Ožujak 29, 2024, 15:32:11 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: 110 l reef  (Posjeta: 15350 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline profi23

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1568
  • Spol: Muški   Lokacija: Osijek
    • Panonsko more 2
Odg: Sabroz Cube
« Odgovori #25 u: Srpanj 04, 2012, 00:34:59 prijepodne »
8 lampi na 60 litara je ne previše nego puno previše. ja sam na 60 litara ima 2 plave i jednu bijelu i savršeno je bilo...

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Sabroz Cube
« Odgovori #26 u: Srpanj 04, 2012, 00:35:51 prijepodne »
A onda dobro, učinilo mi se da si još jedan od nestpljivih. :)

Fotoperiod možeš početi sa nekih 4-5 sati dok još nemaš koralja pa onda postepeno povečavati da ti ne buknu prebrzo alge.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Sabroz Cube
« Odgovori #27 u: Srpanj 04, 2012, 00:41:59 prijepodne »

Gle fakat, ovo mi promaklo. 8 lampi na širinu i visinu od 30 cm??!! Pali samo dvije ili tri ako to možeš izvesti na konzoli.
« Zadnja izmjena: Srpanj 04, 2012, 00:46:23 prijepodne od Renta »

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Sabroz Cube
« Odgovori #28 u: Srpanj 04, 2012, 01:01:33 prijepodne »
Mogu palit dvije po dvije. Sad su trenutno samo 4 spojene na tajmere. 2 plave i 2 bjele.
Nis onda budem palio dvije lampe posto tri nikak nemogu.
tnx
Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Sabroz Cube
« Odgovori #29 u: Srpanj 04, 2012, 18:20:05 poslijepodne »
Ma nisu acropore takav bauk...dobra rasvjeta i čista voda i to raste ko korov. :)
Ja bih stavio normalan fotoperiod od 12 sati pa nek se diatome vesele.
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Sabroz Cube
« Odgovori #30 u: Srpanj 04, 2012, 18:56:53 poslijepodne »
Danas nisam palio svjetlo jer nemam nista sto skida fosfate. Uskoro ce mi doci pa cu pocet sa osvjetljavanjem.

Na kamenu ima zelene cupave, tako mi bar izlgleda pa me strah da to ne podivlja. Mozda rikne u mraku?

U velikoj sam nedoumci dali da stavim pjesak?

Temperaturu pokusavam odrzavat na 26 sa ventilatorom i to me uzasno nervira moram to rjesit nekak.

Zasto se ove morske zvjezdice zadrzavaju na staklu uz sam rub vode skroz visoko? Jel je to pokazatelj da nesto ne stima?

lp
Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Sabroz Cube
« Odgovori #31 u: Srpanj 04, 2012, 19:04:50 poslijepodne »
Ma nisu acropore takav bauk...dobra rasvjeta i čista voda i to raste ko korov. :)
Ja bih stavio normalan fotoperiod od 12 sati pa nek se diatome vesele.

Teehee(R) sto su to diatome?
Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Sabroz Cube
« Odgovori #32 u: Srpanj 04, 2012, 20:29:42 poslijepodne »
diatome su ti alge..  :)

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Sabroz Cube
« Odgovori #33 u: Srpanj 04, 2012, 21:12:07 poslijepodne »
Kada ti akvarij krene sa cikliranjem, pojavit ce se nekoliko vrsti algi, jedna za drugom..prve će krenuti smedje alge ili ti diatome...traju oko dva tjedna.
Kako će stvar napredovati, dolazit ce zelene točkaste i zelene končaste alge...moguće je da ce se i malo cijanobakterija svratiti.

To je sve normalno i ne mozes to izbjeći - samo redovno mijenjaj vodu i akv će doći na svoje.
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Sabroz Cube
« Odgovori #34 u: Srpanj 07, 2012, 15:01:26 poslijepodne »
Pozz Ekipa,

zanima me, ako u vodi nema nitrita znaci li to da nema ni amonijaka?

Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline Mislav1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 320
Odg: Sabroz Cube
« Odgovori #35 u: Srpanj 08, 2012, 19:51:07 poslijepodne »
Ne znaci
 

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Sabroz Cube
« Odgovori #36 u: Srpanj 08, 2012, 20:34:56 poslijepodne »
Ok hvala na odg.

Kad mogu ocekivat smedu algu po pijeku i keramici? dali je moguce da se uopce ne pojavi?

Od live stocka u budcnosti sam mislio 3 cromis viridis i nekog komunalca, dali bi to moj sustav sa ovakvom filtracijom podnio?

Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Sabroz Cube
« Odgovori #37 u: Srpanj 13, 2012, 18:41:37 poslijepodne »
...
Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: 110 l reef
« Odgovori #38 u: Rujan 10, 2012, 16:02:00 poslijepodne »
Poštovanje,

evo prije desetak dana, sve je premjesteno u duplo veci  8) sad imam punih 110l.

od opreme:
-rasvjeta 8x24w, rade samo 4 lampe
-skimmer reef octopus nw150
-povratna pumpa marea 3000l/h
-vanjski filter sa rowom i AC
-strem tunze neznam koji modle uglavnom slabo 1800l/h, to mi je u planu zamjenit nekom vortech mp10
-overflow je diy i za sada sam zadovoljan i jedina moja greska je u pregrubim ventilima i nemogu napravit fini pomoak te mi jako dugo treba da bi ga doveo u besumnost

organizmi:
-dvije montipore neznam tocno koje
-quadricolor crvena anemona
-2 ocelarisa

jos se nisam odlucio za tip fine filtracije, ali razmisljam o bio pelletima. Moze i vase misljenje u vezi toga, ako neko za ovako malu litrazu ima bolju ideju bit cu zahvalan na pomoci. Mozda rucno dodavanje bakterija, poznavajuci sebe mislim da bi mi to brzo postala tlaka ili bi zaboravljo.

evo par slika, nabavio sam dobar fotic, al sam totalna njubara



Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: 110 l reef
« Odgovori #39 u: Rujan 10, 2012, 16:04:46 poslijepodne »
I pitanje kako iskorjenit zelenjavu na zivom kamenu?
Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline profi23

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1568
  • Spol: Muški   Lokacija: Osijek
    • Panonsko more 2
Odg: 110 l reef
« Odgovori #40 u: Rujan 10, 2012, 16:50:57 poslijepodne »
moj savjet je : smanjenje nutrijenata u vodi, bilo kojim postupkom...
                   
Što prirodnija metoda to bolje... Smanjenje nitrata i fosfata ubije algu...

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 110 l reef
« Odgovori #41 u: Rujan 10, 2012, 17:31:02 poslijepodne »
Cestitke na lipom tanku i postolju. Imaju se fine predispozicije da to bude ljepi tankich.

No jedna stvar mi je upala u oko. Imas 2 rupe za prihvat vode u sump. I obe su ti u istoj ravnini i obe su dolje na ventilu prigusene da ti prihvacaju tocno toliko vode. Ovo ti je jako nesigurna stvar, jer nemas backup. Cilj druge cjevi je da je otvorena ili samo malo prigusena da moze prihvatiti volumen od obe cjevi. Ukoliko ti se itijedna od ove dvi rupe/cijevi/ventila zastopaju = poplava. Posto su ti oba ventila prigusena, kroz niti jednu cijev ti nemoze proci cijeli volumen vode sto povratna pumpa vraca. Znam da je sada kasno (a mozda i nije, neku malu lulu staviti prema gore?) ali mislim da bi ti bilo bolje da si napravio ove 2 cijevi da su na razlicitim visinama. Prvu mozes ostaviti ovdje gdje su i sada, a drugu staviti skroz pri vrhu vodene linije. Ta koja je na vrhu i koja u biti ne uzima vodu (ili eventualno jako jako malo) ventil treba biti full otvoren i kroz nju uvijek moze proci komplet volumen vode sto ti vraca povratna pumpa. Dakle u klasicnom svakodnevnom radu samo kroz donju rupu ti prolazi 95-100% volumena vode u sump (kod mene je 100%), a druga cijev (gornja) ti je najcesce prazna (ili tipa 5% vode) i ona sluzi iskljucivo ako nesto se zastopa na donjoj cjevi, i ako se nesto zastopa dolje, kako pocme rast razina vode, doci ce do gornje, ona ce spasiti situaciju.

Ovo ti govorim kao osoba koja je imala fair share poplava u kuci, i koja razmislja prvenstveno na nacin da ima backup za backup za backup. Najgore ti je da se drzis onoga "ma nece meni" i onda te najcesce iznenadi u najgorem trenu (been there, done that  :D).

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: 110 l reef
« Odgovori #42 u: Rujan 10, 2012, 18:00:23 poslijepodne »
To je mana ovog preljeva koju sam znao od pocetka.

Ovo sa lulom bi poruznilo cjelu stvar. Mislio sam nabavit plovak kao sto je na top offu i namjestit ga kad razina vode u sumpu padne do razine koju tank moze primit, a da se ne prolije, povratna pumpa se gasi. Sta mislis o tome jel bi se dalo sloziti?

Vipko ti imas pellete pa sigurno znas..

Koliki protok mi treba na reaktoru za bio pellete da znam kupit pumpu, te dali mi je bolje napravit uzi ili siri reaktor? Pitam jer na moju litrazu to je dosta malo peleta, mozda bolje da je uzi pa da su ajmo rec vise jedan na drugom i bolje bi se mjesali, recimo fi 70mm.

Mogu li ih vec kroz desetak dana gurnut u akciju, stim da bi krenu sa pola preporucene doze?

Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 110 l reef
« Odgovori #43 u: Rujan 10, 2012, 19:00:25 poslijepodne »
Da bas bi poruznjivalo stvar staviti lulu. Istina mozes i s plovkom + relej za povratnu pumpu, samo tocno izmjeri koliko nisko ti moze pasti nivo u sumpu tj. koliko vode se uljeva u tank (a nema gdje pobjeci voda). Najbolje ti to izmjeriti i onda si 100% siguran. Zatvori oba ventila dolii pusti da ide voda gore i kad vidis da je razina vode dosla do zabrinjavajuce razine oznaci to mjesto na sumpu, i poslje namjesti plovak na to. Nije problem sastaviti i relativno jeftino.

Protok na reaktoru ti nemoze niko reci tocno, jer ovisi o visini/sirini reaktora (ajmo reci volumenu), te kolicini peleta. Kako dodajes pelete, tako ces morati pojacavati pumpu da moze izvrtiti te pelete. U pocetku ces ici s 400-500l/h, a poslje mozda dojdes i do 1500l/h. Najbolje ti je uzmi pumpu za maximalni protok, i na izlazu ga prigusi s ventilom. Tako ces imati jednu te istu pumpu za sve kolicine peleta i moc ces u fino namjestati protok.

Sto se tice sirine, definitivno je bolje u visinu nego u sirinu, ali svi su oni napravljeni na taj neki klasicni omjer. Neces moc bas kupiti reaktor od sirine 15cm i visine 30cm :). Tako mislim da ti je dobro vidit koliki ces mozebitno maximalnu kolicinu peleta koristiti i onda X2 taj volumen (tako da ti samo pola reaktora bude puno peleta, ostala polovica prazna), i to kupis. Samo nemoj kupiti reaktor za 1000l misleci da je on bolji, jer on ce biti jako sirok za tu malu kolicinu peleta sto tebi treba, pa ce ti biti jedva 1-2cm prekriveno peletima.

Kolicinu peleta za start ti ja preporucam ovako. Ako koristis NP pelete ajmo reci, oni se doziraju 50-200ml na 100l mora. E pa pocmes s pola najmanje kolicine, znaci 25ml peleta. I onda ih ostavi minimalno 3-4 tjedna, da se naseli bakterijska kultura na njih. Onda nakon 4 tjedna dodaj jos 25ml. Nakon toga ide pracenje i mjerenje koliko ti treba, ali ne raditi skokove vece od ove minimalne mjere za tvoju litrazu (110l = oko 50ml), i ne cesce od 2 tjedna. Znam da je sporo, ali ovo ti je fullproof sistem, i oni koji ga ne prate jer hoce rezultate JUCER, onda popljuju kako peleti nista nevaljaju i kako su im zeznuli tank.

Znaci za primjer, startas 25ml > 4 tjedna, onda dodas jos 25ml > 2 tjedna, onda izmjeris, pa vidis da bi jos dosta vise htjeo spustiti NO3/PO4 onda dodas max 50ml > 1-2 tjedna(ne se zeznuti pa misliti meni treba jos puno skinuti idem ja dodati odmah jos 100ml), opet mjerenje, vidis da su dosli na nizu razinu al bi jos spustio, jos 25-50ml > 1-2 tjedna .... .. . . .. . ok, you got the point :)


Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: 110 l reef
« Odgovori #44 u: Rujan 10, 2012, 20:06:12 poslijepodne »
Rektor cu sam raditi tako da mi to daje mogucnost da cijev kupim kakvu god hocu. Malo cu proracunati volum pa vidjet koja sirina cijevi bi bila idealna.

Tnx na opsirnom pojasnjenju, drzati cu se tog recepta.

Od kojeg proizvodaca je najbolje uzeti pellete? Vidio sam da ih ima od razlicitih proizvodaca vertex, fm..
Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline banzaii

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 149
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: ZGB
Odg: 110 l reef
« Odgovori #45 u: Rujan 10, 2012, 20:35:08 poslijepodne »
Po meni je više manje svejedno-ugljična filtracija radi,ali treba pričekati da se aktiviraju.Osobno sam koristio vertexove i octopusove te nisam primjetio neku razliku,osim možda što su se octopusovi nešto brže aktivirali)

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 110 l reef
« Odgovori #46 u: Rujan 10, 2012, 21:02:59 poslijepodne »
Pa ja sam samo NP koristio jer je to fullproof. Nakon sto je NP predstavio pelete jos dosta firmi je izbacivalo pelete, ali isto tako dosta njih je se popljuvalo da otpustaju i neke zloceste spojeve tako da je to sve macak u vreci. Evo banzaii kaze da je koristio ove neke vrste tako da sigurno ima vise iskustva. Sad nedavno je i FaunaMarin izbacio pelete, ljudi koji su koristili NP i prebacili se na njih kazu da su bolji. Ja vise volim prokusano rijesenje, pa posto su novi, sacekat cu jedno pol godine da se stvori generalno opce misljenje o tim peletima i problemima s njima, pa cu tek onda preci na njih :)

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: 110 l reef
« Odgovori #47 u: Rujan 17, 2012, 19:54:50 poslijepodne »
pun ti je inbox ;)

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: 110 l reef
« Odgovori #48 u: Rujan 17, 2012, 23:15:28 poslijepodne »
Vise nije  ;)

tnx
Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: 110 l reef
« Odgovori #49 u: Rujan 24, 2012, 13:36:17 poslijepodne »
Evo vrte se pelleti i kod mene. Za pocetak 30ml. Idemo po provjerenom Vipkovom receptu..

Stanje je sad da nema nikakvih algi nadam se da ih nece ni bit. Na nekim mjestima jos malo na isdisaju ima zelene nitaste koja je vjerovatno dosla radi naglog pojacavanja svjetlosnog perioda, no to cu ubrzo rjesit.

Ne ostavljajte nista nedovrs