slabo vidi,neki moorwood??
- :a042:

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #55 u: Siječanj 05, 2011, 11:48:33 prijepodne »
lijepooo :klap:nego zasto im ne ubaciš koju biljku -?

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #56 u: Siječanj 06, 2011, 00:28:33 prijepodne »
Bice ovo divlje kada se biljke razrastu. Ostavio sam dosta mesta iza panjeva za sadjenje visokorastucih biljaka

Panjevi su redmooorwood i jedino oni nisu biotopski lokalni, ali previse dobro izgledaju da bih se zezao i jurio panjeve koje je Drina izvalila. Obicno su oni Drinski mnooooogo veci, a ovi oblikom bas podsecaju na to sto Drina valja.

Ovo je slika bez vode. Biljke su ubacene - ono sto je od mojih letnjih sakupljanja prezivelo po kantama i emerznim uzgajalistima. Sve su sa lokalnih bara - kao i ribe...

Offline guppy world

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 694
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb / 095 55 27 695
  • 095/5527 695
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #57 u: Siječanj 06, 2011, 09:59:59 prijepodne »
Panjevi su redmooorwood i jedino oni nisu biotopski lokalni

Aha! Uhvatio sam te! Varaš! :rotfl:

Ti lijepo napravi akvarij od cca 600-800 litara i unutra lijep dravski korijen!  :devil: :P

zezam, naravno. Izvrsno si se snašao, zaista su kao minijaturni dravski korijenovi!  :up:

Sretno u slaganju!

Offline jakov_os

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 103
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
  • catch & release
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #58 u: Siječanj 08, 2011, 18:08:41 poslijepodne »
opako...  :klap:
rođen da peca, nateran da radi...

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #59 u: Siječanj 30, 2011, 17:41:47 poslijepodne »
Biljke posadjene, ribe ubacene (ono sto je uspelo da prezivi i jednog i drugog po kofama i emerznim kadicama od leta). Falilo je malo materijala - cekamo prolece.

Ali odmah su poceli problemi. Predobro greju u stanovima, pa je temperatura konstantno 26-27celz - uspeo sam da je spustim otvaranjem haube na 23-24, ali morace da se pravi rashladjivac za letoo.
Zatim su mi ribe"krave" - biljojedi tipa kederi, bodorke, crvenperke razvaljivale biljke. Sve sam ribe oterao u desni cosak sa izdrzljivijim biljkam (egerija, demersum, patamogeton, hotonija) pregradio mrezom, a leve 2/3 akvarijuma sadio. Polako sam lovio krave iz desne trecine, ma da su razvaljivale cak i stablo patamogetona i smirglu od demersuma. Ipak posle 7 dana primetio sam da gaovice uredno kljucaju po kamenju, podlozi i panjevima i biljkama i da je desna strana akvarijuma mnoogo cistija od algi od leve (bez riba). I gaovice ponekad dovate neki listic, ali sve u zelji da stignu do algi. Kada sam konacno navatao "Krave pasulje" sklonio sam mrezu i gaovice (8 komada) su kao lude krenule na ciscenje. Za ovih 7 dana leva strana je upala u ozbiljne probleme sa algama pa i sa ciano bakterijom sto se moze videti i po fotkama kada je mreza dignuta. Danak uzimanju iz prirode. Stiglo je sve ukljucujuci i barske algave probleme.

Na fotki se tacno vidi granica kuda je isla mreza duz akvarijuma i kako je alarmantno stanje bilo pre dizanja mreze. Sama mreza nije bila uzrok problema obzirom da je bila ona sa krupnim okcima od 5x5mm i nije usporavala i zaustavljala cirkulaciju.

Gaovice algu jedu "kljucanjem" i svakim kljucom pravi se rupa na tepihu alge precnika par milimetara, pri cemu na ovaj nacin nebuse rupe na listovima (bar ja nisam primetio). Tacke od kljucanja oznacene su crvenim strelicama.

Trebalo im je svega 3-4 sata da 90% ociste leve 2/3 akvarijuma:klap: Napominjem da je akvarijum 240lit sa kao sto se moze videti punooo korenja i kamenja....

Ove fotke levo su pre, a posle 4 h od dizanja mreze su ista mesta ponivo snimljena. Desno je jos jedamput fotka koja podseca kolika je razlika bila pre dizanja mreze. Nemam pojima kako, ali ocistile su i staklo. Krenule su od dna i postepeno se penjale uz grane i staklo.
12 sati posle dizanja mreze ovih 8 ribica od 4-5cm tako su olizale levu stranu da se uopste neprimecuje razlika u odnosu na desnu.

U toku ciscenja izvadjen je tek poneki busencic malog Eleocharisa koji se nije dobro ukorenio. Za sada ostale biljke nisu pretrpele vidljivu stetu...

Lepe su, male su, vesele su, izdrzljive su, radne su, i tu su pod nosom na jedan potez cerencem.
ZIVELE
  :zagrljaj:

evo jos par detalja o ovoj ribi



Rod: Rhodeus
Latinski naziv: Rhodeus sericeus amarus
Lokalni nazivi: gaovica, platičica, banatski keder, plavojka, plavica, plava, pucavac
Maksimalna težina: 100 g
Maksimalna duzina: 9 cm (u akvarijumu duplo manja)
Vreme mresta: april - avgust


Naseljava mirne vode Dunava i njegovih pritoka . Rasprostranjen je u evropskim vodama do Urala , osim Italije , Španije , Velike Britanije , Irske , Danske i Skandinavskih zemalja . Nalazimo ga i u barama, jezerima, mrtvajama i plavnim terenima. Mali je, ali zato mežu najlepšim ribicama iz familije ciprinida. Pogodan je za držanje u hladnovodnim akvarijumima . Kod mene se pokayalo da može i na veće teperature

Leđa su mu sivomaslinasta sa plavičastim prelivima, a od sredine tela prema repu po bočnoj liniji ima zelenu prugu. Za vreme mresta po trbuhu i bokovima ima crvenkaste, a ponekad i crne pege.
Mresti se od aprila do avgusta u nekoliko navrata. Ženka u vreme mresta ima legalicu - cevčicu kroz koju odlaze 5 - 10 jajašaca ikre u odškrinutu barsku školjku u kojoj se razvijaju jajašca dve do tri nedelje. Ovo ne povređuje školjku.

Kod mene se u akvarijumu pokazala kao IZUZETAN ALGAR i ostaje mi samo da vidim kako će se ponašati prema biljkama kada algi nestane, a moraju da nestanu, pošto je jato od 8 komada olizalo akvarijum od preko 200lit za par sati.
Navatao sam ih čerencem na bari uz Savu i preživele su bez problema 6 meseci u malom akvarijumu od 10lit i visoke teperature, ponekad i NO3 preko 250mg/lit i svakakve bezvezne uslove i evo sada se baškare u domaćem biotopu od 240lit i pride me časte svojim vrednim radom. Hvala im - a bile su namenjene za hranjenje štuke.  :-[






Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #60 u: Siječanj 30, 2011, 17:58:23 poslijepodne »
super je svaka čast  :klap:nego imam pitanje dali iz bare punoglavci mogu ič na temperaturu od 24 stupnjeva -?

Offline pravda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1515
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Dalj
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #61 u: Siječanj 30, 2011, 18:01:52 poslijepodne »
Izvrsno   :up:

Offline gmatanic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 844
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Slavonski Brod
  • ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #62 u: Siječanj 30, 2011, 18:48:04 poslijepodne »
Znači da bi moglo par komada ovih ribica u neki hladnovodni od nekih 50-ak litara npr?
Može malo opis ponašanja ovih ribica? Drže se u jatu ili ih ima posvuda? Plivaju li puno ili više miruju?...
Svaka čast na ovom otkriću da jedu alge. Valjda neće preći na biljke kad im nestane  -?
Give a man a gun, and he can rob a bank. Give a man a bank, and he can rob the world

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #63 u: Siječanj 30, 2011, 21:35:54 poslijepodne »
Za punoglavce ne vidim razlog zasto ne bi mogli na 24celz. Zive u plitkim barama koje leti mogu da se zagreju i mnogo preko 24celz.

Ja sam tek danas utvrdio koje riblje blago posedujem - kada sam shvatio kako vredno rade krenuo sam detaljno da googlam. Da, drze ih po akvarijumima i pondovima bas zbog ove ljubavi prema algama i zato sto su male, a interesantno obojene. Ova zelena pruga od repnog peraja propracena je i crnim obrubom ledjnog peraja kao i crvenkastim na donjim perajima. Ove moje su tek pocele da se farbaju kada su se docepale veceg stakla. Ja sam ih letos nahvatao na velicini 1-2cm. Miroljubive su i simpaticno se ponasaju, ne deluju  i ne plivaju nervozno. U grupi su i kada se aktivno hrane izgleda kao da si pustio kokoske u dvoriste iz kokosinjca. Uglavnom zauzimaju donje i srednje slojeve vode u akvarijumu. Jesu oprezne, ali ne i previse plasljive. Dok sam lovio Kauglere, crvenperke, bodorke i kesege u pregradjenom delu akvarijuma. Suncice su bile najznatizeljnije i same su ulazile u mrezicu, zatim gaovice nisu bezglavo bezale i oprezno znatizeljno su prilazile ali nekako uvek van dometa, a ove ribe krave su nervozno plivale, skrivale se i bezale van dometa mrezice...

Inace njihov nacin razmnozavanja i koriscenje zivih skoljki za polaganje jaja je posebna prica....

Offline gmatanic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 844
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Slavonski Brod
  • ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #64 u: Siječanj 30, 2011, 21:44:16 poslijepodne »
Stvarno zanimljivo. Sad su me stvarno zainteresirale ove ribice. Malo cu potraziti podataka o njima cim budem imao vremena.
Give a man a gun, and he can rob a bank. Give a man a bank, and he can rob the world

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #65 u: Siječanj 31, 2011, 01:40:09 prijepodne »
Interesantna je anegdota da sam za onih 7 dana dok je akvarijum bio podeljen mrezom tri puta prebacivao najmanju od njih u levi deo akvarijuma da proverim sta ce se desavati i ona je uvek posle par sati nalazila nacin da se "kroz mrezu" vrati nazad na desnu stranu svojima u jato.(a ja nisam provalio kuda)  Nije htela sama da bude u obilju hrane iako ih je delila providna mreza. Tim vise za ovih 7 dana nijedna riba nije uspela da izadje iz desnog dela akvarijuma u levi. Kako je ova najmanja stalno nalazila put nazad u "kavez" za mene ostaje misterija i dalje...

NAKNADNI EDIT: ubacena slika
Evo slike muzjaka u punom sjaju koju sam nasao ovde na forumu
 

« Zadnja izmjena: Siječanj 31, 2011, 02:43:29 prijepodne od biobiofizicar »

Offline Godfish

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 398
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb - Čulinečka (kod Bille)
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #66 u: Siječanj 31, 2011, 09:16:52 prijepodne »
Prekrasna ribica,idealna za vrtna jezerca koja često imaju probleme sa algama. :up:
- :a042:

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #67 u: Siječanj 31, 2011, 11:49:12 prijepodne »
e da di su sunčanice  -?vidio sam ih na prijašnjim  slikama kaj su ti crkle ili ih je štuka smazala :)

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #68 u: Siječanj 31, 2011, 18:30:43 poslijepodne »
Tu su. Pored gavičica gaovčica ili gaovica (kako ih ko zove) ostale su i 2 sunčice. Ostale ribe sam privremeno izbacio.

Evo i par fotki one veće od jedno 5cm. I one su počele polako da se farbaju...

Offline pravda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1515
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Dalj
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #69 u: Veljača 01, 2011, 21:24:58 poslijepodne »
Tu su. Pored gavičica gaovčica ili gaovica (kako ih ko zove) ostale su i 2 sunčice. Ostale ribe sam privremeno izbacio.

Evo i par fotki one veće od jedno 5cm. I one su počele polako da se farbaju...

Inače budu dobre na reš u tavi,ako ih upecaš veličine dlana,a znaju gristi na golu udicu u plićaku,isto tako hoće doći na prst pa ga grickati,ako se smirite pored vode i gurnete ruku u mulj i izbacite samo mali prst vani iz mulja,pa ga malo promrdate,jedino malo pijavice znaju biti dosadne  :D
Sad se sjetih,ima kod mene birtija na Dunavu u susjedstvu i maju kao biotop sa sunčanicama i babuškama,ali se od zelene vode i algi ribe vide tek kad dođu skroz do stakla.Inače šteta jer je akvarij povelik,samo bi ga malo trebalo urediti.

Offline kikoporto

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1470
  • Spol: Muški  
  • M A L A W I
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #70 u: Veljača 02, 2011, 22:37:37 poslijepodne »
Tu su. Pored gavičica gaovčica ili gaovica (kako ih ko zove) ostale su i 2 sunčice. Ostale ribe sam privremeno izbacio.

Evo i par fotki one veće od jedno 5cm. I one su počele polako da se farbaju...
koja bi to divota bila sa njima npraviti neki ciklidni tank
Virovitica - Brezovica

Offline guppy world

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 694
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb / 095 55 27 695
  • 095/5527 695
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #71 u: Veljača 02, 2011, 23:55:14 poslijepodne »
Tu su. Pored gavičica gaovčica ili gaovica (kako ih ko zove) ostale su i 2 sunčice. Ostale ribe sam privremeno izbacio.

Evo i par fotki one veće od jedno 5cm. I one su počele polako da se farbaju...
koja bi to divota bila sa njima npraviti neki ciklidni tank

 :up:

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #72 u: Veljača 04, 2011, 00:30:23 prijepodne »
Evo i fotke ovog akvarijuma, a koju sam postavio i u aquascaperskom delu foruma...


Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #73 u: Veljača 04, 2011, 11:32:42 prijepodne »
stvarno je prekrasan :klap:nego ajde reci di si našao ove trakaste biljke u prirodi ;)

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #74 u: Veljača 04, 2011, 13:25:55 poslijepodne »
Nisam siguran na koje mislis. Ako na one desno gore to je egeria denssa samo malo kod fotkanja pregorela od prejakog svetla. Sve su biljke prave, skoro sve su iz lokalnih bara. Hottonia nije uzorkovana nego je akvaristicka kultivisana - posto je zasticena vrsta, a domaca biotopska biljka trenutno nije i Limnophila sessiliflora koja je posadjena iza levog panja zbog potrebe da imam dovoljnu biljnu masu brzorastucih biljaka (skoro se i nevidi). Na njeno mesto treba da dodje domaci barski Myriophyllum spp slicnog oblika, ali moram da sacekam prolece da bih ga sakupio.... Sada ispod debelog sloja leda to je poprilicno tesko.... ;)