Ožujak 29, 2024, 05:56:44 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: CO2 - molim savjete  (Posjeta: 5169 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline elvis123

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 50
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Čakovec (Ivanovec)
CO2 - molim savjete
« u: Prosinac 20, 2014, 20:22:04 poslijepodne »
pozdrav svima
imam biljni akvarij (160l) malo vise od dvije godine i počeo sam razmisljat o dodavanju CO2 (DIY ,2 boce,šećer i kvasac).
naime,mada imam bilje koje spada među nezahtjevne (valisneria spiralis,anubias,hygrophila polysperma,javanska mahovina,rogolist,ludwigia repens),na razmisljanje o CO2 me navelo sljedeće:

1. na listovima anubiasa i ludwigie mi se stvorio ko fini sloj za koji sam pretražujući po forumu otkrio da se radi o biogenoj dekalcifikaciji koja nastupa usljed pomanjkanja CO2

2.  također, pojavljuje mi se crna čupava alga za koju se isto može naći da je rezultat pomanjkanja ili nestabilnog CO2

3.  članak na portalu,pod Kemija,mikro i makroelementi gdje autor navodi da je za svaki biljni akvarij ,neovisno o jačini rasvjete,poželjan CO2

4.  na dosta mjesta po forumu sam pročitao da je bolje i nekakav CO2 nego nikakav

trenutno koristim 4 štedne žarulje (15W ,6700K) što daje oko 37 W/L,..pokušao sam i jos smanjiti jačinu rasvjete al sam primjetio da je situacija s crnom čupavom onda jos gora
podloga je zemlja za cvijeće i preko nje kvarcni pijesak...

e,sad moja pitanja bi bila (po forumu ima puno različitih mišljenja):

1. DIY CO2, da li može raditi i po noći bez bojazni za nekakve probleme (ako bi prekidao dodavanje preko noci,to mi komplicira situaciju jer me iduci dan u trenutku paljenja rasvjete nema kod kuce jer sam na poslu)

- nepovratni ventil - je li nužan i zašto?

- navodi se da ako se počne dodavat CO2 da je onda potrebno i gnojenje, ali sam isto tako pročitao tu na forumu da ako se koristi zemlja za cvijeće kao podloga da gnojenje nije potrebno jer zemlja u sebi ima sve potrebne hranjive tvari.

Molim za savjete (napomena, iskljucivo razmisljam o DIY CO2 ,sa 2 boce, šećerom i kvascem)

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: CO2 - molim savjete
« Odgovori #1 u: Prosinac 20, 2014, 20:45:40 poslijepodne »
ako ides na kvasac, definitvno nemas kaj nego 24/7. Ja sam inace pristalica toga da CO2 ide uvijek cak i kad je boca u pitanju.
Nepovratni? Za kaj? Trebas separator, to je sve.
E sad, da li ces trebati dodatno gnojiti to ovisi o tome koliko ces CO2 ubacivati. Ali ako imas samo 4x15W na 160l slozi samo jednu bocu jer neovisno o gnojenju (ili ne) imas premalo svjetla za neko ozbiljnijie frljenje CO2.

Offline elvis123

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 50
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Čakovec (Ivanovec)
Odg: CO2 - molim savjete
« Odgovori #2 u: Prosinac 20, 2014, 20:51:07 poslijepodne »
thx kinggo, znači kolko sam skuzil onaj nepovratni ventil koji se dosta spominje (kaj se stavlja između one manje boce i akvarija) nije potreban?

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: CO2 - molim savjete
« Odgovori #3 u: Prosinac 20, 2014, 20:58:52 poslijepodne »
Nije nuzan, a ako ga montiras stavi ga na izlaznu cijev *unutar* manje boce. I slobodno stavi dvije boce reaktora pa mijenjaj jednu tjedno, jednom tjedno naizmjence.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: CO2 - molim savjete
« Odgovori #4 u: Prosinac 20, 2014, 21:02:44 poslijepodne »
pa ne vidim cemu. Kad slozis separator, cijev iz boce sa kvascem ide skoro do dna a cijev koja odvodi CO2 treba biti odrezana cim blize cepu. Uglavnom, ja ga nemam.

Offline elvis123

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 50
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Čakovec (Ivanovec)
Odg: CO2 - molim savjete
« Odgovori #5 u: Prosinac 20, 2014, 21:10:18 poslijepodne »
ok, definitivno budem onda počel s CO2,sad me jos zanima kak je situacija s kozicama,imam ih dosta u akvariju a one su kao osjetljivije na CO2?

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: CO2 - molim savjete
« Odgovori #6 u: Prosinac 20, 2014, 21:14:06 poslijepodne »
2 reaktora od 2 do 2.5l na 160l sa diy CO2 tesko da mogu kozicama ista naskoditi.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: CO2 - molim savjete
« Odgovori #7 u: Prosinac 20, 2014, 21:19:56 poslijepodne »
ok, definitivno budem onda počel s CO2,sad me jos zanima kak je situacija s kozicama,imam ih dosta u akvariju a one su kao osjetljivije na CO2?
samo pazi da ti smjesa ne udje u vodu, na to su definitivno osjetljive  :dead: Meni je macka jednom prevrnula bocu i nije puno toga iscurilo, voda se jedva zamutila. Ali pocrkalo je 40 kozica, sto vecih sto manjih.

Offline elvis123

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 50
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Čakovec (Ivanovec)
Odg: CO2 - molim savjete
« Odgovori #8 u: Prosinac 20, 2014, 21:24:55 poslijepodne »
ee, sad si mi sjetil kad velis da ti je mačka prevrnula bocu..dakle, gdje je najbolje staviti te boce:
1. iznad akvarija,
2. pored akvarija
3. ili mogu i ispod razine akavrija?


Offline elvis123

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 50
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Čakovec (Ivanovec)
Odg: CO2 - molim savjete
« Odgovori #9 u: Prosinac 20, 2014, 22:08:46 poslijepodne »
da,i na koji način se 2 boce (2 reaktora) povezuju? ili su oni svaki za sebe?

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: CO2 - molim savjete
« Odgovori #10 u: Prosinac 20, 2014, 22:40:00 poslijepodne »
Ispod akvarija i zaljepi ih medjusobno i za nogu od postolja ili za bocnu stranicu, u ormar.

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: CO2 - molim savjete
« Odgovori #11 u: Prosinac 20, 2014, 22:45:31 poslijepodne »
Evo jedan primjer, ako smijem staviti link na drugi forum:
http://www.plantedtank.net/forums/showthread.php?t=769546

Ako ne smijem, isprike.

Offline elvis123

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 50
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Čakovec (Ivanovec)
Odg: CO2 - molim savjete
« Odgovori #12 u: Prosinac 20, 2014, 23:13:21 poslijepodne »
e,super, sve jasno, thx

Offline kliker

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1155
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Donja Lomnica VG
Odg: CO2 - molim savjete
« Odgovori #13 u: Prosinac 21, 2014, 01:34:36 prijepodne »
Ja bi ipak stavio nepovratni jer kad sam prije bio na tom i bez njega znalo mi je povući vodu iz akvarija kad bi odvrnuo čepove da napravim drugu smjesu.
Neznam kako ali znalo je povući, ništa ti neće smetati a opet koliko toliko si sigurniji.

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: CO2 - molim savjete
« Odgovori #14 u: Prosinac 21, 2014, 02:07:01 prijepodne »
Da se i ja nadovezem, skoro pa da mi je sve jasno oko ove vrste co2, samo par sitnica visi u zraku:
1) Imam aq cca 20lit, biljni, al kao podloga je samo pjesak, jel OK da i ja ubacim ovaj sistem?
2) Kako ne koristim zracnu pumpu, iskoristit cu to crijevo, da li mi moze posluzit i RASPRSIVAC koji je ostao ili mora biti neki posebni?
3) Ono crijevo koje ide u bocu sa smjesom, gurne se do dna boce?
4) Da li smeta da su obe boce ispod nivoa aq?
Hvala!

Offline Fila2mad

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 92
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zapresic
    • BK Sutla
Odg: CO2 - molim savjete
« Odgovori #15 u: Prosinac 21, 2014, 11:11:15 prijepodne »


Da se i ja nadovezem, skoro pa da mi je sve jasno oko ove vrste co2, samo par sitnica visi u zraku:
1) Imam aq cca 20lit, biljni, al kao podloga je samo pjesak, jel OK da i ja ubacim ovaj sistem?
2) Kako ne koristim zracnu pumpu, iskoristit cu to crijevo, da li mi moze posluzit i RASPRSIVAC koji je ostao ili mora biti neki posebni?
3) Ono crijevo koje ide u bocu sa smjesom, gurne se do dna boce?
4) Da li smeta da su obe boce ispod nivoa aq?
Hvala!

1) Nisam siguran koliko je 20l pogodan na co2. Mozda ako dovoljno malo doziras? Pjesak sam po sebi moze posluziti kao podloga, ali ne pruza dovoljno hranjivih tvari za biljke.

2)  taj rasprsivac moze posluziti. Medjutim, neces imati dovoljno sitne mjehurice i apsorpcija co2 u vodi ce ti biti nikakva. Trosit ces co2 bez veze. Preporuzam ipak nabavku nekog difozora.

3) ne! Na vrh boce. Ako je na dnu, zbog pritiske koji se stvori ce ti pogurati reaktivnu smjesu u crijevo i dalje u akvarij. A onda imas piz.....

4) slobodno budu nize od akvarija. Obavezno stavi i nepovratni ventil kako nebi doslo do izljevanja akvarijske vode u boce jednom kad padne tlak u boci.
Ne znaš kuda sa sobom??? Pridruži nam se!!!

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: CO2 - molim savjete
« Odgovori #16 u: Prosinac 21, 2014, 11:16:01 prijepodne »


Da se i ja nadovezem, skoro pa da mi je sve jasno oko ove vrste co2, samo par sitnica visi u zraku:
1) Imam aq cca 20lit, biljni, al kao podloga je samo pjesak, jel OK da i ja ubacim ovaj sistem?
2) Kako ne koristim zracnu pumpu, iskoristit cu to crijevo, da li mi moze posluzit i RASPRSIVAC koji je ostao ili mora biti neki posebni?
3) Ono crijevo koje ide u bocu sa smjesom, gurne se do dna boce?
4) Da li smeta da su obe boce ispod nivoa aq?
Hvala!

1) Nisam siguran koliko je 20l pogodan na co2. Mozda ako dovoljno malo doziras? Pjesak sam po sebi moze posluziti kao podloga, ali ne pruza dovoljno hranjivih tvari za biljke.

2)  taj rasprsivac moze posluziti. Medjutim, neces imati dovoljno sitne mjehurice i apsorpcija co2 u vodi ce ti biti nikakva. Trosit ces co2 bez veze. Preporuzam ipak nabavku nekog difozora.

3) ne! Na vrh boce. Ako je na dnu, zbog pritiske koji se stvori ce ti pogurati reaktivnu smjesu u crijevo i dalje u akvarij. A onda imas piz.....

4) slobodno budu nize od akvarija. Obavezno stavi i nepovratni ventil kako nebi doslo do izljevanja akvarijske vode u boce jednom kad padne tlak u boci.
Hvala na informacijama. U tom slucaju, jel mi onda bolje da kupim neko srestvo, tipa easy carbo ili nesto slicno, cisto da potpomognem bilje jer nema hranjive podloge, iako je bilje nezahtjevno?

Offline Fila2mad

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 92
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zapresic
    • BK Sutla
Odg: CO2 - molim savjete
« Odgovori #17 u: Prosinac 21, 2014, 11:21:19 prijepodne »
Gle, biljke ako dobro uspijevaju u pijesku, lako ih potpomognes sa co2. Ali nisam siguran za doziranje u tako malom akvariju.
Ja u 20l koristim easy carbo...
Ima i iskusnijih koji ce ti znat iz prve ruke reci o co2 u 20l....
Ne znaš kuda sa sobom??? Pridruži nam se!!!

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: CO2 - molim savjete
« Odgovori #18 u: Prosinac 21, 2014, 11:25:43 prijepodne »
Gle, biljke ako dobro uspijevaju u pijesku, lako ih potpomognes sa co2. Ali nisam siguran za doziranje u tako malom akvariju.
Ja u 20l koristim easy carbo...
Ima i iskusnijih koji ce ti znat iz prve ruke reci o co2 u 20l....
Da ne komplikuje i ne napravim haos, kupit cu easy carbo i to je to. Posto to vec radis, koliko ubacujes i svako koliko se to stavlja? Da li koristis neko jos sretstvo za ribe, easy life ili tako sto? Dosad nam nista korisrio od hemije, pa se i ne kuzim u to. Hvala!

Offline Fila2mad

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 92
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zapresic
    • BK Sutla
Odg: CO2 - molim savjete
« Odgovori #19 u: Prosinac 21, 2014, 11:37:41 prijepodne »
Ja stavljam cca 10 kapi ujutro. Koristim samo to od kemije. A bilje raste ko ludo. Podloga je kvarcni pijesak a ispod je zemlja za cvijece.


Ovo je stara slika. Sad je unutra prava djungla. :D
Ne znaš kuda sa sobom??? Pridruži nam se!!!

Offline elvis123

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 50
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Čakovec (Ivanovec)
Odg: CO2 - molim savjete
« Odgovori #20 u: Prosinac 30, 2014, 08:52:28 prijepodne »
evo, startao sam CO2 prije tjedan dana,i fino je to krenulo,međutim,sad već primjećujem da je osjetno pao broj mjehurića u manjoj boci.Dakle,stavio sam jednu bocu od 1.5L kao reaktor,i napravio smjesu od 250g šećera i jedna žličica kvasca.Reakcija je prvih par dana bila burna,izlazilo je dosta mjehurića,a sad je njihov broj pao.Je li to normalno kod ovakvog sistema i znači li to da bi već trebalo napraviti novu smjesu?

Offline Beri

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 392
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Koprivnica
Odg: CO2 - molim savjete
« Odgovori #21 u: Prosinac 30, 2014, 09:09:21 prijepodne »
Aaahhaaa  :), i tako dok te više neće fascinirat diy co2 , dojadi ti punit i gledat oscilacije mjehurića pa nabaciš bocu.
Možda ipak odustaneš zbog cijene pa budeš sretan i zadovoljan ko i mnogi prije tebe bez toga .
« Zadnja izmjena: Prosinac 30, 2014, 09:13:36 prijepodne od Beri »

Offline elvis123

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 50
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Čakovec (Ivanovec)
Odg: CO2 - molim savjete
« Odgovori #22 u: Prosinac 30, 2014, 09:35:15 prijepodne »
znači tak to ide u praksi  :) :)

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: CO2 - molim savjete
« Odgovori #23 u: Prosinac 30, 2014, 09:40:20 prijepodne »
znači tak to ide u praksi  :) :)
Da, inace to tako slabi, po 10-tak dana vrti. Samo puno bolje je sa svjezim pekarskim kvascom, imas ga u marketima ili u pekari, nije skup. A reci mi, jesi rasprsivac stavio obicni od zraka? I u toj velokoj boci, crijevo ide samo na vrh boce, u u maloj jedno na vrh, a oni iz velike se potopi u vodu?

Offline elvis123

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 50
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Čakovec (Ivanovec)
Odg: CO2 - molim savjete
« Odgovori #24 u: Prosinac 30, 2014, 10:20:34 prijepodne »
da, za raspršivač sam iskoristio onaj kamen što se koristi za zračne pumpe, i dobro si napisao, u velikoj boci cijev je par cm ispod čepa, i onda ta cijev ide u manju bocu skoro do dna, a druga cijev iz manje boce koja ide prema akvariju je također,par cm ispod čepa..sve spojeve sam zadihtao s silikonom

Offline mimo

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Varaždin
Odg: CO2 - molim savjete
« Odgovori #25 u: Siječanj 07, 2015, 20:06:06 poslijepodne »
Ja u svom 40 L koristim CO2 s kvascem i za sada je sve u najboljem redu, smjeesa mi drži po 20  8) dana a boca mi je 1 L, ranije sam imao isto problem da mi socilira proizvodnja i da mi nr drži baš dugo oko 10 dana vjreojatno jer sam koristio onaj obični pekarski kvasac, sada koristim vinski kvasac i drži duplo duže a cijena mu nije nešto veća, uz to dolazi u pakiranju od 10 g samo je bitno da se dobro aktivira kako piše u uputama na poleđini  :up:

Offline domagoj507

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
  • Spol: Muški   Lokacija: Krapina
Odg: CO2 - molim savjete
« Odgovori #26 u: Veljača 12, 2015, 11:35:35 prijepodne »
Od prije nekoliko dana i ja koristim vinski kvasac u diy co2 reaktoru. Tako da me bas zanima oce li izdrzati duze od pekarskog.